Dy firmat e Xhavit Halitit

Publikuar: 19.02.2012 - 08:42

Prishtinė, 19 shkurt – Nėnkryetari i Kuvendit tė Kosovės, Xhavit Haliti, ėshtė edhe biznesmen. Nė dy firma tė regjistruara nė Kosovė emri i tij figuron si bashkėpronar.

Haliti, zyrtar i lartė i PDK-sė, vetėm njėrėn firmė e ka deklaruar nė Agjencinė Kosovare kundėr Korrupsionit, nga e cila thotė se nuk fiton asnjė cent. Pėr tjetrėn thotė se nuk di gjė, shkruan sot gazeta Koha Ditore.

Sipas gazetės, “DBBH Kosova Clinic Management” me numėr regjistrimi 70405407, e regjistruar mė 25 janar 2007, figuron nė formularin e deklarimit tė pasurisė tė Xhavit Halitit. Ai thotė se nė kėtė firmė private ka 25 pėr qind tė aksioneve.

Pėrveē Halitit, pronarė figurojnė edhe Gani Dreshaj, Roland Josef Berlinger dhe Olaf Baas. Aktivitetet e saj tė pėrshkruara nė formularin qė gjendet nė Agjencinė pėr regjistrimin e bizneseve nė kuadėr tė Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė janė hotelet, motelet dhe restorantet, pėrgatitja dhe dhėnia e barnave sipas recepturės, tregtia me pakicė e mjeteve mjekėsore dhe ortopedike, veprimtaritė e mjekėsisė sociale, veprimtaritė e spitaleve, veprimtaritė e praktikės stomatologjike, veprimtaritė e tjera tė rekreacionit, ndėrtimi i lartė dhe i ulėt. Kapitali i saj ėshtė i deklaruar 25.000,00 euro.

Firma tjetėr e regjistruar si shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar ėshtė edhe “Macrometal Kosova”, me seli nė Vrellė tė Istogut. Pronarė tė saj figurojnė Xhavit Haliti, Gani Dreshaj dhe Alexander Michael Julius. Aktivitete tė saj janė tregtia me shumicė e drurit, materialit ndėrtimor dhe pajisjes sanitare, kompletimet e tjera ndėrtimore, tregtia me shumicė e artikujve tė imėt metalikė, materialit instalues dhe pajisjes sė ujėsjellėsit dhe ngrohjes, etj. Kapitali i saj figuron tė jetė 3000,00 euro. Pronari i kėtyre dy firmave, Xhavit Haliti, ka mohuar tė ketė ndonjė firmė. Ai nuk ka dhėnė pėrgjigje tė qarta pėr pronėsinė e tij e as pse nuk e ka deklaruar edhe firmėn tjetėr.(Gjerėsisht lexoni sot nė gazetėn Koha Ditore)

rahovecjan21.02.2012/15:14

ah sa i urt po dokesh ne televizor bre

Ilir20.02.2012/10:25

Serbet e kane pasur fare te qarte se prej kujt do te qeverisemi ne Kosove. E dine ata fare mire qe do ta shkaterrojme vetveten. Meqe jemi popull qe durojme, e meritojme te na vjedhin e ... sin analfabetet SHIKiste te sojit te Xhavit Halitit.

arendalipeja20.02.2012/09:59

UNE PERSONALISHT NUK E NJOH KETE NJER XHAVIT HALITIN ,AJ ESHTE I DERYTUM ME TREGU DETALISHT PER BIZNESE DHE KREJT PASURIN E TIJ SE SI KA ARDH DERI ATY,KETE JA KA BORGJ POPULLIT OSE LET JEP DORHEQJE AJ DHE TE GJITH ATA DEPUTET QE NUK TREGOJN TE VERTETEN DHE DESHMIN PER PASURI,,NE GJERMANI KRYETARI JEPI DORHEQJE PER AKUZIME KORUPTIVE PRA JETOJM NE EVROP DHE JU DUHENI TE VEPRONI SI NE EVROP,,,LAVDI DESHMORVE

Afrim20.02.2012/08:10

Perpos me ja sha nanen kti krimineli smetet asgje tjeter.
ner marum pa buk e kta kriminel terorizojn Popullin

bajati19.02.2012/14:01

pasha xhavitin po,xhaviti ashte forte puntore i zelleshem,ky punone naten,e diten flene ne parlamentin tu kosoves.mozo ma keq.

Blutich19.02.2012/13:53

Zo,, Caplini, 70 perqind te Kosovarve nuk e kan problem se si te shkrihet bora, por si ta sigurojn ushqimin ditor dhe te mbijetojn,,, vetem hajnat e Kosoves e kan problem boren se nuk po kan mundsi per udhtime luksorioze gjat wikendit.E ju zot.. Caplini, nese e perkrah Zeken per biznese me fondet e vjedhura, jeni po ashtu ,, Patriot si ai.

ylli Z19.02.2012/13:48

Zeka i ka dhen shum ksaj lirie qe e gzojm ne sot e leni dezinfomatat e spekulimet neper media dhe gazeta .Me Respekt GjILANI

diku 19.02.2012/13:39

gjith mon o kan kush rrin ner dardha han dardha po ban vaki qe dikuj i pihen dhamete tash lenja kohes

Morinawien19.02.2012/13:32

Per disa komentus qe kan shkru qe" ska nbot kshtu"ne vendet europiane pa qe bisnismen as politik smuj arrit sen edhe jam i bindur qe shumica parlamentarve ne vendet europiane kan bisnese se sa vjedhin europiant kosova se ka bugjetin ata hallku po punojn ka 30vjet neper europ e spo muj e marojn ni shpi poplli jon po dojn per kater vjet po menojn mu ba gjerman boll o punu per kater vjet bile shum o punu qfar gjendje o ka kosova fantazi assht

lindi Peje19.02.2012/13:31

Xhavit Haliti....... ne shume menyra ka kontribu e ne cilat menyra e din aj vete e jo ne disa qe po ja fusim me komente aspak te sakta.Xhavitin Halitin e njof vetem permes TVse dhe te vetmen here e kam vrejte ,,live" ne nje ceremoni varrimi ne fshatin Novoselle e Pejes dhe ate dite kam vrejte se ska pas njeri qe sju ka afrue i ka zgjate shtrenguar doren dhe marre ngryk. Pra kam vrejte se Xhavit Halitin shume po e dojshin bashkefshataret e tij dhe banoret e lokaliteteve tjera per rreth qe ne ate varrim ishin diku rreth 300 e kusur veta.Se a ka pasuri te ligjshme apo paligjshme une smund te komentoje sepse lehte eshte me ja fut kot dhe pa pike lidhje.Ndersa sa i perkete DY pompave te benzines ne rrugen PejeRadac ato jane te vellaut te tij dhe gruas se vellaut te tije Gjermanes mjafte mjafte punetore e jo te Xhavitit dhe te gjithe e dine se Vllezrit e Xhavitit kane pas kapital edhe para luftes,jane punetore te mdhej, te shkolluar edhe qytetare te urte. Nuk e perjashtoj mundesine se Xhaviti te jete pasuruar ndoshta ilegalisht sepse vepron aty ku te gjithe po behen milioner e sidomos ne Qeveri ku kta te PDKse ja kajten nonen u qarten prej pareve aaaaa.por nasht se kosoven e ka qliruar e vetmja PDKja e ka qliru me jau kajt nonen te gjithe tjerve.
ME RAMUSHIN,ISA MUSTAFEN . . .e tjere disa do te jete taman mire,mirepo duhet ndryshim i krerve te policise sepse kta qe jon nuk do te mujne me reagu ndaj ish zoterve te tyre. Mandej pro Thaqistet do te bojkotojne shtetesine e mirefillt... do te kete probleme,jemi gjalle dhe do ta shohim

agimi19.02.2012/13:13

Ne qoft se jane popmpat e tije qyshe e kame taku nje puntore nje shoke para disa viteve se une jetoj jashte e mora vesh se duke bisedu me tregoj se punoj tere dite deri ne mengjes qe i orari i PUNE PA NDERPER MBI 24 ORE QE DO TE THOTE SI SKLLAVE QKA I DUHEN MILJONAT KETI XHAVITETI KU E SKLLAVRON POPULLIN .

çaplini19.02.2012/13:10

Sa me shume biznese qe hapen ne Kosove do kete edhe me shume vende pune,apo doni punesim apo doni te vazhdoni te silleni kafeve duke u marre me veprimet e te tjereve.ZEKA ka punu shume per ketO dite te lira qe po i gezojme.
Gjithe politikanet e fuqishem kane pasuri dhe kapital si ne Kosove edhe jashte saj.Pikerisht keta njerez me kete kapital jane ata qe do e zbusin papunesinenormalisht per ata qe dojne te punojne.Edhe ju lutem qytetar tu Kosoves mos ofendoni pa baze sepse dikush ofendohet nga komentet tuaja analfabetike,sepse po shihet qe keni probleme me drejtshkrimin,dhe mos u merreni me shpifje dhe shkrime te kuzhines serbokeqe.Fjala UçK dhe qe besa edhe UçKja eshte veper e ketij burri,se sa per disa tjere as punen e qobanit skane dite me e krye e lere ma shume.Ishalla po shkrihet bora,e skemi vershime keto jane hallet tona,se sa biznisi bohet ktu mos e hupni kohen kot.

Blutich19.02.2012/13:10

Shqiptari eshte si domatja pa ja shti kungjin as nuk bon e as nuk rrin. Eshte tmerr kush po e udheheq Kosoven... Pasurit qe i kan kta hajnat jan prej fondit ,,vendlindja thrretdhe 3...Tragjedia ma e madhe eshte se nuk jep askush llogari per afer 240 milion marka dhe franga zvicrane???

agimi 19.02.2012/13:07

SPo e kuptoj nje qe dy firma miljoner e humbe kohen kote ne paralament per 2000 apo 3000 euro ne mujte po ku eshte dobija e ketyre miljonerave pse lakmojn pozita ne qeveri dhe varen ne rroga te turpsheme ne qeveri ku kemi me qindra te papune dhe varferi .

Hastert Hetemi19.02.2012/12:56

MORE QKA PO JU VYN AJO PASURI ME NJERSEN EPOPULLIT SEAJ FAR XHAVITI HALITI SEKA KRYT PER BIZNES AS KURR SKISH MUJT ME ARDH TE AJO PASURI BRE NE FYT JU MET MOS PAQIN KU MEJ QU ATO PARA .

izber Pasjaqa19.02.2012/12:53

Keto paea nuk jane te rrogava por jane parat e azilanteve qe u kane marr 3 perqinshin.Jo vetem ky por te gjithe ata qe ishin komandant,she tubues e mbajtes re parava kane biznese,kan blere pasurit e Kosoves dhe zoterojn qdo gje.

plaku19.02.2012/12:48

mi ngu kta udhgehqsat e kosoves jan tu hjek per nji kashore buk??????? nuk kan te ardhura fare

sulltani19.02.2012/12:44

o mos ju vjen qudi kqyrjani syt e vetllat

analisti19.02.2012/12:26

duke mos fituar as nje cent eshte bere milioner deputeti i HASHIM THAQIT

Dani19.02.2012/12:24

Qka ka lidhje moe ps eka firme me investor te huaj apo te perbashet....
Nr te gitj vendet tjra eshte e ngjajshem...
Krytr i Lushnjes ka qen vet pranar edhe drjtor edhe krtr ne ji mandat te nji firme metalik shum te sukeseshem

ylli19.02.2012/12:18

Osht tmerr kjo qka ndodh nks as kund ne bot nuk ndodh sikur ne ks kejt hajna prej Thaqit e deri ne pastrusen e parlamentit.
Kejt jon Hajna ska sen prej tynev veq Hajni.

sali syla19.02.2012/12:14

Gani Dreshaj eshte dhe ka qene puntore krahu ne Gjerman .Te gjithe qe punojne ne Gjermani e dine se si mund te behesh i pasur atje.Me rroge te nje puntori krahu por edhe me qen prof.nuk mundete askush me u bere i pasur.Xhavit Haliti eshte pronar i Sinalkos si dhe i te gjitha atyre pronave qe i permendet ne artikullin e lartepermendur.Pra Xhaviti mshefet pas emrit te Gani Dreshaj dhe te tjereve se vete i ka bere keto firma me parate e popullit te Kosoves.Ju pershendes lexues te nderuar Vrellasi.

llugi19.02.2012/12:08

ky njeri qe ulet aty ne at ... rike se ka vendin aty eka vendin ne burg.besa jo veq ky po dhe do shok qe ika ne parti

toni 19.02.2012/11:57

Perveq atyre dy kompanive Xhavit Haliti eshte bashkepronar i Alpetrol se bashke mu Latif Kryeziun. Keto informata jane nxjerre nga njerez brenda familjes se z.Latif kryeziu. Ne kohen kur pronar ishte vetem z. Kryeziu kjo kompani per 10 vjet ka mbetur me dy pompa mbenzine. Ne momentin kur z. Haliti e investoi kapitalin e tij per 1 vit u investuan pompa te reja neper krejt Kosoven.

daniel19.02.2012/11:50

Un jam mergimtar qe jetoj mese 20 vite jasht,kam biznes ne Kosov qe 15 vjet por kurren e kurres nuk munda te fitoj nje tender me ndergjegjje te paster. E tash i kam punet me keq se qdo her tjeter kam investuar afer 300.000 euro. E keto Politikan per nje nate MILIONERA A ka drejtsi ne Kosov jo kurr nuk do te ket

hysni19.02.2012/11:47

KOMENTUS TE PA DITUR KU PO JETONI ASNJE POLITIKAN EVROPIAN QE ESHTE NPUSHTET NUK ESHTE PA FIRME EDHE PER XHAVIT HALITIN ESHTE GJE NORMALE ME PAS FIRME VETEM JU PO TREGONI SA TE PRAPAMBETUR JENI KLM.

Mitroviku19.02.2012/11:43

Nenkryetari i Kuvendit të Kosovës!!!
I ka me rroge të majme, me banesë, me kerr, me honorare, me krejt qka i don zemra, dhe prap nuk ngopet??
Qfare barku paskan more këta njerëz??Qfare alienësh qenkan kta more, a prej qfarë planeti erdhën a???

Mergimtari nga Italia19.02.2012/11:43

E pelqej komentin e korrupsionit.

lyonasi 19.02.2012/11:40

un vetem komentin epar e lexova eshte evertet qe kosova eshte nje vend i izoluar pikerisht me njerz te kooruptuar qe aspak nuk punojn per shtet.shum evertet eshte qe jemi vend sikurse siria komuniste ,por tek ne eshte diqka me ndryshe sepse diaspora e ushqen kosoven qdo njeri ka nga nje te familjes ne gyrbet , andaj rrin te qet perndryshe dhuna kishte per te vazhduar njejt sikurse libi,siri algjeri egjipt . kosova eshte nje shtet ku familjarizmi ndikon ne pushtet .

melot peja19.02.2012/11:34

qa pi duhen tana ato para edhe pak ka me vdek kur gje smunet me marr me veti veq nje sandak te drunit ma mir i bjen mi ndimuar familjet qe luftojn per kafshat goje

nesi19.02.2012/11:29

Ka ma shumë ZekaXavitë Haliti 130000 mbanë në bankatë e Kosovës rethë 30000 mbanë në bankatë Zvicrrane disa qindra që i ka në bankatë zvicrrane anonim është kjo mundsi në Zvicërr për shuma të mdha.
Xavitë Haliti kemi nejtur dikurë në restorantin hollyvod në Tiran aty ku u takojshe nganjëher me Nanon e Klosin nukë them se nukë ke bër gjë per Kosovën por them që ke bër edhe shumë krime të them se as ti asë shokët e tue nuk kan filluar e themeluarë UQK porë ti bashkë me shokët e tu u kapët pasë UQK pasë gjakutë të derdhurë u kapet dhe e kapët lekunë e ndihmen e mërgimtarve keni keqperdorur me miljona euro.
Ndërsa me këta miljona e me vetë gradime që i dhatë vetvetes ne e dimë që ti u vetgradove nga shokët e tu në Gjeneral Majorë pa edhe një ditë të vetme në frontë. Me vie keqë nga disa sherbime të huajatëqë na ndihmuan aqë shumë që ju u lidhët me ta e fituanë besimin duke menduar se ju ishti që kishi kontrollë mbi gjithëqka.Ti ke urdhëra në SHIK dhe drejtsia duhet të mirret me tye!

Ekremi19.02.2012/11:21

Eeee more more Shqiptar, ky vend eshte bo sikur Siria, naj dite kan me ja nise me na ... popullin, deri sa na te rrijme duarkryq para ketyre hajnave idiotave... Po me dhimben ushtaret e UCK qe kan dhane jeten per kete vend , edhe hajnat ne shpine te tyre me hanger, kjo eshte tmerriiiiiii ....

ferizaj19.02.2012/11:20

Bravo koha per kto shkrime e zbulime, vetem ju kisha lut pak edhe doganjerave te kosoves pak mej hulumtu , e kom ni kojshi ne ferizaj per 5 vjet i ka ba dy shpija qe kushtojn 500.000 euro a rrogen se ka as 800euro ne muaj

Dardanaga19.02.2012/11:07

Kur perandori Xhingis Kan vendosi qe ne linin e par te frontit ne vend te kuajve ti vendos gomaret kjo ishte per te fillimi i fundit te ksaj perandori. Edhe ne, dhe shtetsia jon jemi tu veprue njejt, ne vend te njerzve te dinjitetshem e te shkolluar i duartrokasim gjysemanalfabetve te parfymosur e te veshur me tesha te shtrenjta por kot sepse llozen gjenin e kan per qindra vite te fukaras se uritur.

mergimtari19.02.2012/11:00

a thua a ka naj biznes tjeter ne shqipri mesiguri ka vetum boll paska investu ne kosov ndashta ja sheh harin najkush more

meti novosell19.02.2012/10:58

PO i ngrati se ka pa luften me sy kurr veq ne tv,por ato jan paret e gyrbetqarve tan te ngrat qe skursyen as buken e gojes per ta ndihmu kosoven, dhe te gjitha ato te holla te gyrbetqarve u keqperdoren nga kta njerz te pa moralshem mbas lufte duke ... njerz te lart shtetror dhe duke bar firma private,por po shpresojm si thot ni shpreje popullure zoti sosht i von per as kond PASI QE POPLLI SPO KA QKA JU BAN

toni19.02.2012/10:57

Keto qe po permenden ne ket shkrim nuk jan as 5 perqind e pasuris se ti.

Kushtrim Gashi19.02.2012/10:55

Hej o shqiptar, e qysh bre duhet me kon politikan e burr i mire? A po me kon fukara deri ne temel? A po mendoni qashtu qe je fukara je politikan i mire? Po kqyrni more politikanat neper bote krejt milionera i ki! Po nuk mundesh me kon i suksesh'shem si politikan nese ske pare, kta regjistrone ne koke!

luli 19.02.2012/10:50

kuku un paskna mendu se ku esht burr i mir e qa koka ky hajn

Korrupsioni19.02.2012/10:47

Ani moj Kosovo mos thuaj mbarava se djemet tu ende jan gjall ne kamb ja que i madh e i vogel tu te vjedh skaj ne skaj..........Kosova mbas jufte u be sikur nje dyqan kur falimenton dhe paralajmron popullin ne kete koh ka aksion dhe kush mundet me kap ...uuurajjjjj

firaja19.02.2012/10:46

KTV ju pershendes gazetar vetem hulumtoni tregoni popullit kushjan kto qe jam ber mrena nates MILIONERA,pastaj letja japin voten veten villen ne prevall keni par qfar ville ka un qe 20vite zvicerr,, nuk mu muj me ba asi ville flm..mos me kan dhe ju gazetar kosov shkon si MONGOLI,valla qka mos bej,po VOTONI VOTONI PRAP APET KTO HAJNA popull i gjumit jem ne,,vetem flejn,,

Arsim Sylejmani19.02.2012/10:45

ne opinion e kishbo nje shkrim e me folke per patriotizem per bashkim kombetar e sene tjera mu doke ma pap se papa.... e more profiter

zvicerr 19.02.2012/10:31

o ky xhavit haliti me kta shokt e vet shpejt ka mu mshel ne burg per krime qe ka ba edhe korrupsjon si fatmir limaj hiq mos nini o popull se dikush asht tuj kqyr kto sene edhe kto pare si ikan vjedh kta ahajna

emir19.02.2012/10:02

Pse cka mendut Ju, mos vall besoni se kta jan melaqe jo jo kta jan figura gjysemanalfabete qe kan vetem nji qelim PASURIN.
ca me ba

Veterani 9919.02.2012/09:59

Qka ju keni gjujt njerit ne kry ne kete dite vikendi.
Pse nuk e lejshit per ndoj dite tjeter.
Ja keni prishe njerit kafen e sabahit ....

toni19.02.2012/09:53

kta jan patriotete passss luftes kta jan ata qe thon kem luftue per kosoeve kta jan,por e verteta esht krejt ndryshe sepse kta nuk paskan luftue per kosoven elir por per tu pasuruar per veti,nje dit zoti do ti denoj kta njerz qe kan ... edhe shqiptar te pa fajshum e tash kan ble tok e pompa turp turp per kta njerz qe fare nuk mendojn per popull

kadir19.02.2012/09:52

xhavit a mi gjan nja 10 mij euro se pasha robt pom vyjn

xhela19.02.2012/09:52

mos e gjelozoni more njrin se ka punu fort per me mrri ket pasuri..ka qen ne zvicerr ka punu ne firme ndertimtarie ka 17 ore ne dit..as nuk ka hanger as nuk ka pi krejt paret i ka kursy per ket dite te sodit..hahahhaha ky ke vici i vitit 2012 opuna e hajnave esht merre njanin mshoi tjetrit..hajna permi hajna..ishalla dikan bilem e ka punsu ne ato firma..

ejup hajdari19.02.2012/09:38

dy firma shum njerz te zot sa jan kta ne qeveri se cili ka mej pas ka 10 firma se dy firma pak jan deri dje jen kan tuj rue lopt tash i kan ka dy tri firma bravo ju koft se po dini mi sill korrupsionin qashtu duhet.

Quxhuku19.02.2012/09:37

A mos po nin naj sen mire a?!! O xhavit shiqoj ndonjeher emisionet " Edhe une jam Kosove".

muslimani19.02.2012/09:26

Sulltan Pekmezi!?

qaqi6319.02.2012/09:21

po u dashka me lyp ndihma per "Fukaran"
se pompat e benzines ne pej nuk jan te tija por ne emer te nans te tij
e tokat ne ekonomi te vrreles nuk jan te tija e shum e shum te tjera i shreti

Hasani19.02.2012/09:10

Xhavit Haliti eshte edhe bashkepronar i tokes bujqesore ne Vrelle edhe i dy pompave te benzines ne rrugen PejeRadavc, por cka mi bere keshtu e ka Kosova e Lire si ne bashqe te Babes.

Donati19.02.2012/09:06

Po nuk eshte vetem ky, jane djemet e Isa Mustafes me shume biznise, djemt e ish Presidentit Fatmir Sejdiut me shume biznise si Don kafe etj etj. Krejt politikan e ish politikant me familje jan ne biznise ne shperlarje te parave,si LDKPDKAAK bile as VV nuk ka mbet e pastert ma me futjen e Selimit e Krasniqit. o Popull.

toni banje19.02.2012/09:02

pompat e benzines ne pej dhe istog te cilit pronar jan,e more Xhavit Haliti kan me te mbetur ne fyt djersa e popullit, me hajni ke ber pasuri ke bler mija hektar tok nga kompania Ekonomia ne lubov te kujt esht ata more ndyresir, kungulli mbi uje nuk ec gjithmon ket duhet ta dish.