Protesta përfundoi pa incidente, paralajmërohet ‘Pranvera kosovare’

Publikuar: 27.02.2012 - 13:55

Prishtinė, 27 shkurt - 14:28 - (E plotėsuar) Ka pėrfunduar pa incidente protesta katėrorėshe e Vetėvendosjes para Qeverisė sė Kosovės, nė kundėrshtim tė marrėveshjes me Serbinė rreth pjesėmarrjes nė nismat rajonale, tashmė tė njohur si “Marrėveshja Fusnota”. Sheshi Skender Beu tashmė ėshtė boshatisur.
Nė mbyllje tė saj lideri i Vetėvendosjes ka paralajmėruar protesta tė tjera. “Do tė ndodhė Pranvera kosovare”, ėshtė shprehur ai.
Lideri i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti e ka quajtur marrėveshje personale tė kryeministrit Thaēi, pėr tė cilėn nuk duhet tė obligohen institucionet e Kosovės. “Qeveria nė kėto bisedime po merr vendime nė kurriz tė qytetarėve tė Kosovės, pra kjo protestė demokratizon Republikėn tė cilėn na e hoqi kryeministri”, ėshtė shprehur Kurti nė njė prononcim pėr KTV-nė.
Ai ka paralajmėruar se protesta e sotshme ėshtė vetėm fillimi i kundėrshtimeve tė kėsaj lėvizje, sepse do tė vazhdohet me protesta nė tė gjitha qytetet e Kosovės.

Kryeministri ėshtė i gatshėm tė dalė para protestuesve pėr t’iu shpjeguar marrėveshjen pėr fusnotėn, i tha KTV-sė shefi i GP tė PDK-sė, Adem Grabovci. “Pėr ne ēdo gjė ėshtė normale dhe e qetė. Ne reflektojmė edhe vullnetin e qytetarėve, atyre 600-700 qytetarėve qė janė mbledhur aty. Ne nuk kundėrshtojmė asnjė iniciativė tė qytetarėve, por ne nuk mendojmė qė duhet njė gjė e tillė. Sapo dola nga zyra e kryeministrit dhe gjithēka ėshtė nė rregull, puna nuk ėshtė pezulluar” , ka thėnė ai pėr KTV-nė.

Protestuesit thyejnė kordonin, i afrohen hyrjeve tė Qeverisė (Video)

Prishtinė, 27 shkurt -  (E plotėsuar) - Ndėrkohė, Policia e Kosovės pėrmes njė komunikate pėr medie konfirmon se nė orėn 12 sot ka filluar protesta,  siē e quan ajo. e paligjshme e organizuar nga Lėvizja Vetėvendosje, e cila po mbahet nė sheshin “Nėna Terezė” nė Prishtinė, pėrballė objektit tė qeverisė. Ajo vlerėson se nė kėtė protestė deri nė kėto moment po marrin pjesė rreth 600 persona.
Po ashtu bėn tė ditur se t Policia e Kosovės paraprakisht ka pėrgatitur planet operative policore pėr menaxhimin e situatės sė sigurisė dhe deri nė kėto momente gjithēka ėshtė nėn kontroll dhe nuk ka intervenuar ne ndonjė rast.
Edhe Visar Ymeri, nė njė prononcim pėr KTV-nė tha se protesta po kalon e qetė dhe pa incidente.
Protestuesve, pak mė parė iu drejtua edhe lideri i Vetėvendosjes, Albin Kurti, me cilėsimet tashmė tė njohura pėr Qeverinė e Hashim Thaēin.

Prishtinė, 27 shkurt - 13:23 - (E plotėsuar)
Nga vendi ku po zhvillohet protesta e Vetėvendosjes, para Qeverisė sė Kosovės, njoftohet se protestuesit kanė hequr pengesat nė Sheshin Skenderbeu, qė i ndanin nga objekti i Qeverisė. Tash ata ndodhen rreth 50-60 metra nga ndėrtesa. Burime tė besueshme i kanė thėnė Koha.net se pėr mbrojtjen e objekteve tė Qeverisė nga protestuesit e Vetėvendosjes janė angazhuar dy mijė policė.
Ndėr protestues ndodhet edhe lideri i Vetėvendosjes, Albin Kurti.
Liderėt e Vetėvendosjes u kanė bėrė thirrje pjesėmarrėsve qė tė mos shkaktojnė incidente, meqė nuk e kanė pėr qėllim marrjen e institucioneve, por bllokimin e hyrje-daljeve pėr katėr orė.
Njoftohet po ashtu se po zvogėlohet numri i pjesėmarrėsve dhe sipas disa vlerėsimeve aty ndodhen rreth dy mijė veta.
Deri mė tash protestuesve iu janė drejtuar Rexhep Selimi, Visar Ymeri, Glauk Konjufca, Shpend Ahmeti e Florin Krasniqi.
Ndėr parullat e brohoritura janė dėgjuar: Me Hajna nuk ka shtet”, Kush e jep Republikėn – Hashim Thaēi, kush e mbron Republikėn – populli”, “Poshtė Thaēizmi”, “Republikėn Kosovės, Borkon Editės”.
Njoftohet se nuk ka incidentew tė dhunshme, pos pėrplasjes pėr mėnjanimin e barrikadave.
Protesta ėshtė paralajmėruar tė zgjasė katėr orė. 


Ka filluar protesta e Vetėvendosjes pėr fusnotėn

Prishtinė, 27 shkurt - 12:50 -  Ashtu siē ishte paralajmėruar,  nė Prishtinė ka nisur protesta e Lėvizjes Vetėvendosje, e cila synon ta bllokojė pėr katėr orė punėn e Qeverisė sė Kosovės. Protesta zhvillohet nė shenjė kundėrshtimi ndaj marrėveshjes pėr fusnotėn, me tė cilėn Kosova do tė pėrfaqėsohej nė forumet rajonale. Janė mbledhur disa mijė protestues nga gjithė Kosova.

Nė kėto momente po flet nėnkryetari i kėsaj lėvizjeje, Visar Ymeri. Ai pos akuzave ndaj Qeverisė se po kthen prapa statusin e vendit, pėr ēka ėshtė derdhur gjak, kėrkoi qė ai dhe qeveria qė drejton tė japin dorėheqje.

Vėrehen forca tė shtuara tė Policisė nė kryeqytetet dhe rrethoja mbrojtėse para Qeverisė sė Kosovės.

Rrethojat mbrojtėse janė vėnė para Qeverisė dhe Kuvendit tė Kosovės, ndėrsa para Teatrit Kombėtar lėvizja Vetėvendosje po u drejtohet pjesėmarrėsve. Ndėrkohė liderėt e Vetėvendosjes i bėn thirrje ultimative policisė qė brenda 15 minutash t’i heqė rrethojat, nė tė kundėrtėn kėtė do ta bėjnė protestuesit.

Protesta, siē ėshtė paralajmėruar, do tė zgjasė katėr orė, me sloganin “Pezullimi i qeverisė pėr katėr orė”.

Nė njė lidhje direkte me KTV-nė, Dardan Molliqaj ka thėnė se kjo protestės ėshtė kundėr degradimit tė Kosovės nga negociatat e Brukselit. “ Ėshtė ditė e rėndėsishme pėr Kosovėn, meqė nga sot do tė fillojė njė shpresė e re qė do tė vendoset nga qytetarėt e Kosovės, sot do tė fillojė kundėrshtimi i fuqishėm i qytetarėve tė Kosovės derisa tė ndalen veprimet kundėr Kosovės”, ka thėnė Molliqaj, duke shtuar se Qeveria nuk po punon pėr zhvillim ekonomik dhe kundėr korrupsionit, por pėr tė shkatėrruar shtetin dhe shėndetėsinė.
 

Astrit Binaku28.02.2012/04:13

Ju lumte vetevendosja ju i tregut popullit qe po mundoheni me te gjitha mjetet me ndalu me te keqen pse populli flen nuk esht faji i juve ..Nje popull qe flen shuhet ..LDK dhe AAK ma mire mos me kon ashtu kshtu spo bojn send pse mi votu njerzit pse mu antarsu ne kto parti se kuptoj ..

klinezi28.02.2012/01:34

turp per qeverin posht shima

Arsim27.02.2012/21:38

Ju LUMT, Flm, Flm Flm prej Juve o DjemaVajza, Burra e Gra. Pranvera po afrohet.

burimi27.02.2012/20:48

Ju lumt VV, e ju popull fleni se jemi msu me fjet, jau marri buken nga sofra e jau jepin fmive vet ata hajna te qeveris, e ju FLENI apet...........

ramushi 27.02.2012/19:47

kane qene 6000 demostruse e jo 600 kjo eshte enderre e qeverise populli nuk e durone ma kete tradheti

arbeni27.02.2012/17:13

LDK e AAK nga sot e tutje do te mbesin ne arkivat e Kosoves . Votat e AAKse dhe LDKse do te shkojne te VV .

Drenica27.02.2012/16:51

VETEVENDOSJE......

HYSI27.02.2012/16:29

LAJM I GEZUSHEM VETEM 600 ANTIAMERIKAN QENKAN NE KREJT KOSOVEN, PRA 600 PROTESTUS I KISHA TUBU NE MATIQAN HAHAHHH.

Arber Maraj27.02.2012/14:56

Mos me kan qikjo VVja e keqe ne Kosove kumedit qka ish ba me popullin e Kosoves !!!! Edhe kta hajnat qe po na udheheqin bashk me ato partit tjera qeveritare vetem i frigohen biznesit apo hajnit e tyre qe munet me jau rreziku VV e cila po jau qet seciles parti te zezat ne shesh.
Kete Levizje qe e ka populli yne duhet i madh e i vogel me u qu ne kembe edhe me perkrah ne cdo menyre sepse jane e vetmja SHPRESE e popullit te Kosoves. Ju uroj shum perkrahje nga i gjith populli dhe vetem vazhdoni keshtu.
JU LUMT

SHQIPONJA27.02.2012/14:53

VV ju lumt,protestat duhet te vazhdojn ,deri sa te rrezojm nga pushteti njerzit me diagnoza 100 te smur psiqik.Ndersa perkrahsit e kesaj qeverie i kisha lutur te lexojn artikullin ,ne lidhje me Azem Sylen.

besi27.02.2012/14:52

dal ngadal thaqi po fundoset e bashk me te edhe ldk e aak e gjith kosova vetvendosje.

besimi27.02.2012/14:50

un mendoj se ldkja e aakja po shkojn drejt shkatrrimit me kto politika jam i bindur se zgjedhjet e ardhshme s do ta kalojn as pragun me keto politika pacifiste.

nehatifer@live.com27.02.2012/14:46

o njerz albini osht tu luftu per ... rik e jo per neve po leni keto sene te kota

lulja27.02.2012/14:39

me mbetet marak qe nuk qelloj te i bashkangjitem ksaj proteste ju lumt juve qe keni dal ne protesta e fitofshi sa me par ju perhsendet lulja

bardha27.02.2012/14:38

koha e protestet eshte shumë e papershtatshme , fakti se njerezit janë ne punë e s'kan mundsi kursesi me dalë ne protesta , se perndryshe do të ishim berë afer 50 deri ne 60 mij protestues se paku ....
Than shkurt asnjë qytetar shqiptar i Kosves nuk është i knaqur me këtë qeveri e veqmas per këtë vendim ne Bruksel , perfaqsimi i Kosoves me fusnot

orhani27.02.2012/14:38

rren osht qe jan 600 protestus po jan ma teper se 6000 drejtperdrejt prej protestes dhash koment met mira

kosova140@hotmail.com27.02.2012/14:37

o qu kosove ne kam se nuk durohet ma i erdh koha kosoves si ne rumani kur e rrxun qausheskun e na kena me rrxu thaqin shpiunin e tradhtarin e kosoves edhe nje her qu popull se po e shesin gjakun e deshmorve e turp a e shini se qka na sjell drenica

Albert27.02.2012/14:37

BRAVO VETVENDOSJE! Pjesa tjeter e opozites ma mir le ti mer kuferat e te niset per Afrike se nuk e ka vendin ne Kosove.Marre ju koft LDK edhe AAK se nuk e meritoni me figuru ne politike masi nuk i dilni krah popullit. E Hashimi me kompani dihet ku e ka vendin nBUUURG.
Me hajna me nuk ka shtet! Kosova Republike!

Realiteti27.02.2012/14:26

Agim Bunjaku, Skem qa shkojm ne populli ne Mitrovic qeveria duhet ta dergoj policin e ushtrin atje, Sna kan faj neve serbt qe qeveria pe shet Kosoven, problemi eshte te kjo ndertes te kta politikana qe po shesin qdo sen probelmi fillon prej ksaj ndertese.

agoron27.02.2012/14:26

posht qeveri posht thaqi posht shiku rrnoft kosova repoblikë rroft albin kurti rroft VETVENDOSJE...

bekimi27.02.2012/14:25

pom quditin kur po thojn pak jan dal ne protest
sesht me randesi nr o vllazni se njerzit kan pun e nuk kan koh me dal
ama pse nuk e kan drejt me drejt e kan
krejt levizjet e krejt ndryshimet ne bot jan nis prej 2 personave kta duhet me dit sasht me ransi nr me ransi asht qka po thuhet

doni27.02.2012/14:20

per agim bunjakun kur smun qeveria me mbrojt kosoven me polici e me fsk e me ligje mos prit nje organizat si VV me mbrojt pa kurfar mjeti e qe je ti asi tipi i fort dil mbroje vet Rrnoft VV

besimi27.02.2012/14:16

po vjen dita e popullit, s' durohet me keshtu, nuk eshte kjo kosova per te cilen sakrifikuan edhe fmia ne djep .

egzoni27.02.2012/14:15

fajin e ka vete populli,pse i voton kta aroganta dhe shum temperamenta pa asnje personalitet serioz,politika nu bohet tu piskat neper rruge si i trent???????????

Erblin Rrahmani27.02.2012/14:13

VVsë i tregoi populli se ku e ka vendin me vet faktin se thirrjes për të protestuar nuk ju pergjigj pos një grumbulli simbolik,hajde për qef te tyre ti themi se ishin 1500 ose 2000.Poashtu edhe kryesia e kuvendit i trgoi se si luhet loja politike simbas rregullave demokratike.Nuk mund të bëshë qka të duash dhe kur të duash të thrrasës seanca të jashtzakonshme me 12 deputet në kuvend apo me mbledhje të 10 mij nenshkriemve siq mendoni këta ameter të politikës.Kanë kohë të kompletohen janë të rinjë dhe ardhmerinë e kanë para vete,por do ishte mirë që të msohen sa më shpejt ,për ta është më mirë.Edhe një fenomen që u pa sot në këtë demonstratëMosha e protestuesve.Aty ishte një rini e pastër e pa djallëzuar që nukë di leqe politike dhe që ishte dhe është e manipuluar nga VVja duke manipuluar me gjendjen e tyre jo të mirë që si qdo rini paslufte po e kalon edhe kjo e jona.Do të ishte mirë që VV të mendon pak më kthjellt dhe të kaloi nga patriotizmi në bërje të politikave racionale dhe jo të shfrytzoi gjendjen jo të mirë ekonomike për të përfitua politikisht.

Hajria, Skenderaj27.02.2012/14:11

Posht kta hajna me krye me Thaqin se edhe Drenices i dhan hije t'zez.

podujevali27.02.2012/14:10

lene krejt ata qe jon dal un protest jon shqiptar ne tjert jem shki sepse po e perkrahim interesin e Serbis hajde kosova metohi

Rina 27.02.2012/14:07

VV nuk muni me dal ma te mire se ata qe e kanë cliru vendin mu tranu,se kur kemi pas nevojë për me na dal zot dikush ka qenë UCKja ajo ndersa sot është po ajo e convertuar ne qeveri,vv shkoni ne shpi se skini qka lypni ma prej popullit,se sa ju don populli e pam mire ne zgjedhje ,mbete e fundit,e tash munohni me kallxu makllada.

toni27.02.2012/14:06

skryn pun veq v.v nese nuk qohet krejt populli po nese jen knqatu me THASHIM THAQIN ok per veti e kem ..

Kolonel Graff27.02.2012/14:06

@agim bunjaku qeveria i pat 12 vite per me shku ne mitrovice zotni bunjaku, kur te vjen VV. ne qeveri at'her ns nuk shkojn ne mitovice dhe une do t'ju boj atyre te njejten pyetje. poshte hashimovici!!!

hasan Trena27.02.2012/14:04

V.Vsja vet nuk pe pranon Pepublike e Kosoves e tash pom shiten patriota, per patriotizem ka mbaruu ne vitin 1999,e qeta patriota jane kane ne Maqedoni e Shqipri,ne mbledhjen e kuvendit V.V se ndegjoj hymni e shtetit e sot e mbahet qee e du Shtetin,Kerkah nuk jane as PDKse,as V.V,Asnje pardi spo punon per popull,e ne poplli i kemi fajet qe dalim me votu kesi njerz qe po kshyrin veq per vete.Marre per Gjithe qeta Udhehqes te Kosoves

celi27.02.2012/14:00

O hini kallne qeverin edhe thaqin

dani 27.02.2012/13:57

VV JU LUMTE POPULLI ESHTE DHE DO TE JETE GJITHMONE ME JU

agim bunjaku27.02.2012/13:53

Pse spo shkoni ne Mitrovice te shkijet me mbrojt Kosoven ? VetevendosjeVeteshfarosje

ERIONI27.02.2012/13:51

SHANSI PER TA PERMBYSUR HASHIM THAQIN

Gryka27.02.2012/13:48

Populli me i menqur eshte kur te humbet durimi ,le te ndalet dhe te mendoj pak.Ai qe duron eshte fitimtar,ngutia te qon ne pusi,,,,,,

zaki27.02.2012/13:46

oooo kote e keni vv u hi vetem me prish kosoven ska asgje prej vv po hapni syt mir e mendoniiiii mir qa bani ska mbrapa kosova po ec per para e mos e harroni se gabim jeni !! e kuptoniii po von e ather keni me lyp hashimin po ather ncuk e keni

Adnan27.02.2012/13:38

90 e përkrahësve të vetvendosjes janë të tillë vetëm para kompjuterit ndërsa në realitet ...

Rahaman Morina dhe isuf Karakushi27.02.2012/13:36

popull bashkohu vetvendosjes ,thaqi me e shiti kosoven kurse ne u tradhtuam nga amerika dhe europa per kete jam i sigurt ,ja bene qejfin serbise neve na kthyen mbrapa per 13 vite.
njehere u munduan me na gjunjezue me krize ekonomike mandej me gjunjezime politike,ky hashim thaqi mendon se ka kah shkon veq ska ku me shkue vetem ne serbi mundet me ike.TURP QEVERIA E KRAHINES TU KOSOVES TURP AKADEMIA E SHKECAVE TE KRAINES SOCIALISTE TU KOSOVES NE KRYE ME DRENICAKET E SHITUR SIQ GJITHMONE KAN QENE.TURP !!!

ken3027.02.2012/13:32

Thaqi ja futi kosoves FUKNOTEN e zhvorrosi reoluten 1244 sikurse të ishte DHOMPIR.

ardiana27.02.2012/13:32

Mbeshtetje per Vetevendosjen nga diaspora!

Liki27.02.2012/13:30

Rruges jemi vllezer mbahuni se po vina posht qeveria posht tradhtaret e kombit !

Ibra27.02.2012/13:26

Mos e merrni shum afer zemres se politika me te nxe nuk te nxeh por me pervelue te pervelon.Kto jane skenare te pergaditura heret edhe mos bjerni pre e provokimeve se ne funde po te ishete edhe ALBINI,ISA,RAMUSHI apo cili do tjeter e kish pranue se nuk ka pasen zgjidhje tjeter.Po se pranuam qka do kishem bere asnje gje hiq e kishem humbe edhe ate qe kena arittun sepse kote nuk thone LUM I FORTI E MJERE I LIGSHTI.uNE KISHA DASHTEN QE TASH TE KETE UNITETE ME SHUM SE KURRE EDHE KESHTU KAPERCEHEN ME LEHTE KETO SITUATA SEPSE KESHTU SIQ KENA NISUN DIKUSH PROTESTON DIKUSH MIRAON E DIKUSH ABSTETON ESHTE ME 0 ZERO

luli27.02.2012/13:25

hecni more te shtepia kishe jeni ba me dhene ultimatume, nuk e di cka eshte duke ju dashte juve republika kur gjithmone keni qene kunder saj se ju kerkoni bashkim kombetar, haj me dete haj veq jeni ba me qene kunder spo e shikoni qka eshte.

Ezeli27.02.2012/13:19

Shpresoi se kjo qeveri sduhet të jetë edhe më,u kaluen te gjithë kufitë.

blero9827.02.2012/13:16

O popull shqiptar bashkohuni rreth VV se vendi u shit nga kriminelet.Qdo dite protesta deri ta rrezojme kete qeveri proserbe.

agimi27.02.2012/13:14

KJo eshte se qka na ka sjell nga shtete e zoistev pranvera Arabe

studenti AAB27.02.2012/13:00

WE ARE WITH YOU FOREVER WETVENDOSJE

agimi27.02.2012/13:00

Sa njeri ne protest nje nder protesta me te fuqishme ska pas Kosova ne histori

agimi27.02.2012/12:58

Hajde perharje
VV veq perpara se ska tjeter rrug per kosovaret veq me protesta mundem me fitu diqka se qeverija nuk po kuxon asgje me ba demokratke po me turp del thote antiamerikane bashk me Dellin po ne qoft se nuk pajtohem nuk pajtohem edhe pik kjo eshte rruga demokratike e jo impunim nga askush