Nis Java e Minatorëve, rikujtohet greva e para 23 vjetëve

Publikuar: 20.02.2012 - 09:24

Mitrovicė, 20 shkurt – Minatorėt e Trepēės, nė pėrvjetorit tė  23-tė, nga sot e deri mė 28 shkurt 2012, me manifestimin do tė rikujtojnė grevėn e urisė, qė asokohe shkundi themelet e Jugosllavisė. Gjatė kėsaj jave, Javės sė Minatorėve tashmė tradicionale, do organizohen manifestime dhe veprimtari tė ndryshme nė pėrkujtim tė kėsaj ngjarje sė lavdishme.

Ndėr tė tjera mė 20 shkurt 2012, nė Stantėrg, nė ora 11:00 hapet manifestimi Java e Minatorėve, kurse  mė 21 shkurt, nė sallėn solemne tė Kuvendit Komunal tė Mitrovicės, duke filluar  nga ora 10:00 mbahet simpoziumi shkencor “Trepēa ndėr shekuj”, qė e organizon Instituti i Historisė sė Kosovės dhe Lidhja e Historianėve “Ali Hadri”. Sipas njoftimit mė 27 shkurt, nė Kishnicė, nė orėn 11:00,  mbahet njė manifestim solemn, kushtuar kėsaj ngjarjeje historike. Gjatė ditėve tė Javės sė Minatorėve, do tė ketė edhe veprimtari kulturore e sportive, homazhe e vizita nėpėr familje dėshmorėsh etj.