Murat Jashari: S’është kjo Kosova për të cilën u sakrifikuam

Publikuar: 18.02.2012 - 09:01

Prekaz, 18 shkurt – Nė katėrvjetorin e shpalljes se Pavarėsisė sė Kosovės, Murat Jashari ka pritur e pėrcjellė tė gjithė ata qė ia kanė mėsyrė Kullės sė familjes sė tij. Teksa ka folur pėr 4 vitet e shtetėsisė sė Kosovės, dhe nuk ka ngurruar tė kritikojė klasėn politike tė vendit, sė cilės, sipas tij “i janė konsumuar politikat dhe shterur kapacitetet”. Ai i ka porositur udhėheqėsit qė para se tė pėrmbyllet procesi i pavarėsisė se mbikėqyrur tė zgjidhen problemet nė veriun e Kosovės.

Ka thėnė se iu gėzohet arritjeve tė shtetit, por mendon se ka mundur tė bėhet shumė mė shumė.

Pavarėsinė e Kosovės Murat Jashari, pėrfaqėsues i familjes sė madhe Jashari nga Prekazi, e vlerėson si arritje tė madhe nė saje tė sakrificave tė shumė brezave ndėr dekada e shekuj. Por shton se pritjet kanė qenė shumė mė tė mėdha,qoftė nė mbėshtetjen e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr njohje tė reja, qoftė pėr ndryshime tė tjera pozitive nė Kosovė.

“Kemi mundur tė punojmė shumė mė shumė nė sferėn e shėndetėsisė, arsimimit, gjyqėsorit, etj., sepse nėse njė popull nuk ėshtė i arsimuar dhe i shėndetshėm, kurse ata qė e shkelin ligjin nuk e marrin dėnimin e merituar, lė shumė pėr tė dėshiruar”, ka deklaruar Jashari.

Situata nė tė cilėn gjenden sot qytetarėt e Kosovės, sidomos ajo e perspektivės sė tyre, atij i pėrngjan nė situatėn qė nė Kosovė mbretėronte nė fund tė viteve ‘80, kur shumica e shqiptarėve u dėbuan nga institucionet e nga puna dhe kur populli ishte lodhur aq shumė sa qė zgjidhjen e gjente duke ikur nga vendi pėr tė shkuar nė vende tė ndryshme tė botės.Mė gjerėsisht lexoni sot nė “Koha Ditore”

 

james01.03.2012/22:45

ndegjoni si jashart e prekazit nuk ka me lind ma nana ata na sollen atdheun ne liri lavdi per ta kisha shkrue per politik naj sem po nuk po muj mej pleqnue punt e mija vallahu i pa pun jam e dua kosoven

Gurbetqari19.02.2012/13:45

Prsh familjen Jashari po kam pershtypjen se ishin nen ndikimin e politikes se dites ...Ne familjen Jashari po thirren shume politikan te cilet po mbijetojn ...Une nense do isha ne ved tuajin do ja ndaloja sespse ne opinion eshte kriju pershtypja se Familja Jashari eshte e pdk...pradaj ju lutemi sqarojeni situata ne menyr qe Familja Jashari ta ket vendin qe e meriton ne shoqri.............prsh

realisti201219.02.2012/13:29

Zoti Murat deshirat dhe mundesit jane dy sende te ndryshme,po realiteti eshte nje.Kosova nuk eshte ajo per te cilen sakrifikuat Ju ate e dime te gjithe, prej momentit kur familja juaj ra heroikisht.Krahu qe tash menoj sote juve u "mbron" kaq shume, dolen ne votime sikur kugje nuk kishte ndodhe.Po te njejtet njerez nuk u erdhen as prapa per ngushllim ose vizite te varret qe u bene lagjenda dhe Meka e kombit.Ata te cilet ti i kritikon mblodhen forcat dhe e vazhduan rrugen e xhaxhallareve tu edhe pse te sabotuar dhe shantazhuar nga ata qe ty te" mbtojne" tash dhe me ndihmen e NATOs ja arriten qe te jemi ketu ku jemi.Pa Hashim Thaqi dhe UCK e udhehequr nga ai, nuk do ishte ketu ku eshte Kosova dhe Familja juaj e nderuar.Keto njerez qe ti te thone" bravo" ,kane vetem nje qellim te te perqajne me ato qe je nje qe te bashkon ideali dhe sakrifica.Une theme se ne Kosove eshte be shume per keto 4 vite, deshiroj te behet edhe me shume por mundesit...Rrofte familja legjendare e Jasharajve rrofte Hashim Thaqi dhe gjith njerezit e mire ...

ferizaji19.02.2012/12:49

pis milet kishin pas than turqit edhe po del se ne jem vertet pis milet askush nuk mendon per shtet vetem per pushtet askush nuk pyet qka bana per shtet por pyesin qka bani shteti per mu un spo shoh ndonje perspektiv per ket shtet ne fund dot ndahet ne iber ne ne shqipri veriu ne serbi

pantina19.02.2012/12:44

shkruni qka te doni se e ka me te drejt se ashtu asht dhe i them se edhenese dojn me ardh mos i le mrena se te shkon puna bethprap sa ma larg ma mirlavdi familjes tuaj

agron19.02.2012/12:43

Prej Benafit po merrni ju ne Skenderaj,ne Prizren prej benafit ka marr Eqerem Kryeziu,ne Ferizaj po merre komandant Mala....e Benafi po merr prej krimineleve te Serbis,ma shkurt hajni ne te gjitha anet e patriotizem askund.

Agim Hajrizi19.02.2012/12:31

ndoshta ju duket pak qe keni perfituar nga kosova e keni marre zemren e KK skenderajt e keni marre aeroportin qe e keni punesuar krejte familjen dhe farefisin tuaj,ka familje qe i ka humb 22 anetar por nuk ka as buke per te ngrene ,a e ka permend dikushe kete familje turp

PRIZIRENI19.02.2012/12:29

ESHTE SHUME E QUTITSHEM QE PERKAHAHET TE GJTHA SENDET JO TE VERTETA GJITHE MONE U KAN I GJALLI ME TE GJALLIN E TASHE I DEKNI ME TE GJALLIN KREJ KETE PASUNI Z.MURAT E KI NGA TE VDEKURIT EDHE NUK E RRESPEKTON TI LAGJEN TANE NE KOMPLESK TE JUAJ NUK JAN TE GJITHA FOTO QE JAN VRA ME 5 MARSE

Taha19.02.2012/12:22

Qdo rrespekt per familjen Jashari vendim i qëlluar por po me duket pak i vonuar se ma heret eshte dashtë me ua ndalue plotesishte me vend se ata ta flliqin pragun e deres dhe nuk she hajr siq thote populli.

musa19.02.2012/11:56

per njerezit e medhenj thuhet se eshte me se miri te mos lene pasardhes.

mitrovicalia 19.02.2012/11:39

me gjith respektin per familjen jashari shume von ju ka dal gjumi murat ma heret ka qen koha me reagu po qe thot populli kurr nuk eshte vone

Nexhdo19.02.2012/11:36

Kur deri sot Familja jashiari qendroj anash te gjith than BRAVO se mir po bejn dhe i perkrahen, ndersa tash kur dolen Familja Jashari dhe treguan se nuk jan te kenaqur me punen e qeveris, tani jan ngritur po te njejtit e thon NUK ESHT DASHUR TE FLASIN....
Une vetem diqka po ju them se edhe Familja JASHARI edhe familjet e tjera te DESHMORVE kan te drejt te flasin dhe te shprehin mendimet dhe qendrimet e tyre,,,sepse te gjith po e shohim se si ka mbet KOSOVA kur per pervjetor te Pavarsis se shtetit nuk jan ne gjendje me organizu diqka qe me festu populli... TURP..
Familja Jashari dhe familje te deshmorve kam rrespektin dhe perkulem para punes dhe vepres tuaj... Shpresoj dhe Uroj qe populli te mos ju harroj kurr sepse qeveria veqse ju ka harruar...

adnani19.02.2012/11:22

Zoti Murat Jashari e shprehi nji mendim te vetin se si deshiron ta shoh shtetin e vet Kosoven e asgja tjeter, njeriu nuk po lyp pushtet,mos u frigoni. Kta perkrahsit legjitim te Hashim Thaqit prej frikes se Kryeministri i Kosoves i hijeshem do te humb,japin lloj lloj komentesh pa kurrfar respekti. Me mendu ndryshe ka drej çdo njeri ke i bukur apo jo i madh apo i vogel. Ju po keni qef me i dirigju njerzit e Kosoves edhe se duhet te mendohet por fatmirsisht koherat e e Stalinit e te Enverit kan kaluar.Secili njeri duhet me mendu me koken e vet e jo si ju me nje kok te hipnotizuar nga SHIKu

NEXHAT KARAQA19.02.2012/10:54

OOOOOOO a ka edhe naj Adem tjeter te Jashart e mu qu mja nis e me rzu kit qeveri se krejt popullin mas veti e ki.Nuk e meritojn mo kta mo qeveris 1 dit moj lan ne qeveri osht e tepert per popullin, kta jan bo si kohen e enver hoxhes

mergimtari19.02.2012/10:43

zotri murat une bindem shum se ti ske fol ne emr te jasharve ti je nipi i adem jasharit e bekimi asht djali i adem jasharit aj publikisht tha se asht i knaqur me punen ne qveri per keto komente tua kam bindje se sekij krejt perkrhjen e jasharve ne kull te jashrve miqt i pret rufat jashari krye plaku i jasharve me pas than aj qe thaqit e samis ja kimi ndal kullen at her kisha than amin ndonjeher vlla me vlla ka ngatre e ku ma person me person per komflikt intresi plocist pajtohem me ty se ne kosov mund te bahet mashum dhe na te gjith duhet punojm sebashku per nje shtet ma te fort ma te mir ma te fuqishem kritikat jan frym e demkracis ama kritikat bahen per te xhith te njet pse spo thu diqka edhe per daut hajredinen per sulejman selimn e per albin kurti pajtohem me ty se kritika asht edhe inkurajim per pun ma te mir po duhet te jemi rela dhe mos te shohim vetm intrest e dikjt e tjetr kjt tja humbim shpresat tregoju si nip i legjendarit dhe banu ap politik mos e hup respektin se hajredinat e si disa tjer ma mir asht qe ju mos te perzini ne politik ne qofse doni qe jasharat ta mbajn at respekt qe e kan se populli sasht bash qorr po edhe e din se sa ka mundsi qevrija dhe sa mund te baj juv uroj nje jet te lumtr dhe te qet per gjith jashart dhe me plot miqsi e me dashmir ...2 e dyta kritik qe kam per ty se nk duhesh te dasht e te thosh per kullen e jashrve se kush vjen e kush nuk vjen hashim thaqi asht kryemnstr i te gjithve me respekt si familje per ty ama ne dit pavrsije sasht mir qe dilsh me kritika kunder njerit apo tjetrit apo mbyllejen e ders neqofse edhe nje ashkali te vjen ne shpi ti duhesh ta pritsh si nje mik pamr parsysh a e do a se ne shqiptart e kemi pas nje te mir buk e kry e mik ......me respekt per familjen jashrin per deshmort e kombit per te gjith ata qe sakrifcuan per ato te xhith qe u rrehem ne protesta e qe u qujshim pacienta nga policija serbe per te gjith ata qe morren guxim te protstojn te luftojn dhe te ndimojn njeri tjetrin urime viti i pavrsis 4

jetoni 19.02.2012/09:52

lavdi deshmorve ata fliuan jeten e ne sod te kem ket liri
murat ju nuk jeni sulltani i kosoves as mbreti i kosoves ju jen nje qytetar i kosoves
murat hashim thaqi e ka qit kosoven ne dy gjuj ate e din i madh e i vogel
murat hashimi me patriotat tjer nuk i ka shkuar ne ndihm komandantit ket duhet te hetohet perse
murat ku ke o burr qe sa koh qe nuk fole perse
murat ju nuk po mbroni kosoven por interesin tend
murat ne kosov pa e pas klanin e hashimit apo klanin e zvonkut pas nuk mundesh te bejsh asgj
murat mos korit familjen tende sikur djali i rugoves eshte kapur me hajna e folke ne emer te babes

balimyrta19.02.2012/09:32

O ZOT I MADH ,JEP MENDJE ATY KU SKA!!!!!

Driton Bakija Gjakove 19.02.2012/09:09

Respekte per familjen e,Ademe Jasharite.Murat Jashari ka bere mire qe ka krtikuare poltikanet per gjendjen e mjeruare ne vende.Murat Jashari ka bere mire qe ka krtikuare,per komopromiset e panevojshme me ,Serbine.

xhema19.02.2012/09:03

Na e gjith Kosova po e shofim se Qfare po ndodh tek ne. Po hajt ktina ndoshta i shkon zani pasi qe neve askush as hesap spo don me na ba. Me luftue me tut ski qysh...

prishtinalia londer19.02.2012/06:41

pershendetje nje gje e di shum mir e po ju them pleqt perpara ne oda kan than kungulli mbi uje nuk rrin gjithmon

Sinan Pasha19.02.2012/04:52

me te drejt Murati ua mshel dyert disave. Ngase. Sa ishte gjall Ibrahim Rugova thoshte. Kosave e sotme ësht kompromis me serbin. Dhe qfare kjo don te thot. Se e jona ësht deri te molla e kuqe. Derisa ate e akuzuan per spijun, kta te sodit fare nuk e permendin mollen e kuqe veq se tinxashi thon se veriu i mitrovices ka shkue. Se e kemi humb mitrovicen valla na shkoi.

SUEDI19.02.2012/02:51

TRIMAVE TË LIRISË!

NJËRI KOMANDANT SUPREM ,
TJETRI ,USHTARAK,
QË TË DY LIDHËN BESËN,
TË LUFTONIN BASHKË!UNË LUFTOJ ME PENË,
SE KËSHTU E DO KOHA ,
TI,O VËLLA ADEM,LUFTO ME PUSHKË,
SE NDRYSHE ,SKUPTOJNË,KËTA KORBA!

KORBAT E KUMUNIZMIT.
QË RRETH NJË SHEKULL,
NË TROJET DARDANE ,
MBOLLEN ,VARRE E VAJE!

KËTO JANË IDET E MIA,
DHE KAM SHPRESË,TE PERENDIA,
SE USHTRINË TONË
DO TA NDIHMOJË,SHQIPËRIA!

KËTO,IDE MË KANË ARDHË,
NGA BALLI KOMBËTAR.
SE GJYSH DHE BABA,
MI PUSHKATUAN,KËTA BARBARË!

Brahim Shabani19.02.2012/02:21

ShkruareReaguare me 19.02.2012 ora 02,15h Emmendingen Gjermani.
Nese eshte ashtu qe duhete te flasi si eshte puna dua te kujtoje qe prej se ekzistojme e deri ne vitet 8090 pore edhe tani te pakte une dhe te gjithe te afermit dhe regjioni ime Llapi kemi qene ILIRjemi Shqiptare dhe do mbetemi Shqiptare, dhe po e dime qe kjo eshte Qeveria e Turpit, Mafias, Hajnise dhe Friksimit te Shqiptareve.
Andaje qe kjo qeveri sbeka asnje te mire per Kosoven pajtohem me Muratin, pore desha te di prej tije se A jane ata ne Drenice" Kosovare e paseardhes te Shqiptareve apo qfare" se dikure , keshtu deklaronin ataMuratiI Citova vete Jasharajt Muartin qe me ze dhe Fotografi u deklaruane para nja 2 Viteve ne RTK dhe PDKHashimoviqat, e Hashimoviqat edhe me tutje jane Kosovare e JOShqiptare, pore Njerzit ne Kosove dhe une personalisht do e kisha nje pergjegjeje nga Murati per ta diture tamam, se e kane me keto kritika me gjithe mende a jo?, se ai duete te na sqaroje per deklaratat e tijetyre qe ne tani e sa kohe na preokupojne.
Fundja te gjithe ata qe rane per lirine e Kosoves kane rene si Shqiptare dhe nuke me besohete se kane menduare se nese lirohemi do te behemi Kombe Kosovare.
Me Respekt Brahim Shabani Gjermani
Le te jetoje Kombi Yne Shqiptare dhe gjithenjeri nder Cdo njeri nga ne qe e ka te shenjet Kombin, me te shenjet se gjithecka tjeter, me te shenjet se Fene, se partin dhe interesin.
Zoti na ka Bekuare te jemi Shqiptare dhe te tille do mbetemi deri sa te egzistoje njerzimi PASARDHES TE ILIREVESHQIPETARE dhe ate pa dallim Feje e Besimi.

hasan kusumi19.02.2012/01:54

ajt se veq jashart sjeni sakrifiku po krejt kosova secili sa ka muj . E ti sje kan ktu hiq ski drejt me fol tung

Nebi19.02.2012/01:26

Adem Jashari ka lene pasardhes apo me fjale te tjera KOMANDANTA TE SHTESESITS SE KOSOVES.
Une, ju admiroj per qendrimin e familjes JASHARI.
Boll, Boll ke ma me keta keta qe jane kah ja beje Kosoves ma zi se Sllobodan Milloshoviqi.

Sharri19.02.2012/01:22

Nuk do te mirrem me Murat Jasharin,sepse Murati dhe familja Jashari jane perjetesisht krenaria jone kombetare!Por po me habisin disa komentues se si pa i njohur gjerat deshirojne vetem,e vetem qe te thojne dicka,qofshin ato me vend apo pa vend!Ne komentuesit jemi pasqyre e kombit,aq sa ne jemi te ndergjegjeshem,aq sa ne jemi te edukuar,aq sa ne jemi te drejte,ashtu eshte,dhe do te mbetet edhe garnitura politike e Kosoves,sepse ata qe te gjithe jane pjelle e jona.Andaj komentues te nderuar,pastroni fjalorin,dhe mesoni te shpreheni Shqip,sepse shkrimet tona mund te i lexojne edhe te tjeret,dhe mun te tallen me ne.Lexoni gazetat e huaja dhe do te shihni se si komentojne lexuesit e atyre gazetave.Ata nuk mund te i dallosh se jane komentues,apo artikullshkrues,pra te jemi paksa me te ndergjegjeshem!

Ilir Prekazi 19.02.2012/01:13

Momenti ideal
Siq Po duket Familja Jashari qenka linder ta shpetoj Kosoven. Murati i sheh gjerat bardh e Zi. E sheh qdo dite se si disa zoterinje mündigen ta pervetsojne gjithqka qe ka kontribuar per Kosoven. Bile edhe gjakun e derdhur per liri. Ata Jane Duke menduar se historia fillon ehe do Te mbaroj me ta. Qe 10 vite Ende nuk ka perfunduar kompleksi Adem Jashari. Tenderin e Kane lushtaket.
Katja e lushtakeve e ka rrugen e shtruar ne Kocka bile edhe me tretoar, ndersa ajo ne Palac eshte si ne Kohen e Titos. Njerzit e polacit rrahen Nga policia e kosoves. Situaten ne veri nuk Kane interess ta zgjedhin ata qe Po i prijne kosoves,sepse Biznesin e Kane Te perbashket.etj etj. Kosoven dhe popullin e saj

akrepi19.02.2012/01:04

Verejtjet e Muratit jane te qelluara dhe me te thene te drejten kaher nuk kam ndegjuar ndonje fytyre publike e qe eshte i afert me qeveritaret aktual, e te jet kritik i tille ndaj qeverisjes qe po behet ne Kosove. E permendi shendetesine nese shkon te urologu, kirurgu, radiologu etj, nuk mundesh me u kontrollu por duhet me hy ne list te pritjes dhe kur te vjen radha me te thirre e kjo nuk mundet me ndodh para 6 muajve, si rrjedhoj duhet patjeter me shku ne ordinanc private ose me i duru dhimbjet
E permendi arsimin arsimi eshte degraduar, eshte humb vlera e titujve shkencor dhe akademik. Mundesh nese ke euro me regjistru nje fakultet privat dhe puna ma e rand eshte me vendos me hy ne provim! Nxenesit ne shkollat fillore dhe te mesme jan degjeneruar, veshjet ekstravagante, puthjet e nxenesve kur takohen dhe ndahen, konsumimi i droges, alkoolit dhe duhanit etj
E permendi punesimin nuk ka mundesi me u punesue nese nuk e ke dikend te aferm aty ku shpallet konkursi, frika per largim nga puna si ne institucione publike dhe private etj

noli19.02.2012/00:54

te paska hije opozita per hajr te qoft

Skenderaj00919.02.2012/00:20

Mos jeni prish me Samin e Thaqin per ndonje biznis ha ha ha mos ma thuaj,se personalisht hju Zoteri Jashari ja keni pa hajrin Sami Lushtakun,keni marr Shtepine e MallraveBenafipronë Komunale apo e popullit bakshish nga Samia,e ju kinse nuk po ta dojka bakshishin ja keni pagu 30.000 euro komunes,ku per tre muaj nga Benafi i nxjerr ato 30.000 copa.Thojne nje fjale e popullit LLUK LLUKI te knaq,kurse e verteta dhemb shume...!

Bali18.02.2012/23:50

Lexo te gjitha komentet dhe qka del nga kjo Murat Jashari, thenja nga Gjakova "Hajt Bac tu rrit mendja"

arsimi18.02.2012/23:46

Respek per familjen Jashari,respekt per tytot.Murat.ka vetem nje pyetje per ju
1,eshte e vertet se nga ben afi merrni qera ne skendraj ne vler prej 4000 euro qira mujore
2,eshte e vertet qe nga drejtori i fabrikes Ballkan ne suharek merrni qera 5000 euro ne muaj.shiko zoteri se me te vertet nese keto qe i permenda jan te verteta ateher del se edhe ju jeni te korruptuar ama ,,JU,, sepse ata qe e shkruan Lavdin e Kosoves po prehen ne paqe e po kam frik se me kesi vlera qe ju i merrni pa pun ata matrapazet mund te te zmbrapsin nga beteja qe ke filluar e nese nuk je i korruptuar ateher qe nga sot ke voten time dhe familjes sime per ty
Edhe nje her respekt Familjes tuaj

Faiku18.02.2012/23:45

Edhe dje e kam derguar nje koment por nuk me eshte botuar ,nuk e di pse,por sidoqoft desha te them se pajtohem me shumicen e komenteve te qytetarve qe ne menyren ma te sinqert shprehin gezimin dhe perkrahjen qe nipi i te madhit Adem Jasharit Murati ka bere nje prononcim shume te fuqishem kunder klikes kriminalomafioze qe po e ngulfat kete vend dhe kete popull te pervuajtur.Dhe kush ju lutem ka te drejten me te madhe te reagoj kunder gjith kesaj qe po ndodh sot ne kosoven ton perpos nje anetar i familjes se komandantit legjendar.Dhe eshte momenti i fundit qe dikush te reagoj kesisoji dhe shprehi bindjen time dhe besoj edhe mendimin e gjithe qytetarve te Kosoves se ky reagim i Murat Jasharit eshte dhurata me e mir qe ka mund te ja beje popullit te tij diten e pavaresis.Ishte ky nje reagim shume i sinqert i nje antari te familjes amblemistike te kosoves,dhe eshte gabim i madh dher fyerje e rende ndaj kesaj familje nese dikush mendon se kjo eshte bere per do far interesash personale.
Prandaj duhet te keni konsiderat ne komentet e juaja sepse do turperoheni si mos me keqe.

ILIRIDA I18.02.2012/22:26

KUNDERKOMENT PER "ANALISTIN REAL" .!
Zoteri, nuk jam kunder ndertimit te PREKAZIT, por jam per ndertimin e krejte Kosoves , e sidomos Drenices Prekazit , por nuk e paskenit kupetuar komentin tim ..! E KETE NDERTIM E BERI QEVERIA THACI ..! A ju kujtohet si ka qene Drenica e pas luftes me PREKAZ, E Sot PREKAZI ESHTE I SHRTUAR I TERI ME MERMER ....!
2. ILIRIDA nuk eshte gjuhetare, por KA NJE INTELIGJENCE TE SOFISTIKUAR te kalibrit me 007te , e kan vertetuar ....
3, Rastesisht nuk u pyete MURAT JASHARI citat A DO TE KANDIDOHENI PER PRESIDENT ......?!
Pse nuk u pytet ju ....!
Une kam shume respekt per familjen e Jasharajve , ama kesaje rradhe " MURAT JASHARI ka gabuar me deklaraten e dhene ... pse ...pse pse .. analizo ...!
RESPEKT PER FAMILJEN E JASHARAJVE
nga ilirida 007te

mentori18.02.2012/22:25

peveq artikullit lexova edhe disa komente te komentuesve te meposhtem,te ju tham te drejten disa nga ta me befasuan ku shkruanin per pasurit e jashareve ne skenderaj, fundi i fundit nuk dua tu besoj atyre komentuesve,por me beri te quditem krahasimi i situates te fundviteve 80te me ate te sotshit per mua eshte absurt z murati,ka 100 arsye ta kritikosh kete qeverisje,do te deshiroja te futeshe ne politike dhe te zgjidhesh president ose kryeminister une personalisht nuk votoj kend tjeter pepos teje,por jam i sigurt se prap do ta kete 100 arsye per te te kritikuar andaj te them sinqerisht se nuk do te jesh shpetimtari i kosoves z murati.

idriz thaqi 18.02.2012/22:20

Rrespek per familjen Jashari per gjith ata DESHMOR qe Flejuan jeten per Liri. por sod familjart e deshmorve jan ma varfrit edhe ma harrurit, prej ksaj qeverije .Ne dim si kan ardh pushtetin po sod po hekin dor prej shteti qe fitum me muni e shum Gjak.Rrespek te veqant kam ne ket rast per Murat Jasharin se ishte dje korrekt ne emson te parvasis ksi Burra i duhen veni.Dhasht ZOTI se mos taj mrrij jeta ksaj qeverije mi shit tokat Shiptare per perfetime prosonale kjo qeverij.URIME te perzemrta te gjith Shqiptarve ku do qe jen URIME PAMVARSIJA E KOSOVES.Rrespek gjithashtu per ktv .

musa jashari18.02.2012/22:10

o te lumt murat ,se sot o kurr duhet ti tregojm hashim mafis se nuk shkelet amaneti ibac ademit .duhet tia tregojm rrugen hashim thaqit me kompanin e vet se venin tash e tutje e ka ne dubrav.se boll eshkeli popullin e mjer shqiptar .

Fush Kundushi18.02.2012/22:04

I nderuari z.Murat , perfaqesues i fam. Jashari nga rrespekti i madh per f. tuaj perkulem dhe trashigoj tek brezat e ardhshem .Ke te drejt dhe jam dakord me ate qe e shprehe ,por nuk mund ta kuptoj nga komentuesit a mos vall ka qen Thaqi apo dikush tjeter qe kembnguli vite me pare ose saktesisht ne legjislaturen e pare te kuvendite qe te jete e pranishme f.Jashari e per kete ju ndal edhe mikrofoni , po familjet Haradinaj , e shume te tjera a nuk e merituan te kene nje lagje sikur prekazi apo se paku te permenden .Po kush beri ma shume per vlerat e luftes ,po kush beri ma shume per 70 mij punetore,kush e pat guximin te prek ne kufijt verior,kush e lidhi kombin e ndare historikisht me autostrade,kush po i hjek barierat me gjith evropen per popullin e kosoves ne fund ne si popull jemi mesu shikoni pak nga historia qeveria Noli sa gjat udhehoqi ,Avni Rrustemi sa jetoj Ismajl kadare kush e kritikon mas shumti , Nana tereze ,Ibrahim Rugova lavdrohet fill pas vdekjes, jo komentues te nderuar hashimi duhet te shkoj sepse nuk kemi nevoj per njerez te historise e te vlerave populli ka nevoj te ket nje Murat Jashari qe thrret per unitet e jo ti lexoj fjalet e jakup krasniqit.

malushi18.02.2012/21:54

Ketu nuk ehte puna bash patriotizem dhe idealizem per Kosoven, keta burra jan prishe per shkak te privatizimit ne Kosove, mbane ne mend kete qe po e them se asgje tjter nuk kan. Sa per veprimtarin kombetare te familjes jashari nuk do koment, po a e dini pse veq te vdekurit shpallen heroj sepse ata nuk mund te koriten ndersa te gjallet gjithmon mund te koriten.

albin18.02.2012/21:43

murat je ngul ne ate kulle dhe vetem po jep kritika.dil prej kulle dhe jep kontribut si paraardhesit e tu

rahoveci18.02.2012/21:40

Zotri Jashari duhet te jeni edhe i gatshem te u perballoni edhe kritikave.Te pa kritikum jan te shum nderuarit Deshmorë të Kombit, ndersa ju dhe ne qe frymoim pamvarsisht cilli sa dha viktima per Kosoven nuk e kemi kry si duhet detyren ndai atdheut. Ne kte rast po gjykoi me gjuhen e logjikes, ai i cilli ka timonin e udhëheqjes nese Makina nuk leviz si duhet merr edhe përgjegjësin.Pastai ata te cillt kan moralisht mbështetje nga popullata, si dhe te tjert bashk me mua qe hezitoim duke u argëtu me ndoi deklarat apo komentim.Ajnshtaini thot, Bota nuk asht ne rrezik nga keqbërsit, porse asht ne rrezik nga ata qe shikoin anash dhe bain sehir.Ju jeni vonu mjaft shum tej mase me deklarime te niveleve te pritura.Kjo deklarat e juaja asht aq e zbeht perball gjendjes reale sa qe nuk ja vlen edhe me komentu.Troq e konkret duhet pranu se kjo garnitur udhëheqëse asht turpi i Kosovës.Shikoni sa avantura bajn grupimi i njerëzve me kravata e me disa RRoga.Ndersa ne dhe ju bajm sehir. kendelluni

Mitrovicalia Veriu18.02.2012/21:39

Jam Krenar qe dikush me Respekt te vecant e te merituar ka pas guximin te flet fjalet e popullit dhe ato qa populli i din por spo guxon ti fol. Te Lumte Murat Jashari njehere keni qen Zgjimi i zerit per gjith boten dhe prap pe deshmoni se kur eshte nevoja jeni guximtar si Baca. Po tju shifte nga lart Baca Adem do te ju bente zemra mal e do te ishte shum krenar me Intervisten e drejte te pa anshme partiake qe publikuat.Rofshin Jashart dhe Krenohem qe i Paskeni Ngja Baces Adem.
Roft Familja JashariRofshin Deshmoret e Kombit

Bali18.02.2012/21:32

Po qysh more pi thuni njerit "Bravo" kur me kete hap po merr autogol familja Jashari.

NICOLA SARKOZY18.02.2012/21:20

une jam nje qytetar frances,dhe sot ka shum e ma shum azil kerkus nga te gjithat pjes te kosoves , kjo eshte turpi qe flet ai adem grabovci me kamishat dhe llullat edhe pak sdo mbet as nje ne ate vend,do mbet ... me vllezrit e vete serbe se renjet e kishte nga rumaniaaaaaaaa

Shqiptari18.02.2012/21:18

httpwww.youtube.comwatch?vNSn3VduUO1A

NICOLA SAKOZY18.02.2012/21:11

more e nderuara familja jashari per ket gjendje ku gjendet sot kosova i kan fajet te gjith nga udheheqsia po edhe populli qe sben asgje se nuk jemi ne ne vendet arabe per te heshtur te presim revulucjonet nga jashte por duhet te vehemi ne ne levizje sa me par dhe keta njerz qe e katandisen keshtu tju vijet nje litar ne mes te prishtines

dani18.02.2012/21:03

bravo bravo rroft fanilja jashari

FISNIKU18.02.2012/20:49

I LEXOVA ME VËMENDJE POTHUAJ SE TË GJITHA KOMENTET. FILLIMISHT DO TA KISHA PËRSHËNDETUR Z.MURAT JASHARI DHE DO T'IA KISHA URUAR ATIJ DHE FAMILJES SË TIJ 4VJETORIN E PAVARËSISË SË KOSOVËS, NDONËSE PLOTËSISHT PAJTOHEM ME TE, TË NJË KOSOVE QË NUK E KEMI ËNDËRRUAR KURRË. INTERVISTËN E TIJ E KAM PËRCJELLË ME VËMENDJE. KREJT ÇFARË KA THËNË MURAT JASHARIJANË FJALËT E POPULLIT QË DËGJOHEN ÇDO DITË, POR QË ASKUSH NUK I MERR PARASYSH, KURSE PARTITË TONA POLITIKE KANË 'PUNË MË TË MENÇME' PËR TË BËRË. JU UROJ SUKSES NË KËTË DREJTIM DHE DO TË KENI PËRKRAHJEN TONË TË PLOTË, ME NJË KUSHT, QË TË VAZHDONI ME KURSIN E NJËJTË, NDRYSHE EDHE JUVE DO T'UA KTHEJMË SHPINËN, PAVARËSISHT SE KUSH JENI DHE PREJ NGA VINI. PO ASHTU, KENI KUJDES NGA KLYSHT E HAJNAVE, MATRAPAZËVE E SHPIRTSHITURVE, SE KËTA JANË EDHE MË TË RREZIKSHËM SE VET PADRONËT E TYRE QË PËRDITË I USHQEJNË ME PARATË E VARFANJAKËVE, JETIMËVE E PENSIONISTËVE QË JANË MBETË NË MËSHIRËN E FATIT.
NGA GJITHA KOMENTET, PËRSHTYPJE PËR TË KEQ MË BËRI KOMENTI I NJËFAR 'ILIRIDA' KUR I THOTË MURAT JASHARIT "VETEM NJE E DI QE JE KORITE PERSONALISHT , A VARRET JO", SEPSE VARRET MA NUK PO MUND TË FLASIN, KURSE DËSHIRA E TIJ ME SIGURI DO TË ISHTE QË T'IA MBYLL GOJËN EDHE MURATIT! A KA HIPOKRIZI MË TË MADHE!

vali18.02.2012/20:47

I nderuari z,Jashari me respektin me te madhe perkulemi para te renve te familjes tuaje ,sa i perket deklarates tuaje ju keshilloj qe te keni kujdes,para se te dilni para mediave dhe te flisni per tema madhore ti konsultoni edhe vllrezrit e djemt e agjes tuaje se a jemi plotsishte te paster per ti ber keto deklarata,kosovav eshte nje vend i vogel dhe nje familje si ju duhet te ket shum kujdes sepse shqiptarija ka respekt te madhe ne familjen tuaje dhe ju kisha lut mos i gzhenjeni sepse mund te jet shum i dhimshem zhgenjimi

blerimi18.02.2012/20:32

urime pavarsia e kosoves familjes te jasharit se ju na u sollt ket liri as kush tjeter tung

Beka18.02.2012/20:25

E pershendes z. Murat per deklarimin e tij sepse te tjeret e thojne por nuk kane rendesi si ju nderi dhe denjiteti i familjes Jashari eshte i madhe duhet te zgjohen politikanet tone se shpesh here ne gojen e tyre thojshin se sa here qe rrezikohet liria e Kosoves duhet vizituar Prekazin Legjendar dhe Familjen Jashari, ketu ne kopleksin memorial Adem Jashari marrim forcen qe ta mbrojm shtetin e Kosoves, ku jeni o politikane patriota qe sot Kosova per perjeton varfrine skajshme e ju Patriotat e politikanve po luani me miljona e ndoshta nje dite zoti i madhe ju sheh te lumt z. Murat Jashari

Shaipi18.02.2012/20:08

Ne krah te shmajt qenke qu , o gjum te mir spaske bere, kjo po shihet nga pamja juaj, o ndoshta qe nga koha kur u perfoleshe si president i mundeshem je hatru, po nje gje duhet ta dini qe Atifeten nuke e zgjodhi ase Hashimi e ase Isa po na doli nga zarfi i Kristofer Dellit, prandaj mos u hatero dhe nga shteti i posaformun per se tepermi mos kerko.

Malesori18.02.2012/19:46

Po zoti Murat.!

Ju keni vepruar shume mire.Andaj ata qe nuk kan te ... r flasin shume lir. Por ju familja Jashari keni humbur hiq ma pak se 22 antar te familjes. E gjith Kosova ika syt nga ju familje Jashari. Nese ju dhe Familja Hajredinin shueni dine se e keni shume keq. Ne jemi me juve sepse eshte nje fjale e populli kush ka ra nda dardha lete vij te me shof andaj edhe une e kam nje djal te pushkatuar nga Forcat Serbe. Ne vend qe dikush te vij ne pervjetor te shpreh ngushllime dalin do argat te Hashim Thaqit me kravata reklamohen para te pranishme.

Analisti18.02.2012/19:38

Te nderuar bashkekomentues,
Fillimisht une do te mundohem ne menyre te pergjithesuar tu pergjigjem komenteve tuaja ne lidhje me temen ne fjale.
E para shumica e komentuesve te cilet po e kritikojne z.Murat Jashari nuk kane asnje fije gjak shiptari,e dyta qe pom pengon shume pa mase eshte qe kur flasin per dikend nuk kane asnje informate te sakte apo fakte,argumente vetem shpifin ne emer te asaj qe ju thote shefi i tyre.
Ne kete forume jane te angazhuar shume militante te XXX partise vetem per ti dezorientuar popullin,por populli yne i nderuar e din shume mire se kush eshte familja Jashari?Cka kane bere per kete popull dhe se cka do te bejne ne te ardhmen.
Familja me e respektuar Jashari ka qene gjithmone kritike ndaj udheheqesve te ketij vendi,por te themi te drejten ne vitet e para te pas luftes kane qene duke e konsoliduar familjen e tyre,duke mbledhur force per te perballuar dhimbjen e thelle qe kane perjetuar,sepse te themi kshtu ne gjuhen popullore po te humbesh 22 pula eshte e dhimbshme e lere me 22 anetare te familjes.
Sa i perkete disa zerave te cilet thone qe eshte vone reagimi i z.Murat Jashari dhe familjes Jashari eshte shume gabim sepse sic e potencova me heret kjo familje gjithemone ka qene kritike ndaj punes se tyre,por qe udheheqesat tone kane punuar ne llogari te tyre dhe jo te popullit te Kosoves eshte gabim i vet popullit sepse eshte dashur te denohen e jo te votohen prape.
Nese e ndegjoni me vemendje intervisten e z.Murat Jasharit ai thote qe Dera e familjes Jashari nĆ kĆtĆ ditĆ ĆshtĆ e hapur pĆr tĆ gjithĆ. Por nga politikanĆt tĆ cilĆt bĆnĆ homazhe pranĆ kompleksit memorial, i vetmi qĆ u kthye nĆ odĆn e JasharĆve ishte kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi.
Pse ndodh kjo?
Pergjigja eshte sepse te gjithe pushtetaret tane nuk kan ftyre te kthehen tek familja me e respektuar Jashari,e din cka kane bere ,hajnit qe kane bere dhe kjo eshte ajo qe nuk i lejon te vizitojne familjen Jashari e jo pse gjejne arsyetim gjoja qe Nuk lejohen te hyjne ne kullen e tyre.Thjesht nuk kane moral ta vizitojne familjen Jashari.
@ Ilirida I
I nderuar, sa i perkete z.Murat Jasharit e tha vete qe ende nuk ka vendosur se a do te kandidoj per president a po?
E dyta komenti i juaj eshte shum i ceket,i pakuptueshem ne kuptimin drejtshkrimor.
Ndersa ne komentin tend lidhur me ndertimin e Prekazit qka prite ti mi dhan 22 anetar te familjes edhe mos me u maru ni permendore a ? Koka per mu krenu me Qeverine e Kosoves??? Mfal a
@ Baki
Zoteri i nderuar une nuk mund ta kuptoj se si nje shqipfoles ti thote keto fjale āā jashart po jetojn si ne enderra,pare llam kan ba,sedi qka po don tashāā hej ndalu analizoje qka ke thene.
Anetaret e famijes Jashari te cilet kane qene ne gurbet kane punuar me djers e me mund te madh per tāiu mos nenshtruar pushtetit te serbise,ndersa pas lufte kane investuar Kosove pikerisht ne Skenderaj qe si rezultat i saj gjenerojn te hyra per familjen e tyre.Pushtetaret tane kane bere milionat pa levizur gishtin e vogel te kembes ne kurriz te tenderave te ndryshem e ju beni asi lloj komentesh qe nje shqipfoles i denje qe ka pak gjak shiptari nuk do ti bente kurr ne jeten e tij.Sipas teje a eshte dashur tāiu nenshtrohen XXX pushtatareve tane per te siguruar buken e gojes apo jo? Jo zoteri i nderuar kjo familje ka derdhur gjak per kete vend dhe nuk lejon veten qe tāiu nenshtrohet kerkujt.
Por shpresoj qe lexuesit dhe populli jon i dashur te mos bie pre e ketyre individeve te cilet nuk iāa dojne te miren vendit tone dhe as popullit te tyre.
Me Respekt
Analisti Real

sadati18.02.2012/19:20

me vejn mir qe po thu ashto murat,po ty nuk te takon me fol keshtu qe jin familje numer 1 ne shqipatari.ti duhesh me respektin mete madh .po ju mi hin politik qe e hup ... jeren e familes ,qe politika esht sen i keq mashtrohesh edhe ti aty me nxan ... riken si keta te tjerta qe po liftojn per ... rik,e ti rri qe mir je Z murat te kish kshillu mesme hin ne politik .me respektin mete madh Z murat ....

Driton Bakija Gjakove 18.02.2012/19:18

Respekte per familjene ,e Adem Jasharit.Murate Jashari ka bere mire qe ka krtikuare poltikanete ,Kosovare per gjendjene e mjeruare ne,Kosove.Po ashtu edhe per komopromsiete e panevojshme me ,Serbine.

Sokoli18.02.2012/18:53

E lexova, dhe degjova ate qe e tha Z.Murat Jashari. E tha tere ate qe populli nuk po munde te thote dote. Por si lexues dhe qytetar i kosoves dy gjera nuk i pelqeva fare 1. Data e pervjetorit te pavaresise se kosoves, nuk ka qene date adekuate per deklarata te tilla? 2. Kulla e Jasharajve nuk duhet t,i mbylle deren askujte, por le te mbetet ne ndergjegjen e atyre se a e meritojne te shkellin pragun e kesaj kulle te shenjete apo jo! Pra kjo deklarate do te ishte shume me domethense sikur mos te ipej me 17 Shkurte.

zana demiri18.02.2012/18:35

AsnjĆherĆ nuk ĆshtĆ vonĆ!Dhe, mos harroni, se, populli krejt keto i din qka po komentohet,po qka me ba kur votat i vjedhen se nuk i fituan.Po e vjedhin edhe shtetin dhe dro se njĆ ditĆ do e ..... ate vetm pĆr tĆ pĆrfituar.Respekt pĆr familjen e Jasharajve

Analisti Real18.02.2012/18:34

Te nderuar bashkekomentues,
Fillimisht une do te mundohem ne menyre te pergjithesuar tu pergjigjem komenteve tuaja ne lidhje me temen ne fjale.
E para shumica e komentuesve te cilet po e ākritikojneā z.Murat Jashari nuk kane asnje fije gjak shiptari,e dyta qe pom pengon shume pa mase eshte qe kur flasin per dikend nuk kane asnje informate te sakte apo fakte,argumente vetem shpifin ne emer te asaj qe ju thote āshefiā i tyre.
Ne kete forume jane te angazhuar shume militante te XXX partise vetem per ti dezorientuar popullin,por populli yne i nderuar e din shume mire se kush eshte familja Jashari?Cka kane bere per kete popull dhe se cka do te bejne ne te ardhmen.
Familja me e respektuar Jashari ka qene gjithmone kritike ndaj udheheqesve te ketij vendi,por te themi te drejten ne vitet e para te pas luftes kane qene duke e konsoliduar familjen e tyre,duke mbledhur force per te perballuar dhimbjen e thelle qe kane perjetuar,sepse te themi kshtu ne gjuhen popullore po te humbesh 22 pula eshte e dhimbshme e lere me 22 anetare te familjes.
Sa i perkete disa zerave te cilet thone qe eshte vone reagimi i z.Murat Jashari dhe familjes Jashari eshte shume gabim sepse sic e potencova me heret kjo familje gjithemone ka qene kritike ndaj punes se tyre,por qe udheheqesat tone kane punuar ne llogari te tyre dhe jo te popullit te Kosoves eshte gabim i vet popullit sepse eshte dashur te denohen e jo te votohen prape.
Nese e ndegjoni me vemendje intervisten e z.Murat Jasharit ai thote qe ā Dera e familjes Jashari nĆ kĆtĆ ditĆ ĆshtĆ e hapur pĆr tĆ gjithĆ. Por nga politikanĆt tĆ cilĆt bĆnĆ homazhe pranĆ kompleksit memorial, i vetmi qĆ u kthye nĆ odĆn e JasharĆve ishte kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqiā.
Pse ndodh kjo?
Pergjigja eshte sepse te gjithe pushtetaret tane nuk kan ftyre te kthehen tek familja me e respektuar Jashari,e din cka kane bere ,hajnit qe kane bere dhe kjo eshte ajo qe nuk i lejon te vizitojne familjen Jashari e jo pse gjejne arsyetim gjoja qe āNuk lejohen te hyjne ne kullen e tyreā.Thjesht nuk kane moral ta vizitojne familjen Jashari.
@ Ilirida I
I nderuar, sa i perkete z.Murat Jasharit e tha vete qe ende nuk ka vendosur se a do te kandidoj per president a po?
E dyta komenti i juaj eshte shum i ceket,i pakuptueshem ne kuptimin drejtshkrimor.
Ndersa ne komentin tend lidhur me ndertimin e Prekazit qka prite ti mi dhan 22 anetar te familjes edhe mos me u maru ni permendore a ? Koka per mu krenu me Qeverine e Kosoves??? Mfal a
@ Baki
Zoteri i nderuar une nuk mund ta kuptoj se si nje āshqipfolesā ti thote keto fjale āā jashart po jetojn si ne enderra,pare llam kan ba,sedi qka po don tashāā hej ndalu analizoje qka ke thene.
Anetaret e famijes Jashari te cilet kane qene ne gurbet kane punuar me djers e me mund te madh per tāiu mos nenshtruar pushtetit te serbise,ndersa pas lufte kane investuar Kosove pikerisht ne Skenderaj qe si rezultat i saj gjenerojn te hyra per familjen e tyre.Pushtetaret tane kane bere milionat pa levizur gishtin e vogel te kembes ne kurriz te ātenderaveā te ndryshem e ju beni asi lloj komentesh qe nje shqipfoles i denje qe ka pak gjak shiptari nuk do ti bente kurr ne jeten e tij.Sipas teje a eshte dashur tāiu nenshtrohen XXX pushtatareve tane per te siguruar buken e gojes apo jo? Jo zoteri i nderuar kjo familje ka derdhur gjak per kete vend dhe nuk lejon veten qe tāiu nenshtrohet kerkujt.
Por shpresoj qe lexuesit dhe populli jon i dashur te mos bie pre e ketyre individeve te cilet nuk iāa dojne te miren vendit tone dhe as popullit te tyre.
Me Respekt
Analisti Real

murati.18.02.2012/18:31

Këmbngulsia në vrejten qe bere ne të ardhmen pa medyshje se ne dritë bjenë prapë ngjarje me permasa historike e JU besoj se shum kjartë keni vrejt mangësit qe duhen LUFTUar me mjete KOHE për te i ndaluareliminuar keto lajmresa te papritura nga njerzit qe është dehut te jan shembull..UROJ.

LINDA18.02.2012/18:21

KA DALLIME NE VARREZAT E JASHARVE E JO NE POLITIKE TE GJITHE QE JAN VRA ME 5 MARSE NUK I KAN SHKRU DESHMORE KETU KA FAJ EDHE M.JASHARI... PO PAK VON MOS ESHTE ....

liridon hajrizi18.02.2012/18:21

Z.Jashari e gjith kosova jemi me ti duke marr para sysh shum thaash e thenje per drenicen legjendare e cila ka sakrifikuar e femijet e djepit e tash vin thojn jo kshtu jo parti qfar parte osht kjo qfar shteti osht ky kur ata qi i kan fliju mat dashurit e tyre hiqin keq edhe per kafshaten e bukes.Ku mbeten ushtaret e UQKëS 80 perqin e tyre sillen neper rrug e politikanet tan me bmw mercedesa etj etj

safet18.02.2012/18:19

po shume pajtohemi me fjalet e dhe veprat e jasharve te gjithe shqiptaret sepse jasheret dhe deshmoret e kombit jan trungu i koseves ne te cilen qendron ky shtet edhe tash mendoj ka ardhe koha qe te veprojn edhe ne ket koh qe edhe ket her ta nxjerrin nga humnera ket shtet te cilin e kan kapluar korrupsjoni qe e kan kaplur qe nga 1999 e deri tash edhe mendoj qe veshtire eshte te menjanohet te cilet perfitojn nga ky popell e famijet e deshmoreve nuk po mund te shperhin mendimin e tyre keshtu qe vepro famije jashqri te pakten te udheheqesh ket shtet siq e bene ndryshimin e madhe kombetar me vletern e komandantit legjendar ADEM JASHARI ME RESPEKT FAMIJE JASHARI

MERGIMI18.02.2012/18:14

kritika me vend po nje nuk kuptoi se qa e beri te reagoi kur ne shohim gjendje se si shkoin punt veq nja kisha dasht me dit kit gjendje nuk e kemmi veq pej qe esht thaqi ne qeveri ishte shum me keq edhe nese eshte dikush qe eshte mundu te baj diqka per deshmoret ushtrin invalidet e luftes me gjith bugjetin qfare e kemi vizitat familjeve te deshmorve respekitin qe e kan pas familjet prej tij sa qe shum familje kan perfitue edhe aq teper sa qe e kan keqperdor atpasuri me perzirje biznesi me njerz edhe lloit ma te ult kombtar edin edhe ti vet zoti murati e sa qe u mbyll kullen ktyre njerzve ndoshta edhe mir jau ban se ka pas njerz jo qe kan dasht te vijne ne kull por edhe qe kan dasht mo ni se ku eshte prekazi dhe ndoshta nuk kan fol as edhe ni fjal te mir po ju nuk ju ndjeva kurr se folet as nje fjal e kur dihet se qeverisje kishum kur ishin ato qeverisje se qa ben me privatizum e ta krahasosh kohen e sodit me vitet 90 ta kjo pom duket pak si e pa kuptimt e sa i prket atyre problemeve tjujat me sami lushtakun nuk ben te perfshiet edhe hashim thaqi e qe e perkrah hashimi samin ti edi fort mir per qe arsye e perkrah edhe mos te ishin lushtakt po as qe ish nie as emer uqk per kunder te metave qe kan edhe nje tjeter me qudit ankohen po ata njerz qe sot kan mbrri te mira materjal e pot tregoi jemi ni lagje ku e kimi perkah ushtrin e kemi ndihmu per at arsye te vetmit ne jemi mbet pa rrug edhe po mos te ishte thaqi drenica ishte aty ku e permene ti edhe pom duket se ju drenica jeni kah e rrzoni thaqin veq nje pot tregoi se me me gzim e presin te gjith ateher do ta shihesh se ku do te perfundoi kosova edhe familjet e deshmorve e pom duket koke shit shum lir e te lus per hir te familjes qe kishit qe mburret krejt ata njerz qe kan gjak shqiptari se ujra te turbullta jan hala kur sot shihet sa xhykimet pa lidhje behen veq ta njellosin popullin ton te na perqain te na ndain e sot me shum se kurr kosoves iduhet ni unitet e ate mundsi e kini ju si familje e rrespektuar qe jeni e mund te thirrni per unitet me falni ju lutem

Loni18.02.2012/18:12

...nuk ka ngurruar të kritikojë klasën politike të vendit, së cilës, sipas tij i janë konsumuar politikat dhe shterur kapacitetet..., kjo domethwnw se Murati ja paska msy politikes. Hajde perhajer qofte

burim 18.02.2012/18:08

un mendoj se po ban nja gabim tmadh murat jasharri me hyrjen e ti ne politik ja hum shum rrespektin familjes qe dha shum per kosoven, nuk di qfar mendimi ka po mendoj se e ka shum gabim nese mirret me politik

Enver B.18.02.2012/18:02

RROFTE I MADHI DHE I PAHARRUARI DR. IBRAHIM RUGOVA.

isa...18.02.2012/18:00

z.Murat.Ju keni shum te edrejt.Keto fjale te tua,jane fjale te shumices se popullit te Kosoves.Per fat te mire zeri juaj po degjohet,kurse i popullit te shkret aspak. Me pak fjale kush po ja var popullit. Hera e pare qe dikush,seriz si ju, qe haptaz i tregon politikes Kosovare se nuk eshte ne rruge te duhur. z. Murat, mesiguri qe shumica e popullit te Kosoves te perkrah, ANDAJ KANDIDO PER KRYETARE,DHE TRGOJU KETYRE HORRAVE SE QKA DO TE THOTE AUTORITETI.

Selman DervishiMani,USA.18.02.2012/17:59

PAJ,MOS ME FOLE EDHE TASH ESHTE NE SHORT
TE NA PELCASE EDHE ZEMRAEDHE ESHTERAT
PO EDHE SHPIRTI TE DALE E TE NA MBETEJ
TRUPI,T'THEHEJ MORALI DHE IDEALI I SHEJT
SHQIPTARE QE PER TEMU KJO FAMILJE ME 21 ANTARE DHE 52 FAREFIS E GJAK TE PASTER SHQIPTARIMORI VENDIM PER NJE LUFTE
NE KULLAT E TYRE QENDRESE TE KRENARISE
MBARE SHQIPTARE QE PER TRI DITE DHE TRI
NETE LUFTE FYT PER FYTI DHE DHEMB PER DHEMBI ME OKUPATORET TERRORISTA GJAKATARE KANIBALE DUKE U FLIJUAR NE ALLTARIN
E LIRISE DHE DUKE KRIJUAR NE EPOPE ME
TE LAVDISHME MBARE SHQIPTARE DHE MBARE
NJERZORE PER LIRI,PAVARESI DHE DEMOKRACI
MABE BOTERORE DHE MBARE NJEREZORE!!
OOO,RROFTE E QOFTE KRYELEGJENDA MBARE
SHQIPTARE SE DUHET LEJUAR TE KEQPERDOREJ AS TE I HUMBI VLERAT ME PARAMASA
BIBLIKE MBINJEREZORE TE NIVELIT ME TE
LARTE BOTERRORE!!. TE FALA NJE REFUGJAT
LUFTE NGA KOSOVA NE USA.

RILINDJA E JASHAREVE18.02.2012/17:58

SI PO VJENE PUNE PRAPE NE DORE DUHET TA MARIN JASHARET SI NE VITIN 1998 KUR TE GJITHE U STREPEM NGA FRIKA E PUSHTUESIT SERBE....KJO ESHTE PRAPE NJE RILINDJE E JASHAREVE QE FRIKEN QE E KEMI NGA QEVERIA TANI PRAPE TE DELE AJO NE SKENE E TE NA QELE SYTE SI NE VITIN 1998...PO ME DUKETE SE PO RILIND NJE DRENICE E PASTERTISE QE DO TE LUFTOJE KETA MATRAPAZET.....

fenix18.02.2012/17:57

keto qe i ka thene i nderuari perveq se jane te verteta jane edhe gjera qe shum njerez jane duke i biseduar dhe jane te shqetesuar me kete keqpordorim i vlerave te luftes sahere qe akuzohen per korrupsion,hajni,krime e qkado tjter e megjithate fshihen pas patriotizmit.
a eshte mjaft, besoj se do del dikush te i ndaloj keta njerez qe vazhdojne ta shqyejn kete kosove njejt si disa hjena e gjithmone duke u thirrur si patriot e atdhetar.
i beje me dije te nderuarit z.Murat Jashari se te jet i bindur se populli e edhe njerez me nje shkollim mesatar e te larte e edhe populli i thjesht ka akumuluar nervoz e mllef me keta pseudopatriot qe e rrjepen kete shtet pa u ngopur.
nje thenje nga nje filozof int. ,,qerdhja e fundit e idiotit dallavergjit,hajnat,korrupsion, etj eshte patriotizmi,, dhe thenja mos gaboj e faik konices ,,ruaje zote shqiperin nga shqipetaret,,

z,Murat dhe te gjithe ata qe e dojn me te vertet R.Kosoves mos hezitoni folni por edhe punoni me sinqeritet ,qe njerezit te mos bejne qte dojn por te pergjigjen, koha po shkon ne mbetem prapa edhe qdo vendi tjeter ne ballakn.

Bajrami18.02.2012/17:56

Të Lumt o Z.Murat Jashari Sepse Të gjitha Fjalët e Juaja Mbrem Kan çenë Me Vler Te Madhe Pak Von Po Por apet Me mirë Von se Kurrë. Por Dhasht ZOTI se Apet do Të Jepni Ndonjë Intervistë Tjetër. Për me Ju Tregu Më Shkurt e SHQIP se Këta Nuk Marrin vesh dhe nuk e Kuptojnë Pa ju Thën Shkurt e SHQIP. Ju Pershendes Juve Dhe Familjen JASHRI..

ismeti18.02.2012/17:44

Padyshim, eshte nje moment i duhur dhe kohe tejet e pershtatshme qe Z. Murat Jashari me ne fund foli, duke kritikuar shume me vend, dhe duke pas arsye te shumta per te qene i shqetesuar. Deshem ose jo ta pranojme, kjo klasa aktuale politike, duke perfshir ketu PDK, LDK dhe AAK, jane te shpenzuara tashme, dhe pernga aspekti Kombetare po dele e vertet ajo fjala e Albin Kurtit, i cili kishte thene se nje dite keta do ti gjuaj mbase edhe vete bashkesia nderkombetare sikur Lemoni qe shtrydhet e thahet, ska me duhet bler tjetrin nese do ta pish qajin serish me lemon, ndryshe do te duket i idhet. Levizja e Kurtit padyshim ka ngjallur ndjenjen e punes, ndjenjen e kombit e te heroizmit. Pra, edhe Murat Jashari si duket e shef vetevendosjen si nje shpres te vetme, madje aty perveq Kurtit qe sa di une e respektojne shume njeri tjetrin, eshte edhe nje tjeter person , Rexhep Selimi i cili eshte i mirepritur shume shpesh ne familjen e madhe shqiptare, Familjen JASHARI.

Kritiku18.02.2012/17:43

I nderuar, nese kete deklarate ne KTV e ke dhane se per te fituar vota, ateher gabohesh rende, mirpo nese vertete je kritik ndaj te keqes, ateher te uroj rruge te mbare dhe suksese, ata te cilet po e shkaterrojne kete vende jane Hashim Thaqi me vllezer, disa nga anetaret e PDK, shoferet dhe keshillataret e Hashimit, komplet SHIKu, disa nga anetaret e kryesise se LDK, Disa nga klani i AAK ne krye me Daut Haradinajn, disa nga kryesia e organizatave te veteraneve te luftes. Nese mendon te behesh kurban edhe njeher per kete vend ashtu si beri familja juaj legjendare, ateher te gjithe ata qe ti permenda me larte duhet te perballen me ligjin. Perveq ketyre gushave te medhaja ka edhe shume bubrreca te vegjel te cilet me kohen duhet te rehatohen permes shtetit ligjore.
Uroj qe te keshe shendet dhe kurajo per betejen qe ke filluar.

Simpatiku18.02.2012/17:31

I nderuar publik,
Mos u befasoni kur te degjoni nga qeveritaret qe edhe ky eshte femije sikur lideret e Vetevendosjes.

shkumbin ismaili18.02.2012/17:19

murat jashari edhte familja e juaj qe ka jape kontributin kryesore per ket kosove,,,po jan edhe keta politikan qe e marin imunitetin duke ju bere nje vizite fallco qdo vite prekazit dhe e kan nda kosoven ne pjes dhe e kan perqa...duhet te jeni sy qel dhe ti drejtoheni popullite se populli ju perkerah te ndani te keqen prej te mires...

Dukagjinasi.18.02.2012/17:19

Jon lodhu Populli nga Korrupcioni nga Krimi nga Shantazhimet dhe nga Varferia boll ka duru Familja Jashari dhe Familjet e deshmorve te tijer duhet te ngriten dhe te jutregon ketyre njerzve te Korruptuar te cilet e qun Popullin ne ket gjendije kurse vet shetisin ne Gjipa te Blinduar dhe me nga 20 Trup roie e kan ber pasuri per nje nat e nuk ju vije as pak turp prei kuit kan frig keta njeri qe shetisin me gjipa te blinduar dhe me nga 20 trup roie mos vall ikan ndonje gjak bordh ndonjekuit kjo te trgon qart se sa te moralshem jan keta njerz.Sod 30 e teritorit te Kosoves kontrollohet nga strukturat paralele te serbve dhe 94Shqiptar nuk sundoin sod po sundoin pakicat ne Kosov nga kush kan frig qeveritaret ton qe tu trgoin serbve qe Kosova dhe kishat ortodokse nuk kan qen kurr te serbis po jan Historie te parve ton pse nuk e thoi realitetin.Sa duket ka ardh koha qe Kosoven ta udheheqin njerz te duhur si Mutat Jashari dhe ta nzijerrin nga keta gjarperinje qe ekan mbeshtijell Kosoven.

Hys Ulaj18.02.2012/16:35

''Nje krua qe ka rrjedh do rrjedh gjithmone''populli. Perulje dhe respekt per deshmoret e familjes dhe familjen Jashari ne kete pervjetor te pavarsise se Kosoves. Urime Kosove! Qendrimi juaj jo politik dhe ekuilibrues mbas luftes se Kosoves eshte tregues pjekurise, atedhedashurise, i gjenit tuaj te fort shqiptar dhe kombetar.Vlersimi dhe shiqimi i situates ne Kosove nga ju ka nje domethenje te vecant per popullin e Kosoves. Eshte inkujarues, me peshe te vecant dhe te prek ndergjegjene e cdo kosovari. Ne mendjen e cdo shqiptari iu takon te flisni.

ISTREF HOXHA18.02.2012/16:22

Z jashari nodoshta ke arsye per kritika ,por sduhet ti ushqeni sorrat qe presin diqka te keqe per DRENICE qe sa koh...!

sahit kuqi 18.02.2012/16:18

murat me ty jam pajtona nuk ka shtet ligjor ne kosov ka mafiash shika korrupcion gjitha i ke keto ne kosov drejtsi ska fare.po une kisha than duhet te gjith miljonerat mi arrestu e mi shti pak te veni se populli po hjek shkak i hajnave

kosovari18.02.2012/16:13

murat jashari do me kandidu per president po ky se ka mbeshtejen e pdks per aspekt moral qe kjo familje sduhet te jet e perzime ne politik siq jan familja haredinaj ne politik une besoj se ki i ka mshu vets shpulla gojes pse ka fol dje ama von edhe uk rugova dul knder ldks ama murr shum pak vota edhe ki ka xhet mbeshteje ne jakup krasniqin edhe ne albin kurtin e tani po del e po jep deklarta e qmoj shum familjen tande e qmoj heroizmin e lexhendarve te jasharve pa dallim moshe gjinije uune mendoj se ti ne kto dit ske fol ne emr te jasharve por ke fol si murat qe mendon te bahet president po mos te kishe pas ambcije per president at her fjalen tande do ta kisha ndxhu 3 her mevemndje dhe 4 her dot kisha than hallal te qoft ktheju pra 8 vjetve kur te xhith e lypshmi qe adem jashari te shpallet lexhendar e dikush e blloknte po qeki hashimi keq dul edhe i dha ultimatm apo punoj shum qe ta shpall hero te kombit po edhe qiki hashimi keq asht qe ta ka dhan kompleksin benaf ne drenic e qe ti i merr ka 50mij ero e poplli ska pse spi shperndan ato pare per popell pot dhimen aa

Agron Talla18.02.2012/16:12

O Murat Jashari, me dy veshet e mi te kam ndegju se ti ne TV ne nje inteviste ke pas then Ne kemi qen Ilir, e Pellazg, e Dardan... e tani mund te konvertohemi ne Kosovar" Nga ateher me ke dal perj qefi ti. Eshte VETEVENDOSJE!a ajo qe i ka ringjalle ndjenjat kombetare shqipetare. Andaj te lutem afrohu tek Vetevensoja tek realiteti ku ty te ka hije.

arian haziri18.02.2012/16:10

E nderuara dhe e rspektuara familje jashari.Ju jeni familje atdhetare.Jeni te rspektuar nda populli,Juve e keni vendin e Kryeministrit ,por qka ti bejme PDk.Kam knaqsi qe ju te kandidoheni per president te Kosoves

Prekazi 18.02.2012/16:07

Te lumte Zotri Murat Jashari eshte koha me e duhur qe e ke zgjedhur per te dalur haptazi sepse kur ju thoje ne kater sy nuk te ndegjonin e tash duhet qe keta te Korruptuarit te ecin prej shtepie , ka ardhur koha per ndryshime historike ne ballkan,ju lutemi kandidonu per president dhe gjithe drenicen dhe shqiptarin e ke pas vete

Dardanija.18.02.2012/16:04

Per disa komentus qe e kritikoin te Madhin Murat Jasharin kine veq per te ardhur ne pushtet i ben keto nuk asht e vertet se gjith at gjak qe e kan dhen familja e tine nuk e lejon qe te shkel mbi at gjak dhe gjakun e mbi gjakun e shum Deshmorve tijer te Kombit.sa per Hshim Thaqin qe eka Popullin mbas pse si fitoi zgjedhijet deri ne vitin 2007 po ka dal ne 17 apo ma pak qe ka fitu po te gjith edi se si asht ardh ne pushtet dhe ter bota edin se shka ka ndodh ne zgjedhijet ne Kosov.Murat jashari dhe familja e tine ekasn pas vetit jo veq Popullin e Kosoves po ter Popullin Shqiptar e kan pas vetit jo veq per te vtuar po edhe nese esht nevoija per te vdekur per Familjen Jashari.Sod esht momenti i fundit qe te kfijellem nga gjumi qe na ka kaplu dhe te ndijekim prapa Murat Jasharin se gjaku i familjes se tine nuk e lejon te bej gabime sikur politikanet tijer .Rrnofr Murat Jashari Familja etine dhe gjith Familjet e Deshmorve qe derdhen Xhak per ket Kosov qe nuk esht qysh e deshten ata.

Astrit Binaku18.02.2012/15:54

Te lumte z.Jashari esht koha kur duhet te thuhen te vertetat edhe pse jane te dhmbshme per dike ..Populli i kosoves esht lodhe me kete qeveri dhe esht koha per ndryshim ..Respekt per familjen dhe personalitetin tend

Naseri18.02.2012/15:54

Pershendetje dhe respekt per familjen Jashari.Ne liri leht oshte me dhan komente qa tju teket njerzve,po ku ishin keta burra kur Jasharet luftuan,cili prej juve e kish sakrifiku krejt familjen e vet me shpres se nje dite do te bohet kryetar i shtetit.Kjo oshte qmenduri veq me mendue qe dikush e bon gjith at sakrific per pushtet,Jasharet luftuan per Kosove dhe meritojn me udheheq Kosoven.

ARBRIA E VOGËL18.02.2012/15:52

JU LUMT MURAT KUSHA posht LDK.PDK.AAK.VV.TE GJITHË RROFTE ARBRIA E VOGËL POSHT TRADHTARET EKOMBIT VDEKJE KTYRE POLITIKANVE DO TA MARRIN DENIMIN E MERITUAR SIKUR ESAT PASH TOPTANI VETEM DURIM DURIM KA DRENICA ENDE AHMED DELIA AZEM BEJTA SHABAN POLLUZHA TAHIR MEHA E ADEM JASHARA VETEM PO SHIQOJN NIHER DERI KUR PO NALEN KTA HAJNA E TRADHTAR LAVDI FAMILJES SE BACIT SHABAN JASHARI TUNG.NGA DRENICA

agron18.02.2012/15:50

ne kosove duhet edhe nje luftGurbetqari 18.02.2012/15:39

O Zotri, bonu se pari vetekritik e pastaj kritikoje dikend. A thu vall ku e bone ti gjith ket pasuri? A te pyti ty dikush prej nga finacohesh ti? Nuk eshte e drejt qe shum familje tjera te Deshmoreve dhe Invalideve te luftes te Kosove te jetojne ne varferi. Nuk meriton ti asgje ma shum se te tjeret ne Kosove.

baki18.02.2012/15:35

Se di ,veq se pernime populli i ka punt ngusht,po kur si ka pas se,kete po e dime,amaa kerkush spo ofron asgje konkrete,e kritika sa te duash,jashart po jetojn si ne enderra,pare llam kan ba,sedi qka po don tash,populli si ka punt mir as sot as para 10 vitesh si ka pas,e per punsim keta te jasharajve kan punsu nipa mesa daj,jarana sa kan mujt e ky flet per drejtesi,sebesoj se Baci Adem kish ba keshtu,se di se di,rrnoft popullli shqiptar...

beki18.02.2012/15:35

Jam e shokuar si mundei ju tja myllni deren di kuje dhe te filsi kunder atyre qe per ju dhe mbar popullin e ngriten zerin,se po te ishte Adem Jashari nuk do ja mbyllte deren as kujt dhe nuk kishte me u kurupu per epshete dhe ... gen e as nje poshti.ti ke ndar edhe me shum popullin dhe ne kohenkur nuk eshte dashu.do kishte qen mir per ju te ishit ai qe keni qen deri tani.per ... qe e kemi humb te drejten per te qen si shtetet tjera dhe kemi vuatur me shekuj.nuk ju perkra ne iden tuaj dhe jam e shokuar qe e ndegjova nga ju gjith kete mllef dhe urejtje.

akuq e zi18.02.2012/15:35

eee Murat Jashari po me doket se pak vone i ke vrejt keta hajna,si ne drenic nejte jane dhe ne dukagjine,shifpara lufte kane qene drushites dhe tash jane miljoner me hajni dhe krim antkomtarizem bashkpunim me shkije,po ma mire vone se sa me pa hy ne valle me ta,se deri tash u thirrshine ne familjet e juaja dhe te luftes.

BRAVO M.JASHARI18.02.2012/15:31

GJTHEMON KA QEN DHE GJITHEMON DO TE JET SE DIKUSH DUHET ME JA KERSIT PUSHKES I PARI DHE KJO FILLOJ PRAP TE FAMILJA LEGJENDARE E SHABAN,HAMEZ E ADEM JASHARIT NGA RIFAT JASHARI DHE SHPRESOJ SHUME SE ME NUK DO TE NDALET DERI NE QLIRIMIN E PLOT 100 NJEQIND PERQIND TE KOSOVES.RESPEKT ZOTRI RIFAT JASHARI ZOTI JU BEKOFT ME TE GJITHE FAMILJEN NIPAT MBESAT DHE DASHAMIRET.

Selim Tahiri18.02.2012/15:31

Per Netin
Neti meqe te pelqeu poezia ime po i shkruaj edhe vargjet e fundit

Partite qe vijne ne pushtet,
militantet e tyre i punesojne menjehere,
profesionistet mbesin pa pune,
diplomat e blera kane me shume vlere!

Kosove oj nena jone
ku i ke djemte qe per ty u betuan?
Ata qe te deshen shume rane deshmore,
te gjallet nga lakmia u verbuan!

samiri18.02.2012/15:25

po kundershton a deri luft ju kan gra kualve e tash mercedesa, land rovera sja din skajin pasuris ka tu nejt a,jav ja ba si pariss prekazin apet i keq

nusret18.02.2012/15:14

hallall te qoft zoteri murat jashari per keto fjal te rendsishme qe i ke then se ashtu esht ,ki pushtet qe esht tash e pas lufte ska ber axhe per shtetnderitm ,por kan ber vete per te pasuruar per vete ,ktyre pushtetarve spo ju intereson shteti po ju intereson xhepi i vet,

ILIRIDA I 18.02.2012/14:43

RESPEKT NIP I JASHARAJVE ,
PASI JE NIPI I "ADEM E HAMEZ JASHARIT , ME DUHET DHE ME RESPEKT DHE TE FLASE , SE PER NDRYSHE KISHA FOLE ME NJE GJUHE KREJTE TJETER ..!!!
PSE MBI 1000.000te E KE PER TE FITUAR POENTA NE POPULL SEPSE KENI DESHIRE TE FLAKET QE TA MERENI PUSHTETIN SIDOMOS PRESIDENCEN .. ..?!POR JA QE INTELIGJENCA E KOMBIT E KUPETON MENJEHERE KU PO XHUHET GURI , DHE PSE PO XHUHET AI GURE , PSE NE KETE KOHE.?! DO ME THENE E TERA ESHTE ME PRAPAVI , PER TA TERHIEKE POPULLIN KAH VETVEHTJA E JUAJE , POR ME FALE SE TI JE MURATI E JO , "ADEMI E HAMZA" ...!!!
VETEM NJE E DI QE JE KORITE PERSONALISHT , A VARRET JO, SESPE ATA RANE PER KETE TOKE PA KURFARE INTERESI , E TI TE KA KAPLUAR NOSTALIGJIA PRESIDENCIALE ...!!! JAM E SHOKUAR , PREKAZI ESHTE BERE SI QYTEZE NGA NDERTIMI DHE ELEKTRIFIKIMI PO NGA KJO QEVERI , DHE KREJTE DRENICA,, E KREJTE KOSOVA OO BURR , E TI PO BENE TRADHETI TE DYFISHT DHE SI DRENICAK QE JENI ..!!!
ME KUJTOHET DRENICA , DHE E TERE KOSOVA MENJEHERE PAS LUFTE , DHE SOT SI DUKET KA NDYSHIME RADIKALE , E SHQIPETARE TE PA "BEHANE" NUK KA "....!!! THON VETEM ZOTI ESHTE I PA BEHANE ..!!!! ILIRIDA

masar shehu18.02.2012/14:42

ata qe ran deshmor lavdi po kta te gjalleve qka me ju than...

ademi18.02.2012/14:27

zoti Murati jue pershendes ju dhe gjithe Familje tuaj,KS nuke esht kjo per te cilen sakrifikuam esht dite qyshe prej vitit 2002 DMTH UNMK ju kujtohet qe i kisht 3 misione me i krye ne Kosov mrena afatit 3 vjeqar1 Kthimi i refuqateve 2 perfundimie i gjendjes emergjende 3krijimi i insticioneve te vendit.por se qfar ndolli mas andej dhe pse e lejuam veten qe te behemi labarator eksperimendesh fajet i ka se parie klasa politike servile ndaj faktorit nderkomtar sie dhe ne sie shoqeri,dhe per ket arsye gjindemi sot ketu ku jemi.Por pytja shtrohet cka tash a mjafton vetem me deklarata apo duhet veprime kongrete me rezulltat praktik Shtetet Perendimore jan zhvilluar me veprime praktike.

Fekanga Podujeva18.02.2012/14:27

Redaksi e respektume,ma heret e qova kete verejtje temen, po mu nal rryma e nuk di a ju ka ardhe a jo se nuk pi shoh ne koha.net.
Per keta qe po thone se Murati vone kanis me fole po e kallxoj nje rast qe ka ndodh me 5 mars 2009.Gjithe per 5 mars shkoj ne Prekaz. Ate dite ishim ne kullekur tme bacen Rifat, kur erdh Sami Lushtaku me nja 30 vet te Komunes. Baca Rifat e kritikoj shume Samiun dhe i tha se nuk e keni perkrahjen tone.Ai u munojke mu mbrojte dhe e kthejke ne hajgare. Bile ne nji moment i tha puno mire se te ... s. Samia ne hajgare i tha ... je kete zavensin tim,po ai ja kthej se une ata e njoh dhe ja di emnin por po te tham, ty. Nuk ja ka da kritikat sa kena nejt. Une pak u qudita se kujtojsha se jane bashke, se une as qe i kam dite do pune te Samise qe po i di tash.
Deshmitar te asj bisdejane kane nja 30 vet te komunes se Skenderajt dhe na 3 llapjan qe qewlluam aty. Pra Jashart kurr nuk e kane perkrah te keqen po tash keta e teprun dhe ju ka dashte me dale haptas. Flm Murat

neti18.02.2012/14:12

Per Selim Tahirin Poezia shum e bukur edhe qashtu eshte... veq u dasht ne fund me shkru "milionat e tenderave ne banka i palojn" se si kontrollon kerkush me i vet ka i kan marr!

toni18.02.2012/14:07

Murat jashari emer i bukur, po te mos thoje gje,do ishte shum shum ma mir, i kishe pas meritat e tua dhe familjes tende.

Hashim Thaçi18.02.2012/14:06

Çfarë ne të vërtetë dëshironi, z Jashari?!Pse nuk po e krijon partin
ë tuaj?

agimi18.02.2012/13:57

Ke te drejte po mos o e fute kjo qeveri Kosoven edhe ne nje krize finacjare veq disa shenja kane fillu zvoglimim i rrogave dhe ngritja e rrymes elrktrike deri 23 pergjin se per tjerat qera veq po dihen .

Bali18.02.2012/13:54

Mos u ngut Murat Jashari, mos lejo te terheqesh vemendjen per gjera te paarsyesheme, mos humb arsyen se nuk ke te drejt, mos u nxito. Mos u be Juda i Drenices e mos u bo i menqum shume e ndegjoje a vete ndonjeher Lulzim Adem Jasharin. Po me dhimbsesh se jo per diqka tjeter. Po te them nga Kosova se kot e ke Hashim Thaqin nuk ka mundesi qe ta mundni se e ka popullin me veti.Populli e do Hashim Thaqin si udheheqes se me pas qene ndokush tjeter qe 12 vite moti na kish marre pusi. Porosi per Hashim Thaqin, na ke pas vetem vazhdo.

AsllanThaqi18.02.2012/13:46

Keni plotesishte te drejte z.Jashari.Njerezit ne pushtet i kane devalvuar vlerat me te cilat hyne ne lufte ndryshe si mund te shpjegohet pasuria marramendese e tyre ne shtetin me te varfer te Europes.Eshte momenti i fundit qe Ju dhe familja e juaj ti prini ketij shteti kur e them kete kam parasysh se nuk ju mungon e para dija,vendosmeria,vullneti,atdhedashuria e padiskutueshme.Te jeni i sigurt se do ta keni mbeshtetjen gjithepopullore.

Afrimi18.02.2012/13:46

Ju Kisha lut ju qe nuk e njihni MURATIN mos komentoni se edhe Murati me familje nuk e ka lan Leht gjysmen e SKENDERAJT e kan ba per veti pra esh pra nese doni ma hollsisht jan 4 persona qe e kan dar pasurin e skenderajt SAMIU,SAHITI.MURATI.dhe NURA dhe pikrisht kto mosmarrveshje nuk kan te Bejn fare me gjendjen e qytetarve siq tha mbrem Murati por pershkat te konfliktit me FABRIKEN e MONICIONIT te cilen nuk po munden me ra ne ujdi se kuj duhet ti takoj pradaj ju komentus stjudone ma mir Problemin se ne te cilet jetojm ne DRENIC e dim shum mir se kush esht MURATI kush esht SAMIU dhe nuk mund te na tregoni.

remidi 18.02.2012/13:38

Te lumt z.Jashari, disa komentar nuk kan te drejt kur thuajn se esht pak von , nuk esht von po pikrisht esht momenti i duhur per keto kritika plotsisht me ven.Shumica e popullates per hir te gjakut dhe te sakrifices nuk ishte ne gjendje te kritikon ne menyr aq te hapur , pasi qe qeveritaret tan pikrisht ne gjakun dhe sakrificen e popullit u mbanin, besoj qe nga ju zoti Jashari do te skuqen, pasi qe nuk do te ken shum ven per manipulime siq din ata.

maki18.02.2012/13:20

te nderuar komentus nuk mund te themi qe eshte von jo more por koha eshte bash tash te rebelohemi ne mnyr pozitive dhe me laps ndaj atyre qe naj merr mendja qe nuk kan punu apo nuk po punojn per kete popull dhe vend se njeriu duke menduar se jemi ne tranzicion e do te msojm diq prej psimev shune por te ne e kunderta heshtjen e qytetarve apo te kuj do pushtetaret e shfrytzojn ne mnyr ma ... per te udhehequr me pushtetin dhe pasurimet private deri kur do te baj kjo tok te lumt familje JASHARI per te gjitha kontributet ndaj shtetit ne luft dhe paq kontribut i pamphushem ne jry edhe me presidentin historiki kombtar Ibrahimin e ndjer qe tashe permendet dhe eshte kuptuar sa pesh ka pas per kosoven duhet tash te priten reagimet e atyre qe kritikohen se si do te reagojn e nuk duhet kuptuar kete koment se z,Murati don te marr pushtet por nese e ka me vend dhe e ka le te lontriboj e popuulli ndoshta tash e tutje di te vlersoj se kush meriton ta udheheq shtetin ton qdo kritik ka qen mevend

afrimi18.02.2012/12:40

Po me duket se keto kritika po i ben per te ardhur ne pushtet.

Agroni18.02.2012/12:01

Haha, a tash je zgjuar nga gjumi a? Mire bile qe po e shef edhe ti se deri dje e ke perkrah me te madhe Hashim Thacin.

quni18.02.2012/11:55

mir e ke .se qeveria me kryeministrin jan bo miljonera e populli po hjek

Premtimi18.02.2012/10:52

E ndëgjova me vëmendje bisedën me zotin M. Jashari në KTV! Është koha të ngriten zëra dhe t'ju lirohen vendet njerzve që kanë kapacitete të reja! Më pëlqej nje studim qe e përmendi z. Jashari prej viteve 9899, të gjitha qeveritë e asaj kohe janë ndryshuar, asnjëri nga ata nuk është në qeveri nisur nga SHBAtë, Britani, Francë, Gjermani, Itali. Pra ata njerz të mdhenj, kryetar e kryeministra, zëvendësa e të tjerë kanë përfunduar mandate, disa janë penzionuar. Kjo praktikë tek ne nuk zbatohet, dmth demokracia nën nivelin 0!
Murat Jashari për President, njeri neutral, njeri me ndërgjegje të pastër si loti, njeri që i duhet Kosovës sot!

Astrit Kosova18.02.2012/10:29

z.Murati eshte von reagimi i juaj.Ka qen dashte shume ma heret te reagoni,por ju nuk jeni prononcua asnjher deri tash,
Si duket mbas 12 viteve eshte von z.Murati?
Populli edhe qe nuk prononcohet publikisht i din te gjitha hajnit se kush i muarr tenderet ne Skenderaj,Mitrovic dhe Vushtrri, dhe se kush beri pasuri mbas lufte,dhe sa kishin pasuri po keta persona para lufte.
Prandaj ne si popull i dim te gjitha,por per hir te atyre qe ran per kete dite ngurojm te flasim.
Une vetem nje gjeje i frigohum,se do te na mallkoj historia,toka dhe gjaku i derdhur per kete liri?

xhela18.02.2012/10:18

Brravo, goja tlumt se i paske prek bash pikat me te dobta te Kosoves pas lufte..kemi stagnu ne qdo pikpamje si te ishte ndal koha ne vitet e 90.....edhe hajnia ka mbet e njejta qysh kan vjedh shkijet njejt jan ka vjedhin shqiptart..veqse tash spo dihet..kush esht mik e kush armik

SELIM TAHIRI18.02.2012/09:29

Ketij artikulli une vetem po ia shtoj edhe dy strofa te poezise sime

Sa shume besuam,se,
pas te shtrenjtes Pavaresi,
dite te lumtura do te vijne
se do te ket rregull,rend e drejtesi

Por,ah..zemra na mbushet helm
familje te pastreha kur shikojme
e perballe tyre"burreshtetasit" tane
milionat e tenderave ne xhepa i palojne.