EULEX-i të ndihmojë, jo të ndërhyjë

Publikuar: 25.04.2012 - 21:51

Strasbourg, 25 prill - Presidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schultz, nė njė intervistė dhėnė Radios Evropa e Lirė, ka thėnė se EULEX-i nuk duhet tė ndėrmarrė rolin e njė policie mbi-kombėtare, duke ndėrhyrė drejtpėrdrejt nė ēėshtjet e brendshme tė Kosovės.

“EULEX-i ėshtė organizatė ndėrkombėtare e tė huajve dhe EULEX-i duhet tė kontribuojė qė ato (institucionet kosovare) tė merren vetė me ēėshtjet e caktuara, dhe mos tė marrė rolin e njė policie mbi-kombėtare duke ndėrhyrė direkt nė ēėshtjet e brendshme”, ka thėnė Schultz.

Ditė mė parė, sekretari i pėrgjithshėm i NATO-sė, Anders Fogh Rasmussen, pati thėnė se EULEX-i nuk ka burime tė mjaftueshme dhe se KFOR-it po i duhet qė tė ndėrmarrė barrėn pėrsipėr, sidomos nė pjesėn veriore tė Kosovės, ku misioni evropian ende nuk ka shtrirė autoritetin e tij.

Schultz ka thėnė se EULEX-i, ka bėrė shumė pėr tė pėrmirėsuar situatėn e sigurisė, por, ka disa ēėshtje, qė, sipas tij, duhet tė veprojnė mė shumė strukturat vendore.

“EULEX-i ka bėrė shumė pėr tė pėrmirėsuar situatėn e sigurisė pėr tė mbėshtetur krijimin e strukturės gjyqėsore. Por, dyshoj se mund tė bėjnė mė shumė pėr krimet e luftės, sepse suksesi nė kėtė fushė gjithnjė ka ardhur atėherė, kur vetė shtetet pėrkatėse janė marrė me kėtė gjė”, ka theksuar Schultz.

Parlamenti Evropian ėshtė i vetmi institucion i BE-sė qe e njeh Kosovėn si shtet tė pavarur. Por, ēfarė do tė mund tė bėnte ky mekanizėm, qė tė ndryshojė mendjen e pesė vendeve anėtare tė BE-sė, qė ende hezitojnė tė njohin Kosovėn? Pėrgjigjen e jep Schultz. “Kemi bėrė atė qė kemi mundur, qė ta njohim Kosovėn dhe ta mbėshtesim atė. E kam ndjekur sė afėrmi debatin pėr kandidaturėn e Serbisė dhe se si BE-ja si e tėrė kėrkoi nga Serbia ta njohė sovranitetein e Kosovės, ndėrsa pesė shtetet e saj nuk e njohin Kosovėn dhe ka qenė njė ēėshtje kundėrthėnėse. Problemi tashmė ėshtė zgjidhur dhe mendoj se nė kuadėr tė afrimit tė Serbisė dhe Kosovės kah BE-ja, hezitimi i kėtyre shteteve tė BE-sė, do tė zhduket”, ka thėnė Schultz