Paralajmërohet publikimi i shqiptarëve me dokumente serbe

Publikuar: 02.03.2012 - 09:46

Prishtinė, 2 mars - Deputetja serbe nė Kuvendin e Kosovės, Vesna Mikiq, ka vendosur ta befasojė opinionin kosovar duke i bėrė publikė emrat e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės qė janė pajisur me pasaporta dhe me letėrnjoftime biometrike nga Republika e Serbisė, shkruan sot ‘Koha Ditore’. Ajo ka paralajmėruar se nė listėn e pėrfituesve ka edhe emra tė zyrtarėve tė lartė tė Kosovės, pėrfshirė disa deputetė.

Pėr ta ndėrmarrė njė veprim tė tillė, Mikiq ėshtė nxitur nga arrestimi i paradoditshėm i gjashtė qytetarėve serbė, nėn akuzėn se e kanė shkelur rendin kushtetues tė Kosovės duke u futur nė territorin shtetėror si pjesėtarė tė MUP-it tė Serbisė. Ajo ka thėnė se tė arrestuarit pėr 11 vjet rresht ēdo ditė kanė udhėtuar  deri nė Vranjė pėr ta siguruar ekzistencėn e familjeve tė tyre si punėtorė.

“Nėse kjo ėshtė e drejtuar kundėr rendit kushtetues, atėherė ju pyes se a ėshtė shkelje e rendit kushtetues fakti qė njė milion shqiptarė tė Kosovės kanė pasaporta biometrike dhe letėrnjoftime tė Republikės sė Serbisė. Bile edhe nė kėtė Kuvend, nė mesin tonė, ka zyrtarė tė lartė qė kanė shkelur rendin kushtetues tė Kosovės duke marrė pasaporta”, ka thėnė ajo tė enjten.

“Unė po pres qė nė ēdo moment tė mė vijnė emrat e tyre me postė elektronike, pra tė tė gjithė atyre qė kanė pasaporta, certifikata dhe letėrnjoftime tė nxjerra vitin e kaluar....Mė pas do tė mbaj njė konferencė shtypi, nė tė cilėn do t`i bėj publik ata emra dhe do tė kėrkoj nga pjesėtarėt e ROSU-s dhe tė MPB-sė qė ta aplikojnė tė njėjtėn torturė, siē e kanė bėrė me njerėzit e pafajshėm gjatė arrestimit”, ka paralajmėruar deputetja serbe.  

 

Molliqaj30.12.2012/19:39

Luanin ku do qe ta dergojsh Ai prap Luan mbetet sepse ka lindur Luan...
nje dokument nuk te ben te rilindesh dhe te jesh dikush tjeter....!

toni03.03.2012/11:24

edhe ata se folin sekisha marr pasporten e shkive edhe aii e merr po siuka dhan rasti no ska pare ee mos folni palidhje nese qai se seka marr pasporten e shkive nuk asht ma patriot se ky tjetri se eka marr se ky eka marr per dert se ker kush se merr per qef. se shqiptari tana heret eka pas kryt dru edhe kame pas

coli03.03.2012/11:07

oj pashe zotin gjiti ne shtype dhe ne tv ne kofte edhe baba jeme edhe ppse me ka vdekur gjiti te lutem

daja dush03.03.2012/10:03

Me pasaporta t.shkive sot kemi milioner ne Kosovfusnot Merrni me mend sa miliona jan vetem gjat luftes jan transferuar neper gjepat e ktyre milionerve te sotem patrioteve te dikurshem krejt duke i falemnderu pasa portes se shkive.Tani fare ska rendesi publikimi.

hashim kryecullaku03.03.2012/09:46

o popull vet fajet i kan qeveritaret per pasapartat serbe ,pse po i lejon me hy ne kosove ata shqiptar qe ende kan passaporta tyne,e per ata qe tani marin ata duhet ti burgosin e jo ti lejojn te shkojn ka te dojn a se shihni qe edhe qytetaret e thjesht serb po keshin me neve duke thene ja sa e doni shtetin e juaj ,duke mar pasaporta serbe marre per ne shqiptaret ,sishmi kon as trima as kombetare?????????

kaqandolli03.03.2012/09:27

kam lezuar romanin toka e pergjakur ku nga fukarallaki per ekzisten shkon ne der te hasmit ne ket rast polulli nuk esht fajtor si lufton per ekzistenc qeverija e ka fajni e cile e ka i zoluar popullin

andi03.03.2012/08:16

ku asht sot uqk qe ... jke shqiptar gjoja spiuna e sot spiunat jan me letra qel kan ... njerez qe u kan inati familjar vetem me ja hup fijen asaj familje sot kur te don e ban pazar mitrovicen e tjera pom vjen keq qka po ndodh me popull tonin un vet kam votu per pdk ku ma merrka menja qe asht ma e mir se qdo nja por poplli skan faj duhet me udhtu dikah per pun kta njerzz te qojn ne der te hasmit po vet nuk i kan punt me shku

KOLE KOSKA03.03.2012/06:57

NUK PO FLITIT PER BANORAT SERBIJIS BUJANOVAC PRESEV MEDVEDJA VEC PER BANORAT NE KOSOV OSE SHPIJUNAT KOSOVIS QE KAN MAR PASOSHAT E SRBIJIS EMRAT KRETVE NE GAZET EDHLE DEPUTATAT QE KAN OASOSAT EDHLE MARIN ROGAT NGA SERBIJA EDLE

shabani03.03.2012/01:16

o shkin osht kjo,kadal mos u nxeni se rren kjo shkin e ... t,e krejt kosova i beson,hajmedet per ne kosoven.

shabani03.03.2012/01:15

o shkin osht kjo,rren ,kuku qa na ka gjet neve,ni shkin na mahtron krejt kosoven

sheribas03.03.2012/01:14

luje mace kryt e bullit

beko03.03.2012/01:08

kta politikanet tane i kan bo 100 t zetza tjera, perqka po jeni kurreshtar me dite se kush e cili e paska pasaporten e shkive? a nuk mjaftojn ... sjet, vjedhjet kurruptioni etj etja a? ktu shihet me se miri sa naiv jemi si popull.

Arben Shehu03.03.2012/00:56

Shqipetari dikur vdiste e nuk perlulej perpara hasmit.Po tani?Te gjithe ata qe kane marre paspaortat qe ua ka leshuar shkau i ... es Serbi jane njerez me dy flamure.Harruat se c'ju kane punuar per 100 vjet,harruat qe ne vitiet 9899,harruat Recakun,harruat Krushen e Madhe etj,harruat perdhunimin e nenave motrave dhe grave tuaja nga ata kriminel!?Sa turp te gjunjezohet shqipetari para fashisteve te Beogradit.Kosova nuk po lind me Is Boletin,Azem Bejt e Shote Galice,Adem Jasharer por po lind lepuj e qyqar..Nqse eshte e vertete ajo qe deklaron shkina serbe jeni me te vertete palo burra,jeni lypsare qe kerkoni lemoshe tek armiku.Gjate nje dialogimi me nje prift ketu ne Angli ai me tha se nje vajze e re shqipetare me lypi lemoshe.Me hypi gjaku ne koke dhe i thashe.Jo femrat shqipetare qe nuk lypin,por edhe meshkujt vdesin e nuk lypin,por ajo qe te ka kerkuar lemoshe ty eshte ... e rumune ose sllovake dhe e ka fytyren si ty te zeze,por qenkam gabuar!?

teuta03.03.2012/00:27

qeni qe leh thon nuk han P

shaban Arusha03.03.2012/00:09

Unë Shaban Arusha kam tri pasaporta, Gjermane, te Serbis dhe te Kosovës. Në Prishtinë me kerkuan ta hjeki njënen e dhash te Kosoves sepse nuk me u dasht. Me te Serbis muj me udhtu kudo. Ju nxirrni perdit emra se unë nuk e kam ne plan me u ba Hashimharadin

Marsi02.03.2012/23:33

Me shkije ska hajgare por duhet te merremi seriozisht sepse keta kane librat tane te amzes dhe tere dokumentacionet personale keshtu qe per te degraduar moralin e SHqiptareve keta jane ne gjendje edhe te shtypin pasaporta edhe pa kerkesen e shqiptareve dhe te paraqesin te dhena fallco. por ka edhe Shqiptare te atille qe shkojne ende neper sportelet e tyre dhe paguajne para te majme vetem e vetem qe te shetisin lirshem neper evrope. Mezi po pres te publikohen emrat. e te shohim kush jane ata burra e patriota.

gjoni kaqanik02.03.2012/22:42

more jan ngushtue populli per buk se lidershipi i jone asht pasurue pa mase ,krejt jan ba milionera ne kurriz te popullit e populli skan buk me ngrane e kur te lype femija buk nuk ja nin njeriut per patriotizem po kqyre edhe ne dere te hasmit me gjete qare kur nuk mendojn udheheqsat tone per popullin e vet se me pas punue per popull, qysh i kemi pas punet ne mire me evropen, bara me sllovenien kishim hyj ne avrope por filluan me vjedhe e me u hanger ne mes veti e qe ku na kan prue.

shpend dragobia02.03.2012/22:24

kemi mesu ne histori per punen e esat toptanit, dhe thoj qe historia peseritet, ja edhe nje esat pash toptan te kohes son
e ai eshte hashim thaqi edhe ato e dojke evropa se i shiti trojet shqipetare, edhe ky sod po e shkatron kosoven, e per keto po e lavdon evropa,

gurbetqari,slloveni02.03.2012/22:22

Nuk je kah e ,,zbulon Ameriken,,.Ne vend kalimet ,,dheu ibardhe,,dhe ,,merdare,, plot gurbetqare kalojne me pasaporta te serbise,me automjete,sepse serbija i ka kushtezuar kalimin neper serbi.Ata kane
ardhe,kane shku por jo me uniforma te MUPit serb,arme zyrtare nga MUPi serb

Luli02.03.2012/22:20

Pasha nje ZOT i kam ra pishman qe e kam nxerr pasoshin e Kosoves Bimomertik se pa e nxerr te serbis nuk e la me kajt nanen.

Masi dhe thaqi u boh me shki pse mos mu boh dhe une.

Hasan Kungji02.03.2012/22:03

S"ish kan keq me dal lista e te gjitheve me Kopje te pasportes komplet,e ti shofim do patriota te forte,
Nje rast jo me larg se para vitit te ri ishim ne kufi LubljanZagreb Per nja 200300 kerre kosovare per nja 2ore kan kaluar ate kufi mua me duhej te pres deri ne oren 24,pasi dola per zagrebsplitulcinje e shkoder.po qysh nuk e pash asnje kerr kosovar te jashtit i bojsha pyetje vehtes athua te gjithe paskan nenshtesi gjermane apo zvicerane apo qka u ba ku humben gjith ata.dua te theme se 90 te kosovarve kane pasaporta serbe po zoti ju ndimovt te drejteve skem qka bejm secili e ka pervete,
Tani ndoshta dote shifet kush qka ka,e besoj se eshte nje plus i madhe per kosovaret ta din kush qka ka

gjakovausa02.03.2012/21:52

ME SIGURI BAJRAM REXHEPI MIRRET VESH ME DAQIQIN E RREGULLOJN KETE PUNE NE KAFE NE LEPOSAVIQ.PO TUTNA SE SHUM VET E KANE KETE PASAPORT E MASNEJ BOHEMI HORE ME TUPAN PARA AMERIKES

tu Kosoves02.03.2012/21:39

Cufa.....falanderoju zotit qe ta ka fal hunden se mos me pas kishe honger bari !!!!

syejman haxhiola02.03.2012/21:21

eh kure thojke kryeministri mose merni ju mershni eh tashte shkoni serbi atje se sengute hashim e ngute ldk dhe vendevendosjen po ata shka i kane krejte kan me dhon llogari kti vendi shum shpejte mose menoni shka harohet jo jo inen list

prizren u q k02.03.2012/21:20

uuu hahahaha oo plasni ju qe nuk i keni kete pasaport qe jeni mundu e sun keni arrit me marr e tash shitni trimni

Po ato shiptar qe kan pasaporta amerikan jan amerikan apo shqiptar

Jam krenar qe ekam edhe po e mbaj haptazi publik qysh doni thoni qka dononi mendoni ju patriota te letrava e te pasoshave..

nifa hoxha02.03.2012/21:17

ma mir me pas pasoshin e shkive se me shku mi lut shqiptart me muj per ni pasosh e shkau po ta jep ne dor pa prit hiq
vet i kan fajet se per pes pasosha duhet me prit ni vjet te shqiptart

iguri02.03.2012/20:42

Athere po u deshka me u bo regjistrimi se tuko boe fllash. ndoshta dalin gjys ml, shyptar.Edhe vallha nashta qajo gjandarrMaria jahu lypen ltr, njoftimat qatyne depatetave me avaza te serbit, qysh breeeee,

Beqir Morina Akrashtice02.03.2012/20:30

Kjo Oshte e Vertet se edhe Une vete e Die ketu ne Gjermani ku une jetoj sa Kosovare i die qe kane ende Pasaporta te Serbise ...Po kta njerez per mua jon ma serbe se vete Serbet ... Kure vishin Shqiptaret e Shqiperise kerkonin Azil ne emer te Kosovareve se gjoja jone te Kosoves Ne kosovaret shumica thonim na e qiten Faqen e ZEZE po na forte Faqe te Bardhe ...po me bajte pasaporten ose qfardo dokumenti Serbe pas gjithe asaj qe na kane bere Serbet eshte TURPI me i madhe Ligesia ma e madhe qe njeriu munde ta kete ..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

BEQIR MORINA Akrashtice02.03.2012/20:21

Ata qka kan Pasaporta serbe i kisha marr dhe me ni heker te Nxehte jau kisha sose Fytyren e i kisha sheju qe ku te dalin mos te kene Ftyre ma dhe ndoshta kishin me ba Vete ... sje dhe ishim qirue prej Serbofilave Tane qe gjithemone kane qene dinak dhe akoma tentojne te jene,,,,,,

mitati02.03.2012/20:21

per kete edhe ne regjistrimin e popullates na u zvoglu numri i banorve te kosoves .
ne thoshim se i kemi 2.400.000 milion e nuk dulen a 2 milion
keto zoteri paskan kaluar si shtetas te serbise

SkifteriGer02.03.2012/20:07

Sa per qytetaret e thjesht qe marrin Pasaportat e Serbis skan faj se ju ka ardh shpirti ne fyt se skan buk me hanger duhet me ja majt dikah skamja qon edhe der hasmit kan than edhe fajin e bartin Politikanet tan kta si jan ne Pozita po e bllokojn perparimin ekonomik e politik te Shtetit mat ri e mat pasur gati Europ e plus edhe vet Poj marrin pasaportat e tyne edhe me shku neper ambasada europ te kosoves te presin ma zi se shkijet ne vend se me te ndihmu si qytetar te vetin me kto kritika spo du mej sulmu askent po me ju tregu me u permiresu edhe me u forcu edhe me u zhvillu si shtet mu kap me dhemball per zhvillimit kosoves e me krejt gjymtyret e trupit hajde met mira klm..mos e merrni si sulm po si kritik per tu permiresuar.

fusnota02.03.2012/20:00

mire e kan se veq me nej tu nxerr pasosha gjdo vit.kishe tash i kryjtum,tash risht mi nxerr pasaporta me fusnot.po ma mir me prit deri te hin ne BE.SE SIGURISHT NRRON PUNA PERSERI.

Magnoli02.03.2012/19:52

PO SKEM PSE MU HABIT EDHE KTA NUK I KAN NXJERR VET VLLAZNIJA JAV KAN BA LUTJEN PA E DIT KTA KSHTU KAN ME THAN OOOOOOOOOOOOO NJERZ FUKARALLAKU E MBAN GJALL KOSOVEN EDHE PSE PASUNIKET ,ZYRTARET NUK MERITOJN POR KSHTU E DON KOHA SITUATA .TE PASTERTIT JAN TUJ U QUDIT ANASH PO SKA DYSHIM SE DOT KA FUN

serbez seferi02.03.2012/19:48

Shume komente interesante, shume pro e kunder pasaportave serbe, irituese eshte ,, shteti nuk ndertohet per 4 vjet,, kjo eshte e sakt , por sa vidhet shteti per kater vjet ..... po te vidhet amerika per 4 vjet nuk do te qohej kurr ne kembe e ne jemi me te pasur edhe se amerika, te gjithe vjedhim dhe ka hala çka vidhet ......

ferizaji dortmund02.03.2012/18:29

o popull shqiptar po ktyne qeveritarve edhe qytetarve nuk jav nin more qfar pasaporti kan nese eshte ne pyetje leku.

Presheva02.03.2012/17:31

oooo jepni vllazni jepni

hagji sylamani02.03.2012/17:25

o ishalla vin shkit se me kamarr malli me pi raki me ta

cufa02.03.2012/17:16

te drenices me siguri nuk kan pasa porta te shkive mu makan vjedh makinen e ne makin e kam pas pasaportin e kam prit ni vit deri sa kam ardh ne ks a kam mujt me marr ne ambasad te shkive po nuk kam marr a gjakovar njoh plot qe kan pasaport te shkive e um shiten patriota hahahha

jetoni 02.03.2012/14:29

publikone te shofim patriotat kamishat e llullat
o njerz ka me dal edhe emri i rexhep qoses

HASHIM THAQI02.03.2012/14:27

JU TE NDERUAR QYTETAR TE FUSNOTES TE KOSOVES TE KENI KUJDES MOS ME THONI GJE TE KEQE PER VLLAUN TIM NE SERBI TADIQIN SE ME JET HATRI SE NE ME SHUM E DOJM SERBIN SE SA KOSOVEN ME SHUM SE GJYSA E PARLAMENTIT TE KOSOVES KA PASAPORTA SERBE NE KONSUMOJM DHE MALLRA SERBE PO JU POPULL I NDERUAR DHE JU DUHET TE PUNONI ME SHUM SE FUSNOTA KESHTU E KA. ME RRESPEKT KRYMINISTRI I FOSNOTES SE KOSOVES.

aga02.03.2012/14:17

bash mir ish kan me i publiku se na shqiptaret,shumica po menoj e shesum me shtet me identitet e me shka kem per me i ndreq punt e tona

Bresalci Gjermani02.03.2012/14:14

Jo jo, nuk ka kurrfar arsye për ata që kanë pasaporta serbe.Si kur të isha unë në pushtet të gjithë ata që posedojn pasaporta serbe pas vitit 2000 ua kisha marrë shtetsin e Kosovës.Le të shkojn te shteti i tyre që kanë pasaportat e ati vendi. Ke kush ke, po ta ndiej veten Shqiptar nuk do ta merrte pasaporten e Serbies për veq atyre që jetojn në Preshev, Medvegjë e Bujanoc.

Menti02.03.2012/14:04

Te ne qytetin tone pleqte thojne nje fjale te vjeter popullore kur nuk ke pune luje deren e jepi gajret vehtes, a ju qe po beheni patriota mirruni me pune me te menqur, shqiptaret qe shesin mend jane ne gjendje ti paguajne deri ne 5.000EUR per kete pasaporte, pasi qe shumica kemi provuar ne Shqiperi ta marrim por nuk na mundesohet.
Prandaj eh pune te madhe paska me be kjo Vesna, po te jeni te bidnur se me teper se gjysma e Kosoves i ka keto pasaporta, prandaj mos filozofoni pa nevoje se pasaportat jane marre nga zori i madhe me pamundesit per te udhetuar e nuk eshte marre nga deshira dhe qejfi i cilido Shqiptare.
PO shume patriota i kishte kjo Kosova breeeee, se edhe shtetesine na heken me fajin atyre pseudopatriotve.

space02.03.2012/13:32

o burra a o ka vjen najkush me ju vet a keni a skeni ,a po ju jep najkush nja 5000 euro me ju fal edhe mu knaq?qelni syt qe bashkpunojn me shkije qe jan ka bojn miliona,e kerkush ska dal me marr prej qejfit pasoshin,se ska medet prej ktyne qeveritarve ton,kush po interesohet per ushtar qe kan met invalid,familjet qe kan hup familjet e tyre,qe i kan te masakrum,pse nuk po i nxjerrin listat e atyre qe bashkpunojn me ta,qe qojn paret neper bankat e zvicres edhe shtetet tjera,e po nxjerrin emrat e njerezve te cilat i kan marr pasaportat per me dal jasht me punue me mbijetue,marre edhe juve duhet me ju ardh te gjith komentuesve,bre analfabet

sanagjilan02.03.2012/13:27

desha edhe une te komentoj ne lidhje me pasaporta serbe.nese publikohet lista e tyre atehere shumica e tyre do te jene qe shiten sot si patriot te medhenj.disa thon se shteti nuk behet per 4 vite po eshte e vertet po ky popull per kete pavaresi punoi rrafsh qe 100 vite e asgje ,ska anje perparim perveq qeveritareve e politikaneve qe jane pasuruar me miliona e miliona.populli eshte deri ne pakufi i zhgenyar.deri sa duhet me prite per me u bere mire.e varferia te qon edhe ne deren e armikut.

Kadriu02.03.2012/13:27

Po mendim shum i mir po njerzit e shkret akan qka me ba se kta qeveritart e ton po jetojn ne enderr,e populli kerkon shpetin dikund, per kafshat

A.V.CH02.03.2012/13:19

Ne si Popull e dime qe ka hala shum prej tonve qe kan ksi pasaporta, sidomos ne mergim mire po ajo edhe nese i ban publike, do ti jep emra te gabuar, ne mynyre qe te sjell perleshje ne mes nesh, ajo punon vazhdimisht e i huton politikajt ton, se i ka par qe nuk jan te afte te udheheqin, Turp per ne kush po na udheheq, dhe turp per ato qe po udheheqin pa e pas at aftesi , kosova ka boll Njerz te menqur ! po ato nuk po mrrijn deri aty po i votojme vet !!!

oberhuasen ferizaj02.03.2012/13:18

mos i shani ata qe kane pasaporta se ska faj poplli po qeveria se populli asht i uritur e skan faj duhet me dal jashte e me fitu naj lek barki i zbrabzt lyp me hanger se lehte asht me kritiku ps espo muni me dal me pasaporta te ks jashte dalin vetem ata qe kane vize une vet kam pasaport te ks po kam vize per fate po nuk thame qe nuk kisha marre pasaport te serbeve po te isha ne ks kete se garantoj po len se ska pune kjo me partitizem po me uri o shqiptar.

syle mangjolli02.03.2012/13:17

PO PO PA BA KRIME NE EVROP NUK HYET

mensur102.03.2012/13:10

kurr sguxon!!!

robt serbis02.03.2012/13:00

nashta jo 1 milion po ma shum i kan pasaportat serbe kur dihet se ju shkit e carpates akoma keni tok shqiptare nen serbi siq esht Lugina e presheves deri te molla e kuqe pra nese mendon per shqiptar qe kan passaporten serbe jan ata se skan rrug dalje tjeter se ju i keni nda nga trojet e tyre .

toni@02.03.2012/12:58

Tash nuk asht me rondesi, se edhe sipas fusnotes kemi nis rrugen e bashkimit me serbin, pra kompromisi i radhes dote jet Kosovapokraina.

Memli02.03.2012/12:52

Me padurim po i presim emrat e trathtareve.Nje lajme shume i mire dhe e pergezoj zonjen deputete per kete gjest patriotik.

per EXPERTI02.03.2012/12:47

ndoshta je ndonje i afert i naj politikani te korruptum..po ti skokshe ne mendje...populli buk e krip qeveritart me villa e me miliona..qesi kosove se ka meritu as nje kosovare.......NESE POPULLI NUK ESHT PATRIOT ATEHERE QENKA THAQI SHIKU PATRIOTA..ti po naj kallzon neve patriotizmin..ne shkaun e luftuam per te njejtat qellime..puno Kosova nderto BEOGRADITASH PUNO kOSOVA VJEDH QEVERIAKU PE SHEN TI DALLIMIN NMES QEVERIES E SERBIES SE MILLOSHEVIQT..!! pasaport te serbies ju lutem sa ma shpejt

ameti preshev02.03.2012/12:16

shum mir po ja bojka se smarin vesh disa qe behen kendej patriota andej marin dokumente serbis e bashkpunojn me serbin si mes me pas pas as luft e agje po mu kon vetem nje dit ti kthej policin serbe kosov cka kishin me bo!!!!

Dyli02.03.2012/12:16

E di se cilat jane qellimet e shkines, por ajo me keto veprime do te deshmoje se Serbia eshte nje shtet kriminal e i korruptuar i cili nuk njeh as nuk perfill ligje, konventa, marreveshje as praktika nderkombetare sipas te cilave ajo nuk guxon t'i pajis me pasaporta as dokumenta personale shtetasit e huaj te cilet nuk kane lejeqendrim as vendbanim te perhershem as te perkohshem ne Serbi. Por ajo i bene te gjitha keto per perfitime materiale dhe ne sherbim te politikave ... e destruktive kunder Republikes se Kosoves dhe shtetasve te saj. Sidocofte nese shkina e publikon kete raport ben mire, por duhet pare vertetesine e ketij raporti, te cilin organet shteterore te Republikes se Kosoves lehte mund ta verifikojne dhe vleresojne.

Experti02.03.2012/12:16

ktu ska lidhje puna Varferis ne Kosove lidhje me Pasaporta Por Problemi esht qe nuk jemi Patriota AJU KUJTOHET KUR U QOJSHUM DEMOSTRATA E BERTITSHUM MA MIRE BUK E KRIP SE SA NER SERBI shteti nuk ndertohet per 4 vjet shteti done pune ne duhet shume te punojme qe Femijet tane ta kene ma mire TURP QE PASH KOMENETE MA MIRE ME TADIQIN NE EU SE SA ME THAQIN NE VARFERI.

ken3002.03.2012/12:11

Z, B, Kryeziu Kushtetuta e Kosovës ju lejon dy nënshtetsi vetëm sërbve të Kosovës ata marrin në lindje edhe shtetsin e Kosovës edhe shtetsin e Serbijes sikurse në HONKONG.
Por duhet cekur se me Kushtetuten e Kosovës shqiptarët e Ksovës nuk kan drejtë që në lindje ti marrin dy shtetsi.
Faktet tregojnë se shqiptarët e Kosoves në lindje marrin shtetsin e Kosvës por nuk kan drejtë në shtetsin e Shqipris.
Kushtetuta e Kosovës duhet të ndryshohet që qytetarët e Kosovës ti kan drejtat e barabarta sikurse për sërbë poashtu edhe për shqiptarë. Nese një sërbë i Kosoves merr shtetsin e Serbijes automatikishtë në lindje poashtu duhet që një shqiptar i kosoves të merrë automatikishtë në lindje edhe shtetsin e Shqiprisë.

Arian Sharri02.03.2012/12:08

Nje list e pasaportave te Serbis qe jane gati ne Bern,

httpwww.ambasadasrbije.chvesti?p1433

sead02.03.2012/12:00

Duhet medoemos me inkuraju kete deputete qe njëher ti shofim keta patriot me bateri se kush jane .Une per veti e kisha leshu kosoven prej marres .turp per qdo qytetar qe mendon se eshte kombetarisht i emancipuar.

jeansimonet1416@hotmail.comn02.03.2012/12:00

Nuk me i tregu JO mos u tutni.....Se ja ban SHIKu ni telefon qeveris n'Serbi e at nuk i publikojn se kan marveshje... hahahaha. sa naive që jemi.hihihi

rexha02.03.2012/11:58

ne kosov edhe ... sjet i arsytojn,gjithqka arsytohet,kerkush nuk pson,andaj edhe kjo nuk ka problem per arsytim,pse a mos pe shkarkojn pi punes ndokend a,dyshtetsi po ok,por te armikut nu ndodh askund,ne nuk mundemi te egsistojm si shtet gjat,andaj deshmort dhe viktimat e paqes dhe luftes,kan dhen jeten kot,dhe nuk asht hera par qe shqiptart kan dhen jeten me mijra,kjo ka ndodh me heret dhe ka me na ndodh prap,vetem ne pytje numri sa ndoshta mib 100 mij,te till jemi nuk ndryshojm,nuk ka mundsi nje gjenerat te rritet dhe te vdes pa luft ne kosov,

Rilind02.03.2012/11:56

Thuhet se 300.000 shqiptar nga Kosova kan marrë shtetsin e Serbijes që posedojnë pasaporta të Serbijes. Diaspora shqiptare tani tani po marrin shmica passaporta të Serbijes pasi që Kosovarët nuk kan drejtë ti marrin pensionet nga shtetet perendimore si Kosovar dhe detyrohen ta marrin shtetsin e Serbijes për ta gëzue pensionin në Kosovë. Pushtetarë tanë po flejnë dhe Kosva nuk ka kapacitete që të bëjë një ligjë si duhet i kupjon ligje nga shtetet tjera në dëm të Kosovës. Kur thojnë ekspertet e huaj se administrata juristët dhe grupet punuese nuk din mirë të flasin as shqip me shollat e nates kan të drejtë.

jetoni02.03.2012/11:54

na paska marr ne qaf se edhe un e kum ncjerr edhe vetit i tham koxha pariot por e kum ncer per biznis e sen pun sum ka kry

Bekimi02.03.2012/11:54

ahahahha Oj gjilpona per hava ska pishmon mej ra,krejt qiti qka din Vesna.Po skan faj edhe ata se tybe ma leht se per neve me mar pasaporta te shkaut ska pas as ska me pas kun ne bot veq a pot vyn sahora ta bejshin mrena nates veq ik mos te shofim ma ktu.

Gambler02.03.2012/11:53

faktikisht ata qe kane pasaporte erbe jane serbizu.

dani02.03.2012/11:51

poun jakishathon vetm nipitje juve kosovarve poduni mithon flm klinktonit sesod patrijotet ishin gjitha kosovart shipni
esod pobahen patrijota pokisha methon vetem nipitje pomithon amerika shkive mshoj patrijotve eshofin siikin gjitha shipni asnjo nukjet pipatrijotve alugina presheves mapatrijota per kosoven pukalben burg 1001 vit burg preshavart flm patrijota

ken3002.03.2012/11:39

Cili dallim është ndërmjet passaportit të Serbies dhe Kosovës ? Serbija ka passaporten në Çirilic por edhe passaporti i Kosovës është në Çiliric.
Çdo sërbë i Kosovës me Kushtetuten e Kosovës në lindje merrë edhe shtetsin e Serbijes edhe ate të Kosovës dhe ka drejtë në dy passaporta dhe dy shtetsi.
Kurse ne shqiparët e Kosovës nuk kemi drejtë të marrim dy shtetsi në lindje sikurse sërbët .Kosovarët në lindje marrin shtetsin e Kosoves por nuk kan drejtë në shtetsin shqiptare të Shqiprisë. Defakto sërbet kan të drejtë më tepër se ne shqiptarët në shtetin tonë të Kosovës. Juristët tanë kan kopjuar Kushtetuten e HONONGUT.

pleurat puka02.03.2012/11:28

te na tregosh dicka qe ne gjithe e dijme!
pasaportet e shkijeve ikane te gjithe "politikanet" e PDK dhe shumica e simpatizerve te tyre,pra "shqiptaret" me fusnote

kaqaniku02.03.2012/11:24

pergadituni o popull edhe ju per pasosha te serbies..!! tash jemi me resolute 1244..jemi pjes e territorit te serbies..ma mir me Tadicin ne EU se me Thaqoviqin ne erresire..ka thane,,qka ta ban i joti sta ban as i huji...tash po vertetohet..ku ka pasosha te serbies???

b.kryeziu02.03.2012/11:24

Kushtetuta e Dardanis"kosiovo"i lejon dy nenshtetesi,po kjo deputetja per mi shpetu shpiunat e kercenuesit e shtetit te vet i bon keto gjera. zonja deputete gjanat ushqimore qe iblen ti rrogen e merr prej tatimeve e njerses se poullit. PSE pi mbron agjentet e serbis. kurse juve po ju duket me e mir kjo,vetem e vetem per me demtu tonin, kujtova se jemi mbush mend pak.per me rujt ... rigen do njerez ne vitet e 90a,paten kerku ndihm ku nuk bon. e dim qysh na doli

Driti02.03.2012/11:15

O bashkatdhetare mos bini ne gracka te shkive, keta gjithmone kane kqyre me shti perqamje ne mes neve, une kurr nuk e kisha marr pasaporten e shkive po mos te jete kjo nje pretekst i ri per mu perqa ndermjet veti.

ervini02.03.2012/11:11

osht per met ardh keq, por ne anen tjeter kur qeveritart ton korroptohen bojm krime e shumicen e popullit e lajn ne fukurallak ather pa qare aj pe shtin qytetarin e vet me shku me nxerr pasaport te serbis kur dihet se me ate pasaport kan drejt te udhtojn neper shtete te jashtme dhe te kerkojn ni jet ma tmir. fajet i ka qeveria jo populli.

maki02.03.2012/11:08

sa mire ndoshta ndojher do te triumfoj drejtsija dhe te dihet se cilet patriota mshifen pas pasaportav serbe e ne oda e parlamente mas shumti ata nihen du ba zhurem dhe tu akuzu jo duhet me ja ba ati qe e ka pasaporten serbe kshtu jo ashtu e le te dihet publikisht gjeja me e mrekulluar do te ishte e gjithe ata te paftyr mej pa si do te reagojn dhe mej qu per serbi atje let jetojn

hana02.03.2012/11:03

krejtve atyre te silet kan pasaporta te serbis ne kufi duhet policia kosovare me jau marr e me jau prish ..e di qe shqiptaret kan asi pasaporta MARRI TRADHETART

budalla02.03.2012/11:02

nuk me vjen interesant per emrat e personave civil apo te thjesht por kisha pas deshir me i lexu emrat e deputetve dhe ministrave te Kosoves

Genève02.03.2012/10:56

pfff... e knejna na shesin man neve keshem na patriota e shkojin bohen kumar me shkijet edhe i marrin pasaportet e tyne !!!

agimi02.03.2012/10:56

Edhe ka perfitu serbija miljona nga ne me posaporta serbe

agimi02.03.2012/10:55

Mir e ka e pas shkina qdo familje ne Kosove ka nga nje deri ne komplet familje ka pasporta serbe ka mundesi qe ne Kosove kalon mbi 70 pergjin te popullates me posaporte serbe

PRIZRENI02.03.2012/10:55

sa me pare ti gjitni emrat kushe jan ato njerz ti din opinjoni i ks se shkojn ne serbi per biznes dhe shum sende tjera po po shkojn shqipefolesite

Gzimi 02.03.2012/10:41

Mos u merrni shum me kto deklarata te ksaj deputete Srbe se nuk ka gjasa qe 1 miljon shqiptar kan pasaporta biometrike Srb. Kjo eshte nje shpifje e saj, ndoshta deputet Serb te parlamentit te Kosoves kan pasaporta te Srbis po nuk ma merr menjdja se shqiptart i kan ato. Pra Propagand Serbe eshte kjo, e ju o pupull mos bini pre e gjdo rrene qe del ne treg nga armiku. Une ju kuptoj se jeni te lodhur nga politikanat tan qe jan koruptu deri ne fyt por kur te vij puna te qeshtja kombtare prap se prap duhet te jemi syhapur e mos te bim pre e provokimeve.

artonb70@hotmail.com02.03.2012/10:38

Shum leht e arsyetojn Deputetet kete pune thon kush nuk ka pasaport serbe eshte Antieuropian e Antiamerikan.

Qka po dojka me ba qeveria tash se duhet me hap Tenderin e ri per pasaporta te reja pa Republik ?????

kola02.03.2012/10:28

KISHTE ME QEN MIR ME I PUBLIKU EMRAT E ATYRE SHQIPTAREVE QE POSEDOJN PASAPORTAT E SERBEVE...

agim bunjaku02.03.2012/10:27

kush ka pasaporten shkijve duhet me ja mar nenshtetsine kosovare dhe aj person DUHET te trajtohet si shtetas i huaj te nji shteti armik. posht tradhtaret e kombit !!!

REALITETI02.03.2012/10:26

e vertet osht qe ka shum shum njerz qe kan pasaportat serbe ska hamendje aty se shumica qe skan luftu kan shku kan mor pasaporta te srbis e ato qe kan luftu vertet as qe guxojn ne mendje me pas me shku me mor pasaport srbe ,po edhe edhe nje eshte MOS TA LEJOJM ME NA SHANTAZHU kjo far srbe se kjo don qe ne nder veti te kemi probeme

afrim02.03.2012/10:26

mos u frigoni se kurr kta si tregojne emrat e disa bashkpuntoreve te tyre e qe jane neper institucione te ndryshme

london02.03.2012/10:22

Kjo eshte marveshja e arritur 1244 prandaj mos u habiteni se kjo eshte fitore diplomatike e serbis.

po fryn era02.03.2012/10:19

VETEM TE DENUARIT POLITIK NUK I KAN PASAPORTAT E SHKIVE SE TE GJITH DEPUTETET TJER I KAN KETE GJE E DIN EDHE BACA KUP PO SPO KA I NGRATI QKA JU BEN SE PO I KERCNOHET GOSPODIN TACI

Oki02.03.2012/10:17

Qka ka per tu habit ketu po ne me shum se gjysmen e kuvendit e kem serbofila,A nuk po ju shohin syte qka po ndodh a

Ramadan Kovaci02.03.2012/10:13

Ani, mir eshte te dihen gjert...

fatmiri02.03.2012/10:12

Kjo far deputetja boll mire e ka se ma mire eshte me qel nje zyre te mupit serb ne prishtine se mi ba kahre me shkue deri ne ... nje mi porosit e tani populli kosovar i mshel veshte e doni evropa e shba me jav ndreq punet po dilni e rrezone ket far ... qeverie se eshte koha e fundit se ka fillu me lind rep.veriore e kosoves

atdhe02.03.2012/10:10

Paramendoni kur do te dalin emrat e atyre qe po shesin moral, patriotizem, qiltersi, drejtesi, bshkim kombtar, jo produkte serbe, "pro perendimoret", luftetaret e lirise, diplomat, prof Dr te profileve te ndryshem, deputet.
Po shpresoj se nuk te shantazhojne edhe nuk te japin pare te majme per mos me i publiku keto emra Znj Vesna Mikic, kishe bo pune me te mire po i publikove, hajt shnet

skenderbegi02.03.2012/10:06

Ketu shihet se sa Patriot jemi, larg larg jena. Kqyr shtetin Izraelin shembull si ndertohet Shteti.

imi02.03.2012/10:02

Pash ty, znj. Mikiq, mos e le pa i denoncue, sidomos keta deputete dhe patriot te rrejshem. Ta dijme bile per nder!

plaku ferizaj 02.03.2012/09:58

e rrnofshi patriota shqiptar diten patrita kosovar e naten mos vet patrota shkije

Gjakovari02.03.2012/09:53

Bravo bre,publikoj e boni hor krejt kta hejna qofshin njerz te thjeshte e zyrtar se kta veq serbisht kur t'nijin akuza qatere tuten e ndoshta mos nalen pahiri !

brravo02.03.2012/09:50

brravo bre se ti ma patriote je tu tregu se do patriota qe i kemi ne..ani edhe deputet bile..O LUJE KOSOVE......nese kte e ben e meriton nje vend jo ne kuvend por edhe ne ma lart...qitjav patriotave rrenat ne ledine,ta shohmi kush jan ata?!!!