MD: Kodi penal do të duhej të miratohej pa nenet 37 dhe 38

Publikuar: 21.04.2012 - 17:55

Prishtinė, 21 prill - Miratimi i Kodit penal dje nė Kuvend ėshtė vendim i Kuvendit tė Kosovės, thuhet nė njė komunikatė tė Ministrisė sė Drejtėsisė. Kjo ministri ka ripėrsėritur se Kodi penal ėshtė dashur tė miratohej pa nenet 37 dhe 38. “Ministri Kuēi nėpėrmjet njė letre drejtuar Komisionit pėr legjislacionin tė Kuvendit tė Kosovės, ka kėrkuar nga ta qė nenet 37 dhe 38, tė hiqen nga Projektkodi penal. Miratimi i Kodit penal ėshtė kompetencė e kėtij institucioni, ngase nė kėtė fazė Qeveria apo Ministria e Drejtėsisė si sponsoruese e kėtij projektkodi, nuk ka asnjė kompetencė. Andaj, ēdo interpretim qė hedh fajin nė Qeveri, apo Ministrinė e Drejtėsisė, pėr mbetjen e neneve 37 dhe 38 nė Kodon penal, pas miratimit nga Kuvend ėshtė interpretim joprofesional, thuhet nė komunikatėn e Ministrisė sė Drejtėsisė.