Në Prizren 191 persona paraqesin kërkesë për ri-integrim

Publikuar: 15.01.2012 - 12:42

Prizren, 15 janar – Zyra komunale pėr kthim dhe komunitete e Prizrenit gjatė dy viteve tė kaluara ka pranuar kėrkesa nga 191 individė pėr riatdhesim dhe ri-integrim, pas kthimit tė tyre me apo pa vullnet nga vendet e Bashkimit Evropian. Nė bazė tė dhėnave tė kėsaj zyreje pjesa dėrmuese e tė kthyerve nga vendet perėndimore janė pjesėtarė tė komuniteteve pakicė, tė cilėt nė tė shumtėn e rasteve kanė kėrkuar ndihmė pėr strehim, ushqim, pėrkrahje tė vazhdueshme sociale, por edhe fillim tė biznesit.

"Deri mė tani nė zyrėn tonė janė lajmėruar 191 persona, tė cilėt kanė parashtruar kėrkesė zyrės sonė pėr ri-integrimin e tyre", thuhet nė raportin vjetor tė ZKKK-sė sė Prizrenit.

Numri mė i madh i kėrkesave sipas kėtij raporti ka ardhur nga pjesėtarėt e komunitetit rom, me gjithsej 80 individė tė kthyer, tė pasuar nga pjesėtarėt e komunitetit boshnjak me 56 tė kthyer e 9 goranė, derisa 25 tė kthyer qė kanė kėrkuar ndihmė janė tė komunitetit shumicė shqiptar, bashkė me 13 ashkali dhe 5 serbė. Mė sė shumti persona janė riatdhesuar nga Gjermania 53,  pastaj nga Austria 34,  Suedia – 24, Franca – 21, Zvicra – 19, Norvegjia 14, etj.

Prej gjithė kėtij numri, ZKKK ka pranuar 90 kėrkesa pėr mbėshtetjen e biznes planeve dhe 78 sosh janė proceduar mė tej.

"Nė periudhėn kohore 2010 – 2011, kemi pranuar 90 kėrkesa, kurse nė MPB / Departamenti pėr Riintegrim i kemi pėrcjellė  78 kėrkesa. Kurse 12 kėrkesa tė tjera ose nuk i kanė plotėsuar kriteret pėr tė pėrfituar ose presin kompletimin e Planit tė Biznesit", thuhet nė raportin e ZKKK-sė.