Fahrudin Gashi-Faruku, dekonspirimi i agjentit (video)

Publikuar: 07.07.2011 - 18:20

Prishtinė, 7 korrik - “Nė vitin 1996 kam filluar njė shoqėri me zv/komandantin e policisė serbe nė Shtime, mė pas me vetė komandantin, Dragan Gjorgjeviq”. Kėshtu ka thėnė nė janar tė vitit 2004, nė njė dėshmi tė fshehtė, pėr Tribunalin e Hagės Fahrudin Gashi – Faruku.

Pėr kėto raporte ai dėshmon se ka pasur pas luftės nė Kosovė probleme tė vazhdueshme me individė tė UĒK-sė.

Personazhi “i tmerrshėm” i procesit maratonik gjyqėsor, nė denoncimin e krimeve tė pasluftės nė Kosovė, nė rastin Bllaca, Fahrudin Gashi ka njė anė tė panjohur tė tij, bashkėpunimin e hershėm me hetues tė Tribunalit tė Hagės.

Portali LajmeShqip.com bėn publik pėr herė tė parė dhe ekskluzivisht njė videoincizim tė shtatė vjetėve mė parė, tė dėshmisė qė Fahrudin Gashi – Faruku e kishte dhėnė pėr Prokurorinė e Tribunalit Ndėrkombėtar tė Hagės, nė cilėsinė e dėshmitarit tė mbrojtur.

Pėrkundėr faktit qė Gashi ėshtė dėshmitar i mbrojtur i Tribunalit, videoregjistrimi amator ėshtė bėrė, siē duket, fshehtas, nga ana pėrfaqėsuesit hetues tė Zyrės sė Prokurores sė Hagės, gjatė intervistimit tė tij, mė 21 janar tė vitit 2004, nė bazėn finlandeze tė KFOR-it nė Lipjan.

Nga tėrėsia e njė incizimi shumė mė tė gjatė tė intervistimit tė Fahrudin Gashit nga hetuesit e Tribunalit, Portali LajmeShqip.com publikon kėsaj radhe vetėm dy prej tyre.

Videoja e parė, prej pak mė shumė se 13 minutash, pasqyron pjesėn hyrėse tė bisedės, ku bėhen prezantimet reciproke dhe nė tė cilėn hetuesi ia tregon kushtet e intervistimit Fahrudin Gashit dhe dakordimin e kėtij tė fundit pėr t’u intervistuar.

Ndėrkaq, videoja e dytė pėrmban njė pjesė tė dėshmisė shumė domethėnėse tė Fahrudin Gashit, rreth angazhimeve dhe implikimeve tė tij tė paraluftės, gjatė luftės dhe tė pasluftės nė Kosovė.

Ai tregon se si para luftės ka qenė njė biznesmen i suksesshėm dhe se si nuk ka pasur asnjė problem ndonjėherė me regjimin (serb) nė Kosovė, por pėrkundrazi, sipas tij, ka qenė bashkėpunėtor i mirė i tij dhe, nė tė njėjtėn kohė, aktivist i Forumit Rinor tė LDK-sė. Gjatė luftės, thotė Gashi, jam pėrpjekur tė ndėrtoj raporte tė mira me UĒK-nė dhe tė gjejė mirėkuptimin e tyre, kurse pas luftės, pėr njė kohė, ai, siē dėshmon vetė, ka qenė veprimtar i PDK-sė e mė pas e ka braktisur edhe atė.

Sipas Gashit, ai nė PDK ka qenė vetėm deri nė vitin 2002 dhe tash (nė momentin e intervistimit) nuk ėshtė anėtar i asnjė partie.

Asnjėra parti nuk bėri gjė pėr mua dhe unė nuk qėndrova mė nė to, as PDK e as LDK, dėshmon vetė Fahrudin Gashi.

Gashi dėshmon se ka pasur miqėsi tė mirė me policinė serbe nė Shtime, dhe qė nga ajo kohė ka bartur revole me leje dhe gjithmonė ka qenė i privilegjuar i policisė serbe. Ai thotė se ka edhe sot kontakte me ish-policinė serbe nė Kosovė, dhe me ta flet ēdo ditė, duke ruajtur raporte tregtare e shoqėrore dhe se ata e vizitojnė edhe sot nė shtėpi.

Ai thotė se me UĒK-nė u lidh nė vitin 1998, nė Krojmir, si furnizues i tyre me vegetė, me qėllim qė tė “ndėrtojė” raporte tė mira edhe me ta dhe tė jetė mė i qetė nė punėn e tij.

Kėto dy video ekskluzive janė pjesė e njė serie videosh dhe faktesh qė i posedon Portali LajmeShqip.com, nė tė cilat Fahrudin Gashi – Faruku dėshmon pėr angazhimet dhe relacionet e tij, tė gjitha kėto periudha, para luftės, gjatė dhe pas luftės, me policė e ish policė serbė dhe, nė tė njėjtėn kohė, si bashkėpunėtor i shumėfishtė, siē dėshmon vetė ai, me UĒK-nė dhe partitė shqiptare para dhe pas luftės nė Kosovė. 


OneilOoneili09.07.2011/21:08

Hapu tokë e merri me veti kto ndyrësira.Shumë prej këtyre pakurrizorëve kanë qenë bashkpunëtorë të UDBsë i kan shërby besnikrisht shfarosjes së popullit të vet, pastaj janë kyçë në struktura të LDKsë ku janë ende e kësaj dite. E shumë nga ta kur nuk e gjeten veten dhe nuk arrinin synimet që kishin në LDK kaluan në PDK në AAK apo edhe në parti tjera politike si në Vetvendosje AKR etj, sepse ata janë pakurrizor dhe nuk kanë mënyrë tjetër të jetesës janë msuar të thithin vetëm gjakun e popullit të vet.Rujna zot nga këta njerzë që nuk kan kurriz.Desha të porosis Partit politike të shiqojnë të kaluarën e çdo antari të tyre e posaqërish të aktivistve në poste të larta politike se nga këta jokurrizor po vuan tërë populli.Le të ndahet njëherë e përgjithmon shapi nga sheqeri.

hajmedet08.07.2011/17:16

qfare race njerzore jane keta njerez qe bejne keshtu............................hajmedet

gugi gugi08.07.2011/12:40

hajde veget hajde veget hajde veget

verci08.07.2011/10:56

Mos ja nxini per te madhe, bile me ''veget'' i ka ndihmu ucksse, mos te kishin pas veget........

kosovarich07.07.2011/22:37

Dilni tash ju te shikut e thuni eshte edhe ky i serbis o shika o shkije o sllav te poshter ju jeni majmuna per pushtet per hajni mytni njerz more marre ju qoft . Nazim bllaca eshte ma i miri prej juve se jav ka qit nesheh krejt majmunat e kqij. Mos kqyrni filma me vrasje e vjedhje se ato jone montazha te HOLLIWUDIT

albani07.07.2011/22:34

o spiun.. po ty Ãshtà dasht me ta kajt nÃnÃnpo gjysa e shqiptarve kÃshtu kan qen prandaj sebia ka bÃrrà Ãka ka dasht.o mjer na tà mjerÃt kush na prinÃ...o e shashtisÃm BotÃn, po ndÃgjoni Ãka deklaron ky i marrÃ.

Lumi07.07.2011/22:28

Gani Geci thot ShIKu UDB nÃ, Ã'do dit e ma shum eshte ka ma mush mendjen se ashtu eshte. Marria dhe deshtimi eshte te njerzt qe e kan udheheq ShIKun, se nuk kan arrit kurr me pas pjestar te ndershem ne ket sherbim te gjith kan qen deri ne ditet e fundit dhe vazhdoin te jen edhe pjestar te UDBse, edhe te SHIKut.

blerim07.07.2011/22:25

e kqyre sa respekt ka pasur ky shpijun .i cili ka vrare shqiptare .lere nete shkon ne serbi .po thote nazimi ka qene ne serbi .por ky paska qene ne serbi .

Glan07.07.2011/22:24

Hajde Hashim se tipa tradhtar si ky kan punu ne partin tonde ne PDK more hajn

hoti07.07.2011/22:15

hahahahahahahahahah ngon pjesen e dyte pash zotin ahahahahahaahaha gjithkun ne bote paguhen spihunat , ne ks pa pare hiq ahahahahahha

triumf07.07.2011/22:14

mozomokeq per ne e kam dite qe shpiunat e serbise jan bere punetor te Shik.ut se shpiunat e nderrojne lekuren menjeher.kete e kam prej pervoje qe me ka ndodhe pas lufte tane shpiunat u bane me pdk e aak e kur ju thojsha njerzve te mire per kete qeshtje ata nuk deshirojshin me e besu se disa ishin hy ne keto parti e i mundojke kjo qeshtje pasi qe edhe ata e dinin kete qeshtje

Vagabondi07.07.2011/22:14

rroft shiku i shpijunave t'serbis

arian hasani07.07.2011/22:13

qita jem na Shiptart ma pak se 1 euro vlejm

Avni07.07.2011/21:47

PO kejt senet e Nazim Bllaces jan te vertetta me ket qe po shof tash po bindem se kejt gjerat qe ika than nazimi jan Total te verteta marri per ket shtet krejt kriminel o ky shtet as berluskoni seka mafin mat madhe se hashim thaqi e PDKja turp breh ku spo del dikush met vertet mejau thy dhembet ktyne se ne qaf na muren.

sabah peja07.07.2011/21:44

keta qe mund te keneqne te perfshire en gjerate keqija paskan filluar heret te ja ngulin njeri tjetrit. Ky si duket qenka perfshire ne ato gjera me nazim bllacen e ne ket rast paska filluar te punoje pre nderkombetaret. Te thote se gjoja e ka pasur keq me te UCK se. njeherit edhe paska zbuluar ne gje qe mudn te kete qene e vertete por qe ate kohe eshte treguar i shkathet. Po e keqja del e merret vesh.

nazim bllaca07.07.2011/21:40

ju thojsha une e ju nuk me besojshit!!!

TaNgO07.07.2011/21:32

Nazim bllaca kokrren e fajit se ka.. ne fakt po du me than sosht ka genjen asgje o njerz.. tash tash e shifni intervistat e tjerve qe i ka akuzu Nazimi... evv faredin e nona vakive...EVVV KAFE E DUNJA.. MA SHUM SPIUNA PASKA PAS NE LUFT.

agim pagarusha07.07.2011/21:22

hajde patriota hajde...

Butrint07.07.2011/21:21

Po kto vec kshyre ne fytyre mjafton, a po ta man nkvaqill Bllaca hahahaha, more hajn qe e keni rrjep Kosoven...

Blerim Zhabari07.07.2011/21:14

LDKPDKUCKUDB, ky tipi koka qene ne te gjitha organizatat e mundeshme...ky edhe nanen e femite e vet i trathton per pare e interes. Kesaj i thone fara e keqe. Plumin e ka haram!

fatbardhi07.07.2011/21:12

"Asnjëra parti nuk bëri gjë për mua dhe unë nuk qëndrova më në to, as PDK e as LDK, dëshmon vetë Fahrudin Gashi." Si ky takllahuti mendojne 90 perqind e njerezve te kyqun ne politike. Ata futen ne politike per me marre e jo per me dhane!!! Poshte debillave zvarranike!!!!

enver 07.07.2011/21:12

turpi shpihuni shiku udba kgb

AHMETI07.07.2011/21:06

Apo e vëreni si duket taman terrorist!

kaqaniki07.07.2011/20:56

Per fat te keq kosova kishte pas shum ANALFABETA dhe nakan marr ne qaf be jazik ju koft .

diku 07.07.2011/20:56

e more vllazni shum faruka kan me dal veq edhe pak se si po nduket e kan gjete fijen e lamshit

Une Tradhetari07.07.2011/20:52

hahahah, ky ska pase probleme me shkije po me shqiptar...hahahahah ky nuk e din qe eshte tradhetar ...ky me 300 gram vegete i paska mashtrue UQKne sepse sipas tij vegeta ia paska shpetue jeten sepse te gjith tradhetaret tjere i kane vra sepse nuk kane pas evegete hahahahahahahahahahahahahahahahah

viktori pej07.07.2011/20:52

kesi shpijunash gjith kem pas shyqyr se gjdo gja del ne fund te mjer jan ata cilt folin gjera te pa vertete

Gjoni F07.07.2011/20:42

Po kjo eshte deshmija kur e kan dhen para unmikut kta e ka potencu edhe bllacca ku permenden edhe komandanti i policis se prishtinesh dhe aj i krimeve

gagi07.07.2011/20:27

ha,ha,ha pos kriminel ky qenka edhe simpatik dhe kull be njeri duhet lejue nje show ne rtk per te promovue shik dhe pdk per brezat e reja

dilo07.07.2011/20:20

o shoqi jem me 300kg viget ta ka ba budalle ni batalion ushtar,kesi njerzshe jemi ne.Po mendoj kaj here mire apet qe jam ne kete gurbet bile nashta fmija e shofine naj dite te mire se na marum

Analisti 07.07.2011/20:18

MOniime nderkombetare jan bre keto per me rrit ni luft civile vllavrasese ne Kosove Aman mos bini prehe e tyre .

milot07.07.2011/20:06

i kom pa do komente ma heret per qet rast qe e shajshin bllacen thojshin osht shpiun po shihet kush osht shpiun edhe qka osht . bllaces i kisha thon bravooo edhe pse ki bo krime po i ki pranu. kret kta PDK jan shpiuna sidomos hashim thaqi dhepna ajo osht bosi i ktynve shpiunave t'vogjli

prizrenasi bonn gjermani07.07.2011/20:02

Po ti prej tutes me mbrojte bythen tende paske qene me serbe se serbet more idiot.Ku e ki gjorgjeviqin tash.

shtimjani07.07.2011/19:58

kqyrne shpiunin e shtimes ky u dit moti qe eshte shpiun

ilir07.07.2011/19:54

hahahah Kind of VEGETA eee shpiun e te hupt fara krejt

HOPA HOPA07.07.2011/19:48

oh oh po dalin po dalin shpiuna marre ju koft se keni marr njerz te pa fajshem ne qaf duke i quajtur shpiuna a vet shpiuna po ju i keni myt njerzit qe e kan dit qe ju vet jeni shpiuna marreeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!

fatmir hameli07.07.2011/19:40

hahahah hajde turp hajde