CIA: Rritja ekonomike në Shqipëri 2 %

Publikuar: 13.11.2012 - 13:58

Tiranė, 13 nėntor - Shqipėria ka pasur njė rritje ekonomike prej 2 pėrqind nė 2011, ndėrsa tė ardhurat pėr frymė janė rritur. Ka qenė ky pėrfundimi i njė raporti tė Shėrbimit Amerikan tė Inteligjencės, CIA-s, pėr Shqipėrinė. Sipas kėtij raporti tė ardhurat pėr frymė nė vitin 2010 kanė qenė 7700 dollarė, dhe njė vit mė pas 7800 dollarė. Nė rifreskimin e tė dhėnave tė saj, CIA bėn tė ditur se rritja ekonomike ėshtė mė e madhe se ajo qė ėshtė deklaruar dhe kjo pėr faktin se ekonomia informale nė vendin tonė, sipas saj, ėshtė 50 pėr qind e totalit.

Raporti bėn tė ditur se ekonomia ėshtė furnizuar ndjeshėm nga tė ardhurat e emigrantėve, tė cilat zėnė 8 pėr qind tė GDP-sė, duke ndihmuar nė frenimin e thellimit tė deficitit tregtar. "Shqipėria ka pėsuar rritje tė borxhit publik nė kufijtė e limitit 60 pėr qind. Ndėrkohė qė lidhja ekonomike me Greqinė e Italinė, vende tė pėrfshira tashmė nė krizė, ka ndikuar negativisht nė ekonominė e vendit", thuhet nė raport.