Kuvendari Kabashi kërkon rregullore për akustikën e xhamive

Publikuar: 28.04.2012 - 09:17

Prizren, 28 prill - Kėshilltari i LDD-sė nė Kuvendin Komunal tė Prizrenit, Lulzim Kabashi, tė premten gjatė seancės sė legjislativit lokal ka kėrkuar qė nė kuadėr tė nismave pėr parandalimin e ndotjes akustike tė parashihen masa edhe pėr uljen e tonit tė ezanit tė xhamive. Sipas tij, kontrolli i decibelėve gjatė thirrjes sė ezanit pėrmes altoparlantėve tė vendosura nė minare tejkalon standardet e lejuara, prandaj dhe duhet shqyrtuar mundėsitė qė tė vihet rregull edhe nė kėtė aspekt.

"Me zhurmė askush nuk mund tė bėhet besimtar mė i devotshėm. Thirrja e ezanit duhet tė jetė e kėndshme pėr veshin e besimtarėve dhe secilit qytetar dhe jo tė shkaktojė ndjenjė irrituese", ka thėnė Kabashi, gjatė pjesės dedikuar pyetjeve tė kėshilltarėve. Mė shumė sot nė gazetėn “Koha Ditore 

Goni29.04.2012/23:24

Po mir be pse s'po ankoheni kur kaloni para kafiqave me të cilat po mashtrohen edhe fëmijët tanë,duke menduar se sa mirë është brenda e pastaj ia nisin me alkohol a dalin deri te droga.Unë nuk jam njeri që falem por kur e ndëgjoj Ezanin trupi më qetësohet.Pyetni njëherë ata të cilët kanë qenë të burgosur në serbi se çka do të thoshte për ta nga qelia të ndëgjohej Ezani.A s'po ju pengon hiq ushtima e këmbanave a.Edhe për këmbana le të ketë kufizim.1 minut sun po duroni apo.Pse nuk ankoheni edhe për ushtimën e motoçikletave.He zoti ju dhashtë mend.Gjithçka në këtë Kosovë është në rregull e tash u erdhi rradha Xhamive apo?

kaqandolli29.04.2012/14:23

esht propozimi i qelluar por duhet te jet ne nivel te kososves sepse ne gjith boten e civilizuar edh te fetë tjera esht e kufizuar si per kisha ashtu edhe per gjamij ne ora 4ër te mengjesit esht e ndalura me ligj si pershemel ne zvizer per kisha qe te bjen kumon ku propozim nuk esht kunder fesë jam shqiptar musliman dhe mburrem.

LINDONI29.04.2012/13:58

Per keta qe thon qe komunistat i kan pengue muslimanet sasht e vertet kumunistat jukan dhan rroga hoxhallarve edhe popullin e ka largua nga qeshtja kombtare.Qdo predikim i tyre ka qen qe muslimanet jan ma te afer me fe me ortodkset se me katoliket edhe sot jan shum anti kombtar nae shtrembojn gjuhen kulturen.Ku mbretron religjioni ka vrfri edhe manipullojn me shtresat ma te ulta....

tetovar29.04.2012/13:07

disa thone se edhe ne kohen e shkaut ezani nuk eshte ndalunormal qe nuk eshte ndalu s e serbia e milloshevicit dhe idologjia e islamit ekstrem jane e njeta gje

Besim29.04.2012/12:50

Hahaha. Po a e dini ju se Adem Jashari, Fehmi Lladrovci, Agim Ramadani, Mujë Krasniqi e shum Heronj të tjerë kan qenë me mjekrra, po kush guxon me ja mar mendja e me nal Ezanin more.

Njeri Normal29.04.2012/12:07

Me Xhamia mundemi me shku vetem permas. Sa ma larg Evropes, sa ma larg civilizimit e sa ma afer fanatizmit. Ju islamistat mendoni qe eshte mire e Allahu zdi cka, po nuk jeni tu e pa sa shum jeni tu e demtu shoqerine shqiptare, na keni mar ftyren. Leni keto xhamia, mernu me shkolla e me shkence. Se ndryshe kerkush nuk te konsideron normal.

juristi29.04.2012/12:06

prostitucioni ne kulm. Ligjin per martes meshkujt me meshkuj po. Po na mungon se paku edhe nji vend i rezervuar me paket, qe kryetari ose kryeministri me qen homoseksual. EEEE, qateher evropa kan me na dasht edhe ma shum. E per serbijen mos te folum, se ata jan nzor prej te tyre.

Abdulla29.04.2012/11:55

Islamofobet let plasin se skan qka me ba. Shkoni ne faqen zyrtare tek faqja zyrtare e partis t'Kabashit edhe e shihni foton e papes ne vatikan ende nje vend qe nuk e pranon kosoven e pavarur. E katolikt qe nuk jon as 2 te popullsis vin ktu e shesin patriotizem. Hoxhallaret i kemi shqiptare te paster qe kan luftu kunder serbve, ndersa islamofobet kan punu me komunista kunder kti populli edhe ksaj feje, e pas luftes munohen ende me luftu ket feje. po skan me fitu, se Allahu e ka zgjedh ket fej me qendru mbi te tona, edhe ne fund na si besimtar e kemi vendin ne xhennet, kurse ata qe po e luftojn islamin, as net ket bot, e as ne boten tjeter nuk kan me pas rahatsi.

rama29.04.2012/11:21

veq fakti qe jan ba 100 komente trego sa te prapambetun qe jemi e qe merremi me gjera krejt te panevojshme...tipi nuk ka than me ndalu komplet ezanin, thjesht ka then ne kontrollu zerin e nese esht teper i lart me pershtat ne at mas sa e lejo ligji...pra mos mjellni kot perqamje e urrejtje ne popull se denoheni rend nga Zoti..!

Logjika29.04.2012/11:10

E more Bac ,qy qka do me than politika e serbis,mos i le shqiptart me shku ne shkoll le te shkojn ne xhami ,ju ka falcifiku kuranin ne Mosk ,edhe prite rezultatin ,larg menojn ata edhe jan shum largepames ,e jo si shum qe po komentojn sikur vlon tamli,Pse o vllazen muslimon a pa tjeter duhet me bertit per me kan besimtar a ? Po nalnu bre pak kqyrni senet studijoni pak perdorne trunin pak ,se kerkush sju don te keqen per kundrazi njeri qe eshte besimtar duhet me kan ma tolerant ma i matun duhet me kan shembull ,edhe ma shum perhapet kjo fe e jo tu bertit jo ,besoni bre per veti se krejt veq e veq kemi me hi ne vorr , e mos bini pre e ktyne shefqetave e ktyne plot tjerve qe gjdo e 2ta fjal e tyne na qon drejt perqamjes e drejt varferimit te mendjes ,kerkush sju shtin as me pi raki me zor ,as kerkush sju thot mos besoni ,po duhet ma shum toleranc toleranc heret a von krejt binden qe te koka mir , e jo tu bertit e tu e ngrit zanin .

Qytetari i ndershem29.04.2012/10:07

Per fat te keq po degjoj ketu shume komente ekstreme siq jane ato shkoni ne beograd, shkoni ne rusi, shkoni ne Vatikan. Per juve edhe Shqiptaret katolik duhet te shkojne ne Beograd a? Shqipetart kane qene te krishte shume para Serbeve. Pse ju Islamista spo shkoni ne Arabi ma mire pra. Ne ''KURAN'' nuk parashihen autoparlanta, por kjo ... zhdsi e koheve te fundit per perdorimin e tyre eshte pjese e propagandes se islamitpolitik qe eshte bere dukuri kto vite, kjo eshte njera nga format e tyre per qkombtarizimin e shqiptarve. Jo uljen e zerit por ato duhet te nderpriten komplet. Qfare eshte ajo ulurime e tmerrshme ne gjuhen Arabe te cilen nuk e kupton askush. E ju mbeturina AraboTurke duhet tju rahatojme disi se shume e keni ngritur koken, por mos harroni se jeni ne vendin e Shqiptarve midis Evrope.

tali29.04.2012/09:49

Per disa persona, dhe ketu e llogaris edhe veten, feja eshte me shume pjese e kultures dhe tradites se sa besim i vertete. Psh une festoj Bajramin jo se besoj ne rendesine fetare te asaj dite, po se eshte nje rast i mire per familjen te mblidhet dhe te kaloje nje kohe te kendshme pa problemet e jetes qe zakonisht i ... akterizojne ditet tjera

tali29.04.2012/09:20

respekt per pikpamjen e secilit, por sipas mendimit tim më me rendesi eshte kombi, feja duhet te jete diçka private, çdo kush le t'i besoje kujt te do, kafsheve, objekteve etj...

Taip29.04.2012/07:44

Po zeri duhet te ulet, jo te gjithe jane besimtar te zellshem qe dojn me e ndigju hoxhen 5 here ne dite. Besoj se mbi 50 e kosovareve jane kunder ketij fenomeni, por me te zeshem jane keta besimtaret provincial qe nuk i njohin normat e demokracise dhe lirise se individit. Kjo arogance e shoqeruar me injorance eshte si nje bombe e tempuar dhe shume e rrezikshme per shqiptaret. Ju kisha lut juve "besimtareve" te rini me te qete dhe te mesoheni ne normat e demokracise.

Arsimi29.04.2012/07:34

Propozim shume me vend! Z.Kabashi nuk ka kerkuar qe te ndalohet ezani por te kete rregull per lartesine e zerit! Xhamiat nuk duhet me zhurme por te thirrin ezanin si ju ka hije! Le te dalin hoxhte ne minare si eshte e shkruar ne Kuran... Nuk duhet me u thirr ezani me MP3 e autoparlanta "MARSHALL" me volum 100... Ku eshte esenca e fese kur hoxha vet nuk eshte ne xhami por ezanin e thirr tw kurdisur me alarm!!!

I quajturi Muslimon29.04.2012/07:02

Të mjert na për shka zihemi. Dikush kosoven e don sie lindjen e aferme e dikush si parajset eurpiane. Ju perkujtoj të gjithë atyre besimtarve muslimon, se ne gjindemi ne europ, feja esht diqka e shejt dhe personale. Rregull duhet te ketë gjithku, prandaj edhe ne fe, bile bile atje shum ma shumë se gjith ku. DEPOTETIperfaqesuesi i popullit duhet te perkrahet, e ka mirë. Banoj në Prishtin. Pas lufte esht ngrit nji po i thejn Xhami mu ne oborrin e nderteses ku unë banoj. Nji Objektet 4 kateshe. Zeri i altrparlantve esht aq shqetësues sa ska ma. Kam fillu ti bej vehtes pytje unë si mislimon, kujt i drejtohen dhe me qfar qillimesh i drejtohen ata zera shqetësues në kohen kur njeriu duhet të pushoj qe ne mengjes ti rroket punes, apo fmija të shkoj në shkoll. Keto gjera duhet me ligj te rregullohen dhe ne harmoni me deshiren e banorve vendas.

Astrit Binaku29.04.2012/03:45

Ju qe jeni kunder ozanit nuk jeni njerz edhe ne qofse esht metod e vjeter esht diqka qe na perket neve ..Kohen e fundit shum po luhet me komunitetin musliman siq po luhet edhe me shqipetaret ne mitrovic ..Duhet me ju thon stop njerzve te pa moral..

AHMED29.04.2012/02:08

Ezani ne Qytetin me te Bukur te Kosoves nuk i ka penguar as Gjate Okupimit Serb as gjate Luftes Bombardimeve, por tash po i Pengon Zeri i Ezanit, Ky Kabashi ka arsye se eshte Akcionar ne nje Kompani ku mbarojne banesat te larta me 2 Kate Extra ILEGALE dhe i pengon Ezani, Emri I Allahut te madherueshem Meshiruesit ALLAH EKBER. Me kete LDD ka mu shpartallu nga I madhi ALLAH mos te harojme Ezani nuk do te ndalet ne PRizren dhe ne gjithe Ruzullin Tokesor deri ne diten e KIJAMETIT...

Sara29.04.2012/01:25

me vjen mire qe shumica pakan shkruar kunder kesaj ideje kete po e verej cdo dite e me shume ne komentet e lexuesve elhamdulilah qe cdo dite me shume po shtohet numri i praktikuezve te islamit ,e ju qe po jeni kunder dal ngadal po dalin edhe munafiket siqe e ka paraljmeruar pejgamberi yne alejhi selam se para kijametiti dalin munafiket njerez qe deri me tani kan fshehur urrejtjen e tyre ndaj islamit komunistat si ky kabashi ,por o i mjere perderisa ne europe po rritet numri i xhamive cdo dite, me duket se je zgjuar jerem me nje ide te tille pasi qe popullin e ke musliman shumicen....se di o i shkret si do te jet puna juaj kur te dalesh para Allahut,Zotit te boteve .......

BM...29.04.2012/01:15

Ne munges te xhamiave, thirrja e ezanit duhet te deporton deri ne periferi te qytetit.

Lulzim Kabashi s'ka egzistuar fare, kur eshte degjuar Thirrja e Ezanit !

Mir e than disa, le te shkoje ne kralev atje, ku nuk degjohet kjo thirrje hyjnore !

ose, ose... le te ndertoje sa me shume xhami, dhe tane vetem pak, krejt pak do te degjohet zeri.

Pejani29.04.2012/01:08

Merreni me mend ne nje vend si Kosova ku 75 e popullsise aktive jane te papune. Ku 75 e popullit jeton ne varferi. Ku te semuret vdesin vetem per shkak te mungeses se parave per sherim. Ku korrupcioni e vuri popullin e shkrete ne gjunje. Ku çmimi i litres se vajit, litres se qumshtit, kilogramit te sheqerit, litres se naftes eshte me i larte se ne Evropen Perendimore. Ku 30 e territorit eshte ne duar te armikut. Ku kater vite pas shpalljes, pavaresine e njohen "vetem" 90shtete. Ku serbi çdo dite bllokon rruget sipas qejfit te vet. Ku qeveria voteplaçkitese çdo dite e me teper redukton lirite e qytetareve te drejte, gazetarve antikorruptiv. Ku me lehte eshte te gjeshe droge se sa aspirina. Ku ... sjetplaçkitjet jane me te shpeshta se ne Texasin e shekullit te XIXte. Ku Ku Ku ... Urgjenca kryesore na qenka te ulim ezanin neper Xhamija apo neserpasneser tua ndalojme kumonat e Kishave Katolike Shqiptare normal, se atyre serbeortodokse jo, ngase na qenka "nje ndotje akustike" !!!

besimtari29.04.2012/00:25

Plotesisht ide me vend.Bile mendoj se eshte nje keqeperdorim i fese loja me altoparlanta! Ai qe beson Zotin e Madh eshte i devotshem, eshte i qete, eshte i pazhurmshem, mediton e koncentrohet ne lidhje me perendine gjate kohes se lutjes! Me zhurme dhe zhurmagjinjet me thote zemra se Zoti nuk don lutje por te qete e te devotshem na done i Madhi Zot te cilet i falenderohemi per te gjitha qe na i qon! Na qofte PAQE dhe REHATI edhe me keta zhurmagjinjet e altoparlantave te cilet nuk kane asgje me besim! Kjo ide bile mendoj se duhet te shqyrtohet ne nivel te KUVENDIT TE KOSOVES dhe te kete nje Ligj per territorin e republikes! Zoti i do besimtaret e qete e paqesor e jo ZHURMAGJINJET!!!

astrit29.04.2012/00:11

Ezani ju pengon por cingarja e katedrales apo kishave nuk ju pengon mbulesa ne shkolla apo msimi fetar ju pengon a homosexualismi osht shume normal ky osht shteti me 90 musliman por ne kushtetut prezentohet si shtet laik vendi ma katastrofal ne bote qe eksiston turp ...

astrit29.04.2012/00:09

ata qe jon kunder fese islame Allllahu i ka perzane nga kudreti i vet sepse kta e lakmojne fene e serbeve a deri dje ju ka lut zotit me pshtu pej barbarve serb po nejse se tash jan qliru e europa qe kta pe dojne po pasqyron kulture te "mire" qdo gje flitet rreth seksit qdo muzike ka kaluar limitet ta merr menja qe osht naj far porniqi e femrat qe gjenden moshen e adoleshences lakomjne veshjet e tyre dhe kalojne ne gjendje tnjejte me ato kangtaret e ashtuquajtura vip e ne realitet ato shfaqin pjeset e trupit jo burrit te vet po qdo mashkulli qe e sheh ate

Vetoni29.04.2012/00:04

Qfar Europe Kush po permen europ po i lexoj do komente pse a po mendoni qe ne venedet europjane nuk thirret ezani a edhe ato qe jan ne europ kush osht aj njeri qe guzon me nal ezanin more kush osht aj njeri po nuk keni faj se duhet me ju kallzu juve 1her e pergjithmon qe muslimant jan popull i vertet edhe i drejt

Skyfteri29.04.2012/00:03

Per qudi te gjith banoret qe i kan shtepit afer xhamijave,te gjith i kan qit shtepijat ne shitje,kjo krejt shkaku i volumit shume te lart te autoparlantve te xhamive.Kta tipat qe po flasin PRO zerit te lart me siguri nuk i kan shtepit afer xhamive.Do ta kisha pershendet ndonje vendim qe do t'ju ulte zerin deri ne mesatare.Mendoj se edhe une jam nji njeri i fese islame por qka eshte TEPRI TEPRI!

florini28.04.2012/23:49

Lulit Tetovë
Z.Luli qështja e fesë është shumë personale.Besimtari i mirë beson për vete e nuk përzihet në qështje të ZOTIT kush ku ka me shkue këtë bindje të mbrapshtë nuk e di se kush po jua mbiell.Shumë nga ju që po mërzitni për, qështje, se kush ku ka me shkue, kish me qenë më mirë me e përmirsue vetvehten. Se po pyete rrethin e juaj se kush jeni ju nuk e di se çfar dilni.Secili të kujdeset për veteedhe për gjenetin e vetëse për me e ditë se çka është më mirë duhet të pakten të jetë i ditur në atë shkallë ku dijen e tij ia qmojnë shumica e masë të cilës ai i drejtohet.Bëhuni të mirë për vehte e rrethin që jetoni e mos u mbështillni me petkun e religjionit me u paraqitë para të tjerëve si shënjtor se të bëmet tona na ishofin të gjithë.
Lum ai që mundet vehten ta mbaj të pastër në shpiert e në veprim.E dreja e secili nga ne duhet të shkoj deri atje ku nuk e prek të drejten e tjetrit.Me nderime Llapjani

leta28.04.2012/23:37

çka s'nin njeri ne shqiptari,na jemi nane e vakive edhe enver hoxha ka qene prodhim i kombit tonë! Nje propozim te tille as regjimi i millosheviqit se ka ba sa u kane ktupari!

gjakovausa28.04.2012/23:30

LESHOJA ZERIN PERE VETE E MOS I PENGO TE TJERET JAME I SIGURT SE PJESA DERMUSE E POPULLIT JANE KUNDER KETYRE ZERAVE TE AUTO PARLANTEVE,MOS JA TEPRONI

balushi28.04.2012/23:07

Une i kisha keshillu te gjithe besimtaret musliman qe ta shijojne kete jete e te mos mendojne shume per jeten tjeter pas vdekjes

Bujari Rahovec28.04.2012/22:51

Na tuj mendu qe ka ik KOMUNIZMI, ndersa vet qeveria e Kosoves po toleron komunizem ne institucionet e veta qofshin ato qendrore apo lokale.
Neper xhamite e Kosoves jane vjetru altoparlantet, duhet me investu me i ble te reja se nuk po nihet mire Ezani ka shume pak zë. Elhamduliah qe ne Kosove po shtohen musliman te devodshem. E gjynah kta komunista dhe te pafete po paralizohen dita dites, epo nuk meritojne gje tejter veqse dite te keqija.

sssafeti28.04.2012/22:47

nje propozim ma se i domozdoshem,jetuj ne prishtinen e vjeter midis tri xhamive,thirrja e ezanit nuk asht mo thirrrje per lutje po nje kakafoni e mundimshmve, prej "besimtari" te rastiseshem qe i ka ra ne dore mikrofoni.qdo mengjez femija me trembet,e duhet me ja mshel vesht "se ka bombardime akustike ,nga "besimtaret qe po mundohen me na shti ne rruge te drejt".kur i thashe hogjes a ka mundesi me ja nal bile ne mengjes,a e dini qka mu pergjigjper te miren tone e kom...po e vetmja menyre si duket me ndal kete audioterorizem ,ashte me iniciativen si te ketij deputeti,shumica e kosovarve ju perkrahim,dont give up.

shkupi28.04.2012/22:45

Per ata qe shkruajne se gjinden ne evrope edhe nuk i paskan ndegjuar gjoja kembanat e kishave.Mundet te jete edhe e vertete sepse neve kembanat na jane bere pjese e jetes se perditeshme ketu ne perendim,pra une e kam mu afer baneses kishen zhurme edhe ate si,te pelcet koka nga kembana,hec e provo edhe ndaloje po deshe,po cte gjen pastaj.Vellezer kosovare musliman mos merziteni se done qe te ndalojne ezanin,thirrje e cila i deperton shtate qiej,komentet e teperta qe i shkruajne njerez qe nuk kane njohuri fare rreth islamit po i ka verberuar evropa dhe perendimi.Leni qe te kenaqen ne rehatine e kesaj bote.Po pa thene sikur disa se une jam musliman e me pengon zeri i Ezanit jo nuk je aspak je vetem injorant dhe i pa fe.

Besart28.04.2012/22:12

Nese ka mundesi te ndalohet krejtesisht, sepse edhe me ze te ulte po na irrotojne e le me me ze te lart, nuk besoni sa nuk po i pershtaten keto xhami me ato minare e autoparlanta te zhurshem ketij vendi, si UFO te ardhuna nga lart e te vendosura si per inati aty.

Fati6528.04.2012/21:58

Sa interesant qe jemi, pse po i pengon dikujt thirrja e ezanit, gje e cila qe mbi 500 vjet eshte thirrur, bile bile edhe ne kohen e shkaut, qe asnjhere nuk ka krkuar te ndalet apo te ulet zeri i ezanit. Shka u kon, por ka pas respekt per fe. Pse, nuk po i pengon dikujt zerat apo kenget e restoranteve, kafiqave qe deri ne oret e mengjsit bejne horror qytetareve te Prizrenit. Ndersa ezani , vertet pese here ne dite, por jo me shume se 3 minuta. Kete e kundershtojne vetem qe deshiorjne te krishteret te fitojne simpati,e nuk i pengon kembana e kishes aspak.

HAVA28.04.2012/21:27

Ide e shkelqyeshme,se me te vertet kur fillon me kendu Hoxha me duket mjerim,sidomos ne mengjes,e edhe me mjerim esht qe shum pak e kuptojn qka thot,se nuk kendon SHqip,kjo esht shum e pa kuptimt edhe nenqmuse.un kam jetu me nje vend ku te gjith kan qen te fes myslimane,dhe besimtar te fort,po edhe te pasur, po kurr GJami nuk kemi pas edhe tash,s kem.

Hosteni28.04.2012/21:21

Dikur njerezit nuk kishin ore ne shtepi dhe nuk e dinin kohen se kur duhej te benin lutjet. Tash oret i kemi kudo, edhe ne telefonat mobile. Kush e praktikon lutjen e di kohen e sakte. Thirrja e ezanit le te mbetet nje ritual i se kaluares, por gjithsesi me ton shume me te ulet sec po praktikohet.

fatosdrenas28.04.2012/21:11

Kurrrrrrr ezani nuk ka me u ndal 100 vjet komunistsat kan mundu me e ndal kurr sja kan arrit ket ta din te gith ta ken te qart se kemi vujt boll ne roberi naper sisteme te ndryshme qe na kan diskriminu gjith FatosiDrenic ju pershendes te gjithve

Ermali 28.04.2012/20:54

Shume me vend ky propozim...

shpresa berisha28.04.2012/20:51

Mos u derdellisni o shqiptare ! Feja muslimane nuk eshte fe autoktone e jona. Turp duhet te ju vije. Ketu nuk i thone as Arabi, as Turqi, as Iran e as afganistan.E sa per ate qe po i permendni shkite, ata kurre nuk na kane penguar qe te jemi musliman. Bile iu ka bere e po u behet qejfi qe Kosova po rreshqet ne islamizem ekstrem.

Fitim Kabashi28.04.2012/20:49

O ti Kabash a te gjitha gjerat tjera i keni rregullu ne qytetin tuaj,a skeni gajle te tjera psh te diskutohet punesimi,shkollimi,trafiku ku ne qytet pothuajse te gjitha rruget jan njekaheshe si te beni rruge te reja etj por ju ka mbet me u marre me ndalimin e azanit se shum zhurme po ban a.

Faton28.04.2012/20:46

Kjo cka ndodhe neper qytetet tona ne Kosove ,eshte nje dhune e tmershme zhurmuse nga objektet fetare. Une personalisht si XHamijave ashtu dhe Kishave do te doja tu ndalohet ekspozimi i zerit jasht objekteve te tyre. Imagjinoni nje diskotek te vendoste zmadhimin e zerit qe te ndegjohet dhe perjashta, shume qytetare do i pengonte. Une e rrespektoj cdo instuticon fetar ,po ashtu edhe individet qe i luten zotit, pore ju lutem te kuptoni dhe nje pjese derrmuse qe nuk e praktikojne fene,apo ateist qe mose ti pengoni. Ne mbretsi te objektit fetare mundeni cfare do qe doni te beni, pore per te zmadhuar erzanin eshte shume jo tolerante nga BIA Kjo tregon se ketu kemi shkelje te drejtave tona qytetare. Ne shumicen e shteteve Evropjane , firmat ndertimore gjate orarit te drekes jane te dytyruara te mbajne qetsi publike, pra jo zhurum. Nese deshironi ne menyre te dhunshme ta impononi fene tuaj, atehere kjo do kete nje reaksion nje dite nga masa e qytetarve. Fundi i fundit ky shtet eshte laik, dhe une kame te drejte ti mose e degjoj erzanin apo cingrrimat e komonave te Kishave.

Kodra e Diellit28.04.2012/20:39

Shume shume ide e mire, me thene te verteten keto thirrje te qirrura te hoxhallareve te cilat i shqetesojne te gjithe, e me se shumti femijet,jane ndotje akustike dhe si te tilla do te duhej shqyrtuar. Nese dikush deshiron te falet ata e dijn per kete obligim edhe pa i ftuar askush per tu falur, prandaj perse keto qirrje te panevojshme?! Per kete inicijative do te thoja se eshte idea me e mire e pasluftes qe vije nga nje mendje shqiptare.

Xhevdeti28.04.2012/20:39

Mos ja futni kot me komente Lulzim Kabashi nuk eshte ashtu si e etiketoni ju Kabash eshte me te gjitha virtytet e nje shqiptari por per kontributin e tije nuk jeni te informuar sa i perket qeshtjes kombetare ,si ne kohe lufte dhe ne paqe.Zoti nuk nderohet me zhurme por me lutje dhe miresi,ju qe e deshironi zhurmen shkoni ne Arabi kurse Lulzim Kabashi e ka vendin ne Kosove si figure shume e nderuar.

besi28.04.2012/20:10

Hajgare,kjo pune.Nuk po e di,ku ka qene ky zotriu,kur qyteti ju dha shkive?Vetem fjal,islami po lulzon ne kosove,shikoni ditet e premte,nuk po kemi ku me u fal prej nr.te madh.Elhamdulila.Allahu Ekber

Arifi nga Fush Kosova28.04.2012/20:02

jo vetem ezanin se po dojn me na e ndalu. Mirpo edhe zanin po dojn me na e ndal, me kodin penal po dojn me na kufizie qe edhe ne mes vet mos me mujt me fol per pa i vet zyrtart dhe per pa marr leje prej tyre se qfare është e lejueme me lixh me u bisedue.

luli.tetove28.04.2012/19:48

nuk ka popull si ju kosovaret si e urejni fen muslimane por mos haroni se prap do te juvi denimi nga Allahu i madh

Meti28.04.2012/19:24

Kujna i pengon Islami ne Kosove le te shkoi ne Beograd atje e gjene veten sepse nuk thirret Ezani hic!! Ne Kosove mos u mundoni me e ndalu ezanin se kurr nuk keni me mujt se edhe shkijet kete gje e kane deshiru po nuk kane arrit. Turp Turp

bb.rr.28.04.2012/19:04

@Shqyptar, edhe une e kam nji zgjidhje per ty shko ne Arabi atje ke me e ndi veten si ne shtepi, nuk eshte Europa per ty...nese je ne hamendje referoju hartes je tu jetu ne Europe!

betim betimi28.04.2012/18:41

oo bushi Zoti e ka ba oblogim per njeriu qe me u zgju me u fal ne sabah edhe en vakte tjera ateher kur therret ezani keshtu qe kjo ska lidhje me te drejt njeriut me ja prish gjumin po qu fale dhe leje gjumin se neser kime dal para te madhit Allah dhe ki em dhan eprjgigje per kohen tende rinin tende pasurin etj etj..

memeti28.04.2012/18:16

e dikush duhet me punu per shkiet siq eshte ky kabashi dhe tipat e tij. le te shkon kabashi dhe tipat e tij ne kralev, atje nuk degjohet zeri i ezanit.

bushi28.04.2012/18:08

O inderuari i perendise se madhe ,o i madhi zote qe te paska falur zoti,te ndriteshem veq se te ka shkuar mendja per kete qellim,ty borgj i gjith populli i qytetruar duhet te falenderohet per kete, aka me shkelje e te drejtese elementare se me te prish rehatin ,gjumin,si te femijet,smurit,te ndershmit,apo qdo kujte tjeter vetm e vetm me bertim te 5 herevae ne dite,po kete vetem te feja e jone e bejne kete te gjith laiket,se me bertim nuk fiton asgje tjeter vetem mllef dhe urrejtje ndaj besimtareve dhe fese,se nuk ka te bejne me zotin, ketu me budallet te cilet edhe zoti jav merr inati,shko falu kudo kurdo por lej rehatt ate te cilet dojne me jetue te qete,.
I nderuari Kabash na ke prue ne situat qe duhet te mendojme ndoshta edhe me protesta kesaj pune me i hyre vetem me ndalen keto bertitme te egera qe behen neper qytete qe kur po fillojne pernjehere te gjitha altoparlantet nuk dihet se qka eshte ka ndodh ne kete bote ,por zoti i drejtofet keta te pa fete qe po bejne keshtu.

drenicaku28.04.2012/18:03

Komuna duhet ti ket rregullat e mirsjelljes dhe mos te kete anarki sepse edhe mua si qytetar mysliman me irriton zeri i gjamijave qe per mendimin tim duhet urgjentishte te ndalohen.
As kish as gjami nuk duhet ta iiritoi qytetarin e thjesht qe nuk i han palla as per kish e as per gjami.
Qfar do te ndodhte qe nudistat te dalin rrugve cullak dhe te thirren ne te drejten e tyre.
Pse hogja nuk e thrret zerin vetem per atat qe jan mbrenda gjamis,e mos ti pengoi tjeret,kush do hogj le te shkoi ne gjami,dhe aty te bejn qfar te duan por mua te mos um pengoin,sepse mua nuk me duhet as hogja e as popi

bashkimi28.04.2012/17:59

kete punen e ezaneve nuk mundet kush me na ndalue. qe sdon me e ndioe ky fare Lulzim Kabashi le te shlon ku te don me jetue, se ne kosove eshte 96 perqind musliman , nese e pengon dikond ne te tjeret dojme me e ndegjue per to ka vend edhe ne serbij e rusij e ku te don , atje edhe naten ta nxjerrin gjumin kumbonat e kishave, por askush nuk guxon te flase ,,

beka 28.04.2012/17:52

o kabashi mos propozo sene palidhje...

qamil haxhia 28.04.2012/17:29

Nga te gjitha keto qe u thane, une kam vetem nje pyetje a ka mundesi qe tash e tutje te gjitha lutjet te behen shqip dhe vetem shqip,as arabisht as as serbisht as anglisht deh as latinisht ose greqisht. ne jemi shqiptare dhe Zoti i madh, e falenderoj, na ka ba te tille, duhet te flasim shqip. besoj qe qe na pranon Zoti. dhe jam per ndalimin pilbik te ezanit, jo te zvogelimti te tij, le te degjohet ezani vetem nga ata qe falen arabisht e e flasin shqip. medet.

Hallall28.04.2012/17:19

Shume mire prej teje z.keshilltar.
Por edhe me mire kishte me qene qe ezanin ta thirrin LIVE,edhe pastaj e shofim cka thon hoxhallaret,a shtyhen dhe rrehen per imame te xhamive.Ama kishte me qene shume mire me be kete pune .vec me pa cysh kishin ik hoxhallaretha ha

hakikati28.04.2012/16:58

OR VLLAZNI E MOTRA. NEVE QE JEMI MUSLIMON PO U LEJOJM JUVE POQESE NUK I FRIGOHENI ALLAHUT QR TR GJITH JU ME SHKUE NE KISHA TE SHKIJEVE. E QKA JU PENGON JUVE ZANI I GJAMIVE TONA DERISA NEVE NUK NA PENGON ZANI I KISHAVET TE JUVE. PO SA PER NEVE, VNOJANI NI KUMBAN E CILA KUR TA LSHOSH NE PRISHTIN DERI NE TIRAN TE NDIHET

elmi28.04.2012/16:56

bekim o vlla edhe ne vatikan pothirret ezani edhe ne han allahu na rujt prej keqbersve

gjilani28.04.2012/16:38

Kush eshte i pakultur qe done me e ndalu kulturen, traditen dhe obligishmerine fetare qe eshte e pranishme qe 650 vite ne trojet tona. Si mendon ti zoteri me mohu nash tash identitetin tone fetare si shqiptare vetem se ty te duket se behet zhurme dhe se nuk ka nje sinkronizim te ezaneve te xhamive. Qesharake e magareske e ... deklarata e tille. Fale identetit tone tolerant fetare se njerez si ti dhe te tjere te cilet iu pengon thirrja e ezanit qe ne dite gjithsej eshte 15 min per te gjitha kohet namazitka edhe zgjidhje tjera...ske faj ti as te tjeret sepse jam i bindur se nuk e keni kuptu e lere me per ta shiju kenaqesine e ezanit dhe te obligimeve tjera fetare. Njerezit mund te flasin cka te dojne po eshte mire qe ne kete kohe te perparimit teknologjik te lexojne me shume per gjera te caktuara perpara se te flasin.
me rrespekt kushtrimishqiptarmuslimanme kenaqesi e krenar.
Keni kohe permisoheni a ezani e islami nuk ndalen.

Fatmiri28.04.2012/16:38

Per z. Toni, s mundem me e dite se sa keni kalue neper Europe dhe sa keni jetue.
Po ju them ta verteten se kumonat e kishave se bien vetem te dieleve por her ne dite, i kan mashat lutjet e tyre dhe qdo her bjen kumona sa te mundet. Prandaj kure te vdes ndojkush kumona bjen simbas pageses , ndodh edhe ka 1 ore pa ndale. Pastaj jan oret e montueme e te lidhura automatikishte me kumona e ne qdo qerek, gjysem ore, 34 tat dhe ne ora te plote rropllon . Pra kumona e kishes rropllon jo vetem te dieleve por qdo dite. Kundre kumonave te kishave ne Europe s guxon askush me PERZIE ....., se menjiher del ne shtyp dhe televizion.

ARSIMI28.04.2012/16:13

Kjo ide eshte shume e qelluar sepse menyra qe eshte thirre azan eshte ne kundershtim me vete muhametin sepse ai nuk ka thirre azan me altoporlant edhe ne kosove deri para lufte nuk ka qen e praktikuar kjo forme e azanit duke bertitur me altoporlant por pas luftes vete keta hoxhallaret e sodite jane ne kundershtime me muhametin duke bertitur neper gjami tere diten qe nga mengjesi e deri ne mbremje ,duke i frikesuar femijet e duke i penguar te tjereve edhe une jam musliman por dua qe te thirret azan sikur ka qen e praktikuar me heret ne kosove ,e jo sikur sote femijet e mije te vegjel po zgjohen heret nga gjumi te frikesuar nga zeri shume i madhe i thirrjes se azanit ne mengjes.Fundja nuk jemi ne arabi por ne kosove e nuk na duhet praktika fetare e tyre .

pimi28.04.2012/15:57

Thuaju "Vdisni me atë mllef tuajin"! Allllahu e di shumë mirë se çka mbajnë të fshehtat zemrat e tyre.

Mali28.04.2012/15:55

Propozimi i keti deputeti kumunal esht demokratik dhe i sherben civilizimit dhe rregullave njerzore dhe demokratike.Ne kos.kur leshohen kasatet e ingjizume ne gjitha xhamit krijohet nje ndjenje terrori dhe amulli qe duket qe je ne naj katastofe natyrore,minaret kan sherby per kohen kur njerzit skan mujt me marr prdikimet ose lajmrimit ne forma tjera,tash qe ka teknologji,sduhet me keqperdore,se ata hoxhalla qe mendojn qe do na bejn me muslimon duke na tmerru dhe shurdhu e kan gabim se perkundrazi e bejn te kunderten e asaj,njerzit iritohen nga kjo fe kur palsohet ne menyre vulgare dhe te pacivilizum.Po ky primitivizem paguhet nga sllavet dhe muslimanet aziatik qe me ju deshmu prendimit qe ktu esht hashimistan,e jo nje vend me nje popull me kulture dhe idenditet europian.Ne pergjithsi ne kos.po ndodhin gjera primitive,ku zhurma,dallaveret dhe mentaliteti aziatik po mbizotron dhe per ket jemi be si ne kandahr ku njerzit jan te zhurshem dhe te pa kultur.Qetsia esht be lluks ne kos.

arta28.04.2012/15:35

BRAVO, KJO DUHET TE NDODHE EDHE NE PRISHTINE. Pavaresisht fese, qytetaret nuk duhet te torturohen ne pike te mengjesit e edhe gjate dites e ne mbremje, nga cfaredolloj akustike e larte, mbi normat e lejuara me ligj.

okambo28.04.2012/15:26

ide ma e qelluar ka kohë që nuk e kam ndjer.Sinqerisht kam manduar disa herë për një zgjidhje por nuk kam menduar se do arrihet.Fundja zëri aq i lartë plus në gjuhen arabe që nuk mirret vesh se çfar thot hoxha krijon një ndjenjë shum të keqe.
Unë propozoj që të gjithë ata që donë ta ndëgjojnë me tone të larta thirrjet e klerikve, ti fusin mp3shat në vesh, e dij që në kohen e Muhametit nuk ka pasë por ne jemi në shekullin e ri , rrafsh 1600 vjet më vonë. I ka takuar partisë të gjelbërve qč kujdesen për mbrojtje të ambijentit nga ndotje të ndryshme, edhe kjo futet në kategorinnë e ndotjeve akustike.Unë mund të ngris edhe padi ndaj BIK i kosovës nga se ka kohë që timpani i veshit tim është i damtuar pikrisht nga Shefqet Krasniqi.

Bekimi28.04.2012/15:18

Atij qe i pengon ezani,lirishte mund te shkoj ne vatikan,sepse vetem atje nuk therret ezani.

besa28.04.2012/15:13

Ai qe eshte besimtar e din kohen e faljes edhe pa thirre ezani.Zhurma eshte e demshme per shendet, ngado qe te vjen kisha xhami apo tjeter

zukji28.04.2012/14:57

ALLAHU JU UDHEZOFT JUVE QE JENI KUNDER ISLAMIT ,ZHURMA E KATEDRALES SPO JU PENGON E EZANI PO JU PENGON SE PO JU THERRET NE SHPETIM O TE VERBER KENI SY E NUK PO SHIHNI REALITETIN ... ALLAHU EKBER KA ME QEN DERI NE FUND TE BOTES SKA NJERI NE BOT QE MUND ME NDAL...

Dash Dashi28.04.2012/14:49

Shqiptaret jane njerze temperamente po nga vuajtjet dhe problemet sociale shqiptaret jane njerze me shume strese ee nje perqindje e stresit vjen nga zmadhuesite zerit nga objektet fetare nuk eshte normale qe dikush kush do qe te jete ai qe ne ora 5 te mengjezit te te prish rendin dhe qetesin e njerzve nuk eshte normale qe femijet e vegjel te kene frige nga zerat ee hershem ne ora 5 te mengjezit apo ne ora 22 te mramjes duhet gjetur zgjedhje ka mundesi edhe une jam musliman ju flm

luli28.04.2012/14:45

Ata qe jane te interesuar te shkojne ne xhami per tu lutur, ata e dijne orarin.. kurse ne qe nuk jemi te interesuar, nuk deshirojme qe te na prishet gjumi heret ne mengjes nga zhurma...

shaipi28.04.2012/14:26

Ezani eshte rite fetar dhe jamer me se i bindur qe askush nuke eshte kunder e ase kuvendari ne fjale, por eshte normale qe te vehen regulla, ezani duhet te thirret nga njerzit e caktuar fetar nga minarja dhe ne menyr natyrale ,e ai person sa te kete ze e mundesi le te kendoj per ate arsye jane te ndertuara edhe minaret , po jo ezani te inqizohet ne disk dhe ti leshohet deri ne fund altoparlanteve zeri , se kjo metode e veprimin nuke eshte ase fetare e ase njerezore , shtepijat per rreth i qon pesh dhe femijet smun te bejne gjum nga altoparlantet.
prandaj qdo gje eshte mir ti kthehet natyralitetit se e ka bukurin dhe koloritetin e vet, mos te behen edhe hoxhallaret si kengetaret tane te kendojn plajbek se na tranun.

tali28.04.2012/14:26

ide shume e qelluar zotni kabashi...

arsim28.04.2012/14:18

po kti kabashit po i pengon,se i ka ardh fundi e mo ska as parti,e tash hajt se une po di dishka kishe.

bali28.04.2012/13:52

E kuvendarin kabashi po e iritojka thirja e ezanit po kumbanat a po e iritojn najpak

Alberti Nga Prizreni28.04.2012/13:42

Kjo eshte kerkese me vend ngase tash me ligjin e ri per Prizrenin Kisha Ortodokse e shkive ka me shume kompetenca mbi kete qytet.

nazim ramadani28.04.2012/13:40

ka qene dhe do te jete gjithe keshtu ky ezan,e ti nese do shko ne ferr,por mos fol palidhje,se po shihet qe se shpejti ketu do kete perplasje edhe ate iniciatore jane kuvendaret,por dijeni se jeni tu shku rriges te keqe,po i shtypni muslimanet ashtu qe as ne afrike nuk shtypen,por do ta paguani shtrenjt

gemini28.04.2012/13:31

Ma ne FUND NI DEKLARATË MAGARISTIKE,
KOMINISTIKE,STALINISTIKE,NXITESE,BUDALLISTIKE,ma ne fund mori guximin nji i pafe
te thot the te nxisë uurejtje dhe te perfiton nga qka nuk duhet te perfitohet.

Visari28.04.2012/13:27

Të ndiqet kjo praktikë e Kabashit edhe nga kuvendarët e Prishtinës

Shqyptar28.04.2012/13:16

Une kam zgjidhje per te gjithe juve qe ju pengon thirrja e ezanit, shkoni n'Beligrad, Athine, Moske, Vatikan, e gjetiu dhe aty s'e degjoni thirrjen e Allahut per shpetim! Shnet!

Jetoni28.04.2012/13:13

Eshte knaqsi ta ndegjosh ezanin nga lagjja Arberia ne Prishtine sidomos ne mengjes. Sdo te kene mundesi asnjeher ta ndalojn kete gje, kete skan mund me ndalu qe 600 vjet e tash dalin do kastraveca qe jon lind e rrit me ezan e shurdhojn palidhje.

Hoxha i SHKUPIT28.04.2012/13:06

Bravo, me ne fund nje ide fantastike....

mustafa28.04.2012/12:37

Zhurma nuk eshte aspak ISLAME, Muhamedi s.a.s. ka then se zeri me i shemtuar eshte ai i gomarit. po ashtu ai ka thene se zeri i gojes nuk e kalon dot as qiellin e pare, POR ZERI I ZEMRES I KALON 7 QIEJT. andja edhe une si musliman pajtohem qe te ulen zerat, ai qe don me u fal e ka oren , edhe ne mobil e shef e shkon ne xhami, zeri irritues me zmadhues qe nuk i ka perdorur muhamedi, pra jan RISI ne fe nuk mund te jete ze i paqes e miriesis hyjnore Islame. andaj le te jemi te arsyeshem

Toni28.04.2012/12:37

Qka bre ne evrop? Kisha i bjen kumonës vetëm te dielen edhe ajo e ka me ligj sa me pas zhurmen, ktu gjamiat 5 qind her ne dit.

Fatmiri28.04.2012/12:24

S eshte e mundshme qe EZANI pengone , ZANI I NJERIUTE ESHTE I KANDSHEM PER VESH ka TEKST dhe KUPTIM ,Kurse RROPLLIMA e te RAMES ne HEKUR pengon. RROPLLIMA s ka KURRFAR DOMETHANJE ska se qka kupton
njeriu. I kisha kshillue njerzit qe i pengon thirrja e EZANIT qe ne ate kohe deri sa te thirret EZANI te shkojne ne KISHA e te ndegjojne RROPLLIMA.

meni28.04.2012/12:23

Ky Agimi ia paska tepru, per ket qeshtje duhet te shikohen disa rregulla dhe mos te shkohet ne ekstrem asnjera pal se me zor nuk mundesh me i shti ne xhami por edhe kjo "zhurem"eshte nje lutje qe iu behet zotit dhe pa marr parasysh duhet secili prej nesh ti lutemi dhe te ndeegjojm keshilla nga hoxhollaret e meqem merri ato keshilla qe mendon qe jane te mira.

Baci 28.04.2012/12:17

Myslimanet shqiptar po mundohen me emituar profetin e vet, o te shkret a drini qe profeti nuk ka pas zmadhues e zeri ne ate kohe. Propozoje qe me ligje te ndalohet zhurma e zerit qe degjohet jeshte mureve te xhamise. Shqiptaret mburren me SKENDERBUN dhe ne te njejten kohe paraqiten mysliman, PRA OSE ME SKENDERBEUN OSE ME MUHAMEDIN.

Agron Bunjaku28.04.2012/12:17

Ke frikë Allllahun o zotri Lulzim Kabashi

oberhausen ferizaj 28.04.2012/12:15

qonu pesh qysh po vritni dite per dite pe vret djali baben qfar kohe ka ardhe e juve po ju pengon zeri i xhamis marre hajt se krejt keto tte keqija po ju vijne se e kini harru zotin e pritni edhe 2 a 3 ditte e vret dikush dikan po normal kuptohet shqiptari shqiptarin se shqiptart i ka qu ZOTI PESH qe po ju pengon xhamia pershendetje AGIM,agron e ju tte tjer zoti jav kthevt qysh e meritoni?

REPUBLIKA28.04.2012/12:12

do te duhej ngrite zerin me shume qe ato parlante edhe te japin ate per qka jane vnu

aj nuri28.04.2012/12:08

vet shprehja ''ndotje akustike'' flet mjaft. Se ne shpirtin e akuzuesve ka hy shejtani. Se une nuk besoj se paraqet problem pak me ia ndal apo me ia rrit zerin.

sharr28.04.2012/12:06

thirrejt me ze t e larte duken arogant e dhe si besimtar i fese islam enuk do t e doja nje islam arogant.

Rapi28.04.2012/12:03

Propozimi ma i mençur për këto vitet e fundit

Raporti Progresit 28.04.2012/12:01

Kishat ne Evrope edhe gjithkund simbolizijne kohen.! Bie ne mes dite 12,dhe ne mbremje 5.!Agim mos harro se Shqiptar ka edhe Katolike,Ortodoks,edhe Protestant.! Ti rreh gjyks kur ta shliroj vendin sikurse Kroacia e ka shliru vet.!

Beka28.04.2012/11:55

Hajde shyqyr qe i ra ndermend dikujt qe ta qet ket problem ne shqyrtim. Thirrja e ezanit ne Kosove e percjellur me ulurimen e qenve te frikesuar endacak est tmerruese ! Ne shum vende te Evropes kembanat e kishave nuk ndegjohen pas ores 24 deri 8 ne mengjes cka esht shum e drejt ! Qetesia publike esht e shenjte ne krejt evrope dhe ajos a me par duhet te vij edhe ne KS !

b.r.28.04.2012/11:38

@Agim, i paske ngatrru Shqiptaret me Arap, eshte e kunderta qe thua, nese don falje ne gjyhen arabishte athere shko ne Arabi ketu eshte Europe, populli shqiptare i takon ketyre trojeve e jo trojeve arape.@Zijadin, cka ka lidhje Allahu me zhurmen e xhamijave? Po ti sa din aq edhe fole, ta baft zoti hallall.

shaban 28.04.2012/11:32

Kuvendari, z. Kabashi dhe prototipatt sikur ky, ndaj komunitetit mysliman dhe vlerave të islamit kultivojnë qasje negative dhe të dëmshme ndaj besimtarëve.

Arbeni28.04.2012/11:26

Ju nese i thuani vehtes musliman ,Nuk ju lejohet me fol nje gje te tille ,prandaj keni kujdes .Fjala e Alllahut qe ju krijoi po ju pengon, kurse degjenerimi dhe shkatrrimi ju pelqejne, keni frike Alllahun e madherishem, Ai qe ju furnizon me gjithe begatite e ksaj bote, Turp per nje mendim te te tille, Allahu ju udhezoft e ju drejtoft dhe ju dhasht dije ma shum E Selam Alejkum

italiani28.04.2012/11:23

shum parashtres e qelluar se thirrja me za te nalt nuk ndihmon aspak ajo asht perdor qysh ne kohen e muhametit per ti tubue njerzit e asaj kohe e tash qdo kush e din se ku asht xhamija e munet me shku mu fal e sa per komentusin qe thot se kombanat e kishave bajn zhurum une jetoj vete ne europ asnji problem nuk ka ato rrahin diten e diele e jo 5 here ne dit apo ne ora 5 tre mengjesit me ta nxjer xhumin

Bujari28.04.2012/11:18

PO gjysen e Prizrenit ja dhan kishes ortodokse, tash edhe zanin ezanit me ja ndal, e kam nje propozim per perkrahesit e ketij jo shqiptari qe te shkojn e ta ndrrojn fene e gjethashtu edhe kombin pasiqe kan shum ngjashmeri ndermjet veti

shefi28.04.2012/11:17

Bravo,shume ide e qeluar, jam duke jetuar afer xhamise nuk mund te flihet si i rritur por foshnjet shume frikesohen sidomos ne faljen e sabahit. Sa i perket kishave ne perendim ato kumbojne nje here ne dite dhe decibelet e tyre jane shume me te ulta se ato te arzanit te xhamive.Prandaj zvoglimi i zerit eshte me se e domosdoshme.

interface28.04.2012/11:02

Ndoschta ka me shume nevoje qe te gjithe Xhamite te kene lidhje me nje qender p.sh. nje xhami apo nje vend ku leshohet Ezani neper te gjitha Xhamite ne te njejten kohe nga nje shtypje e pulles. Kjo eshte e mundur ne ditet e sodit.
Keshtu mund te ulet edhe Dezibeli dhe sinkronizimi i Ezanit do te ishte me i mire.

prizreni28.04.2012/10:58

Agim, Kosova nuk eshte Avganisten,ky eshte vend i Ilireve,kujt si pelqen le te shkoje ne Avganistan.Askush nuk eshte kunder fese,por fe me zor nuk ka.

jakupi28.04.2012/10:53

duhet te nderpritet rrepsisht,o zani ,kjo eshte nji metod e para 1500 vjete.kur i kan thirr njerzimin me ba lutje,se njerzimi ka qen i pa shkolluem dhe i eger

Agim28.04.2012/10:29

Kush nuk don me ni le ti mshel vesht,shkoni ne evrop e shini qa bojn kishat me ato krisma kryt te dhem, po eshte ven i tyne edhe boj qa dojn, jemi popull qe na vjen marre prej vetes,kina qef me kon tjeterkush e ketu rrehum gjyks shiptari

Tavniku28.04.2012/10:27

Apsolut nuk ka nevoje te zvogelohet perkundrazi zeri shume i vogel me duket, krahasim qfare duhet te jete.Juve po qe se nuk ju pelqen,as qe ua varim dhe ne do te vazhdojme te jemi te fort por edhe toleranta......

zijadin28.04.2012/10:22

Kur te vjen dita me u taku me Allllahun t'a shikojme se qysh do t'ju duket film horror apo lugina e ujqerve, se fjala e Allllahut qe ju krijoi po ju pengon, kurse degjenerimi dhe shkatrrimi ju pelqejne, keni frike Allllahun e madheruar ai qe ju furnizon me gjithe begatite e ksaj bote, ne qofte se emri i tij ju duket horror sot, neser t'jeni te bindur kur te dilni para tij hala ma horror ka me qene per ju.

Toni28.04.2012/10:06

Saaaaaa moti e kemi prit qe dikush del e thot fjalen e qelluar per ket pun, jo veq ne Prizren po ne krejt Kosoven duhet, se kur po ju teke hoxhes po ja shtypke butonin PLAYBACKut e po te shashtriske ne gjys te natës.

Agroni28.04.2012/09:35

Bravo, me ne fund nje deklarate shume e qarte dhe dhume e drejte lidhur me kete gje, duhet te merren masa qe sa ma shpejt te rregullohet kjo.

Agimi28.04.2012/09:26

Kjo rregullore eshte shume e domosdoshme edhe per Prishtinen, nga se kur po leshohen zerat pernjehere nga te gjitha xhamite, nuk ke pse rrin as brenda as jashte ne lagjen Arberia. Eshte tmerr i vertete dhe le pershtypjen se je ne filma horrorr apo ne luginen e ujqerve.