Deficiti tregtar i Kosovës arrin 2 miliardë e 166 milionë euro

Publikuar: 13.02.2012 - 09:17

Prishtinė, 13 shkurt –  Shkėmbimet tregtare tė Kosovės me vendet e tjera kanė shėnuar njė rekord tė ri gjatė vitit 2011. Njė rekord qė ėshtė negativ pėr Kosovėn, pasi bilanci nė mes tė eksportit dhe importit, qė njihet si deficiti tregtar, ėshtė thelluar edhe mė shumė. Gjatė 12 muajve tė vitit 2011, deficiti tregtar i Kosovės ka qenė 2 miliardė e 166 milionė euro.

Rritja e diferencės nė mes tė importit e eksportit ka ndodhur meqė importi ka vazhduar tė rritet me ritme mė tė shpejta se eksporti. Eksportet e Kosovės gjatė vitit 2011 kanė pasur vlerėn 313 milionė euro. E importet kanė shėnuar rekord duke arritur vlerėn e 2 miliardė e 479 milionė eurove. Kėto tė dhėna janė nxjerrė nga raportet 12-mujore pėr tregtinė e jashtme tė publikuara nga Agjencia e Statistikave e Kosovės. Kjo agjenci ka publikuar se fundmi raportin pėr tregti me jashtė pėr muajin dhjetor.

Enti i Statistikave ka publikuar tė dhėnat e tregtisė sė jashtme pėr muajin dhjetor, duke i pėrmbyllur kėshtu publikimet e pėrmuajshme pėr vitin 2011.

Deficiti tregtar pėr muajin dhjetor 2011 ka qenė 227,2 milionė, ndėrsa nė dhjetorin e vitit paraprak ishte 183,5 milionė euro. Gjatė dhjetorit eksportet kanė shėnuar njė rėnie prej 14.9 pėr qind, apo kishin vlerėn e 21,5 milionė eurove. E importet kanė shėnuar njė rritje prej 19.1 pėr qind, apo shprehur nė numra kishin vlerėn e 248,8 milionė, qė njėherėsh ishte vlera mė e madhe e shėnuar brenda njė muaji (mė gjerėsisht nė “Kohėn Ditore”).

BalkanLex14.02.2012/08:54

Titanikun s'ka pas sen qe ka mujt me ndal mos me u fundos. Ai eshte fundos rrafsh 100 vjet me pare me 1912. Si duket ne 2012 edhe KosovaTitaniku ka mu fundos perfundimisht. Tani i bijme kavallit.

armend14.02.2012/06:53

Po dulem me Albini dhe levizjen ton ne kufi me qellim te rritjes se eksportit po desh na myten kta pushtetasit kriminel edhe populli pak u pergjiqen,duhet te dalim ne rrug sepse rruga osht institucjoni ku qdo shtet ka bo zgjidhje,e vertet osht mos mendoni se institucjon osht vetem qeveria parlamenti etj,edhe rruga osht institucjon legjitim.

fatoni 14.02.2012/01:11

nuk e di a eshte tu exportu Feronikeli se me sa di une vetem Feronikeli i Drenasit i exporton 200 milion ne vit ku jane tjerat Trepqa, dhe kompanit private te mesme ,kjo nuk ka mundesi ose ndoshta Feronikeli Exporton akoma permes Serbis , i lus gazetraret te shofi se si eshte puna ketu se diqka eshte ka i vjen Era Hashim edhe ktu si po duket.Mozomashtir krejt populli duhet mu qu ne kambe e sa ma poare me e largu kete Qeveri te hajnave.

blero9813.02.2012/21:10

Valla ekonomista kemi ne qeveri more njerez,ani tere diten dalin para kamerave e krokasin si huta e na shesin mend jo kshtu jo ashtu, po ku i kan krye ato shkolla he mozomakeq ,ani edhe profesora univerzitetesh keta edhe studentat me i aftesue.Definitivisht njerez ma te pafytyr se kjo qeveri nuk ka se po ta kishin vetem nje gisht fytyr keta kurr nuk ishin dal para kamere e me llomotit e me filozofue pa lidhje.Shkoni ne shtepi o huta se ni polar i kafesheve ma mire e kish zhvillue ekonomine se ju .MARREMARRE.MAAARRRE.

Rahman Rama13.02.2012/20:37

Rezultatin e tregetis po e shofim! KATASTROF! KATASTROF DHE VETEM KATASTROF! DHe ministrat e ekonomis dhe tregtise, cdo dit lavderohen per rezultate te mira qe po jep reciprociteti me Srbin! E pse mos te lavderohen,pasi qe malli nga Srbija hyn ne Kosove,pa dogan dhe keshtu fitimi eshte me i madh per importuesit tregetar,por edhe per qeveritar,e pak edhe per buxhet!
Kjo eshte politika ekonomike qe po zhvillohet tash e 12 vjet!

agimi13.02.2012/14:35

Kini kujdes ju me shpezime ne kosove se qysh e ka rroke krisa evropen veshtire se emigrante kane mundesi per me dergu apo me investu apo me shpezu ndonje pare ne kosove kjo rrjedhe se kosova ka me pas nje vite te veshtire me financime duke marr parasysh veshtersite e paras te futen ne kosove permes trektis apo emigracjonit kto jan kane dy pika qe kosova eshte finacu ma se shumti nga emigracjoni . Po ti reverohesh deficiti se sa para kosoves i ikun ateher kur ajo para nuk mbulohet ather shume shpejt qytetaret do ta ndjenen mungesen e punsimite apo edhe paras dhe shpezimi pa prodhim dhe pa fitim futem si greqija apo Britanija e madhe ne rcizjon qe po maniupolon britanija me popull te vet ka kriz te thell edhe ne britani po i kontrollojn edhe medijate edhe gazeta deri sa te thellohet kriza ne palce dhe po britanezet po e durojn krizen si shtet FANTIK ndaj euros po pe perdorin rezcizjone diqka me te lehte .

MekiGJilan13.02.2012/14:19

PO njerz me progresin e kesaj ekonomie qysh po na raportojn ministrat tan ne kem me nxan vendin e par me morra ne rajon dhe me keta e rrisim eksportin dhe rritet punsimi

agimi13.02.2012/13:54

O Dugagjin po mire e paske shumezu po akoma po mendoni se Ksova i ka 1.8 miljon banore po nje te veret kosova i ka ma pak se 1 miljone hahah .

Agimi13.02.2012/13:45

Une kam frike se ne vitet e ardhshme Kosova do te perballet me nje krize te ngjashme si Greqia.Ne Kosove punsohen rrethe 5000 njerez ne vite,kurse qdo vite ne entet e punsimit paraqiten reth 30,000.Duke u grumbulluar qdo vite nga 30,000,merreni me mend si do te duket situata mbaas 4 ose 5 vitesh.ksaj le ti shtohet 95 import dhe vetem 5export.Nese Qeveria nuk e harton nje plan te detajuar mire nga expertet,Kosova pashmangshem do te perballet me nje katastrof ekonomike,bile me keq se Greqia,ngase,Greqia ka nje dete te jashtezakonshem dhe ka nje ekonomi qe Kosova nuk mund te krahasohet me te.Ajo shtepi e cila vetem shpenzon,nje dite do ti hargjohen rezervat,andaj expertet le ta vrasin mendjen pak ne kete pike se eshte nje qeshtje kruciale per Kosoven dhe te ardhme ekonomike te vendit.

Dukagjini13.02.2012/13:02

Nje Matematik Hipotetike Do thot Kosova per Krye te banorit ka Exportu 173 Euro ne krejt vitin 313 Million pjestim per 1.8 Mil. Banor, e ka importu 1203 Euro ne vitč 2.166 Milliard pjestim per 1.8 Mil. Banor. Valla Ekonomista te forti i ka kjo Qeverij. Qeshtu shkon Shteti per para e zvillohet. Edhe pershendetje Mimozes se ne Rubikon sč mramti thojke duhet mi prit Statistikat. qe tash jon dal. Se di ne qfar Shkolle ka mesu kjo Qeveri ti thot sukses kesaj Ekonomie?

Burimi13.02.2012/12:54

Veq per kete idiotizem qe kan bere Qeveria, dueht qe per shenje rrespetki te japin dorheqje Kryeministri edhe ministrat.
Ne shtetet perendimore, per vonesen e trenit per 5 minuta, jep dorheqje ministri. te na edhe me u shkatrru krejt vendi, kryeministri thot se gjendja eshte nen kontrolle. Marre

xhevdeti13.02.2012/10:31

Qeveris i konvenon ky kaos ekonomik nuk eshte me rendesi kfaliteti i ushqimit me rendesi eshte suficiti i fitimit te Kamishave per ta mbajtur kete qeveri ne kembe.

hasani13.02.2012/10:11

ne kosove nuk prodhohet sepse nuk jane krijukushtet per prodhim.kosven pas lufte e kane futur ne nje treg te eger pa mbrojtje,sikur ty me te shti ne ring me vlladimir kliqkon.

enveri13.02.2012/09:58

oh e mjere kosove ne cfare gjenje te kane pru pseudo patriotat e luftetaret e lirise kinse.Glabruan krejt qka pat ne kete kosoven e shkret.Privatizimi nuk dha asnje rezultat pozitiv vetem sa u shiten dhe u treten te gjitha ato mjete e puntoret dhe popullata meten me gishta ne goje .Cdo komet eshte i tepert se populli thot cka shifet kallauze nuk


don.Me cfare ekonimie e prodhimi mund te krenohemi qe goja e pushtetarve eshte perplot me optimizem kur jemi buze katastrofes po shihet sa po eksportojme dhe importojme e jo me na i mush veshet me frazologji e demagogji te shumta

kaqaniku13.02.2012/09:35

pse qka po prodhohet ne Kosove?
kjo puna e reciprocitetit ka qen per mendimin tim vetem nje fars,apo marketing politik i disa lidereve partiak,,ne duhet me u pajtu me fatin qe skena kapacitet per prodhime vendore,kurr ni sen nuk proshohet ne KS pak djath qaty,do sallamasugjuk...qka i kan gati qdo shtet..deri sa nuk kemi investime konkrete prej qeverijes per riaktivizim te fabrikave te privatizuara..qe i shkelen konratat e tyre kinse do te prodhojn diqka ato fabrika shkattruan dhe u shendrruan ne objekte banimi..ku mbeten apo prmtimet e atyre qi blejten fabrikat e qe ishin te obliguar te investojne ne to..!! u humben pa gjurme..te hollat njeashtu u treten ne banka te huaja..kurse tash qato te holla qe jan marr nga shitjet e tyre tash serbia po tenton ti marr per vete kinse kan qen pron e Serbies. tash ne mundemi vetem me i ra fyellit