Gerxhaliu: Varfëria në Kosovë, bombë e kurdisur

Publikuar: 30.04.2012 - 09:25

Prishtinė, 30 prill - Safet Gerxhaliu, kryetar i Odės Ekonomike, thotė se korrupsioni dhe burokracia po ndikojnė nė largimin e investitorėve tė huaj. Varfėria  e skajshme, sipas tij, pritet tė thellohet ende. Nuk bėhet fjalė pėr hapje tė vendeve tė reja tė punės e as pėr investime tė huaja, dhe kjo falė imazhit tė shkatėrruar tė Kosovės. Nė intervistėn dhėnė “Kohės Ditore”, qė u publikua nė numrin e sotshėm, ai shpreh shqetėsimin se njė ditė edhe bizneset kosovare do ta braktisin vendin. Afaristėt, sidomos prodhuesit ai i quan heronjtė e pasluftės. Por, pėr fat tė keq, sipas tij, nga qarqe tė caktuara institucionale, biznesmeni kosovar shihet vetėm si subjekt pėr gjobitje dhe grabitje.

Varfėrinė nė Kosovė, ai e ka quajtur bombė tė kurdisur pėr vendin.

Nė qoftė se analizohen premtimet e bėra nga dikastere tė caktuara qeveritare nė fund tė vitit 2011, se viti 2012 do tė jetė vit i mbėshtetjes dhe i pėrkrahjes mė tė madhe karshi biznesit, optimizmi ka qenė shumė i madh, shprehet Gėrxhaliu. Mirėpo, tani jemi nė prill tė kėtij viti dhe sfidat dhe vėshtirėsitė pėr sektorin privat janė nė rritje e sipėr. Tė gjitha ato premtime qė kanė qenė, kanė mbetur nė formė tė fjalėve, por nė realitet ato nuk janė duke u shijuar nga sektori privat. E tėra kjo e dėmton edhe mė tepėr ambientin e biznesit. Nga mosimplementimi i tė gjitha kėtyre premtimeve qeveritare, druaj se mė tepėr jemi duke i promovuar qė investimet e huaja tė orientohen nė vendet e rajonit, sesa tė mbeten nė Kosovė. Kemi tė bėjmė me imazhin e dėmtuar tė Kosovės, me procesin e korrupsionit dhe tė burokracisė pėr tė cilat vetėm flitet dhe asgjė nuk luftohet.

I pyetur se cila ėshtė ajo substancė pėr tė cilėn po mendoni se duhet tė ndryshohet, kryetari i OEK u pėrgjigj se nė rend tė parė duhet mendojmė se si mund tė kemi zhvillim ekonomik nė qoftė se 80 pėr qind e buxhetit duhet tė grumbullohet nga Dogana, dhe 20 pėr qind nga Administrata Tatimore. Kur kemi njė orientim tė tillė lind pyetja se a mos vallė ėshtė orientimi bazik qeveritar qė tregtia tė jetė ajo qė do tė krijojė qėndrueshmėri.

Pyetje nėse pret edhe njė krizė ekonomike, Gėrxhaliu iu pėrgjigj se vetėm ata qė vėrtet e analizojnė Kosovėn nga kėndvėshtrimi politik mund tė thonė se nė Kosovė nuk ka krizė dhe nuk do tė ketė krizė. Duhet tė kuptohet se Kosova ka hyrė nga kriza nė krizė, dhe kjo po reflektohet ēdo ditė e mė tepėr. Sa ka vende tė reja tė punės, sa ka investime tė huaja, ēdo ditė e mė pak. Me siguri se do tė ballafaqohemi edhe me rėnie tė remitencave nga diaspora. Kėto janė argumente se vėrtet jemi nė krizė. Nėse nuk bėhet ndonjė hap pėr tė dalė nga kjo situatė, vėrtet do tė ketė pasoja shumė tė mėdha pėr tė ardhmen e Kosovės.Ėshtė shqetėsuese ngritja e vazhdueshme e ēmimeve. Informatat mė tė reja mė tė reja thonė se ēmimet janė ngritur 8 pėr qind. Paramendoni se sa ndikon kjo nė Kosovė, kur jemi duke jetuar me paga afrikane, ndėrsa kemi ēmime dhe standard evropian. Kemi afėr 17 pėr qind tė popullatės qė jetojnė nė varfėri ekstreme, me 93 centė nė ditė, dhe 50 pėr qind tė popullatės nė varfėri. Kjo ėshtė njė bombė e kurdisur.

Si njė problem me pasoja afatgjata ai ka pėrmendur posaēėrisht sistemin arsimor.  Nė vitet e fundit, me tė madhe nė Kosovė po prodhohen analfabetė. Vendosja e tyre nė pozitat kyē ėshtė vrasje e 40 vjetėve tė ardhshėm pėr vendin (gjerėsisht nė Kohėn Ditore”). 

kosovari01.05.2012/09:42

Zbulim epokal a po ? zoti Gerxh. sa mbaj mend nga TV pas lufte, gjithnje ke pase do poste e ke filozofu per kete ekonomine tone, edhe ? cka ndodhi ? ku jane zgjidhjet ? apo je ni teoricient qe merr paga te majme per keto analiza qe edhe gjyshet tona po i shohin. Mjaft me.

Tetovari01.05.2012/07:46

Kjo cka po ndodh i konvenon edhe bizneseve Kosovare sepse ka ma pak konkurence nese nuk ka investitor te huaj.Pranadaj zotri gerxha drejtoni gishtin kah bizneset qe jan duke financuar kete semundjeqeveri

xhevdeti30.04.2012/23:57

Deri sa flene populli per PDK mire eshte puna edhe varferi nuk ka.

ekonomisti30.04.2012/22:37

Diaspora i dergon 700 milion ne vit ose nga perfundimi i luftes afer 9 miliard

Lorik30.04.2012/22:35

varferi????? shqipetaret bejn ahenge anemban kosoves neper restorantet luksoz per 2000 euro me muzika live e ju qitni kopalla per varferi. Ketu ne Gjermani nuk ka jet ma luksoze se ne Kosove Rinia e nderron moden 3 x ne vjet, restorantert plot njerz,qytetet plot vetura luksoze etc.....

xhevati30.04.2012/22:31

miremengjesi z. Gerxhaliu, po a tash e ke verejtur kete a ? Super valla tash qe po na tregon se populli yn na qenka i varfer dhe korrupcioni na qenka penges e investimeve te jashtme. Po ku je tu jetue ti or zoteri a i verber je a? Edhe femijet e qerdheve e dine kete qe pas luftes kurse ti tash e paske kuptur ! Qfar njerez na prijne dhe kan vende kyqe, haj medet per ne !

MENTORI30.04.2012/22:27

ti dhe agim shahini mos e rreni ket popull mos u boni argat te pdk s

jakupi helsinki30.04.2012/20:17

PREJ AS E DERI NE ZH POZIT OPOZIT KREJT JON HAJNA .
TAN MENOJN SIT QOHEN NE MENGJES VEQ ME VIEDH SEN PER SHTET SMENOJN.EDHE NJA TRI VJET KOSOVA SKA ME PAS BUK ME HANGER MANE MEN

Rahman Rama30.04.2012/20:12

Zotni Gerxhaliu,
Te dhenat e juaja ne intervist, jam 1OO te sakta! Papunsia,farferia,varferia e skajshme,ngritja e cmimeve te artikujve ushqimor dhe mungesa e investimeve vendore, e posaqerisht te jashtme,po na e humbin shpresen e nje jete normale,dhe ate jo me pak se 2O vjet!
Keni te drejt kur thuani, se kjo gjendje eshte nje bomb e kurdisur! Po kjo bomb eshte aq delikate dhe e rezikshme,sa qe eshte teper veshtir te cmontohet!
Njerzit ce jan pasuruar brenda nje kohe te shkurt,qe jan ba milioner, gjendjen e shohin krejt ndryshe! Ata po thojn se kur ma mir ska qenen dhe kan te drejt,ashtu eshte per ta! Po masa dermuese e popullates,cfar mendimi ka per gjendjen e vete te mjerueshme ne krahasim me milionaret?

quni30.04.2012/17:38

se kuptoi hiq ket gergjaliun e qeverin e hashim thaqit u mbuten ty e3 vjedh shtetin e kosoves popullin e ka folin per fukarallak e vet jan miljonera kuk per kosoven pse i lajn keta hajna me punu ne shtet

SOKOLI30.04.2012/17:11

ZGJOHUNI TE GJITHE NESE DONI TE ARRINI DIQKA.SE PARI TE PASTROHET KOSOVA NGA KRIMINELET,E PASTAJ TE NISET E TE PUNOHET E TE ZHDUKET VARFERIA NE KOSOVE.

genci mitrovice30.04.2012/16:55

me te thane te drejten more gerrgjali nuk je ti hiq ma i mir se dhendrri juaj,po mos kan levizur gjerat e po mundohesh te terhiqesh?tek ne thon miku mikut i ngjan 40 vjet perpara!

lah30.04.2012/16:33

drenica e amerika e qlirun kosoven po drenicakt ne pushtet e rrun kosoven e prun fukarallakun ...luje mac kryet e bullit HOPAAAAAAAAAAAAAAAAAA

ndrrone qeverin se vjen varferija 30.04.2012/16:30

ndrrone qeverin si vjen varferija o shqiptar

une 30.04.2012/16:28

eee po po kjo esht ti tham sa sum kan than

selibios kosova30.04.2012/16:23

qysh e kemi lyp edhe e kemi gjet se me dasht populli e ndryshon ket gjendje po spo dojn po flejn ata qe jan neper qeveria po ju konvenon e kshtu rrasnu popull skamje

Drenicaku i Kanadas30.04.2012/13:41

Po ky Z.Gerxhaliu e flet faktin apo te vertetn por perfundimisht esht mik i Hashimit.Ma mir ishte qe keto Analiza te ia tregoj Hashimit e jo neve.Populli i Kosoves mbijeton ket katastrofe te varferis falenderuar Diaspores me 350 miliona ā‚ ne vit.Kuptojeni se at dite kur populli mbetet ne duart e Qeveris do te behet ma zi se ne Libi.Dikujt i hyn kungji....

artani caci30.04.2012/13:41

mos zhvillimi i kosoves shkon ne favor te serbis keta qeveritar nuk e di per kend po punojin a keni gjak shqipetari vetem me prodhim shkon kosova perpara jo me politik na e keni fshir trurin krejt.a ka ma krim se sa psh femija pes ose gjasht vjeqar ta dij se kush eshte thaqi apo krasniqi etj.

besa30.04.2012/13:14

Meritueshem

Avniu30.04.2012/11:40

Kosova ka pas ka e dote ket Shqiptar qe e duan Kosoven për ta gzuar populli ,po koha ene sësht e tyre po me sa duket paska filluar me Kryetarin e Odes ekonomike të Ko.. Safet Gergjaliun lete vazhdojn trimat e ata qe e duan ndryshimin pozitiv ne kosov të radhiten për krah Gergjaliut.

afrimi nga gyrebeti30.04.2012/11:40

po duhet ngrit populli ne kembe per ta bere nje revulucion dhe rrezuare keta kriminel se ndryshe nuk ka shanc me perparue Kosova se perndryshe keshtu nuk do te jete shtet Kosova se e hangren per se gjalli ktea bashkpuntor te shkjive poshte tradhetaret ishalla populli i qel syt

pimi30.04.2012/11:36

populli i esht booo sikur me pihh rraki non stop sjan ka shohin qa esht ka boohet perseri votonjn per kta hajna qe e coptun kosoven perseri me pas edhe ma shum krim ne kosov edhe fukarrallak mos vet ket popull zoti ko me denu se spo ja gjen vetes rrugen.

KOSOVARI30.04.2012/11:34

KJO QKA PO NDODH NE KOSOVE ESHTE TREGUES SE NE NUK KEMI KAPACITET TE UDHEHEQIM NJE SHTET,NE KEMI SI SHOQERI VETEM KAPACITET PER KAOS.E KUR DO TE BEHEMI SHTET SI DUHET ?NESE MENDOJME NE KETE MENYRE, KURRE..EDHE NJE KOHE TE GJATE KOSOVA KA ME QENE NJE VRIME E ZEZE NE EVROPE.NA PELQEJ OSE JO,KJO ESHTE E VERTETA E HIDHUR.

berishaat30.04.2012/11:23

zoti gergjaliu masi edin pse nuk vepron kosova nuk asht e madhe kjo mund te evidentohet per nje jav po nuk guzon as ti me veprue se ekonomia e kosoves asht sekret sa firma serbe ke ne kosov sekrete qe pagujn tatim sekret serbis

Afrim Lokaj30.04.2012/11:03

Se sa ne rregull shkojn punet ne Kosove, te tregon se fundi zgjedhjet qe u bene per kryetar te Ferizajt.
Paramendojeni se sa mijera probleme ka Kosova e shkret, te cilat po i permend edhe z.Gerxhaliu, e mediumet tona merren me fushata parazgjedhore, behen emisione te panumerta, hargjohet kohe e para. Vetem RTKja mbreme 30 minuta ja kushtoj zhgjedhjeve dhe mandej perfunduan lajmet.
Po more vllazen, po a krisi kiameti qe po zgjedhet nje kryetar komune a!!!???
E gjithe kjo tregon se ne cilen rruge jemi.
Ne nje rruge plotesisht te gabuar.

ragmi30.04.2012/10:58

Zotri Gerxhaliu me vjen keq po nuk ka me te shku larg pas ksaj deklerate prite shti qeverien me prokuroret e hashimit te koruptuar der ne fit kan me ta ngjit noj etiket pasmi me pa ni shou te ri ne lajme policien speciale dhe pastaj del organizatori i ksaj dallavere ministri i drejtsies dhe thot ZERRO TOLERANC NDAJ KORRUPCIONIT ni vrejtje per ju zotri Gerxhaliu heren tjeter mos e tregoni te verrteten

Mali30.04.2012/10:51

Kjo qe po ndodhe ne kos.esht tredhje truri dhe shpelarje truri nga qytetart e kos.te cilet jan ka shkojn ne humner,dhe jan te pavetedishem per ket,dhe ne anen tjeter esht degjenerim i atyre qe kan marr pushtetin ne kos.dhe jan ka perdorin shtetin dhe pushtetin per interesa personale,familjare dhe klanore.Ne kos.perfitojn 10 te qytetareve shfrytzojn gjitha te ardhurat kombtare,nderrmarjet publike dhe tregtin,40 mbesin gjall nga dergesat nga jashte,dmth 50 jan mir ky 40esht jasht loje dhe si intereson shum si sillet pushteti dhe votojn shumicen e rasteve politikant e kurruptum dhe kriminalizum sepse nuk nvaren nga pushteti financiarisht,kurse 50 e pjeses tjeter jetojn ne mjerim dhe te braktisur si ne kohen e milosheviqit.Kjo bomb mund te shperthej ne cdo moment se remitencat e majn ket bomb pa shperthy dhe kur te shperthen kjo bomb ktu do behet siri dhe libi,mbes me shpres se kjo bome me se shumti do shkatrroj banden e hashimistanit dhe bandes se tij.

Besart30.04.2012/10:37

Tmerrrrrrrrrrrrrrr!!!

Bashkimi30.04.2012/09:50

KJO QKA NDODH N'KOSOVE ESHTE MA SHUM SE TURP ! ASGJE NUK ESHTE N'RREGULL, QE NGA QEVERIA, KOMPANIT PUBLIKE, AMBIENTI KU JETOJME, DHE QDO INSTITUCION TJETER QE OPERON KTU, ME NI FJALE KJO QKA PO BOJM NE KTU NUK NGJAN ME AS NI REND T'MIRFILLT T'NDERTIMIT TE SHOQERIS ! MJERIM

Arben Kyçyku30.04.2012/09:49

prof. inderuar Gerxhaliu perbledhej me te mire dhe me te qartë rreth krizes jo vetem ekonomike por parasegjithash varferise e cila perdite e me teper po e rrezikon mireqenjen e popullit shqiptare,une mendoj se nese nuk do ndermirret diçka e shpejt dhe ndryshime ne ato ç'ka ju prof. i ceket me lart ne menyre shumë konçize dhe te kuptushme ateher me te verte ndoshta as 40 vite nuk do te kalojnë dhe do te kemi analfabet me diploma dhe ekonomia do te egzistojë vetem si fjalë ne leter e jo ekonomi e mirefilltë.

kameri 30.04.2012/09:48

Zotni Gerxhaliu, Ju e dini mire vendin ku ashte kurdis,dhe kush e ka kurdis,Bomben e varferise?!po pse nuk po ndermerrni masa qe ta qmontoni me kohe?!Nese explodon dote e kete pasoja te pa evitueshme!

analitiku30.04.2012/09:36

JU QEVERITART KQYRNI E RRITNI HALA RROGAT PER ME I FITU ZGJEDHJET E QATA TE CILET SKAN LE TE VDESIN KREJT. HAJT HAJT, VEQ SA TBAHEN INTEGRIMET EVROPIJANE E DOGANAT DO TE HIQEN KREJT PER SHKAK TE TREGUT TE LIR. E DERI QATHET KUR KOSOVA DO TE MBETET PA BUXHET KQYRNI EDHE NBORGJ SHTINE SHTETIN MIR.