U miratua Ligji për pensionet

Publikuar: 06.04.2012 - 15:33

Prishtinė, 6 prill – Pak mė parė ligjvėnėsit miratuan me shumicė votash Ligjin pėr pensionet, i cili nuk pėrfshin kėrkesat thelbėsore tė kategorisė sė qytetarėve pėr tė cilėt ėshtė hartuar. Kuvendi i Kosovės sot ka miratuar edhe projektligje tė tjera, por debat mė i gjerė u zhvillua pėr Projektligjin pėr regjistrimin dhe evidencėn e tė papunėve dhe punėkėrkuesve, dhe Projektligjin pėr lojėrat e fatit.
Pėr amendamentin e dytė nė Projektligjin pėr regjistrimin dhe evidencėn e tė papunėve dhe punėkėrkuesve tė propozuar nga deputeti i PDK-sė, Bekim Haxhiu, u zhvillua debat i gjerė. Haxhiu e arsyetoi kėtė amendament, duke thėnė se kėrkon qė mosha e punėkėrkuesve tė ndryshohet nga 15 vjeē nė 18 vjeē.
“Unė kam propozuar qė mosha 15 vjeē pėr evidencėn e tė papunėve tė zėvendėsohet me moshėn 18 vjeēare, sepse ashtu si ėshtė propozuar nga ana e komisionit ėshtė nė kundėrshtim edhe me nenet 5, 6 dhe 7 tė kėtij ligji dhe Kushtetutėn e Kosovės me nenin 50 pėr mbrojtjen e tė drejtave tė fėmijėve”, tha Haxhiu.
Ndėrkohė, debat mė i nxehtė u zhvillua gjatė shqyrtimit tė Projektligjit pėr lojėrat e fatit. Njė sėrė amendamentesh tė propozuara nga deputeti i PDK-sė Shaip Muja, nuk morėn mbėshtetjen e deputetėve, madje as tė deputetėve tė PDK-sė. Deputeti Muja tha se qėllimi i tij ėshtė qė tė ketė mė shumė transparencė nė lojėrat e fatit.
“Mu kėta qė po i japin kaq shumė zjarr janė mė shumė nė probleme nė kėtė ligj sesa unė. Prandaj unė jam i interesuar qė tė futet transparencė, monitorim dhe licencim”, tha Muja.
Deputetja e LDK-sė, Hykmete Bajrami tha se lojėrat e fatit nė ekonominė e tregut nuk mund tė ndalohen.
“Nėse mundesh t’ua ndalosh lojėrat online e facebook etj, ministrive Qeverisė, Kuvendit etj, kėtė nuk mund t’ua bėsh nėpėr shtėpi private. Ata qė duan tė luajnė online ata do tė luajnė dhe luajnė kudo nė botė dhe askush nuk mund t’ua kufizojė”, tha Bajrami.
Ndėrsa, kryeparlamentari Jakup Krasniqi ishte mė i drejtpėrdrejtė, duke thėnė se ka evazion fiskal nga kėto lojėra dhe se tė interesuar pėr to ka edhe nė sallėn e Kuvendit.
“Unė nuk kam dyshim qė nė kėto lojėra ka tė interesuar edhe brenda kėsaj salle edhe jashtė sallės, por evazion fiskal nė Kosovė ka edhe shumė dhe kėtė nuk mund ta bėjnė atė qė s’kanė pushtet nė kėto lojėra”, tha Krasniqi.
Nė seancėn e sotme, ligjvėnėsit miratuan edhe Projektligjin pėr bibliotekat nė Kosovė, ndėrsa nė rend dite ėshtė edhe kėrkesa e Qeverisė pėr tėrheqjen e Projektligjit pėr ndryshimin dhe plotėsimin e Ligjit pėr Turizmin dhe Shėrbimet Turistike dhe shqyrtimi Planit Hapėsinor i Zonės me interes tė veēantė ”Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK-sė nė Kleēkė dhe Divjakė”.

 Ligjvėnsit sot shqyrtojnė Ligjin pensional

Prishtinė, 6 prill  - 10:21 - Edhe sot i vazhdon punimet mbledhja maratonike e Kuvendit tė Kosovės, qė nisi mė 29 mars dhe u ndėrpre disa herė.

Ligjvėnėsit sot, nė seancėn e paradites, nė rend dite kanė shqyrtimin pėr herė tė dytė tė katėr projektligjive: Ligjin pėr bibliotekat, atė pėr regjistrimin dhe evidencėn e tė papunėve dhe punėkėrkuesve, Ligjin pėr lojėrat e fatit dhe Ligjin pėr fondet pensionale nė Kosovė.

Gjithashtu do tė shqyrtohet edhe kėrkesa e Qeverisė pėr tėrheqjen e Projektligjit pėr ndryshimin dhe plotėsimin e Ligjit pėr turizmin dhe shėrbimet turistike, si dhe shqyrtimi i Planit hapėsinor i zonės me interes tė veēantė "Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK sė nė Kleēkė dhe Divjakė".