Limaj e të tjerët shpallen të pafajshëm

Publikuar: 02.05.2012 - 15:03

Prishtinė, 2 maj -  (E plotėsuar) Deputeti Fatmir Limaj dhe tre ish-luftėtarėt e UĒK-sė, Naser Krasniqi, Nexhmi Krasniqi dhe Naser Shala, u shpallėn sot paradite tė pafajshėm nga njė trup gjykues nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė. Paneli i gjyqtarėve, i udhėhequr nga dy ndėrkombėtarė dhe njė vendase, i shfajėsoi katėr tė akuzuarit nga tė gjitha aktakuzat nė procesin gjyqėsor, i cili njihet si “Rasti Kleēka”.
Nė arsyetimin e kėtij vendimi, gjyqtarėt thanė se tek tė katėr tė akuzuarit janė gjetur elemente tė pėrgjegjėsisė, por prokuroria nuk ka specifikuar veprat, nuk pranoi tė ndryshojė aktakuzėn pas kėrkesės sė gjykatės dhe nuk pranoi tė thėrrasė dėshmitarė tė rinj. Prokuroria ka kundėrshtuar vendimin dhe ka 15 ditė afat tė deponojė ankesė nė Gjykatėn Supreme. Pas pėrfundimit tė seancės, Limaj, i emocionuar, ka thėnė se lufta e UĒK-sė ishte e drejtė dhe ketė e vėrtetoi edhe drejtėsia pėr tė dytėn herė me radhė. Ai ka folur shkurtazi para gazetarėve me arsyetimin se do ta flasė mė gjatė nė ditėt e ardhshme, duke shtuar se tani meriton tė ketė pak qetėsi dhe tė qėndrojė me fėmijėt dhe familjen e tij, ngaqė prej vitit 2009, kur edhe u ngritėn proceset ndaj tij, ka humbur tre anėtarė mė tė ngushtė tė familjes: prindėrit dhe gruan.


Prishtinė, 2 maj - 11:37 - (e plotėsuar)
Trupi gjykues i Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinės ka shpallur tė pafajshėm tė akuzuarit e rastit “Kleēka”, deputetin e Kuvendit tė Kosovės, Fatmir Limajn dhe tre bashkėluftėtarėve tė tij, Nexhmi Krasniqi, Naser Shala dhe Naser Krasniqi.


Prishtinė, 2 maj - 09:32 -  Trupi gjykues i Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė sot pritet tė marrė vendim pėr rastin “Kleēka”, nė procesin gjyqėsor ndaj deputetit tė Kuvendit tė Kosovės, Fatmir Limaj dhe tre bashkėluftėtarėve tė tij, Nexhmi Krasniqi, Naser Shala dhe Naser Krasniqi.
Sipas gazetės“Express”, mbrojtja e tė akuzuarve ka shprehur bindjen se vendimi i trupit gjykues do tė jetė nė favor tė lirimit tė katėr tė pandehurve, pasi sipas saj, nuk ka prova pėr fajėsinė e tyre.
Ndaj katėr tė akuzuarve pėr krime lufte, i njohur si rasti “Kleēka”, trupi gjykues kishte vendosur kohė mė parė qė tė vazhdonte gjykimin, me arsyetimin se ata gjatė kohės pėr tė cilėn akuzohen, kanė pasur pozita komanduese nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės.
Pas vendimit pėr vazhdim tė gjykimit ndaj tyre, prokurori dhe mbrojtja kishin vendosur qė dėshmitė e mbetura tė konsiderohen si tė lexuara dhe nė kėtė mėnyrė tė shmanget njė seancė tė dytė e shqyrtimit gjyqėsor.
Trupi gjykues, nė fillim tė procesit, i dha njė goditje tė rėndė shpresave tė akuzės, duke pėrjashtuar nga lista e dėshmive tė vlefshme atė tė Agim Zogajt, i njohur ndryshe si dėshmitari “X”, mbi tė cilin ishte bazuar njė pjesė e mirė e provave tė prokurorisė.
Sipas orarit tė publikuar tė seancave tė EULEX-it, seanca e radhės do tė mbahet sot nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė dhe fillon nė orėn 10:00.
 

herolind hoti03.05.2012/09:42

pershendetje nga prizren tash po te presim me dridh ket qeveri se pa ty kan ra ne gjum

babloki03.05.2012/09:36

E rendesishme qe ka dal i pafajshem ne kete rast! Tash e ka radhen me u gjyku per korrupsion ne PTK e ne ministri.

Dardan 03.05.2012/08:51

z.Fatmir së pari të përgëzoj për qendrimin dhe fuqin qe ke mbajtur ndaj këtyre dekadave. Ku në fillim tregove burrërin si luftëtar i Ushtris Qlirimtare të Kosovës dhe pastaj qendrim ndaj shum akuzave të montuara nga të pashpirtitë që dëshironin ta lëkundin idealin tënd duke filluar së kritikuari nga familje e deri ne korrupsi por nuk ja dulen. Ather të dëshiroj gjitha të mirat në jet dhe në familjen e gjër

freskim03.05.2012/07:40

Urime i nderuari Fatmir Limaj me vjen shum mir se u deshmu drejtësia individet si ti na duhën gjithmon se Kosova ka nevoj shum njashtu edhe për Ramush Haradinajn Urime dhe pun te mbar

gurbetqari03.05.2012/07:35

shum mir qe u lirua Fatmiri por sa te eshte hashimi kryeminister Fatmiri edhe Ramushi kan me pas problem me gjyqe te fala nga larg

Meti02.05.2012/20:19

Urime Z.Limaj,Urime UQK,Urime popull i dashur i Kosoves.Aq sa jam i lumtur per pafajsin e Z.Limaj dhe bashkeluftetarve te tij,aq jam edhe i brengosur qe ne mesin e popullit tim ka Shqipefoles me zemer shkau.Juve do te me qortonit pse po e them kete.

aureli wien02.05.2012/20:16

meshum knaqsi emora ket lajm qe sod definitiv uliruan z.fatmir limaj z.negjmedin krasniqi e shokt e tjer por dhasht zoti qe samashpejt tejet ne mesin to z.Ramush haradinaj se vetem me kta njerz dot shpeton ad dheu me respekt arbri

jehona02.05.2012/20:05

Urimeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee u kon e qart qe del i pafajshem

imeri02.05.2012/19:08

Urime komandat Limaj ju prift e mbara jemi krenar qe te kemi shpresoj qe se shpejti do te jesh kryeminister i KOSOVES...

Dukagjini02.05.2012/18:09

Urime urime, ka ardhe koha qe Fatmir Limaj DEFINITIVISHT te bashkohet me Ramushin, shpresojm se edhe Ramushi do te lirohet. Pra Fatmir, Jakupi dhe Ramushi eshte koha e fundit. Suksese

kosova shqipria02.05.2012/17:19

sdi qka po quditeni ishte e ditur se do te del fitus qeliku,urimeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee nr.1 je FATMIR LIMA

malesori02.05.2012/16:54

Pergezime, dhashte zoti te mos perseriten kto raste makabre ndaj atyre qe ja duan te miren ktije populli. O zote te lutem shume per kete dite te gezueshme qe na ke dhuruar...

naseri02.05.2012/16:26

URIME FITOREN ZOTRI LIMA si qdo here fitimtare si ne lufte e ne paqe... i deshiroj qe edhe Ramushe Hajredini te lirohete sot se ju jeni te vetmite shpetimtarete e KOsoves e Vdekje Hajnave

RAKOCI02.05.2012/16:17

URIME QELIK ISHALLA EDHE RAMUSHI SHPEJT LIROHET ME SHOKE.

ibi02.05.2012/15:44

urime fatmire ishalla ma boll se te kan lodhe me kto gjykata

bejta02.05.2012/15:33

ke qen dhe dombetesh qlirimtar pa mar parasysh pengesat qe po ti montojn ne rrug paq shendet or trim

lulja02.05.2012/15:30

urime te perzemert te uroj shendet e te mira ne jet dhe nje kosov te mbar hero i kombit shqiptar.

Prishtina6802.05.2012/15:18

Me fat lirimi i Juaj,te respektuar clirimtare te atdheut.Shpresoje se se shpejti do vjen edhe RAMBO,Komandanti me i suksesshem i UCKes,z.Ramush Haradinaj.Vetem te bashkuar arrijme fitoret me te deshiruara.Urime dhe paci fat dhe jete te gjate.

pejani02.05.2012/15:17

tash nese don te behesh hero edhe ma i madh, tregona publikisht emrat e kokave te krimit te organizuar ne kosove dhe populli ste harron kurre

shkretirasuedi02.05.2012/15:11

Luftetaret e lirise Zoti i mbron ,urime komandant Limaj,tani vazhdo punen aty ku ke mbete dhe tregoi te gjithe babzive kush je dhe qfar potenciali ke...

Gazi Bushat02.05.2012/13:19

SHYQYR TI JE MAJ FORTI FATMIR VEQ PARA KRYMINISER ARDHSHM I KOSOVES

Shefqet Sylejmani02.05.2012/13:18

Urime te perzemrta nga ne ne diaspor o Ftmir Heroi i gjall zoti te bekoft.edhe ni her urime nuk kam fial me shkrue qka po me thot zemra bravo drejtsia ne fund triumfon
me respekt
Shefqet sylejmani
Norvegji

i syrgjynosuri02.05.2012/12:59

Po edhe te gjith te denohen ,po edhe te gjith te lirohen,veriu eshte larg qlirimit rren jan te gjitha,veriun e mban europa peng per qellime te cilat per neve jan te panjohura,i mjer populli qe asht syrgjynosur ne veri.

DRENICA MI02.05.2012/12:55

E verteta vuan por me ne fund fiton,te akuzohesh nga gjaku i yt eshte veshtire ta tretesh por Fatmiri dhe shoket e UQKse,e perballuan edhe kete me suksese,te mos harrojme se Fatmiri ishte edhe MINISTRI me i mire i te gjitha QEVERIVE te cilat vijuan pas LUFTES,prandaj njerez si FATMIR LIMA jane te domosdoshem per POPULLIN E KOSOVES.

n.fetoshi02.05.2012/12:39

paqin shendet te mire dhe suksese me tej fatmir,nexhmi e naser...

arianiti02.05.2012/12:27

gjdokund ne gjdo shtet luftetart i ki edhe politikajt kyq. Ata sundojn perjet. Ashtu ishin edhe partizant e Titos. Pse vetem ky mos me sundue me luftetart dhe me qlirimtart e vet që na e hjeken serbijen?

Temp Ore02.05.2012/12:26

Urime,vendim i pritur nga gjykata. p
Perfundimisht ky njeri te lirohet nga akuzat dhe njollosjet qe ia bejne te tjeret, i duhet familjes se tij,jo PDK se e as MTse.....

djalich2012@hotmail.com02.05.2012/12:19

O ajde perhajr urime familja Limaj urime PDK urime Kosov kjo edhe njeher deshmoj se lufta e UCKs ka qen luft e paster dhe e drejt per qlirimin e vendit ton rrepsekte dhe suksese zotri Fatmir Limaj lot me dulen nga gzimi kur e lexova qe jeni shpall te pa fajshum

Vetima02.05.2012/12:16

Te gjitha akuzat e ngritura ndaj tij jan te montuara,falco,diskriminuse,antinjerzore vetem e vetem per ta njollos at personalisht dhe ushtrin qlirimtare te Kosoves e cilla beri nje rezistens te papar ndonjehere ne historin e nje populli.Fatmirit dhe te gjith te tjerve i urojm sod lirimin e tyre dhe te kthehen ne vendet e punes ku kan qen.

izeti nga mavriqi02.05.2012/12:11

GJDOHER FITUES. HAJDE INSALLAH EDHE KRYETAR I KOSOVES LUFTETAR EDHE HERO I GJALL TLUMT NA QE E KENA.

Jakup02.05.2012/11:59

Per hajr e ishallah nuk sprovohet ma me kesi lloj gjyqe. I urojme suksese ne te ardhmen.

Labi02.05.2012/11:56

Urime KOSOVE, QDO HER PO TRIUMFON LUFTA E LAVDISHME E UQKSE.URIME KOMANDANT QELIKU, LAVDI DESHMORËVE.

Nexhdo02.05.2012/11:52

Hajde urimeee, ishalla njejt ndodh edhe me Ramushin e bojn diqka ndryshe kta se mjaft u mundun me i burgos me zor por drejtesia gjithnje fiton...

murtez Xhemajli01.05.2012/18:36

Mendoi që drejtësia do ta jepë vendimin e merituar dhe do i liroi nga akuza z.Limaj dhe të tjeret sepse jamë i bindur se janë të pafajshem dhe kjo ka qenë nji tentativ që ti denoi pa baza e argumente por me qpifje por nuk ja arriten dhe mendoi që drejtësia do ta kryn punën e vetë ashty siqë thotë ligji dhe drejtë.

mitrovicali01.05.2012/17:31

hajde ishalla lirohet komandanti dhe na e qliron veriun