Atentatori i Rugovës?

Publikuar: 09.05.2012 - 09:54

Prishtinė, 9 maj - Agim Hoti pretendon se ėshtė autor i dy tentim atentateve ndaj ish-Presidentit Ibrahim Rugova. Nga burgu i Dubravės, Hoti thotė se ata qė bėnė pazar me tė pėr tė vrarė janė Xhavit Haliti, Artan Nimani e Agron Haradinaj. Pėr kėto pretendime thotė se ka fakte qė do t’ua tregojė edhe hetuesve. Personat e pėrmendur, kėto deklarime i quajnė shpifje dhe budallallėk.

Agim Hoti ka kryer tentim atentatin ndaj ish Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova. Kėshtu sė paku thotė vetė Hoti.

Derisa po vuan dėnimin e tij nė burgun e Dubravės, pėr njė atentat tjetėr, ndaj Anton Berishės, ish-shefit tė Autoritetit Rregullativ tė Telekomunikacionit (ART), Hoti thotė se ka vendosur t’i hedhė nė shesh tė gjitha ato qė ka bėrė pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė.

Nė bisedė telefonike nga burgu pėr Express, Hoti pretendon se pėrveē atentatit qė ka kryer nė vitin 2007 ndaj Anton Berishės, ai vetė ka kryer edhe dy sulme tė tjera, njėrin nė vitin 2004, e tjetrin njė vit mė pas. Tė dy kėto tentim atentate ndaj ish-Presidentit Rugova.

Hoti pretendon se nė kėto raste nuk ka qenė i vetėm.

Qė tė dy sulmet ndaj ish-Presidentit, ai thotė se i ka kryer me urdhėr tė Xhavit Halitit, aktualisht deputet dhe nėnkryetar i Kuvendit tė Kosovės, Artan Nimanit, profesor nė UP si dhe Agron Haradinajtm i cili punon nė PTK.

Hoti pretendon se pėr kėto punė, ka marrė 5 mijė euro nė janar 2004.

“Unė jam ai i cili e kam gjuajtur bombėn mė 12 mars tė vitit 2004, nė oborrin e shtėpisė sė Ibrahim Rugovės, me urdhėr tė Xhavit Halitit, Agron Haradinajt e Artan Nimanit”, pretendon Hoti pėr “Express”.

 

Patrioti13.05.2012/03:08

Moj Kosove e mjera Kosove kush po te qet me krye ne bore.
Mbetem me shprese se erdhi fundi i atyre qe deshen ta qesin me krye ne bore.Hoti per kunder mekateve qe ka bere arriti qe ta shpetoj vendin te pakten nga kjo qe ka mbete apo nga kjo qe kta e lan.
Lusim zotit qe drejtesija dhe prokurorija te dhene provimin e tyre ksaj radhe dhe kriminelet qe urdheruan ... sjen e presidentit historik te Kosoves te marrin denimin e merituar per vepren e bere. Dhe kosova te qlirohet por edhe te shpetoj.

kroki10.05.2012/09:06

kjo nuk esht e hishme po nejse ne jem shqiptar dihet me kso gjera kurr nuk shkojm as kund do mbesim ne vend kjo esht ghunah pe ato qe kan derdh gjak per ket vend

shtepijaku i pa pun09.05.2012/13:56

or vllazni, mos u quditni me ta. Qe une i ndershem deri ne pik te fundit, pa idare askund ne pun. Edhe kta skan pas qare pa u bo me pare. Kjo parja qkas po bojke. A ma mir une a kta mendoni ju.

gemini 09.05.2012/13:43

E QITASH UNE SPO MARË SHUMË VESHË KETU, E PSE PAS ASAJ KOHE NUK U ZBULUA KURR KY RAST DERI ME TANI,E DINI SPESE KETO JANE TE PROGRAMUARA KETA QE DALI BOTERISHTE DHE SHPIFIN KETA NUK E KAN NGA TANI DHE NGA KETA QE PERMENDEN PO TE KET VETEM PAK SHTYPJE KU FAQEZI BASHKE ME ATE FAQEZUIUN TJETER BLLACEN,ME BINDJE TE THELLË E THEM SE DO TE PRANONI SE JANE TE SHTYRE NGA SHKAU DHE NGA TE HUAJTE SEPSE PO MOS ME QEN QITO TRILLIME TE KETIJE FAQEZIU DHE TE ATIJ FAQEZIUT TJETER BLLACES,KETAJ TE HUAJT DUHET TI MBLEDHENIN PLAQKAT DHE IK DJALE PREJ KAH KAN ARDHE MIRPO RRNOFESHIN KETA TRADHETAR EDHE UA ZGJATIN JETEN KETYRE TE HUAJVE..

mergimi nga diaspora09.05.2012/13:39

nese nuk ndermeret me seriozitet ki lajm per atentatin e te madhit IBRAHIM RUGOVES ateher ne kosoven ton esht i ipleikuem komplet prokurorija dh e drjtsija nuk po don mei luftue kto ... cina tash ktina tipi ja montojn ose i qmendur ose shpihun sikur me rastin e bllaces por ky i fundit i pat do cedeja e po shifet e zbuloj te verteten e ky hoti nuk dim aka cedeja

HASTRET HETEMI09.05.2012/13:36

MORE KTA JAN NJERZ TE SHKAUT DHE DUHET MEJ QIT PARA DREJTSIS TA MARIN DENIMIN E MERITUN EJO TE SHKOJN NE PARLAMENT TA QORROJN ETA SHURDHOJN POPULLIN SE IBRAHIM RUGOVA .KA QEN GANDI I BALLKANIT MORE DUHET MEJU ARDH TURP ATYNE NJERZVE QE KAN DHAN URDHNIN ME BA ATENTAT KUNDER PRESIDENTIT ZOTI U HAKMERT NE JUVE QKA PASKIT BA JU FLM PER MIRKUPTIM.

komanda09.05.2012/12:54

une kisha than se kto qe kan ndodh pas luftes e kan pas ni gisht e ai gisht esht kta qe i kan drejtu njerzit ndersa per atentatin e rugove si sot me kujtohet kur pat then ,EDHE KSAJ HERE SHPETOVA.e ky qe e ka deklaru ket e ka deklaru se qenka ne burg e esht trathtu nga xhavit haliti e te tjeret e tash normal se i qet gjitha ne shesh presim si do te veproi drejtsia jon ne kosov qe esht shum e mrekullushme.

pejone09.05.2012/12:47

POPO kta jan gjak i prishur, ktha jan shqiptar me gjak te perziergjak shkau se shqiptari i veret nuk i vret njerzit e vetas atentate nuk ju ban njerzve te vet. Posa e moren pushtetin u ndalen ... sjet. Bllaca e Agim Hoti nuk jan psikopat po kta duhet me u shperbly qe me ne fund jan pendu dhe po e tregojn realitetin. Po turp per disa njerz ne popull qe edhe perkunder realitetin prap spo dojn me besu kta jan njerz te verber kta jan e zeza e Kosoves.

Skenderi09.05.2012/12:34

Edhe nje shpiun i Serbise sikur Bllaca e asgjë me shumë.Ju lutem me vetë faktin se ai me telefon po fol nga burgu e që nuk guxon të ketë,e nese vertet ka thirrur me telefon ateher po i vie era nje njeri i paguar prej dikujt sikur Bllaca.Ju lutem nuk jemi aq popull i paditur sa te besojme qdo servim qe behet.

kureshtari09.05.2012/11:53

edhe nje here po bahem kureshtar Si eshte e mundur gjith ato ... sje qe i ka ba PDK,gjith ato tentim ... sje edhe askush nuk po denohet,kam pershtypjen qe edhe EULEXI edhe krejt bashkesia nderkombetare jane PDK, apo ndoshta jam gabim.

Ylli09.05.2012/11:48

Nese kjo eshte e vertete, atehere Xhavit Halitin duhet me arrestu dhe me gjyku per tentim ... sje te Ibrahim Rugoves. Mos harroni se autoret e njejte jane te shume ... sjeve te pas luftes si rasti i ... sjes se Xhamajl Mustafes e shume te tjere.

Kavaleri09.05.2012/11:26

E verteta del ne shesh heret apo vone .
Kure doli Nazim Bllaca te gjith i than i qmendur gjeqe edhe une mendoj qe eshte i qmendur se nje njeri i normal nuk mund te vret njeri pa asnje arsye ,por tash ky nga burgu ? Une mendoj se sado e hidhur qe te jet kjo e vertet duhet te dal ne shesh se nuk ban ,kjo eshte shembull per gjeneratat e reja se gjaku kurr nuk humbet dhe Xhavit Haliti me shok njeher e pergjithmon duhet te fundoset ne burg te perjetshem.

zena nga llapi09.05.2012/11:21

Qe nga fillimi i atentatve eshte dit se kush qendron mbrapa se edhe vet jon deklarue hapur para mediave ne Tiran e Diaspor.Dhe se dikush mendon se me keto gjeste me keto siellje mundohen kit qeveri ta rrezojn gabojn se kjo qeveri eshte rrezue vet,pa i ndihmue askush,kjo qeveri i beri dame te medha Kosoves qe ma kurr keto dame nuk do te mund te ndreqen,e kantonizuen Kosoven ma zi se Bosnjen dhe tash kjo qeveri po kerkon perkrahje nga opozita per qeshtjen e veriut por eshte von se kjo qeveri i ka ba 1000 nenshkrime pa e dit askush se qka kan nenshkrue ne Bruxell.

per ferizajin09.05.2012/10:30

Bllaca i ka vertetu ... sjet ka pase fakte,edhe per rastin Bllaca sot jane burgos njerez,dmth Bllaca e ka thene te verteten..ska ktu te bej me PDK apo me rrzu nje qeveri. DUDI i ferizajit,jane bere atentate ndaj te ndjerit Rugova krejt e dijna kto sjan shpifje,tash pritet te shihet se kush i ka qu deri ne fund dhe nga kush jane organizu..mos fol palidhje..lexo me shume shkruaj me pak.

KAQANIKU209.05.2012/10:25

dal nga dal vjen behari..... edhe nje deshmi tjeter qa ka ba pdk me morr pushtetin qysh ne at koh kur ka qen rugova e evetmja menyr ka qen me likfidu at perndryshe siq edhe ka qen ,kan qen keta ne opozit pra po te ishte rugova gjall pdk do te ishte nen hije tan jeten se populli e ka diq se kush asht rugova edhe pse nuk jam admirues i ldk po rugov niher ka pas kosove ne te mir e shpresoj qe thaq e tradhtar do te ket vetem kesaj her e jo me.edhe bllacen e quajten shpifs admiruest e pdk madje shkun deri aq larg sa e quajten ata te smur psiqik mirpo drejtsia i ka denuar njerzit e shikut me deklarat dhe fakte te tij e keshtu do te ndosh shpresojm edhe me fakte te ketij nese posedon siq deklaroj.ti hiqet kjo hije e zez ne krye me pdk e shik qe e ka mbulu kosoven.

Ferizaji09.05.2012/10:24

Atentator, edhe mos mu kan rrenc , kjo eshte per tu qudite...provuan me Bllacen, me rrezu PDKn, tash po mundohen me qit CDe, tjera,,,pazare te mira...

ferizaj 09.05.2012/10:22

leri more kto budallalike oj shqiptari kujt mei besue tasht hashimit apo ruggoves apap prall me tu pan kjo esht

Arben Demiri09.05.2012/10:17

po hashimi po don mi shti ne burg njerezit e vet e vet mu dal i lame, ky ashte ekuacioni qe po e kerkon z. FATMIR BAJGORA

kaqaniku09.05.2012/10:09

hajde Kosove ardhsh si VERA.!!
kjo ka qene e ditur,qe sa kan hy ne pushtet,PDK nuk po ka atentate me,as ndaj kryetares as ndaj kryeministrit..a nuk eshte per tu qudit aa?? qka keni mendu,qe jashtetokesoret,kan ardhe me bo atentate aa? apo ndoshta shkijet jane ata? keta jane Shqiptare me emer jane shqiptare me kombe,jane PDK ska ktu rrena e shpifje,mese te verteta,pse po dalin krejt marrijte ndaj PDK?? por qka eshte me e keqja,edhe ksaj here kane me shpetu si peshku ne deti.

komandant daja09.05.2012/10:05

po sdi ate menqur apo edhe psikopat si ti quajm kta njerz qe dalin e tregojn kto marrzira kto pislleqe edhe atentate se sikur ti kishin krye ndaj serbve sot ishmi ne pozit ma te mir e jo vllau vllaun shqiptari shqiptarin me pague per qka per nje pozit pune e tash per dike jan psikopat qe tregojn te verteten e per dike jo jan normal se e drejta herdo kurdo del ne shesh ama ne kosov le te del kurdo sa te jan ne pushtet enveristat edhe shiku ska drejtsi apo gjykata ma mir me than sguxon me jap denime te meritura po vet qeveritaret jan dhe kadi edhe mafi mozomakeq ky popull qka po perjeton boll ke lufta tash lufta e mbrendshme me hajna e krimiinel deri kur kshtu

sindromi09.05.2012/10:04

ncncnc si eshte e mundur po si eshte e mundur kur per qdo ... sje ne kosov eshte i involvuar kryekrimineli haliti,e ne te njejten kohe mban poste edhe ato me te larta ne qeveri,e mos te hetohet ndaj tij,po a jeni duke pare se qfar ka ndodh dhe qfar po ndodh e te heshtim,ne nese nuk zgjohemi as zoti nuk do na ndihmoj neve nese ne rrim ne gjum,dhe heshtim para ketyre rasteve makabre nga personat te cilet sot gezojn privilegje dhe te drejta qe ne fakt nuk i meritojn,kjo koh po ma kujton holokaustin e kohes se enver hogjes kur vriste naten dhe i qante diten.turp turp turp

fatmir Bajgora 09.05.2012/10:03

nuk po kuptoj gja. ne burg dhe me telefon.
plus jep intervista. plus expressit. gazetes se hashimit. ekuacion politik a kriminal ne bashkepunimin medialojuridik me shume primesa futuriste ose fiktive. tregomni se vertet nuk po marr vesh.