Thaçi: Nuk do të ndodh mbajtja e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë

Publikuar: 18.04.2012 - 15:19

Prishtinė, 18 prill - Nėn drejtimin e kryeministrit Hashim Thaēi ėshtė mbajtur sot mbledhja e 70-tė e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės. Nė hapje tė mbledhjes kryeministri Thaēi para kabinetit qeveritar ka thėnė se nuk do tė ndodh pretendimi i Serbisė pėr tė mbajtur  zgjedhje nė Kosovė, njoftohet nėpėrmjet njė komunikate.

“Qėndrimi i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės  ka qenė ėshtė dhe do tė mbetet shumė i qartė, Serbia me pretendimin e vet pėr tė organizuar zgjedhje nė Kosovė, nuk do t’ia arrij qėllimit”, pohoi Thaēi duke shtuar se Qeveria e Republikės sė Kosovės do  tė pėrdorė gjithė mekanizmin e vet kushtetues dhe ligjor qė diēka e tillė tė mos ndodh. Ky pretendim i Serbisė ėshtė nė kundėrshtim tė plotė me Rezolutėn 1244, me opinionin e GJND-sė, Kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės dhe e vlerėsojmė si pretendim agresioni. “Kur flas se nuk do tė mund tė organizoj Serbia zgjedhje nė Kosovė , flas edhe pėr zgjedhje lokale, edhe pėr zgjedhje tė pėrgjithshme edhe presidenciale. Nė tė njėjtėn kohė, Qeveria e Republikės sė Kosovės ėshtė plotėsisht e pėrgjegjshme qė tė respektoj modelin evropian, atė tė dyshtetėsisė, dhe tė respektoj plotėsisht Kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės dhe dokumentin e presidentit Ahtisari . Pra, do tė respektoj tė gjitha dokumentet qė i ka aprovuar Kuvendi i Republikės sė Kosovės. E drejta e dyshtetėsisė nuk vlen vetėm pėr njė komunitet dhe pėr njė komunitet tjetėr jo. Vlen pėr tė gjithė qytetarėt e Republikės sė Kosovės, pa dallim etnie”theksoi kryeministri Hashim Thaēi.

Mė pas Qeveria sipas rendit tė ditės ka miratuar Projektligjin pėr Taksėn Rrugore dhe Ekologjike tė Automjeteve. “Qėllimi i kėtij projektligji ėshtė rregullimi i taksės rrugore pėr automjetet e regjistruara nė Republikėn e Kosovės si dhe vendosja e taksės ekologjike pėr automjetet e regjistruara nė Kosovė dhe pėr automjetet e huaja”, ka thėnė ministri i Financave Bedri Hamza. Ėshtė miratuar edhe Projektligji pėr ndryshimin dhe plotėsimin e Ligjit nr. 03/l-048 pėr Menaxhimin e Financave Publike dhe Pėrgjegjėsitė

Qeveria nė vazhdim ka miratuar Planin Zhvillimor Strategjik pėr Ministrinė e Punės dhe Mirėqenies Sociale pėr vitin 2012-2014. Sipas arsyetimeve tė ministrit Nenad Rashiq ky plan zhvillimor strategjik pėrcakton reformat kryesore institucionale tė cilat do tė zbatohen gjatė kėsaj periudhe, paraqet disa synime dhe prioritete qė duhet tė adresohen nė mėnyrė sa mė tė pėrshtatshme dhe tė shpejtė, po ashtu jep sqarime lidhur me vėrejtjet nga ana e Komisionit Ndėrministror pėr Reformė nė Administratė Publike.

Qeveria sot ka themeluar Komisionin Kombėtar pėr Refugjatė propozuar nga Ministria e Punėve tė Brendshme. Komisioni Kombėtar pėr Refugjatė do tė ketė kėtė  pėrbėrje:

 

-          Naim Shala               - MPB                              

-          Leunora Ahmeti       - MPMS                            

-          Jeton Oruēi                - ZSHNJ-ZKM                

-          Agron Maxhuni        - MAPL                           

-          Arben Kqira               - MD                               

-          Mirvete Kelmendi    - MSH                             

-          Nuhi Osmani            - MKK                             

 

 

Qeveria ka miratuar Koncept-dokumentin pėr Projektligjin pėr Auditorin e Pėrgjithshėm dhe Zyrėn Kombėtare tė Auditimit. Miratimi i njė ligji tė ri nė pėrputhje tė plotė me standardet e njohura ndėrkombėtare dhe praktikave tė mira evropiane do tė ofroj partnerėve tanė ndėrkombėtarė siguri pėr rrugėn qė e ka marrė Kosova, do tė sigurojė Qeverinė se ekzekutimi i buxhetit do tė jetė nėn shqyrtim tė paanshėm dhe se Kuvendi do tė ketė bazė tė mjaftueshme pėr ushtrimin e pėrgjegjėsive mbikėqyrėse.

Po ashtu sot Qeveria ka miratuar njė Rregullore pėr Nėpunėsit Civil Tepricė.

“Kjo rregullore kanė tė bėjė me programin pėr nėpunėsit civilė tepricė, riorganizimin e institucionit, suprimimin e institucionit, bashkimin e njė institucioni me njė institucioni tjetėr, pėrgjegjėsinė pėr zbatimin e programit pėr nėpunėsit civilė tepricė, pėrgjegjėsinė e institucioneve tė Shėrbimit Civil pėr ricaktimin e nėpunėsit civil tepricė, pagesėn e nėpunėsve civilė tepricė, dhe buxhetin pėr programin e nėpunėsve civilė”, ka thėnė ministri Mahir Yagcilar.

Qeveria sot ka diskutuar lidhur me ditėt e pushimit gjatė festave. Pas diskutimeve tė shumta Qeveria ėshtė pajtuar qė tė nis procedurat pėr plotėsimin dhe ndryshimin e Ligjit pėr festat shtetėrore nė Republikėn e Kosovės.