VV: Protesta e ardhshme paqësore më 22 janar

Publikuar: 15.01.2012 - 16:43

Prishtinė, 15 janar - Dje nuk mund tė thuhet se thjesht eskaloi situata apo se pati pėrplasje midis Vetėvendosjes dhe Policisė sė Kosovės. Dje, Policia e Kosovės ndėrhyri dhunshėm ndaj protestuesve paqėsorė, pėrkundėr thirrjeve tė shumta qė policia tė mos na sulmojė.

U arrestuan 146 protestues, 15 vazhdojnė tė mbahen nė arrest, me dhjetėra u lėnduan mė lehtė a mė rėndė, thuhet nė njė komunikatė pėr opinion tė Vetėvendosjes pas konferencės sė sotme me gazetarė .

“Policia i ka bastisur veturat, autobusėt dhe i ka konfiskuar ushqimet, tendat dhe batanijet. Gjatė kontrollit ajo nuk ka gjetur asnjė mjet tė fortė dhe madje as brisk dore.

Kishte strategji pėr dhunė nga ana e Qeverisė dhe Policisė. Pjesė e kėsaj strategjie ishte tė intervenohet menjėherė nė Merdarė dhe pas gjashtė orėve te Dheu i Bardhė.

Protesta ishte nė mbrojtje tė Republikės dhe pėr prodhime tė vendit. Moto e protestės ishte: Serbia nuk kalon! Dje, kishte reciprocitet, aq sa pati protestė.

Qeveria e Kosovės shkeli nenin 92.3 tė Kushtetutės. Kapitulli VI, Qeveria e Republikės sė Kosovės, Neni 92 [Parimet e Pėrgjithshme], 92.3. Qeveria zbaton ligjet dhe aktet e tjera tė miratuara nga Kuvendi i Kosovės dhe ushtron veprimtari tjera brenda pėrgjegjėsive tė pėrcaktuara me kėtė Kushtetutė dhe me ligj.

Politika e Qeverisė sė Kosovės ėshtė policore dhe kjo po e bėn Policinė e Kosovės politike. Policia e Kosovės po iu bindet urdhrave politikė tė kryeministrit Thaēi dhe ministrit tė Brendshėm Rexhepi nė kundėrshtim me ligjin. U thirrėn nė liri tė lėvizjes, mirėpo nė mėnyrė tė trefishtė vetė Policia e Kosovės e bllokoi lirinė e lėvizjes: nė kufirin me Republikėn e Shqipėrisė, me post blloqe tė shumta dhe me mbylljen e rrugės nė Merdarė dhe te Dheu i Bardhė.   

Ky ishte sulm ndaj opozitės dhe ndaj demokracisė.

Kėrkojmė lirimin e tė burgosurve.

Protesta e ardhshme paqėsore nė bllokim tė mallrave dhe automjeteve tė Serbisė do tė mbahet sot njė javė, pra tė dielėn tjetėr, me 22 janar 2012. Nėse Qeveria e Kosovės nis me zbatimin e reciprocitetit tė plotė me Serbinė gjatė kėsaj jave, natyrisht qė nuk do ta mbajmė protestėn e ardhshme me 22 janar”, thuhet nė kėtė njoftim. 

 

Endrini16.01.2012/10:58

VV. vetem sa po ia forcon themelet kėsaj qeverie, qė per dikend ėshtė e keqe dhe pėr diken e mirė.policia paska perdorė dhunė ndaj protestuesve,ashtu po thuhet, por ata gurėt qė shufeshin nė rrugė nga kush u hodhėn,nga policia apo nga kushdhe kundėr kujt?Protesta paqsore ka rregullat e veta dhe ajo ėshtė paqėsore deri sa tė thehen urdhrat e policisė e cila ėshtė pėr tė vu rend.Sot nė tv pash se si protestuesit grek rrinin ulė nė rrugė deri sa policia kėrkoi qė tė lirohet rruga dhe pėr qudi asnjė protestues nuk rezistoi por vetem zbatoi urdhrin e policisė.Jo zotri protest mund tė bėshė tėrė diten por jo tė pengojsh njerzit qė kan mendm tjeter.Apsurde tė bėhen krahasime nė mes protestave nė libi e ktyre te ne.Nė libi kishte diktaturė nga njė njeri kurse ktu ka pluralizėm dhe natyrisht qė mendimet e shumicės duhet tė aplikohen dhe jo tė luftohen.Konjufca paska nji shenj nė ballė por do tė ishte fer nga ai tė na tregoi pse emuarra at shqelm qka bėri ai kend e grushtoi nga policėt?

xhevdeti16.01.2012/10:49

Edhe kokarda Hashimit po i rrika edhe me mire ne ball.Hashim THAQI e ka humbur besimin ne popull perderisa rreshtohet ne anen e Srbise e cila na pergjaku Srbija keta te qeverise bejne biznes me ta.Ineresat e kesaj qeverije jane paresore per mbushjen e gjepave te tyre e jo per interesa te popullit dhe te Kosoves.

Fatmiri 16.01.2012/10:06

Ska duhet per dite protest me bo edhe per Rryme edhe per pensione edhe per rroga,po nalin rrymen ???Ska ryme duhet te dal305m krejt e te djegim zyret e Kekut bash me objektet e shtetin e mandej kqyrim qysh na leshojne rrymen me kqyre se kush qka po bone shuj shuj deri kurre boll moo

MOZOMAKEQ16.01.2012/09:40

KUSH ESHTE KUNDER VETEVENDOSJES,AI OSHT EDHE KUNDER ADEM JASHARIT DHE MASAKRES SE REQAKUT DHE SHUME E SHUME DHUNIMEVE NDAJ MOTRAVE DHE NENAVE TONA...E MBI TE GJITHA JANE NJEREZ ANALFABETE KUSH ESHTE KUNDER VV DHE ALBIN KURTIThyni ne youtube dhe kliko Albin Kurti ne burgun e Pozharevcit..ALBINI NUK KA FJETE NEPER HOTELE LUKSOZE TE TIRANES NE KOHEN E LUFTES 199899..QEVERI MADE IN LIBIA

arben kryeziu16.01.2012/09:11

o albin kurit ne qofte qe ki zemer e si po dukesh si patrot i kosove merri burrat e shko qliroje mitovicen ta majte se kogja shume po folin po pak pune po bani o kastraveca

mjer kosova16.01.2012/08:45

une kisha ba pytje dis simpatiznve te qeveris po kta mall qi vjen nga serrbija asht te pushtetarve ky asht krim i organizum mjer kosova pjer populli ktyn duhet mejvba si ne libi

ermira16.01.2012/07:29

Vetevendosja nuk duhej qe te ndermerrte nje veprim te till.Ne anen tjeter policia shum mizorisht dhe jo profesional jan sjell me ta.Shqiptari shqiptarin shume leht e godet por kur esht ne pyetje armiku hmmmm.Policia e Ks duhet te perballet me drejtesine ngase ka ushtruar dhune ndaj protestueve!

GenciLondon16.01.2012/04:26

Thaqi esht duke e ber shtetin si Gadafi dikur,,nuk jeni tu e dit shikoni sa miljoner jan ba njerzit brenda Pdks ,pom duket shum leht e kan te gjith shokt e Thaqit perfshir edhe Thaqoviqi dihet jan ba miljonera si bandat kriminale serbe ,dhe kta shum leht e kan te rrin ne pushtet vetem paguajn dhe jau dredhin si dojn vet popullit kjo esht DIKTATUR ,nuk esht tu e pa ende askush se si asht tu e pru kosoven thaqdiktatori .VV dELNI KUNREJ THAqit e ksaj partie te jap dorheqje e mos delni kot kufijve ,merni studentat protest gjith popullore ta rrzojm Diktatorin e Kosoves.

goni16.01.2012/02:03

shum mir bile po ndodh dicka ne kosov, e ndoshta populli po qohet prej gjumit me pas se ku jon tuj jetue,

JU KISHA LUT KRET SHIPTART PREJ SHTETETVE TE JASHTME MOS E SHKILNI RRUGEN E SERBIS PER NE KOSOV,
TA PERKRAHIM ALBIN KURTIN E VETVENDOSJEN, KJO POLICI PO HARRON SE BRENDA NJI VITI KAJN ME QEN NER ALBIN KURTIN

agimi16.01.2012/02:01

Protesta masivisht dhe ma te fuqishem me ju kallcu se Shqiptaret e vete jane gjalle ne nuk jemi laramona qe blejm toka dhe mall te shkive

b.berisha16.01.2012/01:12

bravo trima se duhet me i than thaqit e kompanis tina boll ma mos rreh shqipat e ta majt shko ne mitrovis se nuk kuzon se se juvraten e ju nuk kuzut as me i perk me dor shkit shko o thaq shko se ka hal hun lesha ne kosove e te vjen dita sikur sadamit e gadafit edhe tu e juve vetvendosjes bravu u qoft e nrrovshi o trima ..................

jeton brisha16.01.2012/00:59

bravo veq per para apet duhet me dal protesta mos i leni kriminelat me ardh kosov.se kosova osht e shqiptarve e jo e kriminelave... nuk ahen produktet e kriminelave.....

toniiiiii16.01.2012/00:56

bravo veq perpara dilni gjdo dit protesta mos i leni kriminelat me ardh kosov se nuk osht veni tyne veni shqiptarve osht veq per para vetvendosje

kapeshnica 16.01.2012/00:33

pse aka luftu diku thaqi nuk po disha bravo vv se kali kur don me cof gjun shkelma

A.gasi16.01.2012/00:15

une hala spo muj me dit qe thaqi edhe regjepi a u tutshin qe po ju prishet malli shkive neper kamiona me nejt ni dit kta qe 12vjet i priten shkit ne mitrovic po gjt nderhyrjes te policis pam o zot sa te ngjashem me ata te arkanit ndoshta edhe komndantat ngjajn turp

VEBIT@HOTMAIL.CO.UK15.01.2012/23:57

LE TE SHKOIN NE MITROVICEN E VERIUT NE GUCOFSHIN POLICIA JON SE JU TREGOIN DIQKA NUK JAV MAN MRAPA AS QEVERIS E AS POLICIS ME SHKU E NE SHIPTARET JEMI TRIMA NDERMES VETI SE ME PAS DAL 2 SERB NE GRAQANIC EKISHIN BLLKU RUGEN ME MUI TE TER EDHE NUK KISHIN GUXOFT ME I HJEK ME DHUN KJO TREGON FETYREN E HASHIMOQIQIT QE EKA SHIT KOSOVEN EDHE PER POZIT DHE INTERESA TE TINE ASHT NE GJENDIJE ME ISHKEL POPULLIN E VET SIKUR MILLOSHEVIQI QE BA SHKELKE ME TENKA KJO ESHT NI TURP I PAPARASHIKUAR PO EDHE GADAFI KA PAS MENU QE RRIN NE PUSHTET TANAHERET PO I ERDH FUNI KESHU EDHE KETYNE KA ME JU ARDH SE JON KA SHKELIN MI GJAKUN E DESHMOREVE E POPULLI NUK KAN BUK NE HANGER SHUMICA E KETA ENDEN ME GJIPA TE BLINDUAR DHE ME KA 20 TRUP ROIJE .

Rilind15.01.2012/23:00

Un jamė komentues nga Shqipria por dhunėn policore qė e kamė parė nė Kosovė janė tė kota protestat paqėsore. Duhet plani B apo C tė djegen magazinat me produkte tė Serbies dhe tė goditen direktė urdhėruesit e dhunes.

Duuro15.01.2012/22:32

O ju qe jeni kunder protestes po serbia na ka pre bre na ka djeg naj kan dhunu motrat qysh skeni marre mar ju me fol palidhje po na jemi dal ME NAL SERBIN QE MOS ME U PASURU KRIMINELAT ne kurriz ton. se kto mallrat e serbis i kan ngulfat bizneset tona vjen e te ban konkurenc prej atjehit se Thaqi ju ka leju e bile as tatim nuk ju merr. POSHT HASHIM THAQI

shpendi15.01.2012/22:31

qysh jemi edhe jemi tu jek,se mas pari nuk e duam vetin

dusseldorfi15.01.2012/22:29

krenaria e kosoves vetvendosja


ekrem 15.01.2012/22:28

vetvendosja esht krenaria e kosoves

vitiasi15.01.2012/22:23

kush qohet pesh e han kryet e vet edhe ky kurti, nejse ne kete kuvend eshet ama pas zgjedhjeve te ardhme e shohim,po qka me pa si daci rahmetlia,shume bre trim mire tha thaqi albini po e qon vetvendosjen drejt vetfundosjes,po ikni prej kti komunisti qe don na e rilind komunizmin, marre marrre marrre

bilbili ne mergim15.01.2012/22:22

Cfare niveli kane thaqistat nese mundeni lexoni dhe kuptoni opinionet e tyre.Sinqerisht analfabeta e primtiva si vet ai...kuku ska as me kend me debatue VV...

Rahman Rama15.01.2012/22:06

"Patriotat"me te mdhej te Kosoves,jan biznismenet te cilet importojn mallra nga Srbija! Ata nuk eshte veshtir me i kuptu! Importin e mallrave nuk e bejne per inat te popullit, por per perfitime te mdha, prej te cilave nje perqindje i hyn ne xhep edhe disa njerzve nga pushteti!Prandaj lufta kunder kesaj dukurie eshte shum e veshtir,gati e pamundur!Megjithate,perpjekjet e VV,po edhe te tjerve,jan te nevojeshme!

arditi GJILAN15.01.2012/22:00

patjeter mallrat serbe duhet te bllokohen nese eshte nevoja edhe barrikada duhet te vendosen vetem e vetem qe mos te lejohen maunat qetniko serbe te depertojne ne territorin e kosoves Qeveris Thaqi po i vjene FUNDI THAQI ESHTE TRADHETARE DHE ESHTE NJEQINE PERQIN I PAGUARE NGA QETNIKAT SERB TA SHKATRROJE KOSOVEN VDEKJE QEVERISE THAQI KESHTU MENDONE.GJILANI ME RRETHINE.

maki15.01.2012/21:53

qka po presin populli a vetevendosja vetun me ju kry pun e me liru prej ktyne hajnave qe e ka izolu popllin prej botes qoni e ndimoni ton albinit

UNE VET15.01.2012/21:14

pytja esht se pse pikrisht me 22 janar ne at dit kur pritet bisedime per liberalizimin e vizave

prishtina vranjecii15.01.2012/21:01

o kjo qeveri ka deshtu se krejt hajna se vete me serbi jan tu pune

tefik kaqaniku15.01.2012/20:59

Me vjen keq per kete qeveri,se me te vertet ska gje nga kjo,eshte e fundosur ne hajni duke u nisur nga Hashim Thaqi e gjer tek me i vogli.Por nuk eshte edhe disi qudi ngase Drenica eshte e njohur per hajna.Te rrshe motrat dhe vllezrit tu eshte let por ku jan keta burra dhe gjigane dhe herojt e vigut qe nuk i qlirojne rruget dhe uren e mitrovices perplot nje vit gati.Te rrash dhe te matretosh tendin eshte let more zotrinje te qelbosur.

pozhari15.01.2012/20:54

oh sikur te ish rambo ksajt nuk kish guzue meu ndie bajramoviqi.me thaqoviqi po kush ka mbet ketu edhe ashtu po bohet po ky thaqoviqi me ... lladelponto .ja ka boe rambos kurthen po diet kon e ka kshilltar izarelitin

ANTI pdky15.01.2012/20:47

@ Skenderaj !!!! Po ti ANALFABET KU KE QENE GJAT LUFTE .. NE STANKOVEC A BLLACE ?! Albini ka qene ne Prishtine perfaqsus poltik i UQKse ! Po mendon qe vet fakti qe je i Drenices,te jep ndonje drejt me te madhe se te tjerve ! Une dhe shumica e din qe JU KENI QEN SHPIJUNA TE SERBIS DHE SKENI FOL NJERI ME TJETRIN DERI NE LUFT ! Perse si ndihmuat Adem Jasharit kur e vrau serbia KU ISHT JU "TRIMAT" E Drenices !!!

luftetari i koshares15.01.2012/20:44

me vjen keq qe shkruani per vetvendosjen se per ta duhet me shkru realitetin per shembull,afrim hoti,vllau i liderit kombtar ukshin hotit,per ushtarin e koshares fisnik ismajlin qe jan te paqt si loti kta sju perkulen serbis e dje fisi jepke besen e shqiptarit e kta polict se dishin qeshte besa me at ministri e mitrovices qe ka vetem fjal e vetem fjal

Hashimi15.01.2012/20:40

Mir e kan vv mas ksaj proteste radhen e ka krye krimineli Hashim Thaqi dhe banditat e tina me u hjek prej qeveris se vet kjo qeveri osht e cila i ka ble fukarat me 10 euro mi ja dhan voten kti qe nuk din emnin e vet me shkru

Kujtimi15.01.2012/20:39

Ju Lumt VV jemi me ju Posht Hashim Thaqii Posht Bajram Regjepii Rrnoft Populli i KosoveS Pa QeveriSjen e ThaqoviQit..

agimi 15.01.2012/20:16

OOOOOOO ju PLEHAT E pdk PLEHAT DEMOKRATIKE TE KOSOVE PO I MBROJN SHKIJET PO LENE VETVENDOSJEN SE EDHE PER JU KEMI EMRA PO NUK JEI ,EGOISTA. SI THAQI DHE JU TE PLEHARAT R PDK

dani15.01.2012/19:56

qizmja ne ball mir po te rrike po jo bash mir se nuk kish ba mir ma shum esht dasht o puntori i serbis

dani15.01.2012/19:51

po o albin pusi a po te paguan shkau me ba keshtu se me kta po i ndihmon shkaut ata tash kur dojn me ba barikada te thrrasin e te paguajn mir se ata nuk kan ma nevoj se te kan ty .Po o pus pa fund ska dhun ti je ne gjum ne kohen e 81shit

firaja shterpca15.01.2012/19:44

kisha pas nje koment un jam me vv.po jo ket mnir si jan ka veprojn duet qeverin bllokuar THAQIT det ti tregohet qe kshtu nuk ka met shku..gat let jet ibindur per ket..populli po flen thaqiikon venon kjo kshtu zot zgjate....

hashimo bajramoviq15.01.2012/19:44

bravo vv

rraha 15.01.2012/19:33

albin kurti,shumica e njerzve perkrahin nje protest paqsore seshte per tu habitur se europa ska nje demokraci qe shumica njerzve mendojn ,ende dominon komunizmi diktatura ...

Drenica e kuqe15.01.2012/19:27

o ti me nofken Adem Jashari ma mor burr mos ja ndyj emrin Ademit se krejt bota e din kush ka qen aj po hin shkruj me emrin tend e mos boni hajgare me emra te LEGJENDAVE

PlanB15.01.2012/19:11

Kesaj radhe protestuesit kan me pas shufra hekuri dhe bejsbolli,biber spreja,dhe kan me ju qkoq dajak, turki kan than don zor ! E keta zonjusha policE kesaj radhe ska me i nxon rruga tuj ik !

skenderaj 15.01.2012/19:08

oo ju komentues qe po e i perkraheni kta rrugaqet qe po bredhin rrugeve e po mundohen ta rrezojn qeverin Thaqi,mos i perkraheni se ata jan rrugaq,kur Thaqi ka qen ne front gjat ofenzivave ne luft Albin Rrugaqi me gjith kta qe po i shkojn prapa kan qen tu pi raki me armikun serb e jon mundu me hy ne bir te miut,e tash kishe ne po bejm diqka,eshte dasht edhe ma fort mej rrah e mej burgos.

beki7515.01.2012/18:48

o ju trimat e vet fundosjes skoki ngi hala rreh po me doket.Po ju jeni tu luftue veq me marr pushtetin edhe po i rreni popullaten po dojna me nal Serbin.
Ju vet nuk e njihni republiken e Kosoves as Flamur as Hymnin e sdi qka po doni si po e shof une nese vazhdoni kshtu edhe 30 vjet skena me hi ne EU edhe kush ska me dasht me na pa me sy.

tung

veli hajdari15.01.2012/18:35

oti zotri DANI ne shiptaret jemi msu me stupca e me uj turb i madh per tye se qeta sha na ka rra nakan myt sha na kan masakru po don mi nal vetvendosja ju lumt veq per para ALBIN se kejt kosova esht me ty se kta hajnat ton sha i kemi ne pushtet shum shpejt ka mi gjet sikur GADAFIN

gyni15.01.2012/18:32

o na shiptaret per nje dinar bim bunar,se mu kan krejt bashk moti kosova ish kan repoblik por secili e run bethen evet ju kisha lutshqiptarve mos MOSS ME BLE MADHERAT NGA SERBIJA JU LUTEM

Egzon15.01.2012/18:31

ku muj me dal me bashku edhe une me ta ne cilin venn !

metush nisori15.01.2012/18:22

kot e keni ju te vetvendosjes se nuk keni me marr shtetin kurr se mejav kqyr historin e kaluar te juajn delni shum keq pra mos e mashtroni popullin se aj qe ka nuk vjen pas juve por i mbledhni disa fukara i mashtroni me nga 50 ero me dal ne protest un vetem di me than o popull mos e bleni dajakin ne 50 ero se aj asht prodhim vendor

bardhi 15.01.2012/18:22

un mendoj se kjo qeverije i ka ardh fundi me shtup popllin evet per kurgjo hiq e mi ndihmu ni shteti qe sna nje kjo osht e pa logjiksheme.

Shpetim15.01.2012/18:20

Mas miri eshte te organizohmi e ti shkatrrojme mallrat ne dyqane ku ka produkte Serbe, qe tjav gerdisim edhe Bizneseve mallin serb se shume mire po bene edhe pa ta

Kryeçobani15.01.2012/18:19

Deri sa t'kena ēobana n'krye t'qeverise kena me hjeke shume. Shume kisha pase qejf me dite Hashimi a i ka rujt lopt deri sa i ka ba 16 vjet, a e ka lane kete pune ma heret, e ja ka therr azil, ku ka nise menihere punen per atdhe, normal t'uj nise prej farmerkave.

met drenica15.01.2012/18:18

o ju vetvendosje leni ma keto pun se as ju nuk e keni per popull po me vjedh si keta te tjert valla se albin kurtit nuk i punon truni i vogel e ka te prishun tung se kot e keni ju vv

mitrovica15.01.2012/18:18

EU QE DONI ME MARR NE QAF KET KOSOV JU VETFUNDOSJA EH MOZAMAKEQ SHKONI MLEDHNI NJERZ SHQIPRI E MAQEDINI SE POLLI I KOSOVES EDIN FORT MIR KUSH JNI JUUUU...EDHE MOS BONI ARGAT DREQIT EDHE MU SHIT VIKTIMA TANI KISHE NA XHYNAHA.

driloni15.01.2012/18:16

duhet te gjith ta perkrahim kjo eshte ne favor te Kosoves te gjith ne rrug te tregojm se jemi kunder serbis.. VV.

lati15.01.2012/18:08

bravo VV eshte e vendosur.

bali 15.01.2012/18:04

dakort jam edhe uen qe qeveria po shkol popullin e vet per serbin edhe qeto polict e ton ma mir mi thirr qoban tlove sa polic serbve sju bajn kurgja qe bllokojn rrugen.

besnik shehu15.01.2012/18:03

Ju lumte! Bravo, PROTESTEN e ardhshme do te me keni atje...
edhe une dua te burgosem nga policet tane! dua te jap kontribut per shtetin tim qe te ngritet me ekonomi te veten dhe stabile...

Viktori15.01.2012/17:42

Atje duhet te jemi te gjithe ti bashkohem protestees

dani15.01.2012/17:39

hahahahah paski mu knaq uj e stupca hahaha a edini se jemi bo shtet ju vet fundosja

Adem Jashari15.01.2012/17:20

Moto duhet te ndyshohet. Thaqi nuk kalon. Se me ato bjen edhe Serbija ska ma qysh me kalu pa Thaqin.

ardiani bezhani15.01.2012/17:17

oh leni mah kto marri se i shkaterruat popullin per asgje mah mir mos i bleni mallrat serbe ateheri vet bie prej huqie por juh vv i bleni mah se shumti mallrat serbe

shasivar rama15.01.2012/17:07

ju lumt vv se kta pisat n kry t qeveris jo q po na shkatrrojn neve po edhe t ardhmen e atyne q nuk jan le hala kta bandit te pa shkoll

lili15.01.2012/17:03

o njerez organizone te dalim para qeveris mos ta lam thaqin as ne qeveri me hi leni pikat kufitare

Deçani15.01.2012/16:50

qashtu vetvendosje bravo, se Ska ma burra ne Kosove se Ramush Haradini. edhe Albin Kurti qashtu mos lshoni pe.

toni15.01.2012/16:48

shum fort eshte ka mundohet vetfundosja me hjek vemendjn prej verit eshte ber argat i dreqit para dite ja kan inati vetit e mas dite krejt botes