Gjykatësi urdhëron lirimin e të pandehurve në rastin Kleçka

Publikuar: 21.03.2012 - 11:44

(E plotėsuar) Gjykatėsi kryesues nė rastin "Kleēka" ka urdhėruar lirimin e tė pandehurve nga paraburgimi.

Kjo, pasi trupi gjykues ka marrė vendim qė deklaratat dhe ditarėt e Agim Zogajt, i njohur si Dėshmitari X, janė tė papranueshme, raporton REL.

"Gjykatėsit kanė vlerėsuar se prokuroria nuk i ka pėrmbushur disa standarde tė caktuara procedurale dhe pėr kėtė arsye dėshmia e Agim Zogajt ėshtė e papranueshme", thuhet nė njoftimin e EULEX-it.

"Rasti Kleēka" pėrfshin deputetin Fatmir Limaj dhe nėntė ish-ushtarė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, tė cilėt akuzohen pėr krime kundėr popullatės civile gjatė luftės mė 1999.

EULEX-i konfirmon se "Trupi gjykues nė rastin ‘Kleēka’ ka marrė vendim qė deklaratat dhe ditarėt e Agim Zogajt, i njohur si Dėshmitari X, janė tė papranueshme. Kėtė vendim e ka marrė trupi gjykues, i pėrbėrė nga dy gjykatės tė EULEX-it dhe njė gjykatės vendas".

"Gjykatėsit kanė vlerėsuar se prokuroria nuk i ka pėrmbushur disa standarde tė caktuara procedurale, dhe pėr kėtė arsye dėshmia e Agim Zogajt ėshtė e papranueshme. Ekipeve tė prokurorisė dhe tė mbrojtjes u ėshtė kėrkuar qė t’i paraqesin deklaratat e tyre pėrfundimtare pėrpara se tė nxiret aktgjykimi pėr kėtė rast" thuhet nė komunikatė.

Nė ndėrkohė, gjykatėsi kryesues ka urdhėruar lirimin e tė pandehurve nga paraburgimi. Mbrojtja dhe prokuroria do tė kenė tė drejtėn e ankesės pasi tė shpallet aktgjykimi.

Pas pėrfundimit tė seancės gjyqėsore avokati mbrojtės Tahir Rrecaj ka thėnė se mė nė fund drejtėsia triumfoi. Ai pret qė edhe aktgjykimi tė jetė lirues dhe dėshmitarėt tė shpallen tė pafajshėm. Siē dihet, padia ndaj dhjetė ish-luftėtarėve tė UĒK-sė ishte ngritur nga Prokuroria e EULEX-it, duke u bazuar nė dėshmitė e dėshmitarit tashmė tė ndjerė, Agim Zogaj, i njohur si dėshmitari “X”. Aktvendimi pritet tė jepet brenda disa ditėsh. Ndėrsa sot pritet qė Trupi Gjykues tė vendosė nėse do t’i lirojė nga paraburgimi dhe arresti shtėpiak tė akuzuarit.

Prishtinė, 21 mars –  Trupi Gjykues i Gjykatės sė Qarkut, nė Prishtinė, nė rastin “Kleēka” i ka shpallur tė papranueshme tė gjitha deklaratat dhe ditarėt e dėshmitarit “X”, me arsyetimin se deklaratat i ka dhėnė nė cilėsinė e tė pandehurit dhe jo nė cilėsinė e dėshmitarit bashkėpunues. Sipas Trupit Gjykues, edhe ditarėt hidhen poshtė pėr shkak se dėshmitari “X” ka vdekur dhe nuk mund t’i mbrojė ato qė i ka shkruar.
Pas pėrfundimit tė seancės gjyqėsore avokati mbrojtės Tahir Rrecaj ka thėnė se mė nė fund drejtėsia triumfoi. Ai pret qė edhe aktgjykimi tė jetė lirues dhe dėshmitarėt tė shpallen tė pafajshėm. Siē dihet, padia ndaj dhjetė ish-luftėtarėve tė UĒK-sė ishte ngritur nga Prokuroria e EULEX-it, duke u bazuar nė dėshmitė e dėshmitarit tashmė tė ndjerė, Agim Zogaj, i njohur si dėshmitari “X”. Aktvendimi pritet tė jepet brenda disa ditėsh. Ndėrsa sot pritet qė Trupi Gjykues tė vendosė nėse do t’i lirojė nga paraburgimi dhe arresti shtėpiak tė akuzuarit.


 

Fshatari ,,me hu gardhi,,22.03.2012/10:00

eshte dit qysh ne fillim se perfundimi eshte keshtu si ndodhi por pse? Gjykata eshte e korruptme.Hajnat e kan ne duar gjykaten e Kosoves kta po e thot mbar bota.Por populli i gjykon kta kriminelat kur shteti nuk eshte i aft. Skan kta kur njifar merite apo kurnjifar gezimi per ta qe per mom.Jan liru nga akuza se sejcili i njeh ata qe jan me nji fshat se Kosova eshte e vogel ska problem per zbulimin e kriminelave dhe per arrestimin e tyre por kush me i gjyku...???!!!

Suisse22.03.2012/09:49

Spo kuptoj sen!!! Qfar urime meju dergu ktyre qe kan qen ne arrest shtepiak dhe neper paraburgime dhe burgime???Pa ngran huder era ste vjen Por kta me merit kan shku ne paraburgim dhe me merit ky buz qerepi ka qendru ne arrest shtepiak ca muaj akoma ska perfundu procesi.Te pa fajshmit gezofshin ket gjyms lirie qe e kem zollumqart kurr mos e pafshin driten.Kan mar ne qaf njerz te pafajshem u likuidun njerzit ma te devotshem se jan frigu qe po jav marrin ... rigat!!!Karrigen sduhet me ... pu dhe me e zan por kariga te thrret vet nese e ke aty vendin.Herojt ton kishin luftu per uzurpime,dhe pastaj meu ba ministra! Jo balo kshtu nuk shkon smundemi me ndertu shtet te mire fillt me ... ,,SUISSE,,

Kup KupaDrenice22.03.2012/09:12

Ja motra e vellezer qytetare dhe qytetare te Kosoves ,jani cfare organesh te drejtesise kemi,kur falet njeriu me i rrezikshmemoler i Malisheves,ja pra shikojeni ne çfare gjendje ka rene Kosova.Derisa te jete ne epiedestal rrena,hipokrizia,paraja e taksapaguesve te gjore e tjera te ngjashme liria per Kosvaret e mjer ka perfunduar.Ja leme edhe popullit ta vleresoj.Me mire atyre qe ju digjet zemra te merren me Kanunin e lek Dukagjinit se me formacionet gjyqesore ka marr fund cdo gje gjeresa ekziston korrupcioni."Moljeri"i Malisheves le te trimerohet,pasiqe nuk kane lene aske qe ahmerret ne baze te Kanunit...Doren e forte thonin ka gjeja skenderbeu ka thene puthne,mirepo,nuk eshte e verrtete ,sepse Imadhi SkenderbeGjergj Kastrioti e ka puthur doren e vet se doren e huaj ka perfunduar me shpaten e tij trimerore 25 vite te tera.Trimat nuk zhduken garantojme juve kriminela.Lirimi e ketij krimineli nga burgu gjeja se i pafajshem,kjo eshte e tmerrshme,po vdkja e deshmitarit iks ,po shihet se me te vertet paska qene ... sje me qellim e paramenduar ,vaft shpirti ne parajs Xt te gjore.Rrena do te del ne siperfaqe,por çfare t'i besh.As ne kohen e Sebise nuk ka ndodhur kjo qe po ndodhe ne Kosove.Nuk e dijme si ta pershkruajm dhe kujt t'i lutemi per keto marrezi........Po mahniten edhe bota edhe fjala e Sebise po del ne siperfaqe,,se pse shqiptaret jane te lekundshem dhe jane ne armiqesi mes njeritjetrit,s'ka nevoj te tjeret te luftojn atje ,kur ata jane vete qe i luftojne njerittjetrin do te perfundoj ne gremin Kosova.............Ruena Zote

Agroni22.03.2012/09:03

O lene bre qfar drejtesie, po ka pagu ky kriminel sikur hagen qe e pagua. Ky eshte kriminel. Po te ishte i drejte, perse de merrte avokat te huaj si Karim Khan dhe tu jepte miliona? Ky njeri e ka ble gjykatesin.

neza22.03.2012/08:40

Fatkeqesite tregojne kush jane shoke te vertete. Mireqenia krijon miq kurse fatkeqesite i vene ne prove.Nuk eshte i forte ai qe nuk bie, por ai qe bie e ka fuqine te ringrihet.Te pershendes duke te deshiruar suksese ne cdo aspekt te jete z.Limaj. Aty ku nuk ka tigër, edhe lepuri kosiderohet mbret.E kete e menduan disa.

muhabi ademi22.03.2012/08:34

urime urime qofsh faqebardhe i luftes tone heroike,ke heq te zite e ullirit por me ne funde drejtesia eshte e drejte ,edhe nje her gezuar gezuar

Viktima22.03.2012/08:29

Une jam i ndare ne dysh me kete lajm.
Ne njeren ane gezohem qe nuk perdhoset lufta e drejte e UCK ndersa ne anen tjeter ky njeri e ka merituar burgun per krimet qe i ka bere.
Dhe ato i ka bere me siguri.
Te gjithe ne qe kemi qene ne UCK e dime kete.

nonda krasniqi22.03.2012/07:41

urime ishalla zoti ju jep jet te gjat se lufta qlirimtare ka qen luft e drejt dhe ashtu do ta mesojn brezat qe vijn sa te ekziston kjo bot.

krimi ne krye22.03.2012/06:52

Kjo nuk eshte fitore e drejtesise. Keta nuk jane te pafajshem se jane deshmuar se nuk kane bere veprat per cfare jane akuzuar, por se mungon deshmia qe si me magji nuk ka me deshmitar!. Skena tipike si nga filmat mafioze! Ju qe gezoheni, mendoni sikur keta te kene ... re vellezeritbaballaret tuaj! Mendoni...

kusha22.03.2012/04:39

URIME ZOTRI LIMA DREJTSIA DEL NE SHESH HERET APO VON URIME

atedhetari22.03.2012/01:55

Ku ka ma turp se me i liru hajnat . Kuptoni o popull se nder shkije kemi me ra kurdohere perderisa keta hajna fitojn gjyqin edhe kur ashiqare dihet sa hajnin e kan bo. Kur skom beso ne fjal popullore se Kosova eshte e nemun por tash po bindem kur pe shoh ty e udheheq hajnat si hashim thaqi , fatmir limaj , azem syla , xhavit haliti e shume tjer. Spo shoh tjeter veq flak ty i ardh era Kosoves. Urime edhe nji here more hajn per fitore.

Kaqaniku22.03.2012/00:12

Nese jan te pafajshem duhet kompenzu kohen e vuajtjes arrestit shtepiak apo burgimin.Por nese jan fajtor kurr mos dalshin nga burgu...

Sabri borovci kamenicë21.03.2012/22:43

Një ditë e kthjellët pranverore për të respektuarin FATMIR LIMAJ dhe për shcipëtaret të cilët mendojn kthjellët. Më në fund ndoshta drejtsia e EULExit do të dëshmoj se ende ka drejtësi në Europë,edhe oponentët politik në Kosovë të bimden njëher e për mot se duhet respektuar vlerat njerzore ,KOMBETARE të secilit cë ka kontribue për këtë liri të cilën sot egëzojmë .sa më larg urrejtve dhe atyre cë mendojnë se duhet të jemi servil ndaj cdo njërit cë nuk posedon asnjë vlerë njerzore,kombëtare.I dëshiroj Fatmirit dhe familjes së tij cdo të mirë në jetë.

metush nishori21.03.2012/22:22

mburrem me komandan qelikun qe kam qen ushtar i ti ne brigaden 121 kumanova un kam besuar ne drejtsin qe dote triomfoj fatmir lima sikur ne hag se komondant qeliku ka qen nje nder komondantet ma te mir te uqk dhe jam shum i gezuar zoti te rujt fatmir ty dhe familjen tende me respekt familja e metush nishorit nga komorani me vendbanim ne gjakovë urime urime gjith te mirat qelik dhe posht shpinunat dhe tradhtaret e kombit

Ekrem Shala21.03.2012/22:00

Hajde tash kismet me shti ne burg per ato milionat e vjedhuna prej tij e shokve te tij. Se kjo u kon e ditme se shqiptaret nuk kan bo krime ne lufte. Por ky eshte hajni ma i madhi ne Kosove qe eshte i gjalle.

Astrit Binaku21.03.2012/21:21

URIME Z LIMAJ SOD NDIHEM ME KRENAR SE KURRE ME PARE..POR NUK E KAM IDEN SE SI DO TE NDIHET VLLAU I TADIQIT

Zllashaliu mesuesi21.03.2012/21:15

O nurime Farmir Lima bir besnik i popullit shqiptar se ska kush cka te ban ty se shum njerezu te ligj kan prit mos po denohesh por ti sdenohesh kurr se je i drejt dhe trim e patriot i madh se e ke tregue veten ishalla ne Kosove lindin kesi trimash si Fatmiri se kesi i nevoiten kosoves.

Naim Bislimi21.03.2012/20:43

Allahu si humb njerezit durimtar urime Fatmir Limaj i inshalah don zoti e gjdo te mir ty dhe familjes tuaj.

Dukagjin21.03.2012/20:24

urime fatmir Ishalla sa ma shpejt Lirohet edhe Komandanti nr 1 i uckse Ramush Haradinaj

ceti21.03.2012/20:20

urime urime besoj se tana ja ki mbyllur te gjithve gojn ,,,

SPAHDI21.03.2012/20:14

BAD news for THACI! And some of his "friends".

adi pz21.03.2012/20:09

urime z limaj me ne fund triumfoi drejtesia por nje gje tash e din qka duhet ti me ba me hashim shpijunin mi qit do sene ne tavolin e me ja qit ati pisi krejt ne ledin qe thojn poplli

halil colombo21.03.2012/20:06

o popčll i lodhen fitoj hashimi

gezim21.03.2012/19:59

Urime Zotri Lima tash qe te ta kesh besimin e plot te qytetarve duhesh te ju bashkangjitesh Vetvendosjes pernderyshe nuk ka kur far kuptimi nese nuk vjen deri ktu ne ket situat qe kemi tash.

adidas21.03.2012/19:50

i deshtoj plani hashim hajnit me lirimin tan,boll asht mundu me ta ba kulaqin me nja 25 vjet ne burg

Halili21.03.2012/19:26

Sa shumë nevojë paskemi pas për një lajm të mirë, o zot!

kamenica21.03.2012/18:54

Good news for you and Kosovo...
Urime z. Limaj

BURIM AHMETI 21.03.2012/18:41

URIME URIME ZOTRI LIMAJ ME NE FUND FITOJE UÇK!!

selimi21.03.2012/18:27

urime , shpresoj te bashkohen me kryeministrin dhe te vazhdojn si me heret

bledar meholli21.03.2012/18:24

Urime Z.Lima Lirimi Urime Kosov Uriem Ushtrija Qlirimtare E Kosovessssssssssssss 333333

xhevat klaiqi21.03.2012/18:17

Urime Farmir Limaj dhe juve të tjerve,urime se treguat se jeni luftëtarë të vërtetë të UQKsë.Kosova ka nevojë për ju e sidomos pëz komandantin dhe njeriun e madh Limaj

liridon kabashi21.03.2012/17:58

Me ne fund triumfoj drejtesia ndaj deputeti limaj dhe te akuzuareve tjere ne rastin kleçka. Kosova te mirpret zotri limaj ti kthehesh politikes dhe vendit aty ku e ke len.

Hakifi gjermani21.03.2012/17:11

Ska bo vaki kshtu me u gzue kah ka shiptar i madh e i vogel. Dit e cila duhet te mbahet ne mend. E edhe per gjeneratat e ardhshme.

fatmire ilazi21.03.2012/17:00

shummmmmmmmmmm urime per te gjith herojt e gjall ma ne fund njiher ne kosov triumfoi drejtesija

Proka21.03.2012/16:54

Bravooooooooooooo LIMA

meti21.03.2012/16:50

MBURREM ME TY O KAMANDAT CELIKU SKAN QKA TE BOJ SHPIUNAT E SERBIS, TI KE MBROJTUR 80 MIJ RFUGJAT NE MALET E BERISHES ZOTI ESHT I MADH.LGJEND E XHALL

HYSI GJERMANI21.03.2012/16:46

URIME NASER KRASNIQI URIME FATMIR LIMA DHE JU TE GJITH JU JENI DEHSMOR E GJALL TE LIRIS SE KOSOVES JU JENI CLIRIMTAR KREJT KOSOVA ASHT ME JU URIME UCK RROFT UCK RROFT KOSOVA JON URIME URIME

Ismaili21.03.2012/16:39

Shëndet dhe jetë të gjatë, Fatmir, mik i nderuar!

Rikikiki21.03.2012/16:30

krejt meritat ktu i ka kryeministri

Bajram Bislimi21.03.2012/16:04

Urime o çlirimtar,Fatmir rrofsh sa malet,je çelik me të vërtet.Shëndet juve familjeve të juaja.Ju dua.Ju rrespekoj.

kaltrina21.03.2012/15:48

urime urime edhe une e kam ate mendim si zotri malkoos

kovaqi21.03.2012/15:46

lima president edhe kryeminister

miradije krasniqi21.03.2012/15:03

Dihet qe del i pafajshem se Mahmut Halimi eshte Avokat qe din ta mron luftart e UQKS se ne fillim ju ka thon se JAN TE PAFAJSHEM

Besa21.03.2012/14:56

Shum urime për të madhin Fatmir Limaj dhe grupin e atyre djemve trima që u njollosen padrejtësisht.

Komandant Çeliku i fort si Çeliku e i pastër si loti.

Realisti21.03.2012/14:46

Kadale njerez pa eufori, do te ankohet prokurori, ky gjykim do te zgjate se paku edhe 3 vite derisa te perfundoje ne te gjitha niveret Gjykaten Supreme. Tani eshte marre aktvendim per nje deshmi e jo per rastin.
Ramushit po i zgjate procedura qe 7 vite.

Gambler21.03.2012/14:41

Nese ndahen Hashim Thaqi dhe Fatmir Limaj, asnjeher ne jeten e tyre nuk do t'kene mundesine ta marrin pushtetin. Nje elektorat qe tani ka PDK, te ndahet ne 2sh,sigurisht qe nuk do te mund ta kalonin as pragun zgjedhor. Do te ishte mire qe t'i tejkalojne mospajtimet te cilat jane te mundshme ne tegjitha partite,dhe te jene faktore unifikues te PDKse.

aMalisheva 21.03.2012/14:38

Bravo Limaj si gjdo her i pastert si loti, deshiroj qe te jesh ma i pari i kosoves e ta hekish at udhheqeje te korrupturat te ks

ymeri21.03.2012/14:36

URIME FATMIR LIMAJ HERO I KOSOVES RROFT UQK RROFT KOMANDANT QELIKU skaqen kurr UQK e perlyer me gjak ka luftu me gjoks fmija kurbana jan ba per ket liri u deshmu pafajsia.URIME !!!

avni bdrisha21.03.2012/14:29

me vjen mire

agushi21.03.2012/14:23

E LUM KOSOVA QI TKA O FATMIR SE QITASH KINA ME TBA KRYETAR.

gerguri21.03.2012/14:09

Tani ti duhet kerkuar demshperblim spo kuptoj as dhe nje gje

debatik duraku 21.03.2012/14:04

urime urimee i madhi Z.Limaj

Malishevaa21.03.2012/13:46

ooooo hashimoo o tradhetar o drenicak i ka.. nuk tu realizu endrra qe e pate... i madhje ooo KOMANDANT QELIKUU

Naim Peje21.03.2012/13:35

O Fatmir o Çelik i te gjitha koherave.
Je i pathyeshem.Nuk do gjunjezohesh kurre. Je Fati i tere Kosoves, sepse luftove per kete vend dhe punove per kete vend.Po ti emblema e luftes dhe e paqes.Krejt Kosova krenohemi me ty.Dhashte zoti qe ne kete vit jubilar te 100 vjetorit te Pavaresise te kremtojme se bashku edhe festa te tjera me juve dhe bashkeluftetaret tjere qe mbahen padrejtesisht neper burgje.

REPUBLIKA21.03.2012/13:34

Lajm i mire

Haxhi Hazrolli21.03.2012/13:27

pot presum me mall si ket dit pranver lir per qlirimtaret

sl21.03.2012/13:22

po normale ,ketyre ska kush qka u bene,i kan te gjitha ne duart e veta,ka qene e ditur edhe para fillimit te gjygjit,keto ishin vetem farsa,por populli e di mire se keta "luftetare"kan ... vetem shqipetaret e mjere gjate luftes ose e kan sjelle ujkun katune.

mire21.03.2012/13:21

shume shume mire, e tash ne banken e te akuzuarit dmth aty ku ishte i madhi Fatmir te dalin ata qe i kan falsifikuar te gjitha keto marrina.turpi e mbuloft ate qe punon per te keqin.

Diaspora21.03.2012/13:04

Besoj se eshte vendim i drejt i gjykates dhe pa dashur te hyje ne vlersime te metutjeshme vetem deshiroj ti uroj Fatmirit lirim sa me te shpejt prej ketyre akuzave dhe besoj se ka marr nje mesim te mir se si qe dy her radhazi kryeministri aktual e djeg dhe e lene me te dy kembet ne lloq ,vetem e vetem per interesa te tija te ngushta personale si dhe duke e ditur se Fatmir Limaj eshte nje figure kyqe ne PDK dhe njeri nder me te votuarit,ka dasht sikurse ateher ne hage edhe tani ketu ta eliminoj nga skena politike.
Besoj se Fatmiri ka nxjerr mesime dhe se me nuk do te behet kurban per hashimin,dhe gjithashtu shpresoj se Fatmir Limaj ne nje te ardhme te afert do te behet kryetar i pdkse dhe do ta pastroj kete parti nga shpiunat e serbis dhe tradhetaret e shikut,ose ne te kunderten largou nga kjo organizat e piste dhe bashkoju ose VV ose AAKse ose formo nje parti te re.
Sinqerisht i deshiroj sukses.

sami21.03.2012/13:01

ky asht nje laim i mir

Murtez Xhemajli21.03.2012/12:49

Kjo edhe është pritur dhe me ketë po tregohet se në kosovë veq ka fillue bile dikun me funksionue ligji ashty siqë duhet sepse askund në boten demokratike nuk ka qe denohet dikush me qpifje dhe rrena dhe pa asnji argument, kjo është një arritje edhe e mbrojtësve të rastit Kleqka dhe tani besoi ashty siqë kam besue gjithnji që së shpejti do jetë i lirë fatmir Limaj dhe që të gjithë të akuzuarit në ketë rastë.

Bjeshka i Flet Malit 21.03.2012/12:48

Sot kjo dit e bukur me Diell nai i solli dy Festa te gezueshme per ne Dita e par e pranveres Solli edhe nje her gzimin e shumpritur per Fatmirin tonë U munduan te Thyen Ty dhe shoket tuaj, por QELIKET nuk thehen se keta i ka rrit kjo tok e Bekuar . ja me ne fund erdhi lajmi me i gezueshem per popullin ton po fiton Komandant Qeliku me shok siq Fitoi edhe Betejne ne gjygjin e Hages ,por ketij Komandanti Shum Beteja i Ran me u perball por nuk u mposht Dhasht Zoti edhe komandant Ramushi me shok te fitoj Betejen siq ka fituar dhe te ket nje fest te madhe ketu ne Trojet Shqiptare dhe edhe ai pa dyshim do ta Fitoj dhe ti pervishemi punes se kemi mebetur pak mbrapa Veq sukses e gzime ne familjet e tyre URIME URIME .

malkos21.03.2012/12:44

Urime z.Limaj do ta sfidosh edhe ksaj radhe Hashimin,pasi kjo ka qenë deshira e Hashimit me të burgos,seppse ka frigë na ty se do të ja marrish pushtetin.Urime Urime