Data 23 qershor 2013 afër dekretimit për zgjedhje në Shqipëri

Publikuar: 05.11.2012 - 14:02

Tiranė, 5 nėntor – Dita e 23 qershorit tė viti tė ardhshėm  sipas gjasave do tė jetė data e zgjedhjeve tė ardhshme parlamentare nė vend. Kreu i Shtetit Bujar Nishani ka nisur paraditen e sotme takimet  me krerėt e grupeve parlamentare pėr njė konsensus pėr datėn e zgjedhjeve. Pas takimit me Astrit Patozin, kreun e grupit parlamentar tė PD-sė, ky i fundit nuk ka dhėnė asnjė datė pėr zgjedhjet. I pyetur nga Albanian Screen, Patozi tha se OSBE ka kėrkuar qė tė mos jetė data e fundit, ajo e 30 qershorit, pėr shkak se e ka tė vėshtirė tė sjellė vėzhguesit e vet. Patozi tha se PD ėshtė pro 23 qershorit, por megjithatė ėshtė nė dorė tė kreut tė shtetit tė vendosė.

Menjėherė mė pas, Nishani ėshtė takuar me kreun e grupit parlamentar tė PS-sė, Gramoz Ruēi, i cili ka kėrkuar caktimin e datės 23 qershor pėr zgjedhjet e ardhshme dhe njėsoj me tė mė pas edhe kreu i grupit parlamentar tė LSI-sė, Lefter Koka, ka kėrkuar tė njėjtėn datė. Nisur prej orės 13:00 deri nė orėn 15:00 do tė vijojė takimet me krerėt e grupeve Partisė Republikane, Bashkimit pėr tė Drejtat e Njeriut dhe kreun e PDIU-sė, Shpėtim Idrizi.

Kodi zgjedhor parashikon dy periudha pėr zhvillimin e zgjedhjeve, mars-qershor dhe shtator-nėntor. Legjislatura aktuale ka nisur mė 6 shtator tė vitit 2009 dhe 6 shtator i vitit 2013 ėshtė dita e mbarimit tė mandatit tė Kuvendit. Rrjedhimisht, zgjedhjet e ardhshme do tė mbahen nė periudhėn 15 mars- 30 qershor. Duke iu referuar dispozitės sipas sė cilės zgjedhjet zhvillohen nė dy tė dielat e fundit brenda 30 qershorit dy variantet e vetme janė 23 qershori dhe 30 qershori. Sipas Kodit, presidenti duhet tė caktojė datėn e zgjedhjeve brenda 6 dhjetorit.