Takimi i radhës i forumeve rinore shqiptare, në Ulqin

Publikuar: 21.04.2012 - 21:34

Prishtinė, 21 prill - Nė organizim tė Forumit tė Rinisė sė Lidhjes Demokratike te Kosovės, sot nė Prishtinė, u mbajt takimi i forumeve rinore tė partive politike shqiptare nga tė gjitha trevat etnike shqiptare. 

Nė takim morėn pjesė 12 forume rinore, ku u biseduan dhe u listuan njė numėr i aktiviteteve qė tė rinjtė e partive politike shqiptare do tė organizojnė pėr tė shėnuar 100 - vjetorin e pavarėsisė sė Shqipėrisė.

Nė hapje tė kėtij takimi, kryetari i FR LDK-sė Xhafer Tahiri lexoi njė deklaratė nė emėr tė FR LDK -sė si nikoqir i takimit. Sipas njė komunikate, nė kėtė deklaratė thuhet : “Nė kėtė pėrvjetor tė rėndėsishėm tė rinjtė shqiptar, sot, kanė nevojė tė kenė universitete e arsim cilėsor tė nivelit evropian. Do tė jemi ne tė rinjtė, qė do tė zgjedhim se si do tė jetojmė tė tashmen dhe tė ardhmen tonė me bindjen e thellė se drejtėsia, paqja, harmonia dhe bashkėpunimi ndėrmjet  kombeve janė ndėr  vlerat  mė  tė  larta  tė njerėzimit. Shėnimi i 100- vjetorit tė shtetit shqiptar ėshtė shkas i kėtij takimi, i cili do tė vazhdoj pėrtej shėnimit tė kėsaj date.  Duke u takuar nė mėnyrė tė rregullt, ne tė rinjtė e partive politike pa dallim, do tė thellojmė integrimet tona brenda shqiptare dhe integrimet evropiane tė shqiptarėve. Sot, shumica e tė rinjve shqiptar janė tė lirė. Liria, ėshtė e arritura mė e madhe e jona nė kėto 100 vite. Pavarėsia e Kosovės, padyshim paraqet arritjen e njė qėllimi tė lartė pėr tė cilėn u sakrifikuan breza tė tėrė nė Kosovė, qė sublimohen nė figurat e ndritura tė Ibrahim Rugovės dhe Adem Jasharit. Sot, sfida jonė ėshtė tė bashkėmoshatarėt tanė nė Luginė tė Preshevės tė vazhdojnė tė qėndrojnė nė tokat e tyre tė lirė, dhe tė ndihmojmė tė rinjtė nė Malin e Zi qė tė ruajnė dhe kultivojnė identitetin e tyre kombėtar”.

“Lidhja e Forumeve Rinore Mbarėshqiptare” ėshtė emri dhe ombrella me tė cilėn do tė shėnohen aktivitetet e forumeve rinore shqiptare pėr shėnimin e 100 - vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė.

Tė rinjtė e partive politike shqiptare nga tė gjitha trojet etnike  u pritėn nga kryetari i LDK-sė,  Isa Mustafa.

Poashtu tė rinjtė e forumeve rinore u priten nga ministri i Kulturės, Memli Krasniqi.

Gjatė drekės tė rinjtė kishin njė bashkėbisedim me historianin, e autorin e librit “Historia e Kosoves”,  Jusuf Buxhovin.

Tė rinjtė e partive politike shqiptare nga tė gjitha trojet etnike bėnė vizitė dhe homazhe te varri i presidentit historik Dr. Ibrahim Rugova dhe u pritėn nga familja Rugova.

Takimi i tė rinjve tė partive politike shqiptare nga tė gjitha trojet etnike pėrfundoi me vizitė homazhe te varrezat e dėshmorėve nė Prekaz, te varri i  Komandantit Legjendar tė UĒK-sė Adem Jashari.

Takimi i radhės do tė mbahet nė Ulqin.