ROSU lëviz nga jugu në veri dhe anasjelltas, s’ka marrëveshje për tërheqje

Publikuar: 26.07.2011 - 08:56

Prishtinė, Mitrovicė, 26 korrik – (e plotėsuar) Pas marrjes nėn kontroll tė pikave 1 e 31 nė veri tė vendit nga njėsitė speciale tė Kosovės, ROSU, situata ėshtė e paqartė. Pas lajmeve se nga Bėrnjaku ka filluar tėrheqja e ROSU-t, konfirmohet se njėsitė speciale, sipa nevojės, lėvbizin n nga veriu nė jug dhe nga jugu nė veri. Nė ndėrkohė zėdhėnėsi i KFOR-it, Hans Vihter, ka thėnė se ėshtė diskutuar mundėsia e tėrheqjes sė forcave speciale tė policisė sė Kosovės nga veriu i vendit, tė cilat atje kanė zbarkuar me vendimin e kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi, pėr tė rimarrė kontrollin nė vendkalimet kufitare me Serbinė. Njėsitė speciale tė Policisė sė Kosovės, qė u vendosėn gjatė natės nė pikat kufitare nė veri, nė kufi me Serbinė, do tė tėrhiqen si pjesė e njė marrėveshjeje nė mes tė Kosovės dhe Serbisė, tė ndėrmjetėsuar nga NATO, ka cituar agjencia Associated Press, njė zėdhėnės tė NATO-s. Vihter pėr Radion Evropa e Lirė nuk e ka konfirmuar dhe as mohuar arritjen e marrėveshjes, duke thėnė se janė nė pritje tė konfirmimit nga ana e zyrės sė kryeministrit. Nga zyra e kryeministrit ndėrkaq, Bekim Ēollaku, kėshilltari i lartė politik i kryeministrit tė Kosovės i ka thėnė Radios Evropa e Lirė se nuk ka ndonjė marrėveshje lidhur me ēėshtjen e pikave kufitare nė veri tė vendit ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė. “Asnjė lloj marrėveshje nuk ka deri mė tani. Ėshtė ēėshtje sundimit tė rendit dhe ligjit, asgjė mė shumė e as mė pak”, ka thėnė Ēollaku./REL/ Sipas burimeve tė RTK-sė brenda KFOR -it, ėshtė arritur marrėveshje nė mes tė kryeministrit Hashim Thaēi dhe negociatorit nė bisedime me Kosovėn, Borko Stefanoviq pėr tėrheqjen e forcave speciale tė policisė (ROSU) nga postblloku nė Jarinje. Marrėveshjen e ka ndėrmjetėsuar komandanti I KFOR-it, Erhard Byler, ndėrsa mes Thaēit dhe Stefanoviqit nuk ka pasur takim. Burimet e njėjta thonė se me kėtė marrėveshje nė pikat kufitare do tė kthehen policia e rregullt e Kosovės, shumica e tė cilėve tė nacionalitetit serb. Gjithashtu rruga do tė zhbllokohet nga protestuesit ser

Burim26.07.2011/22:23

Vetem ishalla ju shkon misioni mbar

leo26.07.2011/20:46

EULEX GO HOMME .............

samia26.07.2011/17:54

te lutemi 24 ore per policine e kosoves

gazi26.07.2011/17:37

GJARPERI nuk sulmon shpesh ,por kur sulmon nuk deshton. Disa patriota ne te shkrujn qka te dojn po veprat tregojn jo fjalet.

jeta26.07.2011/17:26

EULEX MADE IN SERBIA

alban26.07.2011/17:15

Bravoo ni t'madhe Policis edhe Qeveris.. jakini nis mem Pelqy Qetash

tikis 26.07.2011/16:47

Bravo Policis se Kosoves edhe Qeveris Bravoooooo

mili26.07.2011/16:36

kjo asht mangsija e ushtris nav duhet ushtrija jon e jo me i kqyr kforin e Euleksin se kta gjith na kan tradhtu THaqi ska faj po spo ka qka ban se hala ndor te huj jemi ska shtet pa Ushtri po te ishte ushtrija tash ish kan pun e perfundume .

iliridabdi26.07.2011/16:21

krejt shkupi esht me kosoven,nese ka nevoj per 30 min.jena kosov vellezer ,mosu terhiqni se ju denon gjaku i deshmorve ,veq perpara

kosovaa26.07.2011/15:39

Ku osht FSKja ?? Nese nuk na duhet tash per ksi raste, kur ka me na u dasht ather ????

geni26.07.2011/15:36

bravos policise se kosoves mirepo nuk ka qeveri te vendosur per te ecur perpara dhe tani do te ipen urdhera per tu kthyer mbrapa mos vet per klet popull

atdhe beqiri26.07.2011/14:52

ALLAHU I RUAJT E I MBROFT POLICIN E KOSVES NGA QDO E KEQE. E ju qe po leni komte prej karrige po dini kogja trima mu shit po quni e mu boh bashk e me shku ndim edhe na se per me fol na shqiptart kur pim qaj naper oda kogja burra jem a keshtu ne realitet kurgjo hiq marre per juve. E bravo Qeveris edhe Policis

perparimi26.07.2011/14:33

O Hashim!!! Po pse atehere e shkarkove Maliqin pasi e ke ditur se do te terhiqesh??!!

flamurtari26.07.2011/14:21

ju lumet policise dhe qeverise se kosoves poshet eulex po shihet se eu se ka per nime eulex made ine serbia

Fisnik26.07.2011/14:20

Cfar shteti te dobt kena. U zmbrasen mbrapa... My God..

Fisnik26.07.2011/14:20

Cfar shteti te dobt kena. U zmbrasen mbrapa... My God..

dili26.07.2011/14:16

lshone krejt kosoven e le te shlirohet ky popull pej juve se ju sjeni per shtet,ju jini per hajni,as 5 ore smujt me e rujt kufinin ,spo ju vjen marre po hajni ska marre as turp!me bo e me ik kta tez hujt kta para tyni iken se sosht reni i kufijve,lshone kosoven e shkoni azil dikun se pare kini bo boll elenjav shkive kosoven se ata din me majt shtet!!!!!!!!!????????

noti26.07.2011/14:11

turp per shtetin e kosoves dhe per qeverine . me shume se dhjet vjet pas lufte sjan ne gjendje ti perballojn huliganet dhe te vejn kontroll mbi gjithe kosoves turp turp turp

Epi26.07.2011/14:09

Bravo Policise se Kosoves, djema ju paqim, Hashim Thaqit i lumte se i kemi tregu shkinise se kur te duam e pastrojme ambientin prej tyre.

Rugovisti26.07.2011/14:08

te dergohen me shum forca perforcime mos ti lƃĀ«m ne kurth djemt tan te njesis ROSU por tju dilet ne ndihm me trupa dhe armatim edhe policia jon duhet te ket drejt te vras kriminel kur i kercenohet jeta edhe policia jon ka te drejt te vraj per te mbrojtur jeten e vet dhe te qytetarve te vendit

shpk26.07.2011/14:02

SKA KTHIM MBRAPA O HASHIM MOS

Alban B.26.07.2011/14:02

Qfar George Washington i Kosoves, bre. Po qa bani PDKja. Ende nuk asht integruar veriu i vendit. Un jetoj ne Mitrovicen veriore ne Lagjen e Boshnjakve Te na ende nuk asht ardhur Pavarsija. Knena asht tu Qeveris Serbia Qeveria Paralele. POSHT HASHIM THAQI POSHT PDKja. HASHIM THAQI TE LUTEM JEP DORHEQJE. MOS PRIT SI NE EGJIPT.

ne pik26.07.2011/14:00

nese njesia speciale zbrapset kete here athere jemi ra prej provimit si shtet!ngulni kembet se mbas nje jave msohen shkit edhe sbejne me ze,

luani26.07.2011/14:00

edhe un me ne fund u zhgenjeva sikur qysh kam qen i zhgenjym nese terhiqin mjer per pollin shqiptar mendova se e paten do burrni po prap se prap kurgja piiiiihahahaa

arben26.07.2011/13:57

Me terheqjen e njesis policore speciale nga veriu ende pa i bere 5 ore qendrrim e kemi demtuar rende ardhmerin e popullit tone te dashur,e sidomos popullin shqiptare qe ende jeton ne veri ,pas terheqjes dhe eskalimit te situates kush do i mbron zoti ju ndimoft se sa per shtetin tone nuk do keni shpetim.....

blerim26.07.2011/13:50

edhe une jam kan krenar deri ne ora 13 por erdhi urdhreri per terhjekje nga berjaka dhe u sulmuan policet tane me arme zjarri dhe nje eksplodimi e dridhi mitrovice pak minuta me pare .te jemi te gatshem te gjithe ne ndihme te policeve

Beno26.07.2011/13:43

Valla bre halla vetevendosjes se jane me largpamesit sepse sot ne komunikaten e tyre mbeshteten qeverine por thane se qeveria duhet pasur nje plan dhe nje strategji per ta fituar kete betej. E jo thjesht te nisen policet si pula pa koke per marketing politik ... Kete mund ta beje vetem i poshtri Hashim Thaci

trimi26.07.2011/13:40

O mos u terhequni more se turp eshte,qka hishi kur e dini qe nuk e mani.o hashim thaq qe hor para botes na bone,qishtu ti e shet sovranitetin.mos u terhiqeni luft me shkije

Toni26.07.2011/13:40

Sa i perket kesaj ofansive nga ana e policise nuk eshte asgje tjeter por kamuflim politik i qeveritareve tone dhe perqendrimi i opinionit publik per fushaten e integrimit te pothuajse veriut te Kosoves.E thash kete send, sepse ne anen tjeter per mos me u diskreditua qeveria nga ngritja e aktakuzes ndaj ish pjesetareve te UƧkse ne krye me Limaj, o dasht ta ndermar nje akcion me permasa te medhaja. Ne te gjitha rastet, ne populli po ashtu edhe shteti do te biejm te mashtruar. Do ta shohim zhvillimin e situates deri te merkuren dhe do te mbetemi me goje te hapur.Shpresoj se KOHA.NET kesaj here do te ma publikoj komentin tim.

arben26.07.2011/13:37

Gjithe ky entuziazem per aksionin e mbremshem po merr fund me nje zhgenjim te radhes. Edhe nje fitore e radhes e diplomacise serebe Fatkeqesisht

arben26.07.2011/13:37

Gjithe ky entuziazem per aksionin e mbremshem po merr fund me nje zhgenjim te radhes. Edhe nje fitore e radhes e diplomacise serebe Fatkeqesisht

arben26.07.2011/13:37

Gjithe ky entuziazem per aksionin e mbremshem po merr fund me nje zhgenjim te radhes. Edhe nje fitore e radhes e diplomacise serebe Fatkeqesisht

Jonny26.07.2011/13:32

Po shifet turpi i qeverise, i dergoj qunat e Kosoves ne rrezik, tani terhkeet pa asnje rezulltat. Cka deshi te arrije me kete aksion qeveria???

genti26.07.2011/13:32

Shume mire qe kane shku ne Veri. Ishalla rrine atje sepse po frikesohem qe shpejte kane me u kthy prap ne Jug.

dreni26.07.2011/13:31

Ej bre nuk te lene kjo qeveri as mu gezu barim njo 5 ore,ncncncn tone ky muhabet e mu terhek,barim te kishit qendru njo 24 ore...Po shihet qe nuk jemi shtet bile as afer shtetit sjena...

Cowboy26.07.2011/13:14

Vetem perpara Zotri Thaqi te Lumt me gjith ata qe jeni hy ne at an...BRAVO BRAVO BRAVO nese ja del edhe ksaj pune qysh ja ke nis. ather me te vertet te kemi ty GJorgj Washintgon te KOSOVES

Cowboy26.07.2011/13:14

Vetem perpara Zotri Thaqi te Lumt me gjith ata qe jeni hy ne at an...BRAVO BRAVO BRAVO nese ja del edhe ksaj pune qysh ja ke nis. ather me te vertet te kemi ty GJorgj Washintgon te KOSOVES

Ardi21326.07.2011/13:02

edhe me ne fund jame krenar per institucionet e Kosoves, Zoti i ruajt Policet tane.

Ardi21326.07.2011/13:02

edhe me ne fund jame krenar per institucionet e Kosoves, Zoti i ruajt Policet tane.

MuharremiLonder26.07.2011/13:01

Beavo Qeveri dhe Policia e Kosoves. Nje gje kam frig se mos po rezulton te jet e vertet e ajo esht shkrimi ne gazeten B92 qe dihet se esht serbe ku shkruan "zbrapsen forcat policore nga veriu i Leposaviqit pas marveshjes me Kforin dhe prishtinen". Shpresoj qe kjo mos te jet e vertet

Murat Bylykbashi26.07.2011/12:33

Te beft mir kafja e mengjesit zotri kryeminister ne leposaviq . E mbajte premtimin e dhƫn ne fushat te lumt zotri kryeminister te gjith popllin e ki perkras tuajnƫ .

qytetari26.07.2011/12:29

E kush blen prodhime te serbise po e them me gjithe zemer ZOTI E VRAFTE

Gazmendi 26.07.2011/12:02

Ka ardhur koha te ju themi te gjitheve se edhe ne jemi ne gjendje ta mbrojm ne perpikeri kufirin e kosoves ne te gjitha pikat kufitare duke marr parasysh edhe pikat 1 dhe 31.Prandaj duhet te i mbeshtesim te gjithe policin e kosoves per punen qe jane duke e bere.

berisha26.07.2011/11:59

brvo bravo bravo ket e kemi pritur qe ti trgoni edhe shtetit kriminalserb se ne jemi shtet qe dim te marrim vendime qe i sjellin dobi popullit te kosoves,por ky eshte vetem nje plus i vogel qeveris se kosoves sepse na presin edhe shum pune qe duhet kryer,qe edhe shum shtete qe nuk na kan njohur shtetin tonte kuptojn se dijm dh mundemi te funksionojm si te gjitha shtetete tjera evropiane,klm

Lori26.07.2011/11:52

Nese eshte e nevojshme i gjithe populli sot ne mitrovice ne mbeshtetje te POLICISE SE KOSOVES ! thras gjithe POPULLIN ne MITROVICE !

agroni26.07.2011/11:41

Po,po keso qeverie na vyen neve,me ne fund te tregohet se vertet jemi dhe duam te behemi shtet,kjo eshte ajo per te cilen duhet te punohet. ju lumte.

fisi26.07.2011/11:40

ju lumt petritat e kosovƫspolicia e kosovƫs kƫsaj radhe nuk na zgenjyet qendroni te fort se tan Kosovƫn e keni me ju guxim dhe vullnet dhe dhashtƫ zoti djemve ta policƫ

Shqyptar26.07.2011/11:36

Zoti i Madhnishem i ruajte dhe i mbrojte pjestaret e PKse, ne mbare vendin, por me theks n'Veri t'Kosoves, aty ku e pamundura behet e mundur sepse asnje njeri me mendje t'shendosh s'mund t'pret kurgjo t'hajrit prej shkijeve. Shnet!

besnik berisha26.07.2011/11:24

televizioni i serbise vetem sa lajmroi se forcat speciale te kosoves filluan terheqjen nga pikat kufitare ne veri a jane kta normal me lshu pe mas marrjes se tyre nuk ben mi lshu kurreeeeeee meeeeeee mos gaboni

ridvan zhdrella26.07.2011/11:23

Ju lumt Qeveris dhe Policis se Kosoves.. Bravooooo kshtu duhet me me i ba me dije qe ka ZOT shpije ktuu ..D

egzon26.07.2011/11:22

gjdo milimeter e kosoves eshte e jona, te bashkohemi ta mbrojm shtetin ton se eshte ne interes te kombit tone...KS 4ever

Agim Curri Minhen26.07.2011/11:18

Ju lumtĆ« djema.Kjo tregon pĆ«rkushtimin Tuaj pĆ«r tĆ« mbrojtur shtetin nga bandat serbe tĆ« ndihmuara edhe nga disa qarqe tĆ« EULEXit.Ju terguat guximin dhe sakrificĆ«n tuaj pĆ«r ti mbrojtur frytĆ«t e luftes. Ƈdo fjalĆ« kĆ«tu Ć«shtĆ« e tĆ«pĆ«rt. Edhe njĆ« herĆ«, Ju lumtĆ« Juve petrita sy pa trembur.

Fatmir Sejdiu26.07.2011/11:09

Te lumt Policija e shenjet e kosoves zoti qoft me ju kisha apelue qe te mos ket kthim mbrapa se me ket aksijon leta din kriminelet serrb se i ka ardh fundi lojes se tyre

QLIRIMTARJA26.07.2011/10:39

JA SOT JA KURR TE GJITHE BASHKE,NE MBBESHTETJE TE POLICISE SE KOSOVES,SKA KTHIM MBRAPA,MJAFT MA!!!

QLIRIMTARJA26.07.2011/10:39

JA SOT JA KURR TE GJITHE BASHKE,NE MBBESHTETJE TE POLICISE SE KOSOVES,SKA KTHIM MBRAPA,MJAFT MA!!!

Jetoni26.07.2011/10:37

Ju lumte. Vetem keshtu behet dhe forcohet shteti. ky nuk ka ligj nuk ka shtet, z. Thaqi dhe ju policte e Kosoves, Zoti i Madh ju jap shume shendet dhe fat.

Gambler1026.07.2011/10:27

Perkunder bllokimit te rrugeve me bolduzher,kamion te medhenj,drunj te trashe, rere, pastaj gjajtjeve me arme ne drejtim te Policise se Kosoves,turmave te serbeve ne Ƨdo bllokade rreth 700800 sreb, Policia e Kosoves arrin t'i marr pikat 1 dhe 31. Te lumte zoti ThaƧi per vendimin sikrse Policise se Kosoves per vendosshmerin per t'i futur nen kontroll me Ƨdo kusht,pikat 1 dhe 31.

Gambler1026.07.2011/10:26

Perkunder bllokimit te rrugeve me bolduzher,kamion te medhenj,drunj te trashe, rere, pastaj gjajtjeve me arme ne drejtim te Policise se Kosoves,turmave te serbeve ne Ƨdo bllokade rreth 700800 sreb, Policia e Kosoves arrin t'i marr pikat 1 dhe 31. Te lumte zoti ThaƧi per vendimin sikrse Policise se Kosoves per vendosshmerin per t'i futur nen kontroll me Ƨdo kusht,pikat 1 dhe 31.

ardi26.07.2011/10:09

Bravoo!! Shum mire paskan bo qe e kan ndermarr ket aksion, boll ke mo,jo po s'shkon kshtu ,buxheti e populli i kosoves qdo dit po varferohen shkaku i serbve edhe kontrabandes qe po bohet. Me ne fund nje lajm dhe veprim i mir nga qeveria. Veq suksese.

ardi26.07.2011/10:08

Bravoo!! Shum mire paskan bo qe e kan ndermarr ket aksion, boll ke mo,jo po s'shkon kshtu ,buxheti e populli i kosoves qdo dit po varferohen shkaku i serbve edhe kontrabandes qe po bohet. Me ne fund nje lajm dhe veprim i mir nga qeveria. Veq suksese.

ardi26.07.2011/10:08

Bravoo!! Shum mire paskan bo qe e kan ndermarr ket aksion, boll ke mo,jo po s'shkon kshtu ,buxheti e populli i kosoves qdo dit po varferohen shkaku i serbve edhe kontrabandes qe po bohet. Me ne fund nje lajm dhe veprim i mir nga qeveria. Veq suksese.

agroni26.07.2011/09:21

I lumt qeveris se Kosovƫs dhe kryeministrit Thaqi per ket veprim te guximshƫm,bravo policija e kosovƫs Ju lumt