Kërkohet burgim i përjetshëm për Betim Kaziun

Publikuar: 02.03.2012 - 21:52

New –York , 2 mars - Prokurorėt amerikanė kanė kėrkuar dėnim tė pėrjetshėm pėr Betim Kaziun, tė lindur nė SHBA.

Nė korrik tė 2011-ės, ai ėshtė dėnuar pėr konspiracion pėr tė kryer vrasje. Ai ėshtė gjetur fajtor edhe pėr konspiracion, me qėllim sigurimin e mbėshtetjes materiale pėr njė organizatė terroriste, transmeton REL .

Kaziu ėshtė paraqitur para gjykatės federale tė Nju Jorkut, nė pritje tė shqiptimit tė masės ndėshkuese, raporton AP.

Prokurorėt thonė se Kaziu ka bėrė pėrpjekje, por ka dėshtuar t’iu bashkohet grupeve tė Al Kaidės nė Irak, Afganistan dhe Ballkan.

Ai ėshtė arrestuar nga policia nė Kosovė nė gusht tė 2009-ės dhe ėshtė transferuar nė SHBA pėr t’u pėrballur me akuzat pėr terrorizėm.

 

Isa03.03.2012/10:52

Thasht zoti edhe disa te tjere si ky e kan fatin e njete se keta jan turpi i shqiptareve dhe gjithe botes demokratike.Keta nuk po shkojn me nxjerr hak te shkijet qe kan ... e masakru shqiptar po shkojn per avgan, iranian qe shqiptari ska kur far lidhje me ta per veq qe jan armiqt me te mdhej te shqiptareve dhe miqve tan.

beka03.03.2012/10:42

mos kritikoni pa lidhje.mos e beni amerikan te mire se vendi dhe populli me i keq ne bote eshte .okupatore eshte vetem nga keto jeton .shikojeni ne irak afganistan sa muslimane po i vret popull civil .me heret japonise ja hodhi bomben atomike vietnami e shume te tjera kjo eshte historia e amerikes uzurpatore .e nuk kane faj keta duhet te ju hakmerren ketyre disi.

Kla03.03.2012/10:15

A ka munsi ky i ri me i ra pishman se kurr ne jeten e tij nuk vepron asht si i kan thon Alkaida ky me vet dijen e vet nuk ka veprue se paska patur shperblime te mdhaja materjale. nga baba hoxh i riu,

Dugagjinase03.03.2012/10:04

sk! jame plotesisht e mendimit tuaj dhe te gjithe ata qe e ndjejne vehteb Shqiptar nuk duhet te bejne dallime fetare, kjo vetem na shkaterron si Komb. Jemi Nji Komb, kemi nji Gjuhe, nji Flamur dhe nji Atedhe Shqiperin etnike e te bashkuar. Feja e ndane, e shkaterron dhe e armiqeson Kombin tone. Kjo ju pershtatet armiqeve tane te cillet i synojne truallin tone me shekuje.

Toni03.03.2012/08:02

Burg i perjetshem??
Shume pak paskan kerkuar

Artan Krasniqi03.03.2012/07:57

po qfar ka faj ky i shkret, po ju ja keni mvesh , i keni trillu kto sene,

qe qe 03.03.2012/07:34

haaaaaaaaaaaaaaa ky koka patrijot imadh mrizo tash

Hoxha03.03.2012/00:40

SHihjani mjekrren njehere, mjer prinderit qe e kan ba e tash torturohen me te.
Keq e kemi hup rrugen ne drejtime shume diametrale.

sk03.03.2012/00:28

Feja e jone Kombetare eshte SHQIPETAR.Ndersa po te shkojme,feja eshte simbas deshires.Do te thot sikur qdo njeri simbas deshires qfare ngjyre te rrobave deshiron,ose than ndryshe qfar ngjyre te makines deshiron.Ndersa ZOTI eshte nje,e ne toke per ne Shqipetaret eshte AMERIKA.Se qe ka Shqipetare te cilet jane kunder Amerikes le te bejne nje kontrolle se jam i sigurt se nuk dalin Shqipetar nga gjaku.Ndersa ky tip nuke eshte Shqipetar e paste vehten ne qafe se e meriton te perjetshem.

sindromi03.03.2012/00:06

kta kriminel duhet te vriten nuk duhet lejuar te qarkullojn lirshem kta ,sepse kta jan e keqja e vendit.

Tahir02.03.2012/23:31

SHUM mir poja bojkan se pse me ju bshkangjit ature qe nuk idojn shiptart dhe kurr si kan desht

gezimi g.h02.03.2012/22:12

Amanet po ua le,edhe nje kuran te shkruar ne flete metali,se i letres i shkyhet shpejt.E le te mesoj,pasi paska kohe boll.