“Bashkohu” kundër BIK, do xhami vetëm në qendër të Prishtinës

Publikuar: 12.02.2012 - 10:52

Prishtinė 12 shkurt - Lėvizja “Bashkohu” nuk ėshtė pajtuar me vendimin e Komunės sė Prishtinės pėr caktimin e lokacionit pėr ndėrtimin e xhamisė, nė  parkingun e PTK-sė.

Kjo lėvizje ka kėrcėnuar komunarėt e Prishtinės, duke paralajmėruar pėr organizime tė reja. Sipas kėtij njoftimi, vendimi i kėshillit tė drejtorėve ėshtė i papranueshėm pėr kėtė lėvizje. “Ne i mbesim besnik kėrkesės sė xhematit tė myslimanėve qė tė sigurohet hapėsira pėr ndėrtimin e xhamisė sė madhe nė qendėr tė Prishtinės”, thuhet nė kėtė njoftim.

Kjo lėvizje ka bėrė me dije se sė shpejti do tė dalė me itinerarin e vet pėr kėtė vit tė bazuar “nė drejtėsi, barazi dhe dinjitet, gjithnjė duke iu referuar interesave fetare dhe kombėtare tė qytetarėve e jo pushtetarėve tė Kosovės”.

Nė fund, Lėvizja “Bashkohu” ka ftuar tė gjithė besimtarėt myslimanė qė tė jenė tė bashkuar rreth lėvizjes “Bashkohu“, pėr tė , siē ka thėnė, “ mbrojtur dinjitetin dhe tė drejtat tona si myslimanė dhe qytetarė tė Republikės sė Kosovės”.

Bashkėsia Islame e Kosovės ėshtė pajtuar me vendimin e Komunės sė Prishtinės qė lokacioni pėr njė xhami tė re tė jetė tek parkingu i Postės dhe Telekomit tė Kosovės. 

Jetoni14.02.2012/22:13

Zoti jau falt gabimet juve qe e fyeni te vetmen fe qe eshte e pranuar te Zoti e ajo esht ISLAMI,lexoni Kuranin e desht Zoti ta kuptoni se qka i pret ata qe e vyejn Islamin,Pendohuni e lexoni sa me shum per Islam.

fasa,gjilan13.02.2012/23:43

pse more njerz nuk zgjoheni nga gjumi e te dilni njeher e pergjithmon nga aj gjum qe ju ka len turku shum shekuj mbrapa,pse nuk lexoni,historin e vertet te shqiptaris,pse nuk e ndjekni rrugen e paqes,te cilen e udhezon edhe vet zoti,pse nuk kerkoni,arsimim,pune,po gjami,cilin shembull prej shteteve muslimane mund ta merni si te mir.asnje.fjlet e erjonit me pelqyen shum,ne jemi shqiptar ejo arab apo gjihad,

Fatmir13.02.2012/08:35

Eshte e turpshme ne c'gjendje kemi rene si populli dhe shoqeri. Te them te drejten kam menduar se perfaqesojme vlera te tjera. Kush jane keta lugeter qe nen bertimat arabe te lene pershtypjen se Kosova gjendet diku ne mes te Xhunglles. Zgjohu popull!...

Bujari13.02.2012/08:34

Ata qe dojn shkolla, le te shkojn mu anku ne katedrale pasqie per katedrale u dasht te rrenohet shkolla, atyre qe ju pengon xhamia le te shkojn neper kisha, ndersa ata qe dojn pune le te ankohen ne qeveri. Ata qe jan patriota le te shkojn ne veri. Ndersa xhamia do te ndertohet me lejen e Allahut, bile perveq kesaj te posta do te ndertohet edhe xhamia e madhe te celin po e kerkojn myslimanet e ketij vendi. Ndersa per korrektesi levizja nuk eshte kunder BIKut e as vendit ku do te dnertohet kjo xhami, por ky vend nuk eshte per xhamine te cilen po e kerkon xhemati dhe levizja. PAQE

kosova13.02.2012/04:17


Kur ishim ne zor prej serbit lypshim ndihm prej Amerike e Evrope ,edhe e qujshim veten dardan ,shqiptar,bit e GJergj Kastriotit te Nanes Terese etj etj,e tash ne liri harrum shpejt po dalim rrugve me flamur talibanve e po lypin gjami e zdin as shka asht gjamija as nuk shkojn kurr me u lut ne to.

Burim13.02.2012/01:24

Bashkohu a ka mundësi që në kërkesën e juaj të bën edhe për rindërtimin e gjamis afër uresë së Ibrit pjesa veriore.
Sa i përket Prishtinës letë e keni kërkoni me heq parlamentin aty se edhe kështu kurrgjë së janë ka bajnë

shpend dragobia13.02.2012/01:22

mos llomotitini more te mjer, nese nje katedrale ka mujt me u ndertu ne mes te prishtines ne nje qytet me minimumi 80musliman, ater pse jo edhe nje xhami aty afer, jemi shqipetar por se feja nuk ndahet nga kombi, por ne kemi edhe vllezer shqipetar qe jan te fes krishtere, kan qen ata lirindas musliman qe e ngriten dinjitetinn e shqiptaris ne kohen e lidjes se madhe te prizrenit.

xhevdeti13.02.2012/00:56

Zoti eshte nje, per musliman dhe krishtere,pastaj kombi atedheu.Nuk jemi as arabe dhe as romake por jemi vetem shqiptar, keshtu lindem dhe do te vdesim.Ata te cilet mbjellin fare te keqe te importuar nga te huajte jane e keqja e kombit,zoti i don ata te cilet e duan kombin e vete dhe atedheun e shenjet.

llapi13.02.2012/00:49

O qka jeni qorodit ju Bashkohu po sashte ne vend te keq jo ky truall se edhe aty qender ashte qka po doni me krye ne asfallt a mos me ju lanen kerret veres nga pluhni me u falen sashte hiq larg katedrales po boolni na e lena rehat.

leana dreshaj13.02.2012/00:36

o te krisur shum ma mire per juve eshte me u marr me gjenje qa po ndodhe ne kosove me organizue me dal me pastrue boren se me i ndegjue ata qe jan kunder kososves e mu bo krah i tyre

Erjon13.02.2012/00:31

Kjo shoqata emrin e vertete duhet ta kete Ndahuni besoj e jo Bashkohu !!keshtu jane ndare shqipateret ne shekuj duke realizuar endrrat e sllaveve me ne krye serbomedhenjte,grekeve dhe turqve po ashtu !! te ishe ortodoks shqiptar,per serbet ishe serb,per sllavomaqedonasit ishe sllavomaqedonas e per greket greke !! Te ishe myslimane ishe automatikisht turk !! dhe ne 2012 vazhdonjme akoma me keto sjellje te prapambetura !!
Ca jane keto xhami ne mes te Prishtines se po ktheni oren e historise nja 3 shekuj mbas !!
E ca jane keta flamuj me shkronja arabe se late nam late,na futet tmerrin !! Te duket vetja si ne Arabine Saudite apo Afganistan !!Absurditeti me i madh eshte se Stambolli i beri shqiptaret myslimane e tani vete eshte shnderruar ne nje qytett teper modern,kurse Prishtina u dashka te shnderrohet ne nje Meke,ne nje kryeqender te myslimaneve e jo te shqiptarizmit ne shekullin e 21 !? Turp dhe skandal qe behet nje kerkese e tille !Vende per tu falure per tu lutur ka plot ! Boll me tere keto minare ne cdo cep me keq se manastiret e serbeve apo kishat katolike ne perendim !
Feja e shqiptarit eshte shqiptaria !! mos shikoni kisha e xhamia !!

yll zeneli13.02.2012/00:08

2 katolik ne krejt Kosoven u ndertu katedralja midis Prishtine, 98 musliman ne krejt Kosoven nuk lejojne me ndertu xhamine e madhe po i lojne me u fal ne rruge.Mblidhni mend o shqipetar se po na shfrytezojne perendimoret ne menyren ma te mire,e ne tu i ndegju ata krejt cka po na thojne.Evropa na e ka leshu gjakun para shume viteve ne Traktatin e Versajit mos lejoni qe te na ndodh kjo perseri e mos me leju me prediku fene qe ju'a kane lane stergjysherit tuaj

ILIRDA I12.02.2012/23:51

JU JENI NJERES TE PRAPAMBETUR .!
JU LUTEM MOS NA E MERNI FTYREN NE QENDER TE QYTETIT TE PRISHTINES ,
NA SHQIPETARET RACEN E JUAJ NUK E DUAM DHE PIKE , SHKONI NE IRAN ATJE E KENI VENDIN ,SE NE KOSOVE JO TE KETILLE ,
JU JENI RADIKAL , MERENI ME PUNE TE LIGA , NA SI SHQIPETARE JU NUK JU DUAM ..!!!

donari12.02.2012/23:33

Levizja Bashkohu,e prire nga persona te dyshimt, keqperdor ndjenjat e besimtareve, per realizimin e qellimeve politike, qe neser te futet ne Kuvend, sepse me asnjeren nga partite, deri me sot nuk e arriti.

Beli12.02.2012/23:22

Kjo organizate ne fjal "Bashkohu" thelbin e krijimit te saj e ka ne perqarjen e muslimaneve, pra musliman te nderuar keni kujdes nga ideologjia "muslimane" qe predikon kjo levizje sekt. he pe ata te tjert qe kundershtojn ndertimin e xhamis,, ju lutem te jeni te sinqert dhe mos ofendoni vllezerit e tuaj shqiptare me konfesion muslimane. Pershendetje

Jizak Rabin12.02.2012/23:18

Ju nuk jeni normal, po doni me na korit me ata flamura te xhihadeve. Po kryetari i "Bashkohu" ai nuk ka ndjenja kombetare, andaj edhe bon shtosa, e i irriton njerezit qe jane te ceket me IQ.Nuk kemi kohe te mirremi me ta, andaj ju lutem shkoni ne vendet Arabe, nuk kemi nevoje per juve, besa edhe per kete qeveri nuk kemi nevoje.

musliman12.02.2012/22:59

per ndertimin e gjamis ngat postes qendrore ne prishtin esht ni hap shum i mir por duhet mashum me punu qeveria edhe per rinin ton pun pun edhe mesime qerdhe per femi

lina12.02.2012/22:35

pash ni zot qka jeni qu pesh me maru xhami familjet nuk po kan kulm mbi koke e ju xhami pse nuk keni ndertu nje shtepi per familjet po nuk jeni mire ju falnu ne shpi more edhe atu bon mu fal e mu lut a patjeter ne xhami zoti ju rujt valla se qysh jeni qu pesh doni me pru kjametin

ALBAN BRUKSEL12.02.2012/22:25

ALLAHU past meshir kundraj ketyre qe flasin kundraj fes se tyre dhe Kuranit.Si ka mundesi qe ka kaq shum komente kundraj ndertimit te nje gjamie dhe shum me pak komente per 9 njerzit qe kan vdek dje?Kaq shum more vllezer feja Islame dhe GJamiat jav kan zen rrugen?Perse nuk protestoni ose komentoni kundraj klubeve te nates qe ka pothuajse qdo kilometer ne kosove?Para pak muajve lexoja ne Gazet se si ne prishtin ishte hapur lokali per homoseksualet dhe askush nuk beri komente kaq shum siq beni kundraj gjamive e fes Islame.Si ka mundesi more vllezer se sit flitet per fen apo per gjamia ka reagime te kqija kaq shum?Kaq shum sheitani jav ka mberthyar zemrat tuaja?Me mir femija juaj eshte te shkoj ne gjami apo neper klube nate?Feja islame i paska fajet qe ne kosove ka kaq shum korrupcion ... sje e hajni?Edhe ni here ishalla Allahu jav kfjellon zemrat tuaja e jav shton besimin para se te vdisni.Paqe

naimiger12.02.2012/22:11

po formohet sistemi parale edhe ne fene Islame,ketu shihet qarte lufta per ... riga edhe ne fe,sa me radikal,sa me i ashper deshirojne te bejne emer.Une per vehte nuk mund te jep pergjegje te sakte se nuk banoj ne Prishtine per lokacion qe behet fjale.Por ata nese mendojne qe ka ndonje vend me te mire le te flasin, propozojne e dojna kete vend,mos ti vjen marre,pse mu fal midis rruge nuk po i vjen marre, a duhet me i mesue se qka me bae me sa e di une nuk e kane propozue asnje vend.Ata qe nuk falen kurre per juve nuk mendojne se qka ju pelqen juve.
Ju udhezofte Zoti te gjitheve.

LoniGjermani12.02.2012/21:55

Vallahi more Levizje Famkeqe Bashkou Me Serbine mem ndegju mu te gjith shkoni te hashimi e bani Grushtshte e ne qender te Qeverise e maroni Xhamine. Por mos e maroni afer Katedrales se ju merr lumi.

gjoni kaqanik 12.02.2012/21:00

me nji vend ku nuk fonksionon ligji,nuk perfillet drejtessia, vjedhet korruptohet e mendohet vetem per vehte e nuk mendohet per popullin, aty dalin lloj lloj kakurek e qesin lloj lloj marifetesh, qe kosova nuk i ka pase kurr.

Laku12.02.2012/20:40

Pse Spo Shkoni Me Ndertu xhami ne Veriu e Mitrovice a po tutin prej qytetarve serb hahahahhaha ju jeni krejt hajna

Forgotten12.02.2012/20:01

po pasi qenkemi shqiptare edhe me sa e dije une mbi 1.6 mil jem mysliman qka i pengone dikujte me e ndertu nje xhami ne qendet te qytetit , pasi si pengoje me u ndertu nje katedrale mbi themelet e nje shkolle katedrale me 30 mije besimtar e ne qe jem shumice dermuse musliman mos me na u leju me e ndertu nje xhami ne qender kjo eshte marriiiiiii

albani k12.02.2012/19:49

A OSHT MARRE BRE QYRE KU E KAN QIT FLAMURIN EN ARABISHT TE SHKRUN NCNCNCNCNCN KREJT BOTA SHKON PERPARA NA HECIM MRAPA E JU BAJM DERTIN VLLAZNIVE QE I QUNI JU AFGANISTA E ANEJ KNEJ E SJU BAJM DEERTIN VLLAZNIVE EN VERI TE MITROVICES E MDVEGJE E BUJANOC E EN MAQEDONI E EN QAMERI QE PO DISKRIMINOHEN E PREHEN ME SHEKUJ TE TERE UNE PI LUTNA ZOTIT ME NA HEK KET PERDE TE ZEZ TE EKSTREMIZMIT

Hamas HezbollahMossad12.02.2012/19:33

Keshtu i ka porositur Izraeli dhe keta duhet te i kryejn detyrat e shtepis ngase marrin paga nga HamasiIzraeli.
,httpwww.youtube.comwatch?vt5yndjJADD8 .

albankomoni12.02.2012/19:33

O shqiptar na gjithmmon po mburrem se jemi pasardhes te ilirve jemi tpart ne ballkan shum e vertet por qfare feje kishin ILIRT ??????? ishin te pa feee pastaj na sundoi perandoria romake na beri katolik e pastaj me von ajo osmane e cila ne beri muslim por krejt en rregull jemi shqu gjithmon se kemi thene qe feja e shqiptarit osht SHQIPTARIA e maaspari jemi shqiptar masnej muslimon mo bre mes u bohi ekstremist se osht gjynah prej gjakut deshmoreve qe ran para gati 13 vjet osht gjynah se nuk kemi nevoj per ekstremizem kemi nevoj sic than edhe me lart per laboratore shkolla etj etj e ta ngrisim dijen tane se jemi populli me noten me te ult ne evrop te intelegjences por qeverit e ks kan bo shum gabim qe kan lon kta arab te zi te futen ne kosove se heret aa von do kemi luft si ne boten arabe lindjen e mesme gja qe eshte shum gjynah bon me kan musliman pa mjekerr e bon mu kon musliman pa pantolla deri en nyje ashtu qysh jemi kon gjithmon kujt si pelqen kosove shkoni bre vlla en boten arabe nuk osht veshtir shkoni aanej si mu qe sem ka pelqy ekonomia e ks dhe mundsit per punsim edhe kam ik ne suedi ashtu edhe ju ..,,. SE KENI MSU MA SHUM ARABISHT SE SA ANGLISHT QE ESHTE GJUH INTERNACIONALE HUMBNI KOHEN MA SHUM PER MUSLIMONIZEM SE PER PROBLEME KOMBETARE GJYNAH ZOTI KA ME NA E THY QAFEN E DO DERDHET GJAK PRAP PO E ZEZA OSHT QE NE VAZHDOFT KSHTU DO DERDHIM GJAK NDERMJETVETE SI DUKET ...,,.,.,.
FEJA E SHQIPTARIT OSHT SHQIPTARIA

Roni12.02.2012/19:25

Po qfar Musliman e qfar krishter o
popull keni harruar Identitetin e juaj Pellazgo ILIR e kush nuk deshiron
te jenë Shqipetar do te shkon ne vendet
Muslimane se ska vendë ne Kosovë
Rrofë Kombi i paster Shqipëtar...!!!

leo12.02.2012/19:24

o fabrika na duhen e jo gjamija pun pun se mu fal munden edhe te shpija
qa po ju vyjn keta flamura te arbve qe as nuk dina me lexu arabisht. fabrika edhe pun qe te kem nje rin te shendosh e nje shte te fort se gjamija sna jep pun as pare

agimi12.02.2012/19:02

Lëvizja bashkohu ësht organizat terroriste anti shqiptare, në shërbimin dhe bashkpunimin serbo e rusë, këta dojin tja vërtetoin fjalët e serbve dhe rusve që gjithnji i kan thon Evropës se kta djon ta kri nji shtet islamist terrorist në mes të Evropës.

Artan Shahiqi12.02.2012/18:56

O kta terorista as ne oborr te xhamis nuk I kisha lon me hi..
Feja me manatizem nuk shkon kerkun se kina me lut shkit mi pastru kta fanatik..spo shkojn ne mitrovic me lyp xhamija..

hamzi murtezi12.02.2012/18:55

se besoj qe dikush eshte kunder islamizmit,pore besimet fetare duhet te jene te rexhisrruara. dhe te kene perfaqsuesin e vete ne ministrine per qashtje jo rezidente, si ne shtete demoktratike, dhe jo si fuadi dhe shefqeti, qe kane qefe mos me pase shtete dhe te bejne kosoven sahare.

Mejdi Mulaku12.02.2012/17:43

as kush prej deshmorve nuk ka vdekper kish e gjamia por ata kan ren per shqiptarizem jemi shqiptar e jo musliman si shqiptar duhet te vdesim

fati12.02.2012/16:32

kurr mos e pranoni ni gjami ne qender te prishtines na duhen qerdhe e shkolla e jo gjamia gjamiat na kan lan qit dit

Gzimi12.02.2012/16:26

O njerz po a jeni qerru apo qka ???? a po e shifni qe perendimi nuk don me "pas pun" me muslimant per at keni mbet Mbrapa ...vetum vazhdoni keshtu .....

berishaat12.02.2012/15:02

pse mor spo kshyrin me ndertue ni xhamine mitrovicen e veriut

wictor hugo12.02.2012/14:46

mjaft xhamia ironija vazhdon

cbek12.02.2012/14:32

nuk kan tjeter pun veq me protestu,mentalitet i ult,o pa shkoll e pun nuk ka kurxho.

valon12.02.2012/14:24

shkolla po dojna ,salla sportive,kurse edukative,qerdhe o shqiptar ju ka ik truni mduket krejt

nusreti 12.02.2012/14:23

kjo qe e ka ndar ket truall komuna esht nkundershtim me kerkesat tona per kadetrale paska pas vend me u ndertu nqender prishtines

Bardhyli12.02.2012/14:17

buke skan me honger
japin pare per xhamija e haxhiturista

osmani12.02.2012/13:56

kosova ka boll xhamija e kisha,na nevoiten salla sporti,qerdhe,shkolla,konvikte,laborator,a i bie ndermend kujt per keto,qe femijet tan mos te bredhin rrugve e neper bastore,

Naim12.02.2012/13:29

Shqiptar po,por shqiptar musliman shoki

muslimi12.02.2012/13:13

E une i ftoje muslimanet te jene te bashkuar rrethe drjtesis Islamit. Vendi i caktuare eshte vende qe e kane caktuare organete kompetente te cillate ne vete i kemi zgjedhe e personate qe punojne ne to shumica jane muslimane dhe kete vendim e ka pranue edhe BI dhe s,ka kuregja te keqe Mendoj se levizja Bashkohu nuke duhet te paraqet kerkesa ne emrine e te gjithe muslimanve por vetume te antareve te saj e per gjithe muslimanet e kosoves paraqitet BI e Kosovese si institucione. Dhe ne duhet ditur se ne Prishtine na nevoiten ende Xhamija e keto prap duhet ti kerkojme me ruge istuticionale permes BI e levizja Bashkohu munde te ndihmoj duke dhene ide te ndryshme per lokacione e kerkesat duhet te shkojne permes BI dhe me te mire dhe ndihmen e Zotit arrihen te gjitha.

amiri12.02.2012/13:10

pse nuk qoheni protesta per ndertimin e shkollave , per nje sistem me te mir arsimor ,per kushte me te mira ne sistemin kompijuterik , kto na nevoiten neve dhe femijve tane ,vetem me kto munde te arrijm nje dite me te ndriquar , se jo duke kerkuar gjamij ne mes te qenderes, sepse per tu lutur mund te lutesh edhe ne nje vend tjeter nuk te nevoitet qendra.....

london12.02.2012/12:55

Prishne parlamentin ndertoni gjami edhe ashtu nuk po funksionon kosova keshtu do ishte idea e preferuar e levizjes bashkohu .Zoti i bekofte tokat shqiptare.

mergimtari 12.02.2012/12:51

po qasht kjo pun veq ne qeder me maru gjamin apo doni edhe kishen serrbe me la qaty a qa juka ba marak kshtu krysorja mu fal dikun

n n zeka12.02.2012/12:50

Shpenzoni lekt n'kisha e xhamia, po rrini n'terr.

kaqaniku12.02.2012/12:40

LLapi....ma mir me prit femijet deri sa tju vjen reni me ja ndertu shkollat se sa me prit ju deri sa tju vjen reni se spo keni ku mu fal..?? normal femijt duhet me prit deri sa tju vjen reni edhe pse jan nga 6 re ne nje vend 5 dit ne jave msojn ne kushte katastrofale..ti po me tregon mu se a jam musliman a jo..ktu po shohet egoizmi yt si musliman..hajt se fmijet presin deri sa tju vjen radha..nc ncnc ty zoti te ndihmoft e jo mu haver..se zoti para deshiron nje femij mos me u merdhi as mos me vujt se sa ti me pas ku mu fal..se mu fal ti munesh edhe ne shpi tek e fundit ok..kurse femija ska mundsi mu shkollu ne shpi evalla

puqincho12.02.2012/12:38

nuk e di kush po i fut ne perqarje kta muslimant ne Kosove, Bashksia Islame asht institucion qe i mbron kto te drejta, e jo levizja bashkohu, kjo levizje po punon veq per perfitime te veta edhe me ju dal zani demek qe na qka po bajm, njeri i meqem e i urt punon heshtur edhe e arrit qellimin, kta qe dalin kshtu me protesta e mjete tjera, kta i bajn veq sa me ju dal zani ne televione pak, kshtu o vllazen falnu qysh ju ka msu mu fal bab e babgjysh, e leni kto ndarje qe po bahen...!

ademi12.02.2012/12:36

Per pytjen e Kaqanikasit pse zoti me ate fuqi lejon qe te masakrohen Fmit grat e pleqt,pergjigja eshte shum e thejsht,ja sie per shembull nese ndolle qe te rrqohet nie ajroplan nese ndollnie ndeshj kumnikacioni,nese ndiset nie shpie,athere inxhinjeret e lamile perkatese do te mirren me spulimin e shkakut pse eshte rrqu Ajroplani,qe te gjendet shkaku qe gabimie mose te perseridet,ashdu do te ndolle edhe me aksidentin ne kuminikacion,po edhe me shpien e djegur,dhe keshtu sbulohen gabimet teknike dhe eliminohen keto gabime.Keto shembuj i morra qe te jem ma i kjajt dhe ma i arsyshum,per shkak se edhe pytja e ka te njejtim kuptim,pse ndollin gjitha keto vujte ne kete jet.Per ta gjetur pergjegjen e pytje se Kaqanikasit,duhet te kthehemi te Krijimie i njerit te pare te Ademi dhe Hava sepse aty eshte pergjigja,ja kujtoje se sie i theu Djalli Ademin dhe Haven prej rruges se perendie,kure ju tha se jo nuke do te vdeseni,sie dhe do te jeni te barabart me Perendien duke e ditur dhe duke e dalluar te miren dhe te keqen,dhe kete i besuan dhe morren dhe hengeren nga frytie i ndaluar.Kjo shpifje te cilen djallie e solli perndia e afatisojtie qe te teshmohet ne praktik se me te verdet a do te vdesin njersiet a jo,se a do te jen njerzit te barabart me Perendien dhe a dot munden tja dalien vet pa ndihmen e Kriusit.Dhe Perendia nuke reagone vetem per raste te veqand pra veq per fmie pore eshte shume afer plotesimie i profetisimeve te fundit dhe ateher do te merre fund ky sistem gjerash dhe te drejdit do ta trashigojne token e cila do te shenderrohet ne Parajse,sa i perket Femijev te cilet aspak faje nuk kane asnie fryme e njeriut nuk do te jet e humbur,por broblemi eshte vlla nga kaqaniku per neve te rritureve,per neve qe nuk na mungon asgje.dhe pytja eshte sa i permbahem dhe jetojm sipas fjales dhe vepres se perendis Krijusit ton,i qofshim fal vetem atie.

melot voci12.02.2012/12:24

veq shikoj keta une si sho si besimtar keta kurr

valon12.02.2012/12:19

Qka ka te keqe aty ku esht caktu vendi ? kur je zemer mir e adhurus i zotit ska rendesi ku esht xhamia apo kisha por shkon dhe pendohesh dhe lutesh ! Ne fakt si kuptoj un ket organizat a qka te koka bashk ne qender po edhe aty ku esht tash esht ne qender apo ka mendu qe afer kafeterive qe te reklamohen qe na po falum po shkojm ne gjami apo mas parti ne kafeteri e tani drejt ne gjami me shku...Zoti ju pergjigjet lutjve dhe pendimet e tua pa marr parasyshe a je ne xhami apo ne shtepi..veq zemren duhet me pas te pastert e jo Musliman pi thojm vetit e fen nuk e majm e bojm gjithqka qka esht e keqe si ne ato vende irak afganistan etj qe musliman e shkojn ne xhamija myten me bombe etj... zoti nuk ja fal kerkujna edhe nese esht musliman aj e denon kur ben krime dhe qdo sene qe jan te ndalushme nga Allahu .

llapi12.02.2012/12:16

volla kaqanik allahu te udhzoft mos i thuaj kuj qe je muslimon se skoke met as muslimon as gje hiq faktikish ti s po e besojshe zotin..edhe shkollave ju vjen reni me i ndertue por DUAM GJAMI MIDIS PRISHTINE e kush esht kunder le te kup

limi12.02.2012/11:59

vendimi i mar nga komuna duhet respektue e ne prishtine duhen ende xhami por duhet pritur vendimin e kk komunal

samiri 12.02.2012/11:40

qa jeni qu pesh kshut o popull po le ta marojn ku dojn pse qa ka lidhje veni

kosovarja 12.02.2012/11:39

po qa po komenton ti qe e ke qit emrin muslimani kurse nuk din po kosova gjithmon u kan misliman po si pas mendimit ton mos u kan kosova sllav ne kosov duhet sa me shum gjamija rnoft feja muslimane rnofshin te gjith muslimanet ku do qe jan zoti i nimoft muslimanve

Blerimi12.02.2012/11:37

Pse katedralja Nene Terzja u ndertua ne qender te Prishtines e per te u shpenzuan miliona euro, ndersa per Xhamine nuk paska me as para e as vendertim. Interesant per nje vend ku afer 90e popullsise jane te fese Islame.

ademi12.02.2012/11:35

Sot kombi Shqiptar duhet te jet i bashkuar rredh kauzes komtare,kure edhe sot mbase vujteve shekullore,mbase luftes se fundit,e kemie nie amanet prej deshmorev te cilet rane herojikisht per lirin e Kosoves,dhe sot per shkak mose punes son ,sie klase politike pore edhe sie shoqeri,Kosova e jon eshte me nie Pavarsie te qunguar,pa so ... nidet te plot,pa mirgjendje sociale,pa zhvillim ekonomik dhe sie rrjedhoj,e mos punes son,sot po kerkohen,konklusione te reja prej Kosoves.Pra Levizen bashkohu duhet ta brengose kjo gjendje ne te cilenn gjendet sot vendi,po ashtu edhe ter shoqerin.Sa i perket ndertimit te Xhamise ne Qender te Prishtines,pytja esht a eshte Xhamia shpie lutjesh per besimtaret qe i luten Perendis,apo levizja Baskohu done qe Xhamija te jet rekllam per njerzit,Nese eshte shpie lutjesh per Krijusien ton te Madhnishem i qofshim fal vetem atij,ather do te ishte me se mirie te jet atje ku eshte qetesi,dhe larg zhurmes sepse eshte shpie lutjesh.E nese deshirojn qe xhamija te jet rekllam per syt e njerzeve ather e keni me vend se esht ma mire mu ne qender,pra qe pesimtari te lutet te perendia duhet se parie te jet i paster ne shpirtien e vet dhe kuto qe te jet kjo lutje do tie pranohet se esht i paster ne shpiert.pra ne pelgjim edhe me Perendien eshte qe sot te ruhet kjo lirie qe u fitue me shume vujte dhe sakrifica,dhe te qohet ne vend amaneti i deshmoreve,per lirin e keti populli,pra kjo duhet neve sot sie shoqerie te na brengos ma shume pra siq e thashe kjo eshte ne pelqim edhe me vte perndien.

nga suedia 12.02.2012/11:32

o musliman te nderuar mos leni qe kosova te krishterizohet siq po e shihni edhe vet politika eshte veq duke e ber ate kru qe edhe ne qoft se esht nevoja ta japim edhe jeten deri ne permbushjen e kerkesave tona

kaqaniku12.02.2012/11:19

pse qenka me rendsi ku mu ndertu?? a pe kerkoni gjamin pse keni nevoj mu fal a ma shum mu reklamu?? nese sa per reklam atehere afer nderteses se qeveries afer hashimit..! une jam vet musliman veqse mu pyt une me qato pare i kisha renovu shkollat ku fmijt msojn ne kushte katastrofale sepse fmijt jan e ardhmja e jone...kurse me gjamija sdi qka perfiton! edhe kushton kogja si shum me ndertu..ky esht mendimi i jem personal sa i perket besimeve ne pergjithsi..po te isha une vet aq shum i fort ose i fuqishem,ose qdo njeri prej juve..a kishit mujt me leju dikush me i masakru fmijet grat pleqt etj..une jo!askush nuk e kishte leju nje gje te till po te kishte at fuqi siq e ka zoti i madh atehere e pyes qdo njeri besimitar..pse zoti e lejon nje gje te gje te till..!! krejt i kuptoj veqse masakrohen fmijt edhe nuk reagon..ku po mbet dashuria ndaj njerzimit..askush prej nesh nuk kishte pas zemer ta lejon nje gje te till,po ta kishte fuqin mi mbojt fmijt..!! kjo ska kurrfar kuptimi..kudo ne bot fmijt jan ata qe me se shumti pesojn nga luftat..ky esht mendimi im medno edhe ti per ket pun..

muslimani12.02.2012/11:11

Dinjitetin e muslimanve shkoni mbrone nëpër vendet muslimane e jo këtu ku historikisht ky vend kurr nuk ka qenë musliman por shqiptar.