Vendorë e ndërkombëtarë përurojnë fabrikën e pijeve “Sinalco” në Vrellë

Publikuar: 14.08.2011 - 18:33

Vrellė, Istog, 14 gusht- Tė dielėn pasdite, nė Vrellė tė Istogut ėshtė bėrė pėrurimi i fabrikės sė pijeve  Sinalco” me kapacitet prej 30 mijė litrash nė orė, ndėrsa pėr fillim aty kanė gjetur punė 40 punėtorė.

Nė ceremoninė e pėrurimit pėrpos njė numri tė madh tė qytetarėve tė Vrellės ishin kryeministri i vendit Hashim Thaēi, kryeparlamenatri Jakup Krasniqi si dhe zyrtarė tė lartė ndėrkombėtarė nė Kosovė: komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler, amasadori amerikan  Christopher Dell, ai gjerman, Ernst Reichel, ambasadori i Shqipėrisė, Islam Lauka, dhe pėrfaqėsuesi i “Sinalcos”, gjermani Majkėll Dorks.

“ Jam i lumtur qė jam nė pėrurimin e fabrikės ” Sinalco” nė Vrellė tė Istogut. Ky projekt t’i ndihmojė jo vetėm banorėt e Istogut , por tė gjithė Kosovės”, ka thėnė komandanti i KFOR-it, Buhler. Ai e ka uruar tė parin e Istogut, Haki Rugova pėr hapjen e fabrikės, ndėrsa pronarin Gani Dreshaj pėr investimin e bėrė.

Ambasadori amerikan nė Kosovė, Christopher Dell, realizimin e kėtij projekti e ka vlerėsuar tė njė rėndėsie tė veēantė qė do tė ndikojė nė zhvillimin ekonomik tė Istogut dhe tė Kosovės.

” Para 6 muajve kemi pasur njė takim me Qeverinė e Kosovės dhe kemi kėrkuar qė ta ngrisim 9 pėrqind zhvillimin ekonomik, pėr tė krijuar edhe vende tė reja tė punės. Ky projekt i duhet Kosovės”, tha ai

Ambasadori Gjerman Ernes Reichel kėtė fabrikė e ka konsideruar si tė ardhme tė Vrellės dhe tė komunės sė Istogut.” Sot ėshtė njė ditė pėr tė festuar , sepse nė Vrellė dhe mė Istog po ndėrtohet e ardhmja. Ky projekt e sjell Kosovėn nė njė stad qė e lidh me ekonominė e mesme tė Gjermanisė, tė cilat kanė edhe kapacitet pėr tė investuar edhe nė Kosovė”,  ka thanė ai

Pjesėmarrėsve iu drejtua edhe kryeministri i vendit, Hashim Thaēi “Fshati Vrellė po bėhet njė shembull nė gjithė Kosovėn. Qeveria e Kosovės ėshtė pėrkushtuar pėr rritje tė vendeve tė punės, qė njė mundėsi e tillė ėshtė edhe hapja e kėsaj fabrike , ndėrsa do tė angazhohem edhe nė  rritjen e mirėqenies sociale” , tha ai

Pėrfaqėsuesi i “ Sinalcos” Majkėll Dorks ka dhėnė njė historik tė pėrgjithshėm pėr shtrirjes e ndėrmarrjes sė njohur ndėrkombėtarisht “ Sinalco”, nga viti i themelimit tė saj, 1905. ”Pėr fillim kjo fabrikė do ta mbulojė vetėm tregun e Kosovės, ndėrsa nė fazėn e dytė edhe tregun e Shqipėrisė”, ka thėnė ai

Me njė fjalė rasti tė shkurtėr u paraqit edhe Daut Haradinaj, anėtar i Kryesisė sė AAK-sė pėr Kosovė.” Ky pėrurim ėshtė njė lajm i mirė pėr Istogun dhe Kosovėn”, ka thėnė ai.

Kryeparlamentari Jakup Krasniqi nė kėtė pėrurim ka folur gjithashtu shumė shkurt. “Sot nė Vrellė po bėjmė njė pėrurim tė fabrikės tė njė rėndėsie tė veēantė jo vetėm pėr Istogun, por pėr gjithė Kosovėn. Urime! Suksese!”, ka pėrfunduar kryeparlamentari Krasniqi.

Dhe sė fundi pronari i fabrikės, Gani Dreshaj, ka thėnė se nuk ėshtė njeri i fjalėve, por njeri i punės.

 

KAMARJERI28.08.2012/14:46

PYTENI SE KUSH ASHT GANI DRESHAJ 2 FABRIKA I KA DERTU VETE SA KA NDIHMU QYTETART E VET ISTOGASIT EDHE SHUM KOSOV UROJ QE TE KET PUNE TE MBAR BREZ PAS BREZI FABRIKA SINALCO

uki15.08.2011/10:21

Lajm i mire. Ishalla cdo dite botoni kesi lajme.

Driton Aviaj15.08.2011/08:09

Pershendetje Burimcold, kjo fabrik nuk ka qen e serbise po ka qen gjithmone e Kosoves, me qe edhe gjindet ne Vrelle, mirepo ne kohen e saj Serbija e ka shfrytezuar si qdo fabrik tjeter te Kosoves dhe e ka pas shkatrru totalish, fale privatizimit ajo fabrik tani eshte ndertuar nga banoret e Vrelles dhe ka punesuar afer 50 persona, gjithashtu jane duke e prodhuar nje pije shume shume te mire gjermane SINALCO.

AgroniUSA15.08.2011/02:27

po qfare kompanie serbe bre, mos ja fut kot ore, kjo eshte kompani gjermane e bem franchise ne ter boten,

Detroit15.08.2011/01:49

Urime !! E ishalla ju shiten krejt pijet per Bajram, tani mas Bajramit edhe Viti i Ri e keshtu me radhe .. Urime edhe ishalla vazhdojne tjeret me qel fabrika jo veq te pijeve, se s'kemi me nejt veq tu hanger e tu pi, po fabrika tjera ...

taulantiistog15.08.2011/01:33

me fal ti "burimcold@hotmail.com" mirepo nuk qenke i informuar mire dhe te propozoj ta lexosh pak historikun e sinalkos,sepse kjo eshte ndermarrje gjermane por sikurse vrella qe e ka morr licencen para shume vitesh e k morr licencen edhe serbija,sepse kjo firm eshte themeluar qysh ne vitin 1902 ne gjermani.ok klm

burimcold@hotmail.com14.08.2011/23:02

kjo fabrik osht frim e vjeter e serbis nuk jom kundra ksaj firme se aq ma shum firma aq ma mir per neve konsumatort ma kualitet edhe ma lir konkurenca osht e mir i uroj punt te mbar puntorve

SHUM I GEZUAR14.08.2011/20:45

O BRAVO JU QOFT O BURRA E GRA NGA KOSOVA VASHDONI KESHTU E TE MERR LAKMI DIKUSH NGA NA BRAVO HALLALL JU QOFT KESHTU E KALLIM SERBIN NGA INATI SE ATA MENDOJN SE KOSOVA KA VDEKUR

SHUM I GEZUAR14.08.2011/20:44

O BRAVO JU QOFT O BURRA E GRA NGA KOSOVA VASHDONI KESHTU E TE MERR LAKMI DIKUSH NGA NA BRAVO HALLALL JU QOFT KESHTU E KALLIM SERBIN NGA INATI SE ATA MENDOJN SE KOSOVA KA VDEKUR

fidaimi canad14.08.2011/20:10

Urime e iu shkoft puna mbar inshalla edhe shum fabrika tiera ne te ardhmen .sukses

korrupsioni14.08.2011/19:31

Dhashte zoti qe ne mesin e musafirve te mos kete zhvates!