Çka përmban marrëveshja Kosovë – Serbi

Publikuar: 25.02.2012 - 15:49

Bruksel, 25 shkurt  - Marrėveshja e arritur dje nė Bruksel ndėrmjet Kosovės e Serbisė ka disa pika. Pikat e marrėveshjes, sipas medieve serbe, kanė kėtė pėrmbajtje: 

1. 1. Tė dy palėt konfirmojnė pėrkushtimin pėr bashkėpunimin efektiv, inkluziv dhe pėrfaqėsues rajonal.

   2. 

   3. 2. Nė kėtė kuptim Kosova* ėshtė i vetmi emėrtim qė do tė shfrytėzohet nė kuadėr tė bashkėpunimit rajonal.

   4. 

   5. 3. Fusnota qė do tė zbatohet krahas yllthit do tė jetė: „Ky emėrtim nuk ndikon nė qėndrimin pėr statusin dhe ėshtė nė pėrputhje me Rezolutėn 1244 tė KS tė KB – sė dhe me mendimin e GJND-sė pėr Deklaratėn e  Pavarėsisė sė Kosovės”

   6. 4. Kosova* merr pjesė e pavarur dhe flet nė emėr tė vet nė tė gjitha tubimet rajonale

   7. 

   8. 5. Kur tė arrihen marrėveshje tė reja ose nėnshkrime, pėrfaqėsuesi i Kosova* do tė nėnshkruhet nėn emėrtimet e pėrshkruara nė nenet 2. dhe 3.

   9. 

  10. 6. Sa u pėrket ndryshimeve tė marrėveshjeve qė i ka nėnshkruar UNMIK -u, asnjėri nga kėto konkluzione nuk do tė interpretohet nė dėm tė Rregullativės  ligjore tė UNMIK-ut. Pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut do tė ftohet nė takimet qė organizohen nė kuadėr tė marrėveshjes qė UNMIK i ka nėnshkruar. Ėshtė nė tė drejtėn e UNMIK-ut tė vendosė nė do marrė pjesė nė cilindo takim.

  11. 

  12. 7. Organizuesi i takimeve do tė inkurajohet tė evitojė vėnien e simboleve kombėtare me pėrjashtim tė simbolit tė vet dhe tė BE duke marrė para sysh statusin e organizatave relevante.

  13. 

  14. 8. BE si ndėrmjetės do tė njoftojė organizatat relevante rajonale dhe entitetet pėr kėto marrėveshje emėrtimi, prezantimi dhe nėnshkrimi. Ato duhet tė zbatohen nė praktikėn e organizimit tė takimeve rajonale. BE do tė mbikėqyrė implementimin e kėtyre marrėveshjeve. .

  15. 

  16. 9. Tė dy palėt dhe BE do tė pėrkrahin kėto marrėveshje dhe do tė ndihmojnė zbatimin e tyre.

  17. 

  18. 10. Organizatat rajonale tė cilave u referohen konkluzionet janė organizatat e tashme dhe tė ardhshme ndėrqeveritare ose marrėveshjet qėllimi i tė cilave ėshtė tė promovojnė bashkėpunimin dhe integrimin nė rajonin e Ballkanit. „Takimet rajonale” pėrfshijnė takimet  e kėtyre organizatave, e edhe atakimet ad hoc ose ato joformale me qėllim tė ngjashėm. Po ashtu pėrfshijnė takimet me institucionet e BE –sė nė kuadėr tė agjendės europiane

 19. 

  20. 11. Kėto marrėveshje janė miratuar nė bazė tė tė pėrkohshme.

(Pėrkthimi ėshtė jozyrtar dhe i bėrė nga gjuha serbe)

 

vali26.02.2012/14:23

PO more hashimi e dinte mire qa e gjon nese nuk e nenshkrun veq i kishin thane perfundon si fatmir Limaj edhe i bjen pishman per nje nate qa ka thane me heret

PoshtThaqi26.02.2012/13:17

Për ata që dojnë ta kuptojnë kjo do të thotë kthimi i Ushtris dhe Policisë serbe ne Kosovë , Heqja e Emrit Republikë që dmth. anulimi i shpalljes së pavarsis dhe pranimi i rezolutes 1244 ku thuhet se Kosova është pjes integrale e Serbisë. Pasiqë Kosovën e kanë njohur 87 shtete me emrin Republikë dhe kosova me këtë marrveshje ka anuluar Emrin Republik dmth anulim automatikisht i njohjeve ne popull i nderuar me këtë marrveshje jemi kthy në vitin 1999 na pëlqej apo jo i vetmi shpëtim është që referendumi i VV të ketë sukses dhe ta detyroj Kuvendin anulimin e marveshjes. Thaqi që ta shpëtoj veten nga haga është ne gjendje ta pranoj gjdo marrveshje me serbin ky është duke shkelur nëpër gjakun derdhur me shekuj për interesa personale dhe te klanit të tijë. Nëse tash nuk i jepim fund kësaj Qeverije do të vjen një kohë shumë shpejt që kosova të jetë ashtu siq është sot Sanxhaku TOplica Medvegja e shumë shumë vise tjera Shqiptare pra Popull Zgjohu nga Gjumi sa nuk është bër vonë.

drita26.02.2012/13:15

Kurë ma KOSOVA nuk kthet nën Serbi ta keni te kjart.As nukë e ka vendos qeveria per neshkrim e as H.Thaci

Llugaxhia26.02.2012/13:06

O njerze Tupani bjen per qata si ka veshe se kjo marveshtje eshte e demshme per shtetin e Kosves , BariunQobanin mevete a done me ti rujte delet Unmiku a rezoluta 1244 me siguri do te pergjigjet vet i ruje se uja po doket si ujku e numrat si llava ...

Qarkani26.02.2012/13:01

SA I PERKET PERKRAHJES SE aMERIKESW NE KRYE ME DLLIN AS PAK NUK ESHTE SERJOZE SE Z.DELLI PO SILLEN ME LIDERET TONE TE PARTIVE TE NDRYSHME SWI ME QENE NJE SUPERMEN, ESHTE SHUME E VERTET SE ME PERKRAHJEN E AMERIKES KOSOVA SOT ESHTE NJE SHKALLE A PO NJE HAP MBRAPA, VETEM ME JA BA QEFIN RUSIS EDHE SERBIS , KETE Q'DO QYTETAR QE DON ME E DIT E DIN, SE KOSOVA E JON MA NUK KA REPUBLIKE QE AQ SHUME I DUARTROKITUM, PO ATA QE NA E DHAN NA E MOREN PERSERI ME MATRAPAZET TONE.

kosova26.02.2012/12:31

une kurr nuk pres menanjoft serrbija e dikush nga komntust po pritka po edhe kjo marrveshtje asht e prkohshme mos kin frig bre sek ba marrveshtjen thaqi as edita po amerika o njerz edhe kush do qishkan ne pushtet e kish ba AMERIKES
mejthn jo skamundsi kurr skem kaqik na jo

drenasi26.02.2012/12:09

Eshte per tu qmendur kur i lexon njeriu disa komentus po a ende nuk po e kuptoni se cfar goditje,humbje ka marr Kosova kjo eshte turp nese nuk e kupton edhe komenton palidhje.Ne Kosove jan masakru njerzit per nje krahin, ju lutem percillne situaten me mire se serrbija i plotsoj te gjitha kritret e veta edhe ku ka fshat ne Kosove me shkje ka me pas status specjal se per Mitrovice une po ju garantoj se kjo qeveri e ka shite e po ben perfitime personale per interesa te veta.Nese nuk besoni ejani ne SKENDERAJ e shiqoni mbas 24 ora hashimi dhe sami lushtaku si bejn kontraband me shkje mu ne SKENDERAJ

Simpatiku26.02.2012/10:17

Njerez, mos te behemi emocional pa e lexu marreveshjen. Nuk mund te pajtohem me Washingtonin kur thote se rregullativa ligjore e UNMIKut eshte ruajtur me kete marreveshje sepse marreveshja i referohet UNMIKut vetem per marreveshjet qe jane nenshkruar para 17.02.2008.
Neni 4 ne gjuhen angleze Kosoves i siguron pjesemarrje te barabarte me te gjitha shtetet tjera sepse i siguron te drejte te fjales, votes dhe nenshkrimit te marreveshjeve te reja nderkombetare.
Marreveshja ia refuzon Kosoves perdorimin e simbolit kombetar ne takime rajonale ashtu siq ia refuzon secilit shtet tjeter qe mer pjese ne takime rajonale.
Marreveshja perdorimin e simboleve kombetare ia lejon vetem nikoqirit te takimit nderkombetar.
Rrjedhimisht kur Kosova eshte nikoqire e ndonje takimi rajonal atehere ajo ka te drejte qe te shfaq flamurin e Kosoves ne ate takim.
Nuk ka asgje te keqe ketu. Kjo marreveshje edhe pse jo ideale eshte marreveshja me e mire qe deri me tash kemi pasur me Serbine.

Qeliku Australi26.02.2012/09:54


Hashimi para se te pranoj fusnoten u konsultue me Berishen.Keta burra shteti krejt e kan te planifikuar,se shpejti do te mbahet referendumi.Kurr ma afer nuk ka qen bashkimi kombetar,Rroft Populli shqiptar ne krye me aleatet tan Amerikan.


Blerton Bashota 26.02.2012/09:40

SA ME KERKET MUA ESHT NJE ZGJIDHJE VERTET GJYSMAKE POR SHUM E VLEFSHME, ME KALIMIN E KOHES TE GJITH DO TE JENI PO TE NJEJTIT MENDIM, KETU KA PAS KEQKUPTIME SA I PERKET VV,LDK,AAK

Washington26.02.2012/05:08

1.Në marrëveshjen origjinale nuk është Kosova por është Kosovo.
2.Rezoluta 1244 është dokument zyrtar ndërkombëtar, kurse mendimi i GJNDsë është vetëm këshillëdhënës
3.Kosova u delegjitimua sepse do të marrë pjesë në takimet rajonale vetëm si entitet gjeografik, e jo si subjekt shtetëror
4.Të gjitha rregullativat ligjore të UNMIKut mbeten. Kjo implikon abrogimin e Deklaratës së Pavarësisë, të cilën UNMIKu nuk e njeh
5.Marrëveshja i hap Serbisë dyert e Bashkimit Evropian
6.Qeveria e Kosovës i shtroi rrugën autonomisë së pjesës Veriore
7.Forma e pranisë së Kosovës është e barazvlefshme me statusin e cdo krahine tjetër
8.Si do të ndjehet përfaqësuesi i Kosovës në një takim ku përballë do të ketë përfaqësuesin e Vojvodinës
9.A do ta presë Serbia Kosovën që të hyjnë bashkë në BE? Kurrë! Atëherë, cfarë do të ndodhë? Loja e maces me miun si Greqia me që luan me Maqedoninë.

Atëherë shtrohet pyetja, përse Qeveria e Kosovës e pranoi këtë delegjitimim? Sepse është një qeveri e korruptuar dhe jo popullore, është qeveri e pakicës me njerëz të përfolur për trafikim organesh, për krime, shantazhe, dhe madje për eliminime fizike të kundërshtarëve. Në politikë asgjë nuk është e rastit. Mos mendoni se Hashim Thaci e dëshironte këtë situatë. Ai nuk kishte rrugëdalje sepse nuk u tërhoq kur duhej. Tash dëmi është i madh ndërsa pasojat do të jenë edhe shumë të rënda për Kosovën.

kavaleri.de26.02.2012/05:07

hehe uba kosova si vejushk merr nje e lsho nje po nefund te funddit vet e ka fajin ishalla se lshojn edhe tash se as shipnija se pranon

Dani Boy 26.02.2012/04:37

me te vertet nuk u duraova apo si te them nuk mujta pa u perzi edhe nje her ne ket debat qe po u shkrujka ketu nepermjet komenteve .. po ja nisi edhe une me pika 1. Edhe une jam Drenicak dhe po me vjen shum shum turp qe nje indivit flet ne emer te Drenices
1.2 Drenicak mshile ate goj e mos flliq se si duket ti ske humb asken ne familje ok
2. Pejan apo Gollak apo ku ta di une STOP dhe perqendrohuni per te nesermen o Kosovaret e mi ju litem shum qe ta duam njeri tjetrin dhe ta ndalim gjdo lloj marrveshje qe shkon ne dam te kosoves
3.1.4.2.3 Qka jan keto pika more vllazni qe asnjana nuk po perputhet ndermjet veti se po me duket shum e pika jan mshef dhe ketu jan prej Serbije apo??po ku jane more Kosovaret pse more gjithmon duhet me u bazu vetem me shkrime te serbis?? si po duket ka humb besimi te vetevetja edhe gazetat nuk po i besojn gazetareve te vet edhe votusit spo ju besojn liderave te vet edhe shokt nuk po i besojn shokut ma .. me ket du me than qe na kot po shkrujm qe jemi adedhetar te flaket o shkit e dojn te veten edhe nese eshte i keq mos ta teproj pore ne duhet mt lan Lokzuzin dhe Bastoret anash edhe me i pervjel krihte e me marr shatin e me ja fillu me ba bereqetin ton se edhe naj dite kemi me thirr kojshit shkije menaj punu tokat tona se politika na ka ba budall dhe pa puntor e Ky Hashim nuk i ka fajet i kemi ne fajet vet se kemi votu dhe nuk jemi anku boll para se te ndodhe kjo. AH e mjera tok qe na mban neve me kesi lloj BURRASH qe ne vi te frontit i dergojn Grat.

Davidi26.02.2012/03:40

Zdhedhja e vetme na ka mbet me u BASHKU me Shqiperin !!

Dani Boy 26.02.2012/03:35

HAHA sa thashethana jan ba ketu haha po kush i ban keto muhabete nje KOSOVAR Burr apo Burrec eehhhheee na Kosovaret krenohemi qe jemi burra dhe nuk i ngojm llafet e grave hahah ja tashte mirrnu ju me komente dhe thashethama e neve po na drejtojn GRAT o Burreca po lene se kerkun nuk jeni as me poliotik as me bisnes po as me pune bile shumica qe i kan shkrujte keto komente kan hi kredi me ble naj kerr apo me shku ne det se gruja i ka than duhet me shku se keshin kojshia ok .. e ju shane tashte kan te doni pore sote e kine mundesi nese doni me i than vetes burr dil ne rrug dhe thuj jo kesaj marrveshje e lene kush e organizon e prej ciles parti del ... e do Shqiptar extremista ''musliman'' hajdeni bahuni Avni Rustema e ... ne Editen e jo Ushtaret amerikan neper airoporta .. Besoni apo nuk besoni kjo pune eshet e juja pore kjo marrveshje na ka kthy plot 31 vjet mbrapa ne kohen e '81 .. e kesi lloj Kosove I nderuari Ibrahim Rugova ta kish marr pa lufte pa as nje therr ne kam ne vitin 1990 Mirembetshi o Kosovar te gjynozuar ne PDK dhe ne Granim qe po na udhheqin neve ne arenen nderkombetare ..

ismajl26.02.2012/02:29

o na kan ardh te huna kto marveshje te pista e te perkohshme ne anen tjeter nuk i fajsoj politikant populli ka faj jan ne gjum dimror 365 dit qe nga viti 1999 kshtu qe kur nuk eshte maca ne shpi miu ben dasem edhe kta poulli po flen kta nuk e kan problem mi perdor stilolapsat tung ju pershendes

shpella e gadimes26.02.2012/01:19

BRRAVO,ME MIR SKA MUJT ME QEN,,,,FUSNOTA ËSHTË NE TE MIR TONIN,,,, ZONJUSHA KLONTON E DIN AJO,,,,MOS TJAV NIN

amet muaremi26.02.2012/01:16

mos u merzitni vellezer kosovar, deri sa ameriken e kemi nuk ka sllav qe e shkatron shqiptarin, kosova e mashtroj serbin, mos nguteni vellezer, pritni pak dhe e shohem se ku dote mbaroj serbia. ka me i pague te gjith damet qe i ka be millosheviqi,serbin e pret shum pun bile bile nuk dote ket koh te miret me me kosoven. durim edhe njeher se dote behet mir .ju pershendes nga tetova.

Eagle26.02.2012/00:52

AustroDrenicaku, allahile qysh je bacin a je mire, a po gatuni a po bleni tash koheve te fundit?

Prishina e vjeter26.02.2012/00:14

Ky Austrodrenicaku koka me duket Astrodrenicaku,paska ra prej qielli qi se sa sokon ne kosovee pedin qka po ndodhet.
Koment perSefen,ne paq pasporten e Kosoves ki me prit edhe mashum se deri tani edhe te duhet nje kofer per dokumentajo leternjoftime jo qertifikata elindjes per fmi...
Agimi komenti simpatik.

Kennzo 25.02.2012/23:50

Je i madh o @edi prishtine
tani ma sqarove siq duhet ...
nuk me pelqen te lexoj komente per tjeret qka mendojn se ma mbushin mendjen qe shum analfabeta ka kosova e mjere..
Si une ka shume dhe nuk dorzohemi do ta qojm kosoven perpara

nasky25.02.2012/23:42

Ooo @Edi Prishtine... a je qorr a te kane lene syte. A hiq nuk po te ben pershtypje KOSOVA a? Ne je qorr normal se nuk ja sheh asteriksin... e fusnoten nje fjali e tere, nuk besoj se do te mundesh ta anashkalosh aq lehte. PDK si duket ka para te paguaj njerez si ty dhe te komentoje neper forume si ky.

egzoni25.02.2012/23:32

Serbia zyrtarisht hoqi dorë interpretimin e tij të mëparshëm për Rezolutën 1244, duke pranuar si ligjërisht të detyrueshme, deri kohën e fundit vetëm këshillues,mendimin e Gjykates Ndërkombëtare te Drejtësisë per pavarsin e Kosoves.c

Puntori25.02.2012/23:23

.., ti Edi Prishtine, meqe po te duket se ditke diçka GJNDjep vetem Mendim, apo gjykon !? Meqe kete gje nuk po e ditke, krejt qka ti shkruan lidhet me ate, qe e ke Gabim !!!

sazani 25.02.2012/23:18

SEFA...si munesh mej than haram paret e sigurimit i kofshin kosoves kur sigurim pagun ti kudo qe shkon,,,ti koke me te vertete diaspore,,,

kuq e zi25.02.2012/23:12

ky eshte hapi i pare i konfrderates serbikosove pra kosova zgjodhi rrugen e vet ajo drejt serbise dha jo drejt bashkimit e kane fut popullin ne nje rruge qorre ktu dilet vetem me referendum pra o sot o humbem neper ballkan si krypa ne uje

Hasan Crazy25.02.2012/23:05

Po shihet se qeveria i paska angazhuar disa 'haker' dhe piuna te vet me dhene komente pozitive neper webfaqe dhe forume te ndryshme, sikur ky Edi e AustroDrenicaku, etj. Nese keni mbet per nje rroge te qeverise, atehere vazhdoni e shkruani kopalla ketu por me vjen keq qe jeni shume shkurt pames, shiheni nga avioni qe jeni piun te qeverise e asgje me shume. Per me shume, duhet te ju vie turp kur i akuzoni dhe shani komentuest tjere vetem se shumica mendojne ndryshe nga JU. Nese kjo marreveshje eshte e mire per ju, atehere perqafojeni. Ne mendojme ndryshe dhe kete do ta tregon koha. Nese ju jeni te bindur se kjo marreveshje me te cilen Kosova eshte futur prape ne 1244, atehere me tregoni se cka do te behej po te mos e pranonim kete marreveshje.

Blerimi usa25.02.2012/22:51

BAC QOHU SE NA MURREN NQAF PASHA ZOTIN PO DOJN SHKIET ME U KTHYE APET QU BAC SE HASHIMI KA VENDOS PER ME PSHTU THOBEN E VET ME DJEG KREIJT KOSOVEN,ISH ANTAR I PDK NE DRENAS ME RESPEKT QYTETART E MI TE NDERUAR

agroni25.02.2012/22:44

ti Shoku Edi i Prishtines skoke ne rrjedha hiq po mendon qe Kosova perfaqesohet me emer te vet, gabim e passke se Kosova en nismat rajonale do te perfaqesohet me emer te UNMIKUT dmth kjo e kthen Kosoven para nje dekade, e kete te drenices prej fjaleve shum patriota jeni. Thaqi kur fol dikush keq per UCK thot u sulmua vlera e luftes etj etj, nese ben kinse diqka mir thot un e kam bere, mirepo po shihet se qka po ben ai tash, folni ju te keni votu PDK. se sikur te ishit tjert me votu kishit fol shume a.

Mergimtari25.02.2012/22:35

Pra seshte qudi se ju shprehni keshtu se vet fajin e ka opozita VV qe me te vertet nuke ka asnje cil politik per Kosoven po cili i tyne eshte sikur i Edi Rames me pengue me shantazhue edhe me qit njerz ne rrug dhe me provokue dmth VllaVrasje VV .E Drenica e ter Kosova ka trima qe se lejojn me lue me gjakun e herojve ,Ktu ka shum komentues qe shajn dhe ofendojn njeri tjetrein Marre.E ktu shumica qe shkruajn jan ne diaspor ,edhe askush se ka marr nenshtetsin gjermane as ktu meniher nje her Dulldung masanej 1 vit qendrimi prap edhe 2 vite edhe kusht e kemi pas punen masanej Unbefristet edhe kto te gjitha i kishim ne pasosha te Shkjeve ,e mas 8 vite nenshtetsin e mos u gutni na duhet te punojm shum shum e jo ta ofendojm njeri tjetrin .Mos harroni se 22000 luftar kan qen nga te gjitha trojet shqipetare po te ishim te gatshem te luftonim te gjith si ktu me kto komente do ti kishim punte ndoshta pak ma mir.

ujori hoxha25.02.2012/22:24

pus nota a

beki 25.02.2012/22:18

Nuk i kemi punët mirë po nuk po kemi çka me ba. Ata që na kanë çliru prej shkaut ata po vendosin edhe tash për fatin tonë mos harroni se nuk na kn ëliru krejt po vetëm pjesërisht, na që jetojmë këtu në pjesën veirore të Kosoves nuk jemi çliru ende po s'po kemi çka me ba. Drenica nuk po dojn me na ndihmu me u çliru, po thonë na kemi luftu boll, tash rradhen e keni ju po na thonënuk po na tregojn ku kanë luftu po nejse. Prej kur shkiet i vendosen barrikadat ktu në veri nuk ka ma as KFOR, as Polici Kosove, e as EULEKS. Ktu po qeverisin shkiet e Serrbisë.
Sot, si edhe gjithmon per fatin ton po vendos tjeterkush.
Fatkeqësisht na duhet me i thanë lamtumire pavarsisë ne kuptimin e plotë të fjalës.
Mire e thot ky zotnia Topalli nga Ferizaj Ne po shkojme drejt nje statusi qe nuk eshte pavarsi e plotë, po me doket do të bahet qysh pat thanë dikur aj Rugova "Kosova e hapur për Serrbinë dhe për Shypnin".
Si duket do të jetë ashtu që shqiptarët të knaqen duke thanë se na e shpallëm pavarsinë e nga ana tjetër Serrbija do të ketë qasje të lirë në Kosovë si në bashqe të babes.
Runa zot tash e tutje, dreqi e di çka ka me u ba me neve.

niki25.02.2012/22:17

Po cfar rendesie ka tash a ka fusnote emri apo nuk ka, e kemi flamurin me 6 ylla po edhe nje qe i shtohet emrit pune e madhe, edhe himini na ka mbet me bo me ylla, se kta nipat e titos e enverit nuk jone mesu pa yje, leni kopallat o shqiptar qoni bythen e punoni lexoni e mesoni, se me demagogji e oda burave e me rrotlla u bo boll, qysh jemi ne edhe lideret jane te till po ne te ndyshojme si shoqri edhe ata do jene te ndryshem.


Sa mire qe ju mesoi shqipetreve se cka eshte fusnota perndryshe jame i bindur qe 80 e nxenesve te shkollave te meseme nuk din se cka eshte fusnota per 40 studenteve po ashtu nuk e dine per te dhe per 50 popullit po ashtu.

ARTAN B25.02.2012/22:09

Juve te LDKs e te AAKs ni dit prej ditesh qyky delli edhe nan e motra ka me jav lyp e ju skini mi thon JO A ju te PDKsistat ju ma mir shkoni aty ku jeni kon se ven mos kini sdi qka jeni ma tu mbrojt ju ma BOLLNI MAAAAA BOLLNIII

njoni25.02.2012/21:58

posht qeveria thaqi. REVOLUTION pranveror sa me pare.

Albani25.02.2012/21:54

20. 11. Këto marrëveshje janë miratuar në bazë të të përkohshme.

Pra Kosova per disa vite nenshkruan ne kete menyre. Ia ndreq vetit punen. Sen s'bahet...

Mos mendoni qe amerikanet perkrahin nje marreveshje qe e hedh poshte mundin e tyre gati 3 dekada ne Ballkan.

Kosova bashke me SHBAte superfuqi boterore.

tazuzi25.02.2012/21:53

pala kosovare ish duft me bo bisedime per demet qe ja ka ber serbia kosoves per te zhdukurit qe jan ende te pa gjetur e jo per politik e per gjera qe kan kaluar qka ke me rendesi me na prau serbia si shtet me rendesi se na kan pranu 88 shtete dhe si kan mundur shqiptaret me h ne bisedime prishtin beograd bisedimet ish duft me kan kosove serbi si d shtete po me siguri ska pranu serbija e shqiptaret kan then hajt se ska dert se sjav rrok fort po mos te ngutemi se politikes i del duqi mas 50 viteve thojn flm

Behar25.02.2012/21:45

komenti ma i miri "arbeni" pika 11,edhe duheni me dite more qe nuk pyetet as Thaqi e as Kurti po baba Amerik,edhe ata i kan thone me pranu edhe zavendsekretari amerikan qe ke para nje jave ai kot nuk ka qen ne Kosove,shpresoj qe do te jet ashtu siq po thojn Amerikant ska kthim mbrapa,Kosova eshte shtet i pavarur,e sa i perket rezolutes 1244 ajo ka qen edhe eshte e plotfuqishme ne Kombet e Bashkuara UN institucioni me i larte e deri sa nuk e kemi ... gen si te pavarur ne UN vlen rezoluta 1244...nuk jam me Thaqin por e kam kuptu edhe ato moti se qysh te thojn Amerika ,e kesi heri ata kan thone me pranu ket far fusnoten.Rrnoft Republika e Kosoves

ademi25.02.2012/21:40

O austrodrenicak,mire qe po dijshe me shkrue edhe ata me shume gabime ne drejtshkrim,amo te lutem mos u lavdroni se ju keni shume deshire me u lavdrue,kinse se ju keni qliruar vendin,ka edhe zahir pajazita e shume te tjere qe nuk jane nga drenica e kane luftuar per kete vend,ju te drenices nuk jeni per politike se jeni shume te prapambetur me dituri nga pjeset tjera te Kosoves, ndoshta keni me shume dituri me punue token e malet.
nuk desha te provokoj por vetem ta theme te verteten.

Hastret Hetemi25.02.2012/21:38

MORE JU DRENICA EKENI BA NAMIN MEKAN MOS MEJU NJOFT JU DYHER EKENI SHIT KOSOVEN KET EDIN GJITH SHQIPTART PO TI MORE DRENICAK MOS U FRYJ SHUM KEMI LUFTUE SE KERKUSH MA JUVE VOT SKA MEJU DHAN SE AMERIKA EKA SHLIRU KOSOVEN EDHE SKA KOMENT KTU .

Rahman Rama25.02.2012/21:35

Pika 11 e mareveshjes vertet thot se eshte e perkoheshme,por nese nuk ka afat te caktuar,nuk i dihet se sa do te jet ne fuqi,me muaj,vite,apo dekada!
Edita me mendjelehtesi u shpreh se mareveshtja do te shkrihet si fluska e bores me kalimin e dimnit! Kete menjiher ia hudhi posht bashkbiseduesi Borko,i cili tha se mareveshja do te kete jet te gjate!
Keshtu ndodh kur ne bisedime dergohen amator, e jo ekspert me renome nga lemia e drejtesise dhe politikes,sikurse jan Azem Vllasi,Esat Stavileci,Zejnullah Gruda,Arsim Bajrami,e shum te tjer te cilet kishin me dhen kontributin e nevosjshem,kur Bashkesia nderkombetare po ben presion per te hyr ne lojra si kjo, dhe ne menyr latente po na imponon disa mareveshje qe po e demtojn Kosoven!

refi25.02.2012/21:27

Kjo marreveshje eshte bere ner presionin e BEse per t'ia mundesu serbise nisjen e negociatave per hyrjen ne BE.
E pse?
Ne maj jane zgjedhjet ne serbi.
BEja ka frige se partite ultranacionaliste ne serbi, do ti fitojne zgjedhjet. Me vizen ne xhep per ne BE,Tadici dhe CO do te kene nje xhoker te forte per zgjedhje!
Tash ti kthehemi Kosoves.
Kosoves i premtohen "marredhenie kontraktuale" me BEne dhe perfaqsim ne skenen boterore.
Krejte kjo duhet me i sjelle Kosoves njohje te reja dhe investitor te huaj!!!
Ne te gjithe e dime se keto dy qellime te lartepermendura arrihen me nje imazh te paster te Kosoves.
Cka domethene se, qeveria e Kosoves duhet ta luftoje Korrupsionin, Kontrabanden dhe Kriminalitetin ne Kosove.
Aha, me fjale te tjera duhet ta luftoje vetveten!!!
Me e "logjikshme" eshte, qe te nenshkruaj marreveshje marramendese!!!
Tash e dini se pse kjo qeveri ska se ndaluri, do te pasojne edhe shume e shume marreveshje, derisa populli si ne afekt shikon me gishta ne goje!!!

Edi Prishtine O25.02.2012/20:28

Marreveshja e stabilizim Asocimit dhe heqja e Vizave behet vetem me shtete te pavarura, Shpresoj se kete e kan te kjarte te gjithe Komentatoret qe shkruajene ne kete sajt. Tani zotri te nderuar edhe nji shenim Serbet e veriut dalin me Deklarate dhe kerkojn nga Kuvendi i Serbis qe kete merreveshje ta hedh posht, sepse me kete marreveshje i MUNDESOHET Kosoves ta SHTRIJ SOVRANITETIN edhe ne veri. Pra koleg te nderuar komentator Permendja e mendimit te GJND per Deklaraten e Pavarsise si te drejt dhe qe nuk esht ne kundershtim me te drejten Nderkomebetare , e anulon ne teresi rendesin e R 1244. Kosova per her te PARE po ulet me te dy gjujt ne Sofren e Burrave te Evropes si e BARABART me te gjitha shtet e EUROPES, dhe me goje te veten te paraqet mendimet dhe qendrimet e veta. E ne kete SOFER mund te ULEN vetem SHTET e PAVARURA. Ta ruajme kete shtet e mos ta baltosim vet, sepse deshti apo nuk deshti Serbia REPUBLIKA E KOSOVES esht REALITET dhe si e tille do te jet PER JET , PERVEQSE nese Populli i saj nuk shpreh deshira tjera......

Islami25.02.2012/20:24

Informacion jozyrtar po qe gjendet edhene B92 i marr nga agjensioni beta nese nuk gaboj, kjo shpjegon se nuk ka pas nevoje per gjith kete frike dhe urrejtje ne mes neve shqiptarve po nje faj te madh e ka opozita qe po luan me nervat e qutetarve te Kosoves, shum mire e paska spjegu edhe Edi Prishtine se shum mire thekson se Kosova do te perfaqesohet ne menyre te pavarur, shnet te gjitheve suksese!!!

Sefa25.02.2012/20:16

Na e kan thy neve te diaspores me qet marrveshje. ma nuk presum me ore te tera ne HungariSerbi edhe tash hina per piken 1 ne Rashk, shum ma trup na bjen edhe skena kufi kerkun edhe sigurima ma nuk pagujna , normal ne kemi sigurime internacionale qe deri qitash si ka njoft kosova e na ka plaqkit, haram ju kofshin qato pare.

agimi25.02.2012/19:58

Mos u brngosoni o shqiptare se ju kemi afru shkarrimit te bote bashk me fusnote mbarimi i botes 2012

gimi25.02.2012/19:56

O thaq pse na tradhtove

agimi25.02.2012/19:56

A tradhtaret e Kombit EDITA bashk me THaqin deri dje bisedime teknike tash duleln ne shesh marrveshje dhe bisedim politike dhe teper te demshem dhe te rreziksheme .

safet regjbeqaj25.02.2012/19:53

o shqiptar te nderuar durim o vllezer se nuk na ka trathtu as thaqi as kerkush se ata na vet i kena zgjedh me voten ton ata jan aty sot po serbija me ket marveshje e ka pranu kosoven si shtet e jo nuk kthehet ma serbija ne kosov jo

toka25.02.2012/19:40

E PERKOSHMJA MUNDET TE ZGJAT DERI NE FUNDIN E BOTES APO FORCIMI I PUSHTIMEVE TE TOKAVE NE MITROVIC APO NE LUGINEN E PRESHEVES NDERSA ZGJATJA 2VJET 2VJET

dreni25.02.2012/19:37

Veq diqka po kom qef me mendu ndoshta dikur e riperseritim pavarsin e data osht 28 nentor e flamuri osht aj i presidentit ton te perjetshem Ibrahim Rugova veq opet pom doket qi qaj Thaqoviqi se ka mendjen per Kosove po per Kosovo metohi ncncnc

toka25.02.2012/19:35

kjo eshte shlyrja e pavarsis heqja e imunitetit te kuvendit presidences dhe kthurjen e qeveris si nje sherbtor nen ndikimin e unmikut dhe nenshkrimin e nje shitje nen evrope pa ndikimin e shqiptarve si qenje ekzistuse dhe me plot bindjen mundemi ti themi se politikanet jan tradhetar shites dhe pshtyrsit mbi gjakun qe u derdhe dhe jemi po te njejten koh te millosheviqit ata qe kan shpirt per atdheun duhet te ngrehemi sot o kurre VATANI ESHTE NE RREZIK PREJ TRADHTARVE NE BRENDSI RROFTE POPULLI SHQIPTAR RRNOFT SHQIPRIA

AustroDrenicaku25.02.2012/19:31

Pejani a je analfabet apo aftesite tuaja intelektuale nuk te mundesojne qe te shkruash drejt gjuhen shqipe!? Mua me duket se eshte e dyta!

arben25.02.2012/19:29

pom ne KOT flasim se kur te thot amerika po,mu qu edhe skenderbeu prej vorrit ma se lun topi,sepse se kem liru vet,sa per vet ne ende ishum neper bllac e kukes,95 perqin mashkuj te kosoves kan ikur bashk me gra,bile bile shum nga ta jan veshur me kule i dimi,jam i sigurt se zoja clinton nuk do te na len ne loq,edhe diqka HASHIM THAQI eshte vetem figur sepse pa u anetaresuar ne okb kot e kem tjert jan 100 hrer ma te zi se hasha

Limy Askaj25.02.2012/19:28

o Drenicakk keni marr fam me bacen Ademm se kush ka luftu u dek jan pa senet krejtt se moti ka luftu rrafshi Dugagjinit e Cerrca e Selmon Kadris

AustroDrenicaku25.02.2012/19:22

Respekt Edi Prishtine

Edi Prishtine25.02.2012/19:12

Me kete marreveshje Kosova e CEMENTOJ PAVARSIN e vete. U ruajte permbajtja e jo forma . Ajo cka esht me e redesishme Serbia ma nuk do te mund te organizoj zgjedhje lokale ne KOSOVE. Mendimimi i GJND se ishte vetem keshilledhenes , e me kete Formulim u be OBLIGATIVE per Serbine, Serbia me kete marreveshje vete e eliminoj UNMIK un sepse Kosova do te flet vet dhe ne emer te vetin, jo ma si UNMIK kosovo por vetem si Kosove. Me kete Kosova shkon ne menyr IREVERZIBILE te pa kethyshme drejt PAVARSISE. Dhe vijme te pika e KEYESORE e 11 , ku thuhet se kjo marrveshje esht e PERKOHESHME. Kjo esht ANALIZA me thelle e jo vetem ajo siperfaqesore.

AustroDrenicaku25.02.2012/19:10

Po Bedri une jetoje ne hanin e Vjenes, po ne baze te komenteve tuaja me duket se ti po jetojshe ne drunje me pavijane. Bone ndonji vizite ne Afrike se gjene shume shoke atje dhe e ndjen vehten me mire.

Xhaviti Basel25.02.2012/19:08

Deri kur kosova do te bej komromise...??
Eter popullin kosovar e ka kaplu nje nervozizum i thell me ket marvesh qe beri kryministri thaqi,Si ky njeri nuk thrret parlamentin e te del me nje ze te perbashket,kur esht puna per kosoven.Si muni ky njeri te veproj i vetum ku edhe nga partia e ti ka zera qe ky kompromis po e forcon poziten serbe e po e zhduk politiken kosovar,
vet thaqi kur hiri ne keto bise dimie popullit i xhujke hi syve se keto jan bisedime teknike,Ndodhi e kunderta nga teknike na dulen politike d he shum e rrezikshme.vet ky kontrabandist deri dje thot neper media se rezoluta 1244,ka vdek per politiken kosovare.sdi se qka ben ky njeri per mos die po shprehem me popullore ky po e lepin ate qe e pshytnkrejt e dim se rezoluta 1244,kosoven e fut ne juridiksjonin serb.si pas ksaj qeverie pasmi qen te izelur ne konferencat rajonale,pse mor po na rreni haptas kkosova mur pjess ne disa konferenca rajonale e barabart me shtetet tjera.kemi dy,tri raste ku sebija nuk morri pjes,dhe lobonte ne at shtet nikoqir te konferences qe mos te ftohet kosova,e hashim thaqi e nenshkrujti vet qe kosoven neta perfaqson serbija.me rezuluten 1244.Ky njeri ka pas ku me perdor rezuluten 1244 kemi mitrovicen qe po qeveriset nga serbet,po ky e futi ne ter kosoven prap rezoluten 1244.elusim zotin qe ne bal te kosoves tevien nnjerz te shkolluar,qe din te udheqin politik mos te frigon nga trycnit qe vin nga jash se politikat e jashtit nuk jan reale ato jan politika qe perkrahet i forti ai qe beri luft qe trozoj ballkani.

gani daku prishtine25.02.2012/19:02

une ketu nuk po shof diqka te keqe bashkejetesa me serbine eshte e mundshme se duhet se bashku te jemi ne be dhe per mendimin tim bashkimi me serbi kishte me qene edhe me i mire

PEJANI25.02.2012/18:52

o drenic edhe ju jeni shqiptar,respekt ok ,keni luftu edhe na skem nejt veq mos harroni se krejt drenicen ekem takua epercjell per rozhaj eper rugov ,mas lufte qkaini met male jeni kthye ekeni vjedh neper fshatra prej istogut ekrejt bagtin edukaxhinit,ethojshi kena luftu mare,kur kalojsha neper drenic ishifsha lopt evjedhna te fshatrave perjs,une di si ju kurr skni pas aso lopsh ,ju keni pas veq Ballica, na falni ju drenicakt ,se met vertet neva na ka shlirua dikush tjeter,krejt po shihet per qka keni luftua po mendoni se krejt kosova tash asht ejuvja jo more jo kosova asht e xhith shqipetarve.

zik zak25.02.2012/18:50

Po Arben pika 11. baz e perkohshme pas vitit 2100 do te hjeket,Por mos e harro edhe piken 10.6 mundov pak ta kuptosh,por nuk po habitem me disa qi kemi qillue pa shkollkur neve na e lidh fatin ton nji femer qi nuk din qka eshte shteti se ajo nuk ndjenja as shtetrore e as njerzore sepse nuk din qka eshte familja se pari e pastaj te din per shtetin njeri pa ndjenja familjare E Tahiri

bedri25.02.2012/18:47

austrodrenicaku po jetojka ne han.

gimi25.02.2012/18:36

A KA NERVOZ NE POPULLAT DHE MASHTRIM NGA QEVERIJA NADJ POPULLIT PREJ BISEDIME TEKNIKE NE ATO TE RREZIKSHE POLITIKE DHE SI POE SHOH RAGIMIN NE KOMENTUS PO SHIHET HAPATS NJE NERVOZ DHE TE TRADHTUM NGA QEVREIJA QE PO LUN LOJE TE RREZISHEM ME POPULLIN DHE ME NESHKRIM TE MARRVESHJES FUSNOT . Apo jane ata te cilit shtet e zoisteve qe edhe shba e evropa po ngrisin tensjone me ba rremuja ne vendet islamike me i demtu ekonmikisht dhe me i varfru me i lan pas dore dhe me i lan shtet me problem dhe me i rradhi si shtete te shkales se tret apo te fundit qe mos te ken mundesi perperimi .

AustroDrenicaku25.02.2012/18:34

Te nderuar pseudopatriote e pseudodijetare. Nga komentet e juaja shifet se sa te dijshem e patriote jeni. Nga keto komente shifet se Sa shkurtpames jane shqipetaret mbarekombi.
Une kerkund nuk lexova ndonji propozim per nie zgjidhje me te mire per Kosoven. Secili thote se Thaqi na tradhtoi, etj. Po me pase fuqi Thaqi dhe e gjithe Kosova e kishin shty kufirin deri te Nishi. Duhet me ja dijte hallin vetit.
Ju patriotet e Bllaces merruni me pune tjera e jo me Drenice. Ju nuk jini "as te pushkes as te pendes e as te permenes" dmth as nuk jini trima, as dijetare dhe as punetore.
Drenica ka pase gjithe, ka sote dhe do te kete trima, dijetare dhe punetore se e kemi tradite.
Falenderonju Drenices qe sot dini me fole dhe me shkruar shqip, se mos ishte drenica kishit folge shqipe si ishshqiptaret e Sanxhakut sot

zjadin shiti25.02.2012/18:27

pershendetje
e kam ni pytje per qeverien e ks a ka mundesi qeverien e kosoves me udhheq nje kryeminister i shkolluar e jo si ky i tashmi taqi po nje krye minister me shkoll me hy

Albin Ajvazi25.02.2012/18:21

un mendoj qe amerika per interesa te veta me largu Serbin prej Russis e me ofru ne bashkim Europian na trathtoj...

Mendimi Juaj?

agimi25.02.2012/18:12

O komentus mos u brengosuni se jane bisedime teknike dhe marrveshje e jo per statuse te kosoves apo diqka tjeter ulni nervat o shqiptare

agimi25.02.2012/18:10

Mashtrim i popullit prej bisedime TEKNIKE tash edhe politike me fusnote kjo qeveri me mashtrim po jeton ne qeveri

Budalla25.02.2012/18:06

Keto marrveshje nuk kan kurr fare domethenje. Kur te kthehen perfaqsusit serb ne Kuvend te Kosove kan me i blloku tana ligjet dhe kurr skan me na lan me i qel syt. Nuk po die cka me than vetem se MIRE SE U KTHYM MBRAPA.

labi25.02.2012/18:05

ti dardan drenica ku po rrnojshe ... paske marr ner lula shum

pejani25.02.2012/18:02

se kuptio hiq att drenicakin po krej koaoca ka luftu e moa me qen amerika na kish kall shkau, kerkush nuk asht kunder drenices o njer me nickin drenicak as uqk nuk asht vetem e dernices po e popullit shqiptar

Ereniku25.02.2012/17:56

Gazë i madhë kur të bin rasadi!...

Fejzullahu ,,Zürich,,25.02.2012/17:55

Me ket marvehtje Kosova e ka gjithmon Unmikun afer vehtes !!! 12 44 !!!

bedri25.02.2012/17:52

une ndoshta spo kuptoi pom ma mer mendja qe nuk osht edhe shum keq kjo marveshje duke besuar se amerikant na kan udhezue qe ta nenshkrujm.sa i perket drenicakut per komentin e ti un kisha dasht ti them qe njerzit jan te mllefosur dhe per ata e shprehin shqetsimin,e sa per luften nuk kan luftu vetem drenica ket e dim te gjith por ju drenica s dini tjeter veq se na kemi luftu tash qka nese keni luftu te luni matrapaz me kosoven nuk mundeni apsolutisht ket sju lejon populli...

Faiku25.02.2012/17:50

Po bre arben veq kjo baza e perkohshme sa mund ta zgjas1,5 ,10 30 vjet dhe ne menyre te njeanshme nuk mund te ndryshoj,besoj se po e kupton pse duhet me qene i brengosur,

murati.25.02.2012/17:50

Një hapë mbrapa shkohej me kushtë qe ne startin e ri të bëhen dy para,nese kjo nuk arrihej nuk mundëtë arsytohej veprimi ne fjalë.është brengosëe se kjo ndikon mjaftë keq ne mesin tonë, duke tani ndirë vehten te tradhtuar nga udhëheqsija Aktuale.Kosova nuk është pronë asnjë Partije.

tr25.02.2012/17:49

ju lute radio vician hapni edhekomentet emia se edhe un jom shqiptar por nga kosov lindore

galip ismaili 25.02.2012/17:43

te lumt ozotri xhim se sot u bere ma i menquri shqiptar se ne nga kosova lindore kur bejm marveshje me serbin jemi tradhtar ekur ju vet kosovaret e beni ateher ju jeni atedhetar

Kelmendi 25.02.2012/17:42

Te Lumt dardan Drenica se Bash Njeri nga Drenia esht tu na udhehequr . se mu kan naj qoban nga drenica ishte shum ma mir kosova sod besom

dardan drenica25.02.2012/17:29

Pershendetje SHqiptar patriota Zorragji te Kafev,PO te mos ish DRENICA E UCK ne kry me Hashim Thaqin e HEROJT qe ran per Kosoven ju sot kishit fol serbisht . se gjith DRENICA i ka ban Lufta e ksaj radhe edh vendos vet DRENICA ne kry me Thaqin se ju ma qef kini me ju ma kabull e ban me nejt ner SHKI se me ju udheheq nje njeri nga Drenia

kamer loshi25.02.2012/17:27

menoni ku jem kan ku kem arrit menoj se sna trathton amerika

fazi25.02.2012/17:26

mendimi im asht qe kto nenshkrime jan te pregaditura nga AMERIKA e jukan dergu brukselit siq po shihet e vetmja strategji asht qe veriu ti bashkohet kosoves mej analizu mir net gjitha mnyrat serbija ka hup ju po habitni mas rezulutes 1244 se si dot perfaqsohet kosova net ardhmen e spoe kqyrni qe me ket rezulut 1244 serbija dasht e pa dasht duhet me hjek dor nga veriu e ku ekapas qellimin serbija natyrisht qe veriun me da se kosoven e din fort mir qe kurr ma sdota ket ne dor analizoni senet mir ne mnyr personale e jo partijake ndashit me kuptu realitetin

luan25.02.2012/17:25

kjo marveshje de fakto ibjen qe kosova eshte fmija i serbis.serbija si shtet i plot hyn ne be e kosova vetem me emen por pa adrese,poashtu nuk mer pjes ne gara sportive botrore dej sa ta njofin rusija e kina se perndryshe eka veton.

hafiri25.02.2012/17:20

Po mos te ngutemi, me sharje e me fyrje. se nja muj me ju than qe deri tash Amerika e ka perkrah Kosoven pa reserv edhe pa tradhti.ata e njohin politiken shum ma mir se na, deri sot nuk na kan lan ne lloq,se per Kosoven asht nje hap perpara.ju pershendes gjithve, e mos u beni merak se e kemi Ameriken mbas qe na shtyn perpara si deri sot.

nani25.02.2012/17:18

Këto marrëveshje janë miratuar në bazë të të përkohshme... veq qekjo koka interesant

B.Shala,Holande25.02.2012/17:16

Pershendetje!
A ashte ma mire a ma keq do ta vertetoje koha.
Vetem nje gje duhet ta dine te gjithe komentuesit dhe tere popullata e Kosoves.
Ne e pranuam nje 1244 qe ashtu keshtu e kemi pranuar qe 13 vite me pareper kosoven kjo ka qene prezente.Ndersa Serbija e Pranoje nje 1244 qe nuk e kishte pranuar dhe per kete u ba shkrum e hi nga forcat e NATos.Po te ishte diçka e mire per serbine do ta pranonte qysh atehere.Por serbija e ndodhur ngusht sikur para 13 viteve me pare u detyrue ta pranoj.Ju kisha lute te gjitheve qe para se te flisni ti keni disa gjera para syshe.
Ju vjen mire a po jo edhe nje gje dua te ua them se Hashim Thaçi ne tere historin e tije politike nuk ka shkelur kurr ne derras te kalbur dhe çdo here serbet dhe serbija jane dale te humbur nga Thaçi.
Opozita nese don qe ta ndihmoje Kosoven ne rrugen e me tejme duhet te jet me konstruktive dhe ndoshta do te udheheq ndonjehere.Konstrukiviteti do ti ndihmoje me shume se destruktiviteti.

vaj vatani e mjer mileti25.02.2012/17:11

redaksi e nderuar ka koh te gjat qe komente te mija nuk keni hapun arsyen pse nuk edi askush por edhe ksaj radhe po shkruj e pe tregoj mllefin tim personal eshprehi mendimin me te gjith kolegt komentus ne koha net GJYSHI IM KA QEN ME NJI FAR KOHE POLIC I SHQIPERIS SE MADHE NE AT KOHEN KUR KOSOVA E SHQIPERIJA QET BASHK PER TRI VITE E TASHTI E SHPALLEM PAMVARSIN E GEZUM VETEM KATER VITE ME EMRIN MA TE MIR QE EKIMI PAGEZUE REPUBLIKA E KOSOVES E AS NUK ASHT NJERZORE E AS MORALE ME U QUE NJI GRUP NJERZISH KISHE SI POLITIKAN I THOJN VETIT E ME HJEKEN PA E VETEN ASKAND PA E SHQYRTUE ME KERKAN E QKA DESHTA ME THAN QE O HASHIM THAQI NUK KA QEN REPUBLIKA AS E JOTJA E AS E EDITA TAHIRIT QYSH TJU QOHET JUVE ME HJEKN A ME VNUE PO KA QEN EKREJT KOSOVES E PEJ DITES SE SODIT KAN ME SHKUE EDHE 50 VITE E SUN KENA ME KTHYE AT REPUBLIK AT EMER redaksi e nderuar ju pershendes e ju lutem me hapni komentet e mija

perparim25.02.2012/17:09

Marrveshja eshte aq e keqe sa smund te thuhet,bota perndimore pasi e njohu pamvaresin e kosoves tani ju ktheu prap nen rezoluten 1244,ndergjegjesohuni pak pse e beri kete,nuk eshte faji i thacit,por ndertimi i atyre 800 xhamive dhe shpallja e 98 muslimane e popullsise se kosoves e ka tmerruar boten perndimore dhe fakti po tregon qe po ju le prap nen zgjedhen serbe,evropianet dhe amerika ndjejne alergji nga feja muslimane,prandaj zgjohuni sa seshte vone dhe mos degjoni perralla se ceshtja shqiptare eshte zgjidhur,me kete gjendje qe eshte sot nuk ka per tu zgjidhur kurre.

Muhabi25.02.2012/17:06

Me duket se nuk eshte humbur shume,munde te fitohej edhe pak me shume sikur te perjashtohej UNMIKu fare dhe te shkruhej qe marreveshjet e firmosura nga ai perfaqesohen nga Kosova,dhe e dyta te thuhej se marreveshjet me Kosova jane te vlefshme vetem per rajonin dhe jo per ato nderkombetare jashte rajonit te Ballkanit.

izet25.02.2012/17:05

Nese ne 10vjetshin e fundit te shekullit te kaluar Shqiptaret e Kosoves kane pase arsyena per te ia ngrite nje llapidare Sllobodan Millosheviqit per te gjitha te keqiat qe e sollen pavaresin e Kosoves, atehere jane Serbet ata qe ne 1020 vjeteshin e pare te ketij shekulli kane aarsye te ia ngrisin nje llapidar Hashim Thaqit. Per te njejtat arsye.

ardit bryma diti25.02.2012/17:05

ma shum po um brengosin komentimet rreth marrveshjes se vet marrveshja

mikro25.02.2012/17:01

nje gja pome intereson athu kuka mete adem demaqi qe eka palu ..... enuk po flet hiq sen sishe kane puna eti offfffff rreki shpija leku tmira a baco miaaaaaaaaa kis kis.

Mali25.02.2012/17:01

Met vertet eshte veshtir me dhane nje koment te kjart, por e kam nje shprese se askush tjeter, por Amerika nuk na tradhton, kuptohet, mendim i imi personal edhe pse nuk e meritojna, sinqerisht e kan tepru me keto leshime qe poj bajn ne ballafaqim me Serbine, ne jemi viktima dhe nuk kemi qka te humbim, shpresojm se dot behet mire.

Bujari25.02.2012/16:59

Edhe sa here duhet Kosova me e shpalle pavaresine me u pranue pej rusie e serbie dhe evropes.
E kisha lute Tvarten ti qojme nje pershendetje Thaqit pej amerike me kongen Moj evrope une po t'shkruej leter ,te kenduar nga Shkurja

Valjaa..25.02.2012/16:49

Qkaa ma paski zgat kaq shum, kishi mujt me permbledh me ni fjal FITOJ SERBIA qyyy@@

Peja25.02.2012/16:48

luli ketu nuk asht tema per albin kurtin po per marrveshjen kosove serbi qe e ka nenshkru kryetari pdks i juaj edhe askujt nuk po i intereson qka shkrun gazeta lajm sepse ajo gazet asht vegel e thaqit,mos u mundoni me jap lajmet ne kohaditore se jeni bo si morrat e kqij kjo asht nje lloj scam qe ki komentu

besnik morina25.02.2012/16:46

valla edhe ti lul qka dole te vetvendosja a spo e she hashim thaqin qe po e shet kosoven ashiqare edhe po i burgos shokt e vet veq qe te rri ne pushtet ma mir qe e kan zan albinin me shkie se hashimin me shkina gjith mon serbet kan lu nje loj te mir me femrat e tyre tu i mashtru politikanet sikur hashimin kjo marrveshje esht marri per hashimin dhe per kosov jan kthy ne kohen e unmik

Gashi25.02.2012/16:39

Ne ket marveshje nuk po sho fitus as nga kosova as nga serbia,kjo marveshje koka veq me pae bashkimi EU...qe Kosova e serbia bajn marveshje.me lexu veq ket te 5.3 te tregon se kjo marveshje nuk ka jet te gjat dhe eshte e perkoshme.

sylejman kryeziu25.02.2012/16:38

Syla oo arben qe 13 vite jemi te perkoshem.e nga sot edhe 30 vite ne vazhdim.

isa25.02.2012/16:31

a duhet tash sipas ksaj marrveshje ti ndrrojm prap pasaportat a do ta perdor kosova flamurin e serbis a po te unmikut ne perfaqsimin rajonal ??? !!!se me flamur te kosoves normal qe ska mundesi me shku ne perfaqsim pas ksaj marrveshje

petriti25.02.2012/16:24

@luli
kur policia e tu kosoves smundet me faktu kush ju ka vjedh nshpi t veten ndhomen e deshmive smundet me faktu asgje tjeter

besi25.02.2012/16:24

ja une sen qetu spo mar vesh hiq nese mun ikush me ma perkthy kish bo mir sen hiq amo bash hiq

ylber Gashi25.02.2012/16:18

tashti duhet presion me i madh per mitrovicen,barikadat duhet te heke sa ma shpejt dhe te gjitha marrveshjet duhen te zbatohen ne praktik e jo vetem ne leter e jo ne fjal.dhe te kontrollohen se a po zbatohen.ylberi freiburg gjermani

eme25.02.2012/16:15

keshtu e ka puna kur te drejtojne te marret dhe injorantet

london25.02.2012/16:12

REVOLUCION asgje tjeter poshte qeveria .

idez idezi25.02.2012/16:11

po pse prej serbeve? si duket edhe mediat kosovare,...........

Dibrani25.02.2012/16:09

Qa o bre kjo puna e fusnotes s'po miret vesh as prej permbajtjes se saj ?! Me ni Thaqin thote Kosova ka fitu nga marveshtja, me i ni analistet politik thojne e hupem so ... nitetin politik dhe eshte cenuar shtetesia.... ne anen tjeter me i ndjeke lajmet ne mediat e shkieve thone qe Serbia ka relizu qellimet politike me kete marveshje, kurse opozita Serbe akuzon poziten per tradheti....Tybe asnjera pale spo din pasojat afatgjate te marveshtjes qa kane nenshkru.

luli25.02.2012/16:08

akimet e Kurtit me serbët, i fakton policia
PRISHTINË Dëshmitë e deputetit të PDKsë, Bekim Haxhiu se lider i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ka mbajtur lidhje me strukturat ... të Serbisë,janë konfirmuar edhe nga faktet që dalin nga Policia e Kosovës.

Faktet për takimin e liderit të Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti me serbët e Binxhës të komunës së Klinës i ka edhe Policia e Kosovës në Klinë, shkruan gazeta Lajm.

Duke u referuar në burimet e veta, gazeta shkruan se policia posedon detaje të hollësishme për këtë takim, ndërsa lideri i Vetëvendosjes ka heshtur lidhur me këtë rast, sikurse edhe anëtarët tjerë të kryesisë së kësaj lëvizje.

Në raportin konfidencial të siguruar nga kjo gazetë, shihet qartë se lideri i Vetëvendosjes Albin Kurti, saktësisht më 17 janar të vitit 2004 është ndalur nga Policia e Kosovës në fshatin Binxhë të Klinës.

ibishi 25.02.2012/16:07


Na e paskan q.. nonen me kete marrveshje . Koha me e rrzu kete qeveri kuislinge !

arbeni25.02.2012/15:59

mos o hallakatni Shqipetar!! une nuk jam me Thaqin e as nuk me intereson politika e tij, por shiqojeni me kujdes kete marrveshje...e gjitheqka thote artikulli 11.,,pra mos u merzitni.
11. Këto marrëveshje janë miratuar në bazë të të përkohshme.