Palestina paralajmëron Shqipërinë: Kujdes me deklaratat ‘pro izraelite’

Publikuar: 20.11.2012 - 16:23

Tiranė, 20 nėntor - Ambasada e shtetit tė Palestinės nė Tiranė i ėshtė pėrgjigjur deklaratės tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė sė katėr ditėve mė parė, nėpėrmjet sė cilės institucioni i diplomacisė shqiptare ia hedh pėrgjegjėsinė e sulmeve tė fundit izraelite ndaj Gazės palės palestineze.

“Theksojmė se Bashkėsia Ndėrkombėtare dhe Kombet e Bashkuara janė nė dijeni tė plotė dhe e pranojnė faktin se populli palestinez jeton nė izolim dhe pushtim tė plotė nga Izraeli, si rrjedhojė populli palestinez, sipas ligjeve ndėrkombėtare, ka tė drejtė tė pėrdorė tė gjitha mjetet pėr t'u vetėmbrojtur, pėr tė fituar lirinė dhe pavarėsinė, qė tė jetojė me dinjitet si ēdo popull tjetėr nė botė. Si pasojė e pushtimit dhe agresionit izraelit ndaj popullsisė sė rrethuar tė Gazės, mė shumė se 100 persona kanė rėnė viktimė, shumica e tyre gra, fėmije dhe tė moshuar. Nga kėto sulme mbetėn tė vrarė 10 persona nga e njėjta familje "al-dalu" nė Gaza dhe deri nė kėto momente tė pėrgjigjes janė mė shumė se 915 tė plagosur”, thuhet nė qėndrimin e palės palestineze.

Nė kėtė kuadėr shtohet se nuk ėshtė konstatuar mė parė asnjė deklaratė e cila bėn pėrgjegjėse palėn izraelite pėr zgjerimin e territoreve tė saj siē bėri Europa dhe SH.B.A-ja, apo pėr sulmet e armatosura izraelite ndaj popullsisė palestineze, djegur fshatra, kisha, xhamia, apo duke vrarė dhe dėbuar banoret e qytetit tė Jeruzalemit, apo duke mbajtur tė izoluar qytetit tė Gazės pėr disa vite me radhe.

Ambasada palestineze thekson se tė gjitha kėto konsiderohen krime, dhe Izraeli duhet tė dėnohet nga Gjykata Ndėrkombėtare e Krimeve tė Rėnda, megjithėse Palestina ka kėrkuar nga Izraeli mė shumė se disa herė qė tė ndalohet pushtimi duke respektuar ligjet ndėrkombėtare.

Ambasada Palestineze nė Shqipėri, gjithashtu shfrytėzon rastin ti drejtohet popullit mik shqiptar, kudo qė ndodhet, pėr t'i uruar pėrzemėrsisht Gėzuar 100 Vjetorin e Pavarėsisė, lumturi dhe zhvillim kurdoherė!

Njėkohėsisht theksohet se edhe populli palestinez ka tė drejtė tė festojė pavarėsinė e tij dhe pėr ta arritur kėtė ka shumė nevojė pėr mbėshtetjen e njerėzve tė lirė nė botė.

Deklarata e MPJ-sė pėr rritjen e tensioneve nė Rripin e Gazės

Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Shqipėrisė shpreh shqetėsimin pėr situatėn e tensionuar nė jug tė Shtetit tė Izraelit dhe nė Rripin e Gazės, ku si pasojė e goditjes me raketa nga ana e lėvizjes terroriste Hamas nė brendėsi tė territorit tė Shtetit tė Izraelit, si dhe kundėrpėrgjigjes izraelite, kanė humbur jetėn civilė tė pafajshėm nga tė dyja palėt, mes tė cilėve fėmijė dhe gra.

Ministria e Punėve tė Jashtme dėnon ashpėr sulmet raketore tė Hamasit dhe fraksionieve tė tij kundrejt Shtetit tė Izraelit dhe bėn thirrje pėr ndalimin e menjėhershėm tė dhunės dhe pėr rivendosjen e paqes. Njėkohėsisht, kėrkojmė nga palėt tė ndėrmarrin veprimet e duhura pėr uljen e tensioneve dhe respektimin e ligjeve ndėrkombėtare me qėllimin pėr tė shmangur ēdo cenim tė sigurisė tė jetės sė civilėve.

realisti20.11.2012/19:06

@braha,lexo ti dhe dashamiret tjere pro cioniste!
Postuar më, 10 qershor 2011 Ambasador i Palestinës pranë misionit të OKBsë në Gjenevë, Ibrahim Khraishi, situatën në Kosovë e ka vlerësuar shumë të mirë në krahasim me kohën kur Kosova ishte e okupuar nga Serbia, apo kur ishte pjesë e ishJugosllavisë.

Unë e njoh situatën mirë në Kosovë dhe Serbi, bile në këtë të fundit kam jetuar disa vite para më shumë se një decenie si përfaqësues i organizatave palestineze në Beograd. Si në Serbi, edhe në Kosovë gjërat kanë ndryshuar në kahe pozitive sepse dy vendet, si ishrajone të Jugosllavisë, janë dy shtete më vete dhe më vjen mirë kur dëgjoj se mes tyre ka nisur dialogu, të cilin edhe ne e preferojmë më shumë se sa problemet të zgjidhen me kallashnikov, ka deklaruar ambasadori Khraishi.

Ndërkaq i pyetur rreth disa deklaratave të ambasadorit palestinez në Serbi, Muhamed Nabhan, se gjoja Kosova nuk ka qenë e okupuar apo paska qenë pjesë e Serbisë..., ambasadori Khraishi i ka thënë agjencisë Presheva Jonë se deklarimet e tille në mediet serbe nuk duket të jenë serioze dhe mund të them se ato janë private, personale të tij, sepse dihen qartë qëndrimet e shtetit të Palestinës ndaj Kosovës.

Shteti i Palestinës, pra qeveria jonë mbështet proceset e filluara për integrimin e Kosovës në bashkësinë evropiane dhe ndërkombëtare, ashtu siç përkrahim edhe pavarësinë e saj. Njohja e saj nga shteti ynë është vetëm çështje kohe dhe më shumë çështje diplomatike se sa politike. Ne kemi bashkëpunim të mirë me autoritetet e Kosovës, kemi pasur takime me ministrin e Jashtëm të Republikës së Kosovës. Rasti i Palestinës dallon shumë pak nga ai i Kosovës, ka theksuar pos tjerash diplomati palestinez, duke shtuar se dallimi i vetëm mes Palestinës dhe Kosovës ekziston vetëm aty se ju keni përkrahje më të madhe nga SHBAja, të cilën edhe ne jemi duke e kërkuar.

Prandaj,ne kohen kur BEja e denon agresionin cionist,te dele nje shqiptar dhe ta perkrah kete qeveri cioniste,tregon nje papjekuri totale politike !

Enku20.11.2012/18:25

Në raste se palestinezve s,ju intereson Kosova dhe thonë se serbia nuk e ka pushtu Kosoven.
Edhe në Shqiptartë duhet ti përgjigjemi me të njëjtën vulë këtyre politikanve palestinezë që janë miqë të sllaveve dhe shkive .
Palestinezët janë kundershtaret numer 1 të pamvarsisë së Kosovës .
Kushë është kundra pamvarsisë së Kosovës kurre mos e pafshin ase qetsin e ase lirin.
poshtë miqte e serbise dhe dalshin fare politikanet palestiezoserb.

braha20.11.2012/17:53

09.06.20110950 E EnjteShpërndaje0Palestina, mbështetëse e verbër e Serbisë
BEOGRAD Ambasadori palestinez në Beograd, Mohamed Nabhan ka thënë se zhvillimet në Palestinë dhe çështja e Kosovës janë dy gjëra diametralisht të kundërta. Sipas tij, Kosova gjithmonë ka qenë pjesë e Serbisë, ndërsa Gaza dhe Bregu Perëndimor kurrë nuk kanë qenë në kuadër të Izrealit.

Në këtë mënyrë, ambasadori palestinez ka prezantuar qëndrimin e vendit të tij kundër pavarësisë së Kosovës. Gaza dhe Bregu Perëndimor janë territore të okupuara, ndërsa Serbia kurrë nuk e ka okupuar Kosovën. Paralelja do të ishte e arsyeshme në rast se serbët do të ishin okupatorë, ka thënë ambasadori palestinez në një intervistë për gazetën beogradase Danas.

Në konstatimin se zyrtarët e Serbisë vazhdimisht falenderojnë shtetet që mbështesin so ... nitetin serb në Kosovë, si dhe Izraelin dhe nëse autotitetet serbe Izraelin e konsiderojnë aleat, diplomati palestinez thotë se Izraeli nuk ka ndikim në zhvillimet rreth pavarësisë së Kosovës. Perëndimi e ka njohur Kosovën, e jo vendet muslimane dhe arabe. Nëse Izraeli ka ndikim mbi Perëndimin, përse nuk e ka shfrytëzuar në kohën e shpalljes së pavarësisë? Nëse dikush beson në ndikimin e Izraelit në lidhje me Kosovën, është në iluzione. Kosova nuk e ka fituar statusin e shtetësisë falë vendeve arabe dhe muslimave e jo falë Izraelit. Arabët kanë mbështetur qëndrimin e Serbisë dhe ende e mbështesin, ka thënë Nabhan.

Një qëndrim të tillë ka ambasadori palestinez, edhe pse sipas gazettes, autoritetet serbe nuk do ta njohin shtetin palestinez. Pasi pranon se palestinezët janë shkolluar në Jugosllavinë socialiste, e cila ka mbështetur fuqishëm palestinezët, ai thotë se tani edhe Serbia e mbështet Palestinën. Sipas tij, Serbia në OKB ka mbështetur shumë rezoluta për Palestinën.
Komento

realisti20.11.2012/17:43

Zyrtaret tone ne dy anet e kufirit si duket jane mesuar t'u duartrokasin te vdekurve.Kryetarja e zarfes nga Kosova,i duartroket mbetjeve mortore te Ahmed Zogut,ndersa keta te Shqiperise u duartrokasin cionistave cifut per ... sjen e femijeve dhe civileve te pafajshem! Si di sa e meritojne shqiptaret kesi lop udheheqesish.Por,le ta dijne palestinezet se shumica e popullit jane me ta ne keto qaste te veshtirati i shkaterrofte zullumqaret cionista!

Gazmendi20.11.2012/17:37

deklaratat e mpj te Shqiperise nuk e angazhojne popullin Shqiptare.

natanjahu20.11.2012/17:21

ne nuk jemi shtet me rendesi te madhe , pra nuk kemi nevoje te paret te deklarohem e te paret te majme bajrakin, nganjehere mos deklarimi apo moskomentimi eshte eshte nje gjest i menquris, pa hy ne te darjen se kush eshte fajtore!
e drejta e mbrojtjes nuk eshte e drejte exluzive e nje ane pa mare parasysh se kush eshte aj.

fatmiri 20.11.2012/17:19

ne fakt ministrat tone ekan merak lekun folin per per izraelin sa nashta marin naj dijamanttt ishalla najher bahet palestina shtet si krejt shtetet tjera te jetojn ne liri prsh tung

Cani20.11.2012/16:53

Shqiptare nuk duhet te jeni injoranta,mte njejten gje ka bere edhe Serbia ne popullin Shqiptare ne dekada,kur edhe tash na quajne terrorist,..