Prokurimi publik në vendin e parë për korrupsion

Publikuar: 03.10.2011 - 18:29

Prishtinė, 3 tetor - Niveli mė i lartė i korrupsionit, sipas zyrtarėve tė Agjencisė Kosovare kundėr Korrupsionit dhe organizatave joqeveritare, mbetet nė prokurimin publik.

Ata kritikojnė autoritetet kosovare pėr mos marrjen e masave konkrete pėr luftimin e kėsaj dukurie, raporton Radio Evropa e Lirė.

Drejtori i AKK-sė, Hasan Preteni, thekson se fusha e tenderimit po gjeneron tė kėqija nė Kosovė.

 “Fusha mė e ndjeshme nė Kosovė, ėshtė fusha e prokurimit publik. Paraja publike, mėnyra e shpenzimit tė parasė publike, ėshtė shumė problematike. Kur e dimė qė 80 pėr qind e buxhetit tė vendit shpenzohet nė kėto procedura, atėherė e kuptojmė sa ėshtė e rrezikshme dhe sa problematike ėshtė kjo fushė”, thotė ai.

Nė ligjin pėr prokurim publik janė bėrė ndryshimet e fundit gjatė kėtij viti.

Ligji i ri pėr prokurim publik ėshtė aprovuar nga Kuvendi i Republikės sė Kosovės mė 29 Gusht tė vitit 2011.

Ndėrkaq, nė bazė tė nenit 135 tė kėtij Ligji, parashihet qė ky Ligj tė hyjė nė fuqi nga data 5 tetor e kėtij viti.

Ndėrkaq, autoritetet kontraktuese tė Kosovės janė tė obliguara qė nga kjo datė, pėr tė gjitha aktivitetet e prokurimit, ta zbatojnė Ligjin pėr prokurim publik.

Sidoqoftė, drejtori i Agjencisė Kosovare Kundėr Korrupsionit, Hasan Preteni, thotė se angazhimi mė i mirė pėr parandalimin e korrupsionit, ėshtė fuqizimi i organit shqyrtues i prokurimit.

“Poenta jonė e vazhdueshme ka qenė obligimi i zyrtarėve mė tė lartė qė tė nėnshkruajnė kontratat me vlera mė tė larta, dhe nė mėnyrė indirekte marrin pėrgjegjėsi nė atė se ēka po ndodhė nė fushėn e prokurimit. Dhe, nė anėn tjetėr, them qė tė ketė mė shumė transparencė nė komunikim ose nė publikim”.

“Mendoj, qė edhe prokurimi elektronik do t’i ketė efektet e veta. Njė prej definicioneve tė korrupsionit ėshtė: 'Mos ekzistimi i llogaridhėnies e transparencės, ėshtė i barabartė me korrupsionin’.”, thekson Preteni.

Hulumtime rreth parregullsive nė prokurimin publik ka bėrė edhe Organizata  Joqeveritare “FOL”.

Petrit Zogaj, udhėheqės i kėsaj organizate, thotė pėr Radion Evropa e Lirė, se gjatė procesit tė prokurimit publik janė bėrė parregullsi tė shumta.

Sipas tij, prokurimi publik ėshtė njė prej fushave mė tė korruptuara nė vend.

“Pėrvoja jonė nėntėmujore nė fushėn e prokurimit publik, ka treguar se ky sektor brenda institucioneve, agjencive ekzekutive, ka qenė dhe mbetet njė prej hallkave mė tė korruptuara nė tėrė sistemin publik”, shprehet Zogaj.

Zogaj kritikon ekzekutivin pėr parregullsitė, tė cilat bėhen nė prokurim publik.

Ai tregon pėr njė gjendje tė rėndė tė pėrhapjes sė korrupsionit nė Kosovė, dhe u bėn thirrje institucioneve kosovare pėr luftimin e kėsaj dukurie.

“Aspak nuk po e shohim vullnetin e institucioneve tė Kosovės qė tė pėrmirėsojnė Ligjin  pėr prokurim publik, i cili ėshtė jashtėzakonisht i rėndėsishėm nė funksionimin dhe avancimin e kėtij sektori, qė ėshtė njė ndėr institucionet mė tė korruptuara nė vend”, thotė ai.

Ndryshe, qėllimi i Ligjit pėr prokurim publik ėshtė qė tė sigurojė mėnyrėn mė efikase, mė transparente dhe mė tė drejtė tė shfrytėzimit tė fondeve publike dhe burimeve publike nė Kosovė, duke pėrcaktuar kushtet dhe rregullat qė do tė zbatohen.