Autoritetet e Kosovës kërkojnë që pa kushte të lirohen policët

Publikuar: 31.03.2012 - 17:57

Prishtinė, 31 mars - (E plotėsuar) Qeveria e Republikės sė Kosovės dėnon ashpėr arrestimin  e dy policėve tė Kosovės nga ana e organeve ta Serbisė, qė ndodhi sot nė zonėn kufitare nė mes tė Kosovės dhe Serbisė.
Qeveria e Republikės sė Kosovės vlerėson se ky ėshtė njė akt qyqar i Qeverisė sė Serbisė, ėshtė nė kundėrshtim me vlerat evropiane tė fqinjėsisė sė mirė, kundėr bashkėpunimit rajonal dhe cenon rėndė marrėveshjet e arritura nė mes tė Kosovės dhe Serbisė me ndėrmjetėsimin e Bashkimit Evropian dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Ky akt cenon rėndė raportet nė mes tė dy shteteve tė pavarura, Kosovės dhe Serbisė.
Qeveria e Republikės sė Kosovės ju bėnė ftesė tė gjitha institucioneve ndėrkombėtare, para sė gjithash Bashkimit Evropian dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės qė tė ndėrmarrin hapat e domosdoshėm, pėr tė ndikuar te Beogradi zyrtar, pėr t’i ndalur kėto veprime arbitrare dhe tė kundėrligjshme.
Qeveria e Republikės sė Kosovės kėrkon nga qeveria e Serbisė qė menjėherė dhe pa kushte, tė bėjė lirimin e policėve kosovarė.
Ėshtė deklaruar edhe Zyra e Presidentes sė Republikės sė Kosovės pas arrestimit tė dy pjesėtarėve tė Policisė sė Kosovės. Nė njė deklaratė me shkrim thuhet se Zyra e Presidentes sė Republikės sė Kosovės dėnon arrestimin e dy pjesėtarėve tė Policisė sė Kosovės nga Policia e Republikės sė Serbisė, nė vendkalimin kufitar ndėrmjet dy vendeve nė Merdare, dhe e cilėson akt tė papranueshėm dhe sulm mbi institucionin profesional policor.
Arrestimi i pjesėtarėve tė Policisė sė Kosovės, nė detyrė, ėshtė sulm mbi integritetin institucional e territorial tė Republikės sė Kosovės. Arrestimet e shpeshtuara tė qytetarėve tė Republikės sė Kosovės, nga autoritetet e Republikės sė Serbisė, nuk kontribuojnė nė vendosjen e marrėdhėnieve tė mira ndėrmjet dy vendeve.
Shkelja e tė drejtave tė njeriut tė qytetarėve tė Republikės sė Kosovės dhe posaēėrisht cenimi i integritetit tė institucioneve profesionale tė Republikės sė Kosovės, ėshtė akt i dėnueshėm dhe i patolerueshėm.
Zyra e Presidentes sė Republikės sė Kosovės kėrkon nga autoritetet e Republikės sė Serbisė qė tė heqin dorė nga kėto provokime dhe veprime arbitrare ndaj qytetarėve tė Republikės sė Kosovės dhe institucioneve tė saj dhe tė lirojnė tė gjithė ata qė janė arrestuar pa arsye.
Zyra e Presidentes sė Republikės sė Kosovės kėrkon nga Republika e Serbisė qė tė respektojė marrėveshjet e arritura me Republikėn e Kosovės nė dialogun e ndėrmjetėsuar nga BE-ja dhe t’i zbatojė ato pa vonesė.
Zyra e Presidentes sė Republikės sė Kosovės i bėn thirrje autoriteteve ndėrkombėtare qė tė kėrkojnė nga Republika e Serbisė, qė tė respektojė integritetin territorial dhe sovranitetin e Republikės sė Kosovės dhe tė respektojė ligjet e normat ndėrkombėtare pėr kufijtė ndėrshtetėror dhe ndėrkombėtarė.
 Nė deklar
Kryekuvendari i Kosovės, Jakup  Krasniqi, me rastin e arrestimit tė dy pjesėtarėve tė Policisė sė Kosovės ka deklaruar se  arrestimi i dy pjesėtarėve tė Policisė sė Kosovės nga ana e Policisė sė Republikės sė Serbisė ėshtė njė akt i paskrupullt dhe  provokues . Me kėtė veprim krejtėsisht  tė papranueshėm  Policia e Serbisė atakon nė mėnyrė tė pashembullt integritetin e Kosovės dhe  acaron edhe mė marrėdhėniet ndėrmjet dy shteteve. Kėto dhe arrestimet e tjera tė qytetarėve  tė Kosovės kurrsesi nuk i kontribuojnė ruajtjes sė stabilitetit nė mes dy shteteve dhe rajonit. Ėshtė koha qė veprime tė kėtilla tė pamatura  e tė dėmshme tė ndėrpriten, dhe njėherėsh dy policėt tė lirohen menjėherė, theksohet nė deklaratėn e kryekuvendarit Krasniqi me rastin e arrestimit tė dy pjesėtarėve tė Policisė sė Kosovės.

Kosova01.04.2012/14:02

kjo asht merita e juaj, qe boni bisedime, dhe leshime me serbin, pse spo bani edhe ju kso akte qyqare? se nuk jau man, se jauka rras gjepat me pare sebia, pra e keni shit Kosoven per disa miljona.tash skini qa kerkoni.ju sjeni askush per me kerku diqka.

maliqi i llapashhtices01.04.2012/13:55

e dita se dita te ko ba zezdita

sherafedin 01.04.2012/13:44

Popull i dashur nese doni me dite policise se kosoves nuk i paguhet ushqimipara per buke e ndersa ne nsertesa qeveritare besoni apo jo edhe byfete i kishin me bugjetin e kosoves edhe gjate tere dites nuk angazhohen fare fizikisht,kedhtu qe nje police qe duhet te shetise kembe 812 ore ne nje ndrrim pa u ushqyer mire eshte e sigurte se nuk ka force fizike e as truri nuk i funksionon mire.

grinca01.04.2012/13:28

pershendetje ju komentues deri me tash pa qen ne lekuren e tyne mos komentoni se o gjuna aj ka dal per te gjith aty jo vetem per vete po nganjehere rrethana slejojn disa sene mua me vjen keq per policet te cilet po i shoh ne foto ata jan zbatus ndoshta kushdo qe kish qen ne vendin e tyre kish perfundu ne at menyr se trathtin se sheh nga te vjen ose rrethanat jan kriju ashtu ju flm .

BEHARI FR01.04.2012/12:59

marre mu derzuedhe zoti ju denon me u derzu armikutku ... kini pas ato arme apo ikini pas lodra ne dore syretav hahhahhqudi emadhe edi veq nja se kur te betohesh nuk guxon i gjall me durzu SE KE VNU UNIFORMEN TRUP SI POLIC I KOSOVES.

baci01.04.2012/12:42

Spo din baci nashta me ja qillu,veq herave tjera mos te shkojn me uniform e me armë por le te marrin nga ni sakicë a kmesë me veti,qkado qe te ndodhe disi ma lehte perballohet dhe mund trajtohet.Se armë ti,armë unë dhe unë në token time të ndodhë diq e tillë nuk pom doket aspak e hijeshme.

doda01.04.2012/12:27

pozit tkeqe koka ky polic mekan kunder vetvendosjes i kishin prish per serbin,i kishin rreh sos i kishin

Negji Kabashi01.04.2012/12:24

Ti,
ti ti
ti Ore Shqiptarë
ty ty po po ty po të flas
ty që në mes Tirane të janë futur serbët
me këngë e ahengje
ty që je ulur në atë sofër
po si nuk këndjellësh or vëlla i im
qysh moti në këtë gjum morfjumi
ty që ndyen flamurin tënd dhe tim
me yje të huaj
dhe plagos Shqiponjën
që akoma gjak plagët i pikojnë
ti që vret kojshiun për një pëllëmb tokë
ty që len fëmijëttë ngasin ... rocet në pazarë
për një kafshatë buke
e kërkojnë lëmoshë
ti që vet je fryrë si më pompë
e harruar sungjerat i ke
ku ke fjetur edhe ti si ata
ty që i huaji të vendos ligj , e të merr tokat
ti që ti ngushtojnë kufijt
deri kur do të flesh në gjum
apo po pret që të dridhet toka Apokalipsë

Deri kur do të ngjyesh kafshatën në turp ?
Ata që vdiqën në luftë poër pragun e shtëpisë
për at e dhe , e për mëmë e dhe
ata nuk do të vijnë ma që të të ndihmojnë
ata të vdekur janë të gjallë në qiell
dhe të sodisin ty nga lartë
se si flen në gjumë dhe jarmishëm
ha buk me turp në sofrat solemne.

Tetova01.04.2012/10:43

Me pas kan komandant i juvi, posa te ishit kthy ne Kosove ju kisha ... hen me arme ne dor mu dorzuhen, tucat e trun a po shifeni qka po hek Lugina pi tyne a ju naton pi madheteretoni ma zi.

bekim muja01.04.2012/10:33

edhe ni her po tregohet se qfar shteti kemi ndertu se qfar qeverie kemi si i duket qeveris te kerkon nga faktori nderkombetar ndermjetsim me serrbin , edhe nje her kjo per kosovaret eshte nje turp i madhe qe po bahet nga qeveria e kosoves ne krye me Hashim THAQIN KOSOVA E NDINE LIRIN VETEM NE PRISHTIN nderkaq ne viset tjera eshte e Okopuar nga Serrbia dhe faktori nderkombetar, por ju tham se po vjen dita qe qeveria te shpall tender per marimin e disa litarve e separi do te gzon Hashimi e te tjeret... ka njerz kosova ta dini

kiri01.04.2012/09:58

Aaa keta jon te shtir, me keta bac mos u mundoni se ta kallin...qyri policet tone si killana

Bekim beu01.04.2012/09:46

Ky ĆshtĆ njĆ montim politik i ThaĆit dhe i Tadiqit, ky i pari kinse ka dĆrguar polic nĆ kufi me Serbin, dhe sipas fotos aktuale del se dy policet ishin te armatosur, ndĆrsa tre policet serb po ashtu te armatosur. Mesazhi i kĆsaj ngjarje ĆshtĆ se Serbia akoma e dominon zonen ... ndersa Kosova akoma manifeston zonen e viktimes. Nuk e besoi dhe aq se Kosova mund tĆ pĆrfitoj akoma nga kjo zonĆ viktimizuese. KĆshtu duke edhe nĆ dialogun politik ku Kosova po viktimizohet politikisht ndĆrsa Serbia po pĆrfiton nga kĆto akte agresive. Sepse duke zgjĆruar zonen e agresivitetit arrin tĆ pĆrfitoi mĆ shumĆ. Po tĆ kishim politik shtetrore nĆ KosovĆ atĆherĆ zona kufitare pas kĆti agresioni do tĆ shpallej e jashtzakonshme do tĆ mobilizoheshin polic dhe botĆs do ti sinjalizohej se Kosova njĆ mend do tĆ reagoi si shtet...

hamit berisha01.04.2012/09:05

me serbin kurr nuk ben me ba marrveshje aspo,e shihni qka po na bajn a,po t,kish ndodh e kunderta

venena01.04.2012/08:46

PASI QE KQYRNE SE QKA JU KAN BA.

pozhari01.04.2012/08:02

hiqni kto foto o bajram e enver hogj se uboht hore se te bom jeni kon shteti juve policet e nem per tok

dani01.04.2012/04:09

Masi paskan kerku AUTORITET Kosovare,shkit paskan mi liru meniher!!!

Agim Haziri 01.04.2012/02:54

Une mendoi qe eshe kamuflazh i SHIKut, apo "grackë" per dy policet viktima 'Shukri Bunjaku dhe Sami Beqiri' KISHA PAS DESHIR TI PYES TE GJITHA ATA QE KAN PERJETUA, DY KALLASHA ESH EDYY "ollyia" revilealltia PA SHKREP asnje plinb, per qak keni shkue asajde, tregoni, apo ....................... "FOLNI E MBUSHMA N'I ENDDJEN " Redasksi e nderuar botoje se nu njoh edhe nj edhe ata q ejan te shtrit ne foto, ju juiam miq ! ju lutem botone shkrimin tim !!!

Kaqaniku01.04.2012/02:03

te lumet na qfar policie kem.te mjeret na kush po na mbron mos zot ma keq,,,

Republika01.04.2012/01:34

me sensibilizim ju them se ne nuk kemi qeveri, skemi as njerez te shkollum per te qeverisur, madje edhe nuk mbajn fjalet e tyre..,e shume i perkasin poltroneve te asaj qka ju diktohet se sa kan vendime te veta, e krejt kjo nen hijen e kinse nje qeverie te mire,qe aspak nuk eshte e sakt,pra nuk kemi ne qeveritare por ndegjues te diktateve dhe diktues ,nga nje grup i vogel njerezish qe mbajn foteljet

Beka01.04.2012/00:39

Shume more eshte kollaj me i liru keta polic Shqipetar .

Duhet me i arrestu 20 Serbe , nuk ka lidhje se a jan polic apo civil , edhe me zdep ne dajak te fort edhe me i thonen Serbis keta jemi ne , jemi demokrat ti lirojna 2 policet tane ne ti lirojm 20 persona te juaj

abeja01.04.2012/00:05

Marre o qeveri polici po qfar polic po shihet se kosova eshet shtete i jaranave dasllarve i punesojen njerez pa kurfare dije te armatosur deri ne dhemb e ju shtrijen pere toke o qyqar se nae keni marre ftyren krejet shiptarise
. ti minister bajram dhe ti drejtor i policise duhet me dhan doreheqje menjiher e atyre zuzarve nga 10 vjet bureg.qe ibajen armet me veti e ku duhet si shkrepin po tishin kane shqiptar ne ven i kishin ... sikurse qe po bejen kure shqipet qohen ne demostrata. kanuni slejon mei dorzua armet e ju shkoni i qoni dueret laret si ato l...... se nuk jau man me ja krise shkaut se ashtu ju kan than shefat e juaj. marre,marre shume marre ju kofet..
.

mazamakeq01.04.2012/00:04

po kurr halla mos ju kofte gjini nanes ketyne dy policve tane. paskan pas kallasha e revole pse nuk ja shkenbyen zajarrine.

luli31.03.2012/23:51

Me qito serbija e ka pranue Kosoven shtet. Ngase e kan pranue policin e Kosovës. Derisa deri para lufte na quanin terrorista. Ky paraqet nji reciprocitet te plot ndershtetror.

dajadaut31.03.2012/23:51

"Shkelja e të drejtave të njeriut të qytetarëve të Republikës së Kosovës..." Cfare absurdi!

berishaat31.03.2012/23:51

valla marre mkish ardh me pas revole e mos me shkrep po sisha vesh mukan polic bile hiqq

bilall krasniqi31.03.2012/23:44

zoti thaqi a u ngope me besdime?ti ben besdim e ata te nah arrestioj e te nah ... sin. turp deri kur me keshtu.i keni harru sa nena,baballaret,motrat femijet tan.kah dedhe gjak per kosove.

Hoti31.03.2012/23:43

Tash laget nder veti Thaci tradhtari
eh more Tradhtar ,kjo eshte serbia me te cilen ti po nenshkruan marreveshje ,kjo eshte serbia per te cilen ti rrah VV.

M.Sopi31.03.2012/23:33

Kjo që shikuam sod nëpër faqet e portaleve tona me ata polic të shtrirë për toke,mendoj se është poshtruese,poshtruese së pari për qeverinë e Kosovës e cila shkruan dhe nënshkruan mareveshje me as vetë nuk din me kend,poshtrim për popullin e Kosovës dhe për gjithë shqiptarët.

Toni31.03.2012/23:28

Zyra e Presidentes se Kosoves, ka bere nje deklarate skajshmerisht Sigurisht nuk e ka pa Presidentja,joprofesionale, e para Serbia me njerzt e saj me maska, nuk bene arrestime ne territorin e Kosoves,Nuk mund te quhen te tilla por kidnapime, grabitje...nderkaq, ata siq po del nuk jan kidnapuar në vendkalimin kufitar ndërmjet dy vendeve në Merdare, por diku me larg ne afersi te vijes kufitare ne territorin e Kosoves. Joprofesionalizem i skajshem dhe reagim i varfer.

artan rexhepi 31.03.2012/23:17

serbija me avaze te vjetra aesht duke par evropa ai ka mbull syt e veshet e po behet kishe spo sheh ekishe spo nin marre per evropen gjithmon tu na shkel e tu naj ba te padrejten a veq qe jem populli me i urt e demokretik e qe pengojm shka po na thot e hapet me te keq e spo ben kurgjo marre evrop marre be

syla31.03.2012/23:14

po qysh ky ministri rexhepi thot se polict jan arrestue ne teritorin e kosoves po kta shoku minister jan ne detyr o jan kan tu lujt shah e me ardh serbet me kalue vijen kufitare pa i pa askush e me i arrestue si dy hajana me pushkt automatike ne dor,lum kosova qfar polic ka ky minister krejt me te ngjofshem i kan marr kjo ministri e korruptume me shefin e tyre THAQI

Gezim GG31.03.2012/22:59

ka dicka te quditshme ne kete foto,jemi ne pranvere,pse kaq gjethe dhe pejsazhoi vjeshtor,nese kjo ka ndodhur sot ateher natyra do te duhet te dukej krej ndryshe,a nuk mendoni edhe ju keshtu?I vjen era fotomontazhes

ardit ramadani31.03.2012/22:54

Është koha që veprime të këtilla të pamatura e të dëmshme të ndërpriten, dhe njëherësh dy policët të lirohen menjëherë

ardit ramadani31.03.2012/22:53

Është koha që veprime të këtilla të pamatura e të dëmshme të ndërpriten, dhe njëherësh dy policët të lirohen menjëherë.

ken3031.03.2012/22:48

Serbijes kurrë nuk i ka interesue stabiliteti i rajonit. Tani me ardhjen e Putinit në pushtetë as që mendohet nga Serbija për stabilitetë por i intereson destabiliteti. Qeverija jonë ka bërë gabim historik në marrveshjet me Serbijen për rikthimin e kufijve shtetror të Kosovës në pikë kalime dhe menagjim të përbashkët. Baruti dhe Zjarmi nuk munden asnjëherë të kenë menagjim të përbashkët.

genti31.03.2012/22:42

Turp,policia e Kosoves me kallash kinez,ne sjem per asgje,vetem te afte per hajni e korupcion.Ky esht nencmim,sikur keta police te ishin qeje....marri ju qofte o qeveri e ynja.....

m.sh.31.03.2012/22:35

Ama reagime te ashpra nga qeveritar ,Por mos kofsha ne lekur te atyre policve. Pom qudit kjo ndodhi pas reagimeve te Dellit dje.Po me u dorzu pa asni krisem spo kuptoj.Duhet me ja kthy te nejten menyr si gjagji do kohna ne Shqipri.

safet31.03.2012/22:27

kur se kam ndi veten ma keq se kur i kam pa keto fotografi keto provekime nga shkiet se di a mund te ket ma ... si se kjo cka i bahet shqiptarve ku shte kjo euop e pa drait sa here te bain shkijet dicka ata i billin sit e kur shiptaret te bain dicka athere zgjohen mini here.

arsim termkolli31.03.2012/22:21

si pa kushte lirimi i pjestarve te MPBs se serbis qe u arrestuan ne rajonin e gilanit dote thot se kosova ben kembim robrish

edi31.03.2012/22:17

epo kjo deshmon qe me shkaun veq forca .vetem plumi e tremb shkaun

besi31.03.2012/22:15

hahaha o ku jeni trimat e kosoves he ..haaaaaa.po kush ju lidhi more haaaa.a po ju duhet ndihme .thireni bajram rexhepin ha ha ha .e hashim thaqin aiiiiii.vatani i hamamit

Suedi Mitrovicasi31.03.2012/22:14

Ku jeni ju te PDK edhe te LDK se ju keni vjedh edhe keni rrah xhoks edhe keni rrejt popllin seqka po bajm tash po dihet puna e juve .Se kan than 1 fjal Popullore se qeni keq ta bjen ukin ne torisht e ju jeni qata turp per juve sju ka met ma vetum me dhan dorheqje se ju ka dal falasipushkve ta gjata turp turp

valton mulaj31.03.2012/21:51

Kjo esht Qeveria jo qe nuk reagon me nje here.Hallall ju koft ishalla edhe ne teritorin ton mrena ne Kosov hin edhe na arrestojn edhe neper shtepit tona. Ku esht Evropa qe thet duhet mi respektu marveshjet e arritura. Me ket veprim te serbis kisha propozu qe nuk ka ma bisedime me derbin deri sa te respektohen marveshjet kjo nje merit e serbis qe guxon me be gjithqka edhe nuk i frigohet kerkujna hallall ju koft a.

Tarras Bulba31.03.2012/21:46

Z.Kryetare,ju Zyra e presidentes me vjen mire qejini shume te zgjaur dhe shume me vakt beni nderhyrje,per qeshtje me rendesi.Ju ia felet Kosven Sebise ,ia neshkruet ju bashke me Qeverine e Thaçit faktikisht ju Kosoven e keni shkerdhye.Ja hoqet republiken,dhe rezoluten 1244,pa imkerjkuar kurfare kompenzimi shkjaut.E tash Zonja kryetare dhe Ju Thaqi shkoni ne Serbi e ftojani fitoren Serbise.Mos shkoni pa Edita Tahiroviqin ju lutem.Ajo ka dhen kontribut te hatashem per rehabilitimin e Sebise ne Evrope.Sevape asht me ba mire.A mund te ket sevap me te madh se kjo me milona Serbe te vijne ne vete ,sepse kane hequr keq gjat luftes,duke ... re shqiptare,duke perdhonuar me mia femra shqiptare te Kosovekane hequr te zinjte e ullirit shkjet e shkret deri sa e ban blozhder jo vetem Kosoven ,por,edhe Bosnjen ,edhe Kroacine,edhe asht duke i bere blozhder edhe tani.E,per ata po them se nje sevap qe ekemi bere ne me Serbin besoj shqiptaret kane futuar te drejt per ne parajs.Ruena Zot...!

best morina31.03.2012/21:42

knaqsi kur shikoj edhe une se paska edhe ma te medhaj se kta a e kta kur po i arrestojn njerezit epafajshem shqiptar qka ma zi se a hallall ju qoft bre

haxhi avdullahi31.03.2012/21:32

po me serbi nuk ka kur far muhabeti me ta veq luft se nryshe nuk vjen men edhe kta dy polic me arme e me u derzuhe nuk pom pelqen muhe hiq nuk i paska ba nan

hoti nazmi31.03.2012/21:26

Oj presidente e oj čeveri,serbija i ka tan kohen specialcat ne tan kufinim me kosov,e ju qoni fshatar si polic mi ru kufirin,shikone fotot se čfar policesh kemi,me dasht serbija i dergo qasi vetem 5 vet e burgosin kan don ne mes te Prishtines,marre more,po me kan ven Bajram Regjepit nuk me kish pa ma kush kun.

Hastret Hetemi31.03.2012/21:21

PO VET KAN FAJ POLICIJA EKOSOVES DHE BAJRAM REXHEPI SE KTA DUHET ME PAS URDHRIN MEJ PER DOR ARMET NE RASTE TE VEQANTA SI KY RAST SHEMBULL SE SERBIJA FTYR SKA AS GJYNAH SKA AJO NJEF VEQ FORCEN PO IBOJ APEL SERBIS ESERBVE TE VERIUT QE MOS TI KEQ PER DORIN ME DHUN APO ME NDOJ SHANTAZH TJETER SE DO TE VJEN DITA QE TE HAKMEREMI NE POLICI SERBE SHUM SHPEJT SI PO SILLET POLITIKA ENDERUAR REDAKSI TE ME BONI PUBLIKE KTO QKA IKOM SHKRUE SE QE SA HER QE SHKRUJ SI BANI PUBLIKE FLM PER MIR KUPTIM.

XHEVDETI31.03.2012/21:20

NJE DITE SI KA FILLUAR SERBIJA DO TI ARRESTOI EDHE QEVERITARET E KOSOVES NE MES TE PRISHTINES.

adriatiku31.03.2012/20:45

QFARE IRONIE PIKRISHT NE MERDARE U RRAHEN BRUTALISHT SHQIPTARET NE PROTESTEN E VETVNDOSJES NGA POLICET TANE, E TASH KTA POLICE BIEN VIKTIM VETE.
SHPRESOI QE KTA DY POLICE NUK KN MARR PJES NE RRAHJEN E SHQIPTARVE...

Hakiu31.03.2012/20:41


Lutne serbin lutne mos te burgos e mos t'na prek kufirin...E pa besueshme sa jemi jo serioz edhe si Instuticione edhe si shtet.Serbia nuk na pranon ne asnje forme na shantazhon na provokon hyn e del nga shteti si ne bahqe te veten e ndan shtetin e kta Politikanet tan sillen sikur kjo po ndodhe ne Afrik e jo ne baqen e tyne.Provokimi i fundit serb,arrestimi i Policve kufitar ne teritorin tone,e kta Polic te armatosur deri ne dhemb dorzohen kaq lehte e pa te voglin rezistence.Ska mundesi qe serbet ti ken arrestuar ne befasi,mali tash ashte i ç'veshur,mundesia e pamjes ashte e madhe,po kta jan dorzu ne fjalen e pare "stoj"...E Populli si Popull ka fryn era edhe po shkon se kupton tash e 13 vjet se elitat Politike ne Kosove e sidomos kjo e fundit eshte krjet e pa denje me udheheq shtetin,prej ktyre Kosova ka me pas veq fatkeqesi njerzore edhe Kombetare.Mos me besu se jemi per vete kaq te dobet mos te them te ulet e per te huajin jem shume te zot,si psh ndihmen per krijimin e shtetit Turk e Grek.Dikur Kryeministri bonte hjgare kur ishte pran presdentit te ndjer Rugova e sot ky po munohet me imitu.Po nuk shkon se ish Presidenti Rugova me shpirt dhe bindje ka qen paqesor e largpames,kurse ky far Kryeministri i jone sot e ka nga jo sinqeriteti dhe mashtrimin qe po i bon Kosoves...Allashvereshet kan fillu me juv dal per fushe eliets son Politke,keta tash jane edhe te pa parashikueshum per te keq sepse po juv rrezikohet ... rika ...

blerimi veteran i uck31.03.2012/20:39

me thaqin kryeminister dhe pdk duke e udheheqe vendin nuk pritet ma mire por veq ma keqe,sepse ky fare thaqi edhe ne lufte nuk ka dite me ba lufte me shkaun po eshte marre vetem me propagande sikur tash,dhe me shqipetare duke thane ja kta jane institucionalista ja kta farkista e besa edhe duke i luftu ma shum se shkaun,se me ata sja ka majte sikur sot,qe nuk guxon.e ai doktorri qe koxho po i jep do deklarata le te shkon ne zanate te vetin se per min.te mbrendshem sja ka zanate,se naj murren ftyren e na banen gaz.

Babloku31.03.2012/20:38

Thot Fijala e Popullit Luje Mac Kryet e Bullit ne muish me e LUIT.......?

sugari31.03.2012/20:28

oj ju politikan a nuk po ju vjen turp per bisedat qe jeni tu e ber me serbin a nuk po e shihni se dit e te posht tu shku kosova marre per poziten dhe opoziten qe ngajn mas ... riges e serbia ja ka nis edhe polic te shtetit te kosoves po arreston mos rrini duar kryq marre ju koft

besim ferizajlia31.03.2012/20:20

e moj europ a po e sheh serbia se si sillet fakju europ marre populli i kosoves qe nuk qoni ne kam krejt

Butrint Nivokazi31.03.2012/20:17

paapapapapapapap e ku jemi na si popull shum jemi te dopt kjo me shtin e urretje pa fund ne serbe dhe ne ata qe toleroj nuk e du mo vitet 98,99 jemi lodh bre e ni popul se nuk ka ka shkon shperthen ta dini.

timo spain 31.03.2012/20:11

kjo asht turpi mai i madh per kosoven kjo asht fqinsija e mire me serbine edhe fusnota e qeveris edhe dallavereve te eu shkojne tash ti kapin thaqi policet e serbise se bjane bisnese neper mitrovice edhe shefat e paraleleve ne mitrovice ky duhet te jet akti fundit qe ndodh me popullin shqiptar duhet te qohem ta pastrojme kosoven nga keto meturina te serbise edhe nga pushtetaret e kosoves se na flliqen si komb po une nuk po kuptoj qa shqipatersh jemi se 100 fjet lufte me serbine edhe populli gjith shkon neper serbi blen produkte serbe merr pass serbe qa mu... patirotash jemi ne .as sa 800mije maqedonas nuk kena ... akater

Agron Polluzha31.03.2012/20:09

Te mjeret ne nuk di cka theme tjeter mendova se gjenerata ime do ta kryente njeher e pergjithmon lften me Serbin ne menyre qe femijet tone te jetojn te lire e ta shijojn dhe ta ndertojn Vendin e tyre po keta matrapaz qe nuk lan gje pa shitur shqiptare keta tradhetar po rrezikojn te ardhmen dhe jeten e femijeve te mij kjo qeveri kukullash ne krye me krye kukullen presidente duhet ore e me pare te ndjeken nga Kosova se perndryshe nuk shohe gje tjeter perveq se lufte dhe gjakederdhje te re.

musa 31.03.2012/20:05

po qvar polic jan keto , me automatik ne dor e mu dorzu , me ta marr fytyren menjeher pas kethimit duhet te largohen nga puna .

palla31.03.2012/19:57

krejt kjo esht ne rregull, ama dilni me fakte se ku jan arrestuar dy policet, se nese esht shkele marrveshja e kumanoves nga ana e policve ateher cdo atak esht i tepert. ministri i mbrendshem dhe udheheqja policore sod duhej te ishin ne zyret e veta ne prishtine e jo rtkja ti shkon minisrit te brendshem te dera ne mitrovice. keshtu nuk mbahet shteti e duke e perqeshe vetvendosjen. qka esht duke ber politika e jone esht turp. e qka esht ma se keqi nuk ka kush qe i bined. keta , si thot populli, duhet me i grah me hu. ket nuk e them ne perkrahje te asnje partie se nuk jam idhetar i asnjeres prej tyre.

Shqyptar31.03.2012/19:49

I forti thojne pleqt e mençur, t'rre e s't'le me kajte, qe rasti konkret. Nime, a me 2 police ruhet kufiri me shkini a?! Marre!

besa31.03.2012/19:44

Cfar nencmi, me i pertokezu policet kosovar, derik kur keshtu?

didi31.03.2012/19:39

veq bani thirrje ju tjetersen sdini

KOSOVARI31.03.2012/19:38

MARRJA ME E MADHE E QEVERISE SE THAQIT, ME E MADHJA MARRE E TE GJITHA KOHERAVE. NJEJTE SI ME I PAS KAPE USHTARET E UCK. KJO QEVERI ESHTE TRADHTARE DHE E POSHTER, AH EDITE, AH EDITE MOS E PAFSH KUR DITEN TENDE... TY FUSNOTEN...

nexhat karaqa 31.03.2012/19:38

qfar policesh jon kta bre burr me automata tarmatosum e moj shtre per toke ashtu marre moj thon veti jom polic e kan dit qe ngat kufinit jon aty dark si ka thirr kerkush u dasht mo kon pak pregaditun

Hasani31.03.2012/19:36

Ku e keni SHIK, ku i keni pregaditjet, si po shkoni ne keto zona te pagredaditur. Kane kujtu qe kan pune me vetvendosjen. Keta jan dal me zan naj shqipe qe pren dru. E tash keta bajn filma me keto sene e naj ngulin keshtu. tung

pf.weiler31.03.2012/19:35

Me vjen shume keq per keta dy polic te kosoves qe jan arrestuar nga shkijet,por nje gje nuk duhet ta harrojme qe ende askush sakt nuk e din se qka ka nenshkruar qeverija e kosoves ne marreveshjet e fundit me shkije.Mbas naj dite ndoshta vijne edhe brenda dhe arrestojne polic te tjere se qeverija e kosoves jam i bindur qe nuk e dine qka kan nenshkruar. Per kete dhe rastet e tjera me vjen keq per personat qe kan psuardhe te tjeret duhet mesuar qe kete qeveri kurr mos me e zgjedhur se jan te D E SH T U A R............

ducku llap31.03.2012/19:26

o kta policen ton mbasi i lirojn mupi serb, policen tan i kasha denu ka 10 vite burg se po mendojn se kufini esht leht te mbrohet me u dorzu marri per ne

enveri31.03.2012/19:23

qfar pasaporte kan pase policija qe ika arrestu serrbija ndoshta edhe ata jon kan me pasaporta serrbe

n.v31.03.2012/19:23

ME KËTO VEPRIME SERBI PO TREGON SE ASPAK NUK KA NDRYSHUAR POLITIKA MILOSHEVIQIANE, PRANDAJ POLITIKANËT KOSOVAR DUHET TË ZGJOHEN NGA GJUMI DHE TË MOS BËJNË ASNJË MARVESHJE ME SHTETIN SERB SEPSE ATA PRAPË SE PRAPË DO TI SHKELIN TË GJITHA MARRVESHJET. ËSHTË SHUMË RRËNQETHYESE KJO FOTO E ZYRTARËVE POLICOR TË CILËT QDO HERË JANË TË RREZIKUR, E RREZIKOJNË KOKËN PËR 400, PRANDAJ QEVERIA DUHET TI HAPË SYTË SOT SA NUK ËSHTË BËRË VONË. DO TË ISHTE SHUMË MORALE SIKUR KRYEMINISTRI THAQI DHE MINISTRI I PUNËVE TË MBRENDSHME TË JAPIN SONTE DORËHEQJE SEPSE NUK JANË DUKE BËRË ASGJË QË SHTETI I REPUBLIKËS SË KOSOVËS TË SHKOJË PËRPARA.

benigyrbet31.03.2012/19:21

Serbise duhet me i shpalle vetem Lufte.

lulja31.03.2012/19:18

para pak ditesh lexova se parlamenti kosovare kishte vlersuar se "mardhenjet fqinjesore mes serbis dhe kosoves jane te mira..." cfar maskarade po zhvillohet ne ate kosove??? kjo presidentja vetem qirret e i lutet bese per cdo dite, zyra e saj si duket eshte shendrru ne zyre vajtimi... na mori lumi!

muki31.03.2012/19:17

mjafte mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee mjafte

preshevaripreshev31.03.2012/19:07

jo po policet e kosoves so ... nitetin po e ushtrojn ne preshevsrt edhe tu ju kerkue pasaporta edhe tu e jav vulos ato edhe kur e dijnpastaj qe serbia na detyron me i ndrrue ato pasaporta e neve po na kushton shtrejt shkelja e teritorit te kosoves ,, e ,,, mos e shkelshmi ma jarabi kurr ma mir te na shperngule shkau per turqi se sa me shku te kinse vllaznit ne kosove e ata me na maltretue ne kufi!Zbatoni ligjin me shkijet

Meti31.03.2012/19:07

Po per deri sa Kosova e Hashimit Edites edhe Atifetes bojn dallavere marveshje pa e dit populli i qor se qka po ndodhe keto arrestime jon te paketa. Kjo qeveri do na ben te mendoj kur te flejm se a nji dit do zgjohemi me policin e shkive para deres. Thaqi you have to GO.

spidermeni31.03.2012/19:06

nuk po paragjykoj kurgjo nashta edhe kan hi ne teritor te serbise veq sa po shoh ne fotografi shum e dyshimte po me doket,perveq radio ata po shihet kjarte se kan pase edhe GPS ne qdo minute kan mujte me dite se ku jan,edhe armatim pakan pase sa te duash e nese kan leju qe te arrestohen e lidhen me gjithe at armatim ne territor te kosoves marre ju kofte se na trima veq ne qifteli jemi me nji plumb spidermeni e supermeni ka 5 i ... ne

A.gashi31.03.2012/19:03

Kjo eshte koha ma e duhur per ti hedh posht te gjitha marveshjet qe jan bo me serbin,dhe mi thon bashkimit europian qe serbia nuk i do marveshjet.

kameri 31.03.2012/18:58

Nuk di si nuk turpnoheni kur e permendeni fjalen fqinjesi e mire !Kurr nuk kemi qene fqinje te mire, dhe kurr nuk do te jemi.As era nuk po i vjen fqinjesis se mire me qetnik1

oj marri ku je?31.03.2012/18:50

shikoje ti njehere armatimin kinez
ku jan more gjith ato te holla per blerjen e armatimit te policis se Kosoves?
ma mi mi qu ne konto te zvicrres se sa mi investu ne armatim..me keqardhje e them por nje dite zvicrra ka me jav konfisku milionat qe i keni largu prej Kosoves e keni varfru bugjetin popullin policien e gjith Kosoven
hashimi bashk me bajramin u kan desht me qen te shtrir ne vend te policeve te mjere..TUPR PER ANTIKOSOVARET E KOSOVES E KTO JAN TE GJITH POLITIKANET E KOSOVES PA DYSHIM PARTITE EVALLA

ejup sherifi31.03.2012/18:49

kjo eshte mare per kosoven keshtu thaci leshon pe me marveshje ska marveshje per kriminelet serb

luli gjilan31.03.2012/18:47

mos vet per policint ton trima jan me shqiptart am shkijet pi shtikan me hanger dushka

LA31.03.2012/18:42

VALLA AS PRESIDENTJA AS QEVERIA NUK PO MUJN HIQ ME JA QILLU. KANE SESHTUAR MOTI,E EDITA NA KA MBYTE TU NA THANE NA I KENA PUNET SHUME MIRE, PO BASH MIRE I KENA SERBET PO TALLEN ME NE

une vet31.03.2012/18:40

hajde edita bonja ni tel borisllavit tash sa nuk u shkri "fluska" e fusnotes

rraha31.03.2012/18:40

serrbia gjith her i ka errastuar shqiptaret dhe i ka quajtur terrorist ,me disa shtete te europes qe japin shancat serrbis me tej dhe do vazhdoi ska dialog me shkaun kurr

Muhabiu31.03.2012/18:38

Mire me deklarata po ku si dhe ne cfare rrethana u arrestuan,kaluan vijen e kufirit,apo u rrembyen,ishin ne detyre apo piknik? sqarojini rrethanat.Apo po behet per marketing politik me jep te jap ndihme dhe sakrifikohen te vegjlit.

super boy31.03.2012/18:37

me vjen marre qe quhem shqiptar nga kosova shifni policin e serbis qysh esht e kujdesshme per vendin e vet keta polic ton duhet me dit se qysh me u shterngu ne kufi kur te jesh polic e jo me shku si me kan ne dasem tuj shku kur e din se eki kasapin gjall serbin mu ame vjen inati kur i shof policin ton te shtrir per toke kjo nuk esht hiq e mir per kosovaret me dit se qfar polic te dobt ka kosova edhe mbrenda ne kosov ti kap shkaju policin mbrenda po keni kujdes tjera her mos shkoni si me kan tuj shku me lop po e dini se ju jeni mbrotja e kosoves me vjn shum keq kur i shof policin ton ne ket menur me kesh serbija me ne kuku per ne

sl31.03.2012/18:36

kjo foto eshte turpi i kesaj qeverie,na perkujton kohera shum te dhimbeshme jo shum te largeta,na perkujton shume deshmore te rane per liri, na perkujton kohen qe pas saj tham se sdo te perseritet kurre,po ja qe edhe pse kosova u lirue fal deshmoreve te rene,luftetareve te vertete te lirise dhe natos e miqeve te kosoves, keto skena e foto te ketilla te turpit jan te atyre qe bejne kontrata ne favore te serbise,qe pervetesuen luften dhe plaqkiten parat dhe pronat e popullit te kosoves,qe jane ne krye te krimit te organizuar dhe korupcionit,dhe ne prap heshtim,te zgjohemi para se te ndodhin edhe gjera ma te turpshme,se keta jan te zhytur deri ne majen e kokes e turp e moral skan

Arsim31.03.2012/18:35

Ahhahahahaha ani ani se i lirojn pa kusht

livdim kamberi 31.03.2012/18:33

serbia saher na kan turperu edhe jan tuna turperu me fotografite e arestimit te dy policve shqiptar e kan tregu veten se me ken eshte tue bisedu qeveria e kosoves te njejtin problem e kina edhe ne shqiptaret e maqedonis

kujtim 31.03.2012/18:22

un nuk po e kuptoj po per qfar arsye i kan armet policia po ta shkelin territorin e po te arrestojn ne territor tanin pa kurrfar reagimi tuj pas armet ne dor mah veq me shqiptar ndodh kjo!!!

zenel zukaj31.03.2012/18:17

pa u zhvillu edhe ni luft mes kosoves e serbis ushtri me ushtri nuk ka paqe

fisi31.03.2012/18:17

shikone ni foto te thaqit me tele qysh ju ka bo kurthen a i kapt po haahhaaaaaaa kjo osht politika e kos

Murriz Shipnia31.03.2012/18:16

Mua nuk më brengosin këto pamje të policis Kosovare.
Ata janë zënë ROB thjeshtë nga armiku.
Prandaj kursehuni me komentare jo Hashimi jo filani e fisteku, policia e Kosovës është policia e Shtetit.

lulzim31.03.2012/18:12

kishin me ardh mi arrestu qeveritart n prishtin

Shpetim Prizreni31.03.2012/18:10

Jo qeveri mos kerko lirim te pa kusht po kerko nje Bomb Automike prej All Kaides edhe lsho midis beogradid edhe e kryn punen pajqt edhe pa telashe o Hashim Patrioti

fidannex31.03.2012/18:05

MARRE MARRE MARRE NO COMENT QISAJ I THOJN SE DI UNE PSE S DHOJN DORHEQJE MASPARI HASHIMI KUR E SHEF POLICIN NE QET GJENDJE SHUM FILM AKCJON POM DOKET