Përfundimi i vitit shkollor shtyhet për pesë ditë

Publikuar: 30.03.2012 - 14:12

Prishtinė, 30 mars - Nė tė gjitha shkollat fillore dhe tė mesme tė Republikės sė Kosovės, dita e nesėrme, (e shtunė, 31 mars 2012) do tė jetė ditė mėsimi.

MAShT-i ka marrė vendim pėr kompensimin e kėtyre ditėve tė humbura tė mėsimit::

Pėrfundimi i vitit mėsimor shtyhet edhe pėr 5 ditė pune nė vitin shkollor 2011/2012:

Mė 18 maj 2012 klasat 12-13 (maturantė)

Mė 8 qershor 2012 klasat 9-12 (jomaturantė)

Mė 22 qershor 2012 klasat 1-8 dhe fėmijėt parafillor

Propozimi pėr kompensimin e ditėve tė humbura tė mėsimit do tė organizohet: Gjatė ditėve tė parapara tė pushimit pranveror sipas kalendarit tė vitit shkollor 2011/2012, prej datės 10-13 prill, katėr ditė mėsimi do tė punohet pėr tė kompensuar ditėt e humbura dhe kjo vlen pėr tė gjitha nivelet e arsimit parauniversitar.

Pėrveē kėsaj duhet tė punohet edhe 2 tė shtuna.

Pėr klasat 12 dhe 13 (maturantėt), pėr klasat 9-12 (jomaturantėt dhe 1-8, duke mos i pėrfshirė klasat parafillore).

Nė muajin mars punohet mė 31.3.2012 (e shtunė).

Nė muajin prill punohet mė 28.4.2012 (e shtunė).

Komunat, tė cilat kanė mė shumė ditė tė humbura tė mėsimit, duhet tė planifikojnė kompensimin e mėsimit edhe ditė tė tjera.