UNICEF: Të ndërpritet dëbimi i fëmijëve kosovarë

Publikuar: 30.03.2012 - 22:03

Berlin, 30 mars - Organizata e Kombeve tė Bashkuara pėr mbrojtjen e tė drejtave tė fėmijėve (UNICEF) kėrkon ndalimin e dėbimit tė fėmijėve nė Kosovė.

Ēdo rast i familjeve, tė cilėve u skadon e drejta e qėndrimit tė mėtejshėm nė Gjermani duhet tė shqyrtohet nė mėnyrė tė pavarur, sepse dėbimi i familjeve me fėmijė mund tė ketė pasoja shumė tė rėnda shpirtėrore dhe shėndetėsore nė veēanti pėr fėmijėt.

Shumė prej fėmijėve tė dėbuar vuajnė nga traumatizmi, thuhet nė studim.

Kėshtu u shpreh ekspertja pėr sociologji, Verena Knaus, me rastin e prezantimit tė mėrkurėn nė Berlin tė studimit tė UNICEF-it "Vuajtja e Heshtur".

Nė tė shumtėn e rasteve dėbimi duhet tė evitohet, sepse fėmijėt dhe tė rinjtė dėbohen nė njė vend tė panjohur, ku  traumatizohen shumė shpejt.

Nė kėtė studim janė marrė nė pyetje gjatė verės sė kaluar 164 fėmijė dhe tė rinj dhe 131 prindėr, tė cilėt janė larguar nė Kosovė nė vitin 2010 nga Gjermania dhe Austria.

Ēdo i dyti fėmijė e pėrshkruan kthimin e tij nė Kosovė si njė prej pėrjetimeve mė tė rėnda nė jetė.

Rreth 44 % e tė rinjve tė kthyer kanė pėrjetuar depresione, ndėrsa njė e treta vuan nga simptomat posttraumatike.

Mė shumė se njė e katėrta e tė anketuarve ka deklaruar madje se ka menduar tė bėjė edhe vetėvrasje. "Kėto tė dhėna i gjejmė vetėm nė rastet ekstreme, si pėr shembull menjėherė pas luftės apo pas katastrofave tė rėnda natyrore", tha Knaus, transmeton radio DW.

Sipas njė marrėveshjeje tė miratuar mes Gjermanisė dhe Kosovės nė vitin 2009, nė Kosovė duhet tė kthehen 12 000 pjesėtarė tė minoriteteve, ndėr ta 6 000 fėmijė. MPB e Kosovės pohon se deri tani janė kthyer rreth 300 fėmijė.

Shumica e fėmijėve tė dėbuar kanė lindur nė Gjermani, kanė vijuar kėtu shkollimin dhe flasin vetėm gjuhėn gjermane.

Pėr shkak tė traumave tė pėrjetuara pas kthimit, shumė prej tyre kanė nevojė pėr trajtim mjekėsor dhe terapi, kurse nė Kosovė ka vetėm gjashtė psikiatėr pėr fėmijė, tha deputeti i  ekologjistėve, Tom Koenigs. Sipas tij, nė Gjermani po ndodhin gjėra "absurde", sepse nga vendi largohen njerėzit qė kanė dėshirė dhe janė tė gatshėm pėr integrim.

Shumė prej tyre kanė ikur sėrish nga Kosova dhe janė kthyer ilegalisht nė Gjermani. Zėvendėsshefi i UNICEF-it nė Kosovė, Luciano Calestini pohon se Gjermania ka investuar shumė para pėr shkollimin e kosovarėve tė rinj, tė cilėt tani pėrpiqet t'i dėbojė nga vendi.

Ai nėnvizoi gjendjen shumė tė rėndė ekonomike nė Kosovė. Kosova ka aktualisht nivelin mė tė lartė tė vdekjes sė fėmijėve nė Evropė, nivelin mė tė lartė tė varfėrisė dhe standardet mė tė ulėta tė shkollimit. Edhe ai angazhohet pėr ndalimin e dėbimit tė fėmijėve nga Gjermania.

“Fėmijėt nė radhė tė parė duhet tė shikohen si fėmijė dhe jo si emigrantė”, theksoi Calestini.

armiku i perbetuar i hajnave30.03.2012/22:49

nuk duhet me i kthyer ne meshiren e te korruptuarve e krimineleve,