Namaz-protesta në Prishtinë luhat përkushtimin amerikan

Publikuar: 07.07.2011 - 10:27

Washington, 7 korrik – (E plotėsuar) Nė artikujt e shtypit amerikan ėshtė thėnė se pamjet e tilla, qė vijnė nga Kosova, vėnė nė pikėpyetje pėrkushtimin e proklamuar gjithandej pėr Kosovėn, si aleate dhe mike e SHBA-ve, transmeton sot INA shkrimet e shtypit amerikan.
Shtypi amerikan kėto ditė ka shkruar pėr protestat e besimtarėve myslimanė nė Prishtinė qė me flamuj tė Hamasit dhe veshje jo karakteristike pėr shqiptarė dhe evropianė, kanė kėrkuar ndėrtimin e njė xhamie tė madhe pėrballė Katedrales katolike.
Nė artikujt e shtypit amerikan ėshtė thėnė se pamjet e tilla, qė vijnė nga Kosova, vėnė nė pikėpyetje pėrkushtimin e proklamuar gjithandej pėr Kosovėn, si aleate dhe mike e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
Siē bėhet kanė qenė disa mediume tė cilat gjatė javės janė marrė me protestėn e organizuar nė Prishtinė nga njė grup radikalėsh myslimanė. Kėshtu Canada TV ka transmetuar njė reportazh nga ky manifestimi, Los Angelos Times ka botuar njė raport me titull: “Protestat e myslimanėve nė Kosovė pėr ndėrtimin e njė xhamie tė re”. tė njėjtin titull mban edhe shkrimi i emetuar nė televizionin MSNBC.
Ndėrkaq programi radioteleviziv: “National Program Radio NPR” po ashtu transmeton njė raport pėr protestėn nė tė cilin shkuran se dhjetė vjet pas skicimit tė hartės sė re nė Ballkan, po fillon njė ndikimi i ri islam nė rajon. Shkrimi pėrmend Bosnjen dhe Kosovėn si dy vende nė rajon ku ka filluar tė hetohet ndikimi islamik.
Ndėrkaq gazeta “The Huffington Post” ka botuar njė koment tė kolumnistit Stephen Schwartz me titull : Kosova nė krizė islamike”.
Autori pasi ėshtė njohės i mirė i rrethanave nė Kosovė, pasi ka jetuar njė kohė tė gjatė nė rajon, nė fillim i bėn njė pėrshkrim kohės sė hyrjes sė forcave tė NATO-s nė Kosovė dhe mė pas i bėn njė pėrshkrim tė gjendjes nė Kosovė para dhe pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės. Nė fund tė kėtij komenti autori konkludon:
“Mė tepėr se njė vend i islamit radikal, Kosova mund tė bėhet vendi i parė nė Evropė, ku fryma e "Pranverės myslimane" frymėzon njė protestė kundėr korrupsionit dhe akomodimin e radikalizmit. Paralele me Libinė, SHBA dhe NATO duhet t’i kushtojnė njė vėmendje doktrinės sė mbrojtjes kundėr shkeljes sė tė drejtave tė njeriut dhe vendosjen e ideologjive radikale” thuhet nė tė kėtij shkrimi autorial.

eroll krasniqi30.07.2011/17:53

Po valla @

eroll krasniqi30.07.2011/17:10

po

aloni29.07.2011/00:25

Kur i kom pa keto protesta e keta njerz si mos me qen shqiptar jom habitt, edhe ne telegrafi.com kom komentu keshtu KJO DIT ESHT E ZEZ PER KOSOVEN EDHE PRESPEKTIVEN E SAJ EUROPIANE, Mbi 200 replika mu kan ber nga keta extremistat qe protestuan

unee22.07.2011/15:12

Sami.SHBA16.07.2011/16:02

Ktu ka faj Qeverija e Kosoves qe nuk i arreston kta njerz qe jan ne ndikimin e propagandes Serbe dhe Talibane.

Luka12.07.2011/12:30

Ah me mujt me sjell edhe nje Enver Hoxhe ne Kosove. Pastrim i mire ish ba.

imer bregu07.07.2011/22:47

Ja knaqt zemren serbis!

imer bregu07.07.2011/22:44

adini pse skemi pas shtet edhe kurr skemi me pas? Kush e ka tradhtu shqiptarin? gjith shqiptari shqiptarin!ket e verteton historija.Nga kan ardh qita me fustana ne KOSOVE? nga serbija kta jan argat te serbis hyn ne KOSOVE pa kurrfar problemi se ska kufi ska kontroll e çka ma e keqja ska as shtet .Deri ket dit na ka pru analfabetizmi se te kishum lyp shkolla univerzitete i kishim punt ma mir.Ah more Ibrahim RUGOVA na ke marr ne qaf rahmet te past shpirti .

sabberlia07.07.2011/22:23

O ju që besuat, mos i zini për miq të ngushtë të tjerët jashtë mesit tuaj, ata nuk pushojnë së vepruari në dëm tuajin, u dëshirojnë çka u mundon juve. Urrejta kundër jush duket nga gojët e tyre, por ajo që fshehin në gjoksat tyre është edhe më e madhe. Ne pra, ua kemi sqaruar faktet nëse ju i kuptoni. Kuran 3118.

inagjija07.07.2011/22:01

Mos gaboni me heke kete artikull. Per cdo dite vendoseni si te plotesuar pa shtu asgje te re. Ndoshta po shpetoni nga komplekset!

Dardan07.07.2011/21:35

Nese vjen kohe me luftu perseri, shpresoj qe keta njerz do te luftojn pas qe Amerika nuk do te na ndimoj me.

Dielli07.07.2011/21:24

Ju pershendes vellezer e motra musliman tregoni te gjitheve qe Kosova eshte shtet demokratik dhe e lire dhe se keni te drejta per protesta e demonstrata.Keta qe ankohen ketu jan mbeturina te komunizmit dhe te pafe.

Gjilanas07.07.2011/21:08

Ne vuajme nga syndromi i Stockholmit, se dini ate qe jemi infermiore dhe butak aaa.

Karadaku07.07.2011/21:07

Zoteri Thaqi na i pruni keto sekte islamiste ne Kosove, ky Thaqi qe mohon kulturen, traditen, kanuni, historine, empirine shqitpare dhe mbi te gjitha Skenderbeunsimbolin kombetare Shqiptare! Pra ne baze te Thaqit dhe shume pseudokonstrukteve religjioze, ne jemi te pa empiri kulturore dhe historike, te pa vlera sociale dhe mbi te gjitha te pa identitete kombetare. Nese i mohojme figurat tona kombetare atehere vetevetiu po mbetemi si nje pseudokonstrukt i pavlere! Deri me dje keta atipa vinip pas klerit katolik kosovare i cili para me teper se 30kongresmen amerikan kerkoi shtetesine e kosoves, kurse sote mohojne qdo vlere nacionale e kombetare qe na dha kleri katolik kosovare! Ne baze te ketyre tendencave politikoreligjioze, vlerat e popullit shqiptare do te zevendesohen me veshjet arabe dhe si te ketille do te identifikohemi si arab. Mjerim e kontroverzitet eshte te mohoshe te verrteten vetem per shkak te vetedijes se ulet dhe injorimit te identitetit tone.

njani07.07.2011/21:04

PO QYSH NUK POJU VJEN TURP DISA KOMENTUESVE QE JAN KUNDRA GJAMIJES SHIQONI KRYQAT NAPER MBAR BOTEN I VNOJN SIKUR HUJT E GARDHIT NAPET KODRA E GJDO KUN . E TENA NE KOSOV NUK BAN ME NDERTUE NJE GJAMIJ TE REJ PSE SEPSE PO PRISHMI NASHTA ME AMERIKEN TURP .PERMUA MAS PARI VLEN FEJA DHE ATA MUSLIMANE E PASTAJ VIN TE TJERAT.

Faiki GJermani07.07.2011/20:59

Fuad Ramiqit ni vend ne DUBRAV dhe per nji koh te gjat.

gjilanasi n Gillan07.07.2011/20:51

E more Zot plotsojua dëshirën ktyre çetnikëve pantollshkurtër, e qoji në fund të detit tek ai shefi i tyre. E për ata mjekrrosha që s'iu pëlqen uji i njelmët i detit, po i lutem këtij hyqmeti që ta krijojnë një Guantanamo me formë xhamie. Ju humbtë fara ktyre o Zot.

violet07.07.2011/20:28

Po normal po dihet se qysh se po udheheq kjo qeveri edhe muxhahedinet jan qu n kembe,e ti ore Ramiz franca mund te flasish per ty personalish e jo ne emer te drenices.SEgjami jan ndertuar si kerpudhap qe prej perfundimit te luftes po asgja askush nuk beri per ndertimin e objekteve kulturore etj.

njani07.07.2011/20:22

ma shume po quditna me njerz qe shkrujn komente e nuk din se kush jon shqiptar jemi nuk munem mu ba kinez e as amerikan kurr po prap shqiptar e feja eshte diqka tjeter kemi te drejt me maru xhami sikur ata qe e marun kishen. ju amerikant qe shkruni besoj qe nuk e din as identitetin e juv e le mo fen...

besa07.07.2011/20:20

Gazetat prestigjioze sikurse Washington Post ose NY Times nuk kan shkrusr asgje rreth kesaj, as ne MSNBC nuk mund te gjeni asgje, ndoshta ndonje gazete e kishes ne Kosove ka shkruar rreth kesaj, JU LUTEMI ME FAKTE

azemi07.07.2011/20:06

Deri sa ka me vazhdu ne kete gjendje puna e jone kerka skena me pas vendin, kan me na asimilu per 100 vjet. Kush le.... osh arabia e amerika bre bac. Shka o kjo simpati e pa kuptimt, as Zoti as Amerika as Arapt nuk munden me na ndihmu deri sa jemi ne kete gjendje qe hala nuk kemi vetbesim ne vetvete. Duhet qdo njo me kerku gabimin te vetvetja pse na Shqipart jena kete gjendje, a mos valle jemi te mallkuar apo po e meritojm kete gjendje ashtu siq jemi edhe vet. Vlen per secilin qe e lexon, perdore logjiken edhe krijo dishka qe ta shohin hajrin familja, kojshia qyteti, shteti. Osht e vertet qe kushtet jon minimale per kto mu realizu, po ne fund te fundit po keton duke provu dishka te mire, qe nje dit ta gezosh, nuk asht e thanun qe me qdo kusht te arrihet te suksesi brenda nates, po te punohet per te ardhme, nese jo per ne p atehere per femijt tane, qe ata mos t'i vujn pasojat e budallallekut tone.

pejoni i pejes 07.07.2011/20:05

heheheh ai nuk ash flamur i hamasit po asht flamur i krejt muslimanve e kjo asht fitorja e muslimanve se jan zgjue nga gjumi e ju folni sa te doni se veq lodheni allllahue ekber don te thot allllahu eshte me i madhi e kush munet me kon me i madh se allahu po lodhuni se ne xhehnem shum kan me hi ne ta edhe edhe shum vend i lir ka me mbet ne ta se asht teper i madh ne diten e kijametit do te shihen krejt kush u kon i drejt e kush jo se jeni lidh mbas pedofilave se ju dul faqja e zez heheheeheeh

dauti07.07.2011/19:53

mos komentoni pa lidhje.kerkone komentin e PROMETHEUT e lexone me vemendje,mos u shfryni kot,se nuk jeni ma tmenqur se ata as ju.kishe po dijm diqka.........aiiii

naser france07.07.2011/19:52

Pershendetje Mendimi im dhe besoj se i shumices se shqipetarve ne Kosove eshte se kemi marre nje teposhteze marramendese. Cdo dite e me shume po largohemi nga perkrahja perendimore nga ata qe na cliruan dhe na e dhane sot kete liri qe aq shume e kemi pase malle e te cilen shume shpejt edhe e keqperdorem.Vertete eshte per te ardhur shume keq kur shef keto skena radikale fundamentaliste te ketyre njerzve te shitur dhe te manipuluar. BOTA NA KA NOFTE NDRYSHE ME PROTESTA PAQESORE ME DINJITET KUNDER PUSHTUESIT SERBOCETNIK. DUHET HISTORIANET TE TREGOJNE TE VERTETEN SE NE KOSOVE CDO HERE KA PASE TOLERANCE FETARE CDO HERE NJERZIT JANE FALUR NEPER XHAMIJA KANE KRYERE MESHAT TRADICIONALE NEPER KISHA DHE MANASTIRE DHE ASKUSH SKA PASE KURREFARE IANTI . KATEDRALJA NE PRISHTINE SHUME NJERZVE JU PENGON ATYRE QE SUA DUAN TE MIREN KOSOVES.AI OBJEKT ESHTE NDERTUAR NE VENDIN QE EDHE I KA DHENE HIJESHIN KRYEQYTETIT. PO SA XHAMIJA JANE VETEM NE PRISHTINE? ne cdo lagje dhe kendohet ne gjuhe magjupqe qe askush se kupton.KOSOVE BEHU SYQELE........

Gjon07.07.2011/19:04

Kosova asht vend pa inteligjenc. Rilindasit ton para qinda vitesh kan dite qe vetedija e ulet asht rrezik ma i madh per Kombin. Ata kan pas guxim me dal para popullit me qendrime "FEJA E SHQIPETARIT ASHT SHQIPTARIA". Sot Kosova asht pa inteligjenc, pa njerez me integritet qe kan guxim me i kundershtu dukurit negative.

Une07.07.2011/18:58

A nuk pat kerka benzin me i kall bashk me flamuj te Hamasit a?

Mentor07.07.2011/18:46

Ka munguar vetem edhe flamuri i Hisbollahut. Turp per neve, po mu kon mat mire na kishin pranuar si shtet keto shtete myslimane.

rugovjani07.07.2011/18:36

Duhet ti themi mikut ton Amerikes se keta jan nje grup qe ju vie keq per kombesin e tyre pra jan gjak i prishur duke pas kulturen zakonet adetet gjuhen veshen etj ma te bukurat ne bot dhe nder me te vjetrat keta marrin kultur, zakone adete veshje e gjuhe e kultur te pavlefshme arabomagjupe kjo ska te bej kurgjo me fe kjo eshte kultur e huaj na ishim katolik e musliman por kurr nuk ishim e as nuk do jemi as serb, as grek, as maqedon, as turqeli as arabomagjup. Krenar qe jemi Shqiptar

Ramiz Franca07.07.2011/18:31

Drenica eshte pro ndertimit te kesaj Xhamije te re te MADHE. Dhe Kjo do te behet me emrin e Allahut sepse ne jemi musliman dhe xhamija ndertohet aty ku ka musliman dhe jo ne nje vend qe u takon te tjerve. Po citoj pjese te nje komenti kuranor "JU KENI FENE TUAJ NE TONEN".

agim kosova 07.07.2011/18:01

rrini shlire se ska zot,edhe nese ka zot allah ska,po ka amerike ,amerika zoti dhe qlirimtari i shpetimtari i shqiptarve

Interworld07.07.2011/17:43

Pa një pendim të sinqertë dhe kolektiv, Kosova nuk ka shans per sukses.Reformat jane te nevojshme ne te gjitha sferat te jetës. Pa një politikë efektive socijale, vështirë do të jetë në Kosovë.

drenigjermani07.07.2011/17:31

une nuk jam ka e kuptoj ket qe po ndodh ne ket kohen e fundit ne kosoven ton qe me shum mund e gjak e qliruma pak nag keto intriga te serbomdhajve qe prej kohesh i paten fut rrenjet thell ne kosov per mes ketyre njerzve me vedie te ult edhe une jam mysliman edhe e adhuroj Allahin edhe i perkulm vetm ati ama qikjo qka keta njerz veprojn mu nauk me duhet normale as pak te shkatrrojn sheti per ta maruar nje xhami e te hi serbi prap e mos te guxojn as ne shpi mu fal se ne xhami ska shanc hiq se ta fut or policore si gjo her allahi ju ndihmoft e ju drejtoft ne rrugen e ti se nuk ka mbet feja myslimane tek ju me ru ju. e run allahu ne zemert e besimtarve te verte te ti.

shqipetari07.07.2011/17:30

THot nje fjal popullore Qeni i keq ta bjen ujkun ne torishte.KJO esht qeveria e dobet pa punsi e madhe.keshtu qe grupet extremiste e kan shum leht te perfitojn per pak lek.po mos u brengosni se 90 e tyree perdorin drogen e kjo esht rruga me e leht e tyre te vin deri tek ushqimi i tyre i preferuar.e per ket vertetim do te ishte shum leht po te kishim shtet dhe polici.

pejoni07.07.2011/16:40

mos mu kon ju XHEHNEMI nuk mbushet ndryshe

albania07.07.2011/16:01

O ju njerez ne raste se deshirojme te jemi shembull per boten dhe per fene e vertete islame , atehere duhet te percjellim me hap turqine shembull per islamin. E per kete duhet te behen kerkesa ne menyre institucionale ose nga bashesia islame e nese jo atehere me ndermjetesimin e institucioneve te shtetit te turqise qe besoj do te behet.

arben07.07.2011/15:19

feje e shqiptari eshte shqiptaria mos ta harrojme kurre

Dardani07.07.2011/15:07

Kambat po bien per popullin e Kosoves, shpresoj te i ndegjojne , dhe te largohen nga keta anti kombetetar anti vlere dhe anti civilizim, kjo ideologji qe botes i sjelli terror dhune nuk duhet te zeje vend tek ne.

ARBENI07.07.2011/14:24

murtaja e shekullit 21 eshte fundamentalizmi islamik ,i cili ka ngulitur rrenjet edhe ne kosove te ndihmuar nga shoqatat arabe.kjo smundje e kan marre edhe do te mjere shqiptare te mashtruar nga kriminelet arab te cilet perhapin vetem gjera te keqija neper bote asgje te mire ,shteti i kosoves duhet qe sa me pare ti eliminoje keta fundrrina qe jane te rrezikshem per shoqerin tone ,sa me heret aq me mire per kosoven.

arbi07.07.2011/14:16

si nuk po iu vie turp keta te poshter,shpiuna te serbise,te paguar nga shkiet po na shkaktojne deme me fundamentalizmin e tyre,keta te mjere po iu pengon Katedralja ku flitet shqip,e kurre nuk iu pengoi kisha sllave ne mes te qytetit,po si me iu pengu kur jan bashkepunetor me vet ata,te shkojne ne arabi keta mjerana,krejt i kisha burgos ate dite po ne as qeveri nuk kemi,kriminela e terrorista eshte mbush ky vend.

sali arifi07.07.2011/13:58

qe se myten qatehere kete ndyresire ne ate anijen ish liru krejt populli prej ketyre se nje i keq ja sheh sherrin krejt populli,rrofte populli amerikan posht serbosllavet dhe rusetmuslimanet

asdreni07.07.2011/10:39

Athua ku kemi hy kaq shume ne gjynah...

hajrulla zeqiri07.07.2011/09:12

Oj kosov kosova e shkret, qka po rrin me ftyr te zbeht, trego hallin qka te ka gjet, perse nuk ke ftyr te zbukurue, fusha edhe male te gjelbrume, perse shpezet tue nuk fluturojn degum deg, se kosova nuk asht e shkret, po qysh more vllazer shok, nuk asht e shkret, shikone qfar brumi na ka mbet, ni brum tradhtar arab, rus, serb, edhe ni brum qenef, etj,

kosova07.07.2011/08:58

Jame krenare qe jame Musliman dhe mburrem per kishe qe eshte dertu ne prishtin ilegal askushe nuk e permendi kurse per Xhami e murre veshe edhe Amerika te drejta tona do ti kerkojna ku do qe te jena boni zhurum sa te doni se vatitani ju paguan jume

vajza e lire07.07.2011/00:56

shkoni ne arabi

Kujtim07.07.2011/00:18

Le ta dine te gjithe se Allahu e ka garantu kete fe. Krejte qeverite e kesaj bote jane qu ne kembe kunder kesaj feje po kurgjo nuk po mujne me i bo.

Ragi06.07.2011/23:58

AI ZOTRIU I QUAJTUR "FUAD" ESHTE I LIRE ME SHKUE TE TALIBANET OSE TE HAMASI E JO HAMASIN ME E SJELL KETU.NUK JEMI KUNER XHAMISE POR ATO NUK RREGULLOHEN ME FLAMUJT E HAMASIT.A E DIN KETA IDIOTA FUNDAMENTALIST SE PA AMERIKEN NE KU DO TE ISHIM SOT.RROFT KOSOVA,RROFT AMERIKA,VDEKJE FUNDAMENTALISTAVE ISLAMIK.

forcapejane06.07.2011/23:07

spo di a me kajt apo me kesh!!!po bohet Kosova çerdhe e Terroristave.

Ardipd06.07.2011/22:57

ehh more te mjer qe na morret ftyren!!

Kosovari06.07.2011/22:48

Qfare qellimi kane keta qe dalin kshtu a thu jane te vetdishem a po qfare po ndodhe..Presidenti Rugova na beri miqe me USA e keta na i prishin mardheniet per nje kohe te shkurte..Vertet pytja eshte a mos i ka ne dore Serbia keta ...apo qfare eshte kah ndodhe keshtu me keta qe dalin kunder USAse mikut tone .

Kastrioti06.07.2011/22:40

Ne e dijme se ku gjendet Islamizmi me zhvillimin e tije, andeje qdo orientim ne islamizem do te jete shkaterrim i qdo gjeje qe eshte shqiptare si kultura, tradita, normat evropianoshqiptare dhe gjitheqka qe eshte shqiptare do te zevendesohet me normat religjioze arabe. Qdo afrim ne islamizem do te jete shkaterrim i vetevetit si dhe shkaterrim i seardhemes sone evropiane.

Piloti06.07.2011/22:20

Syte jane me pa, edhe pak kemi me pa se cka do te ndodhe. Gjerat nuk po shkojne mire, kane mar kahje negative. Numri i tyre po rritet. Keta me kaq nuk do te ndalen , neser do lypin edhe gjera tjera si jane lendet fetare ne shkolla, ferexhje etj. Do vije koha e pendimit por do behet vone, shqiptaret asnjehere skan dite me ba politike per faktin se te gjith jane te menqur. Serbise do ti vertetohet fakti se po deshirojne nje shtet proarab. E arabet as qe lodhen per neve.

Valon Muslim06.07.2011/22:15

O njerz Amerika po lejon me ndertu Xhamien midis New yourkut mu aty ku e prishen vet izraelet per me ja lan fajin muslimaneve . e pi pengon qe po marohet ne Prishtin ,mos vall nuk shihni

lulzim zemeli06.07.2011/21:49

me te vertet ka qen nje keng mos te shiqojm kisha e gjamija se feja e shqiptarit asht shqitaria AMERIK JEMI TE MBESHTETUR NE JUVE POS ZOTIT TE MADH JUVE JU KEMI ME respekt lulzimi OSLLO

itali .drobesh06.07.2011/20:54

pershendetje te gjithve nuk po kuptoj pse po i theni dhamt badihava se na jena kan musliman dhe jena e na nuk mujna me ndrru identitetin per hater te kerkujt na vjen keq se na shiptaret ne itali kena hapur gjami me njè perqindje te vogel musliman e nuk e nuk i met hatri kerkujna e ne kosov do mu ba nami pse po u marojka ni gjami me gjithse jena 95musliman e mos kritikoni selam alejkum

Trimi06.07.2011/20:04

Sa mirë koka ba bree

Xythi06.07.2011/19:46

Hajde tash Hashim Thaqi qe po shitesh si trim a patriot e ndale kete poshtersi.Kosoves nuk i duhen as kisha e lene ma xhami te reja.

blerim shala06.07.2011/19:16

vertet eshte per te ardhur keq.ne si popull nuk guxojm kurr per jete te jetes te jemi antiamerikan sepse nuk na lejon ndergjegjja njerezore.per me teper kurr nuk ia kemi pare hajrin vendeve islamike merre me mend as nuk po na njohin shtet.

gea06.07.2011/19:06

Kto gjera sdojn koment

DARDANI ALBANI06.07.2011/19:01

O vllazen shqiptare mos bini preh e ktyne mjakrroshave edhe pantolle shkurtve se kta nuk ja dojne te miren kosoves njerz te paguare , e sa u perket atyre vendeve te lindjes ata po i shohum se sa njerz te mir jan dhe sa shume besojn ne zote vetem e vetm me njeten ne pushet ata i vrajn popullin e vet per cdo dit .

ILIRIANI06.07.2011/18:39

Në Afganistan i pafsha që të gjithë ata që u falën në rrugë atë ditë bashkë me familjet e tyre. Dhe nëqoftëse këta pisa që na muarën fytyrën para botës së përparuarperendimore mendojnë që arabia dhe arabë qenkan kaq të mirë, atëherë uroj që fara arabe t'ju hyn këtyrë pisave në familje...

Kolli e keq06.07.2011/18:36

E Kosova e jone ne u shendrrua vetem ne merhaba, bismilah, elhamdurilah Allah , marshallah, selam aleukum, tyshykyr, bereqat versen, bujrum pikellueshem por e vertet. Edhe ndonje dite do te flasim arabisht dhe kete gjuhe do te perqafojme si gjuhe zrtare.

rappel06.07.2011/18:34

serbia me politiken e vet dinake po vazhdone edhe ate me progrese te madhe ndoshta do te kete te drejte se ne kosove tashme ka ekstremista e te cilet ata paguhen nga shteti serbe nuke eshte ne pytje as feja e as gjamia kjo eshte politike e pa funde vazhdo vazhdoni o kanceri i kosoves .

baca nga amerika06.07.2011/18:33

xamija asht zita po na jenna njerz se na shkrumoj shpitin qeverija ma mir qonu protesta ta rrxoj qeverin edhe ska me pas kur far rrymash ma ne kosov

Besim Muzaka06.07.2011/18:24

Po nime qka ju kan vyjt me i perdor flamujt e Hamasit,a po doni me prish miqesin me Ameriken,po kosova pa Ameriken niher per niher osht si shpia pa kulm.

Bajrami06.07.2011/18:22

IlirÃt nga paganizmi, vullnetarisht, tà parÃt nà Evropà e pranuan monoteizmin krishter. Mà vonà krijuan bizantin dhe fenà ortodokse. ShqiptarÃt masovisht dhe po ashtu vullnetarisht e pranuan si fe tà krijuar nga vetÃ. Ky ndrrim i fesà edhe pse nà bazà krishter, ua lehtÃsoi krijimin e shprehisà pÃr reformimin dhe ndÃrrimin e fesÃ. Madje, islamizimi specifk sadopakà i pÃrshtatur u pranua nga presioni dhe pÃrfitimi. Tash bota arabe nÃpÃrmjet tà shÃrbimeve sekrete po pÃrpiqet ta ngulità nà Evropà fashizmin islam. Rusia dhe Serbia ia ka rekomanduar shqiptarÃt si kal troje, tà bindur se ne do tà pranojmà formÃn mà tà egÃr tà islamit. Tà gjithà kÃta armiq tà kombit shqiptar harrojnà se qÃmoti kemi tejkaluar mesjetÃn. Shpresoj se nuk i jemi shitur djallit dhe tà biem nà kurthin rusoserboarab dhe tà pÃrgatisim fundin e tmerrshÃm kombit shqiptar.

uka06.07.2011/18:13

ohh na muren ftyren krejt shqiptaris more kta !!!

Qemajli06.07.2011/17:57

Bravo vetem perpara ,po ku eshte shteti qe i len keta spiuna te serbis me ba qka po dojn

gazi06.07.2011/17:57

OJ Amerik hajde e meri kta talibana e qoi ne Libi te Gadafi se edhe kta si ai jan e te falen qatje nat e dit.

Pajtim Zeqiri06.07.2011/17:51

Jane ata qe na erdhen ne ndihme kur ne te gjithe luteshin per shpetim. Jane ata qe na zgjaten doren e shpetimit, parandaluan me te keqen dhe debuan armikun serb nga trojat tona. Jane ata qe ne ditet me te erreta te historise, qendruan perball nesh, jane po ata qe ishin perkrah nesh edhe ne diten kur e shpallem pavaresine tone. Jane po keta, qe ne sot i injorojme, duke ju thene me perbuzje "Faleminderit por nuk kemi nevoje me per ju", A thu valle e tille qenka eshte mirenjohja shqiptare !?

marjan kolaj06.07.2011/17:51

me ju than te drejten kur po i lexoj komenet po ndihem mé rehat se po shoh se 90 e ma teper jané kunder ketyre njerzve qe i kthej ngaLibija e Egjipti ... Behgjet Pacolli! Pajtona mé ate se né qender te Pr nuk éshté dashur te ndertohen objektet fetare ...

Mentor06.07.2011/17:49

Gjysma e tyne jane besimtare te rrejshem. Pine birra tere diten dhe pastaj para tjereve dalin e i bllokojne rruget, kinse po falen. E bejne per inat te shqiptareve katolike sepse shume po ju pengon katedralja ne qender te qytetit.

Toni06.07.2011/17:48

Serbia po lun mire me neve, por ne te njejtin moment Perendimi dhe Lindja po luajne me popullin tone.Per xhami, mund ta ndertojne nese dojn. Por ateher shume gjera kan me ndryshu ne memedheun tim ku fet deri dje e kan mshel gojen. E tash ata "fetaret e medhenje" apo ma mire te them "pionat e armikut" po e dojn shkaterrimin e popullit ton. Lavdi per te gjithe patriotat te cilen e dhane jeten per Shqiptarizmin.

fetar i kosoves06.07.2011/17:43

po bohet kosova palestin, katastrof per shqiptar

jonny06.07.2011/17:40

o Izrael i madherishem te lutem futu ne Kosove dhe beje nje rregull dhe pastrona shtetin prej mbeturinave.

jonny06.07.2011/17:39

keta nuk jane Shqipetar por quhen Arnaut.luften kunder Serbise e mbaruam.lufta tjeter do te jete ne Shqipetaret kunder ketyre talibanve.ju lutem popull organizohuni sa nuk e kan kthyer Kosoven ne Irak dhe sa nuk e kan arabizu edhe me shume popullin tane te madherrishem.mobilizohuni sa me shpejte dhe lufte deri ne vdekje ketyre kancerave.

kadri06.07.2011/17:38

PERSHENDETJE, UNE VETE JAM MUSLIMAN, E MBAJE FENE, MIREPO ASPAK NUK JOM DAKORD ME KETE KERKESE PER GJAMI... UNE KAME NEVOJE PER PUNE, PER FABRIKA, PER ZVILLIM EKONOMIK ETJ. JO PER XHAMI, NESE JE BESIMTARE DHE I DREJT, MUNDESH ME U FALE EDHE NE RRUGE NUK ESHTE PROBLEM, POR. NE RAST SE ETIKETOHEMI SI SHTET ISLAMIK, NUK KEMI ME PA KURRE DRITE, SOT KETA LYPIN XHAMI, NESER LYPIN ME I MBULU GRAT SI NE IRAN, TANI E LYPIN LIGJIN E SHERIATIT, E QKA JO TJETER, THJESHT DO TA HUMBIM EDHE KETE PERKRAHJE QE E KEMI. KETO PROTESTA JANE VETEM NE DEM TONIN, EDHE MOS TE HARROJME RRENJET TONA ILIRE, E KETE FE NA E PRUNI TURKU SI IMPONIM,

agimkosova06.07.2011/17:37

rrnoft ameika

Abedini06.07.2011/17:29

Mos beni shpifje se ai ska qene flamur i Hamasit por ka qene flamur i Islamit me fjalet La ilahe il Allah Muhamedun resulullah

Mentori06.07.2011/17:26

Une nuke kuptoj pse neve u qliruam nga serbia qe te behemi turq se nese vazhdojme keshtu do te perseritet historia.Sundo shkau mandej sundo Turku mandej prap shkau. .Deri kur neve keshtu budallenj

qeli06.07.2011/17:24

O shqiptaret e mjere qe ju ka marre koka ere. Nuk jam kunder fese po kunder ekstremisteve fetare. Paramendoje keta njerez e ndiejne me te afert nje afganistanez apo palestinez se sa vellaun qe ju ka bere nena!!!!!!!!! Cka po doni ma keq?!!!!!!!!!

Koha06.07.2011/17:20

I LUTEM SHUMË KOHA NET LE TË MA DERGON KËTË SHKRIMË KU KA GUXOFTË NAJ SHQIPËTAR MU QU NË KOMB DHE ME LYPË XHAMI APO DEMKORACI APO DIQKA TJETËR KUR KAN QENË QETNIKET SERBET NË KOSOVË? JOOO SKAN GUXU SE QETNIKU KRYTË JA KISH PRE, E TASH AMERIKA NA KA NDIHMU MI HJEK QATA QETNIKA E TASH KËTA KISHE PO QOHEM NË KOMË ME FLAMURA TË ARABVE SI PËR ARAB NA TAN ISHIM KON DEKUN SOD SE ATA SNA DOJN SE ATA E DOJNË RUSINË DHE SERBINË, O JU LUTEM O POPULL MENDONI MIRË SE MOS TISH KON AMERIKA RUSIA BASHK ME ARAB I KISH SHTI ME ZOR ME NA MYTË TANVE NEVE SHQIPËTARVE NË KOSOVË, SE ARABET GJITHË KAN QENË ME RUSI E RUSI ËSHTË VLLAU I SERBISË,.. LENI KËTO FLAMURA TË ARABVE E KËTO SENE E FALENDERONE AMERIKEN SE MOS TISH KON AMERIKA NE VITET 99 ATËHERË QETNIKU NA KISH MARR TANVE QYSH I KA GJUJT JASHT PREJ KOSOVES MBI 1 NI MILJON NJERËZ, JU LUTEM JU LUTEM MENDONI PAK NË VITET E LUFTES SE QKA KA BO QETNIKU DHE KUSH NA NDIHMOJË NË PAQË AMERIKA, ZOTI E BEKOFTË AMERIKEN!! Ju lutem Koha qite këtë shkrimë falm Koha

austriaku06.07.2011/17:19

ju qe polutni mos ju ka shpetu zoti.apo amerika.

Bajrami06.07.2011/17:13

Nà kÃtà periudhà gjatà mesjetÃs ka kaluar krishterizmi. Tash i ka ardhur koha islamit tà pÃrjetoj kulmin e krimit dhe tmerrit. Kjo dÃshmon se islami pÃr PerÃndi e ka pranuar djallin. Shpresoj se PerÃndia do ta mposht djallin, tà paktÃn nà trojet shqiptare. PÃr kÃtà duhet tà angazhohemi edhe ne dhe institucionet e KosovÃs me qÃllim tà dÃbimit tà pÃrhershÃm tà kÃtyre fashistÃve islam, kÃtyre shÃrbÃtorÃve dhe robÃrve tà djallit. ShqiptarÃ! Mos shpresoni se kÃta shÃrbÃtorà dhe robÃr tà djallit do tà ndÃrgjegjÃsohen. Kà e merr djalli nuk e lÃshonà mà por e merr me vete nà ferrin e pÃrherÃshÃm Mua aq mà bÃnà pÃr ta. Por, tà mos lejojmà tà na marrin me vete ardhmÃrinà e kombit tonÃ.

bekim06.07.2011/17:03

Abdullah iben Mesudi Allahu qofte i kenaqur me te! ka thene "Kërkoje zemrën tënde në tre vende1. Kur të dëgjosh Kur'an2. Në rrathët e përkujtimit të Allahut vendtubimet e diturisë, mexhliset dhe3. Kur të jesh i vetëm.Puno për këtë botë sikurse me jetuar gjithmon, puno për botën tjetër siku nesër do të vdesish!Sikur të mos ishin vdekja, sëmundja dhe skamja, njeriu nuk do të bindej kurrë.Dijës i mjafton për nderë pretendimi që ia bëjnë injorantët.Fjalet tona do qendrojne te vdekura, perderisa ne nuk vdesin per ceshtjen e tyre, qe ato te mbesin te gjalla ne mesin e te gjalleve. Seid KutubiMos u mbeshtet ne mure se muri shembet edhe te ze. Mos u mbeshtet tek njeriu se vdes edhe te le. Mbeshtetu tek Allahu se Ai nuk te le." H.Ali Korcapra o njerez pendohuni dhe ndihmoni vllezerit musliman mos ia veni veshin se qka thot u.s.a ata jan prej banorve te xhehnemit ..

fadil 06.07.2011/17:02

O komentus te nderuar ,ne duhet te na hyj nje frig tjeter,mos po qon dor amerika prei neve,e bahemi pernjeme si palestina si don ky i nderumi ramiqi e krasniqi e atehere na ndodh ne ne ket skenar si vijon, pakicen katolike siq e qujn shumica ose e merr ne amerik ose i dergon ne evrop,ose jau nderton nje shtet nen shtet ne zemer te kosoves se i vyn bazat e neve na len ne meshiren e allahit ton e ne meshiren e vllaznive siq e qujn shumica ktu arab e ne tjetren an ja leshon kraht shkaut e i thot hini nje here se mu sme deshten e te shohim ty tashsiq thot ne fjal e moqme kishen se deshte gjamis sja dite renin ku ne hamam don me e ba venin ,e ket shtetin qe jau nderton katolikeve e ban si izraelin qe as me ju afru skemi me gjuzoft le ma tjetr,po ti mbledhim met e te harrojm fen se feja jon ka qen gjithmon shqiptarija e tjerat jan te dores se dyt,mos te behemi me musliman se arabi se sna ka hije

topi06.07.2011/17:01

sa eshte numri i xhamijave shqiptare ne Kosove sot? Nese doni me maru xhamia shqiptare byrem e bojeni ka nje ne qdo qosh veq ju lutem mos i leni bosh, se hapesira eshte e shenjte ne gjithe token, e jo vetem ne Kosove. Aty ku flitet shqip, kan mu lute te gjithe shqiptaret pa marre parasysh feje. E njejta vlen per kishat shqiptare. Aty mund te lutet qdo shqiptare dhe i njejti i jep vetit te drejten te vendos se ne qfare feje orientohet por pa imponim, pa dhune, pa frike, pa destruktim te kombitkulturestradites. une du me jetu, me fole, me mesu, me u fale, me dashte, me ndihmu, me ndertu, me perparu SHQIP!!!!!

Albani06.07.2011/17:00

TOLERANCE PER GJITHE, FEJA ISLAME ESHTE PJESE E HISTORISE SHQIPTARE, POR ISLAMISTAT ME MJEKKRRA E ME PANTOLLLA PA LIDHJE ATA JAN ARMIQT E KOMBIT DHE POPULLIT.JE JEMI POPULL I NGRITUR, NUK DO TE LEJOJM TALIBANET NDER SHQIPTARE.

kodra 06.07.2011/16:39

Jemi shqiptare, me prejardhe ILIRE DARDANE, jemi te bite e GJergj Kastriotit, dhe te nenes Terez, GONGJE BOJANGJIUT,qka ju shtyen te miereni me pune te ndytura pune te keqija, Ne nuk jemi edhe aqe te kersitur ne koke, kur feja islame eshte fej e huaja, nuk eshte fe e jona, eshte e imponuahr nga osmanlit, keta persona nuk jane shqiptare qe dalin e falen neper rrug, me veshje te talibaneve me ftyra teroriste, ndaj ketyre personave duhet te distancohemi sa ma shpejt.

AFRIMI06.07.2011/16:38

PERSHENDETJEE UNE PERSONALISHT MENOJ QE KTA ME PANTOLLA TE SHKURT EDHE ME MJEKKRAA NUK I KISHA LAAN AS NE GJAMI ME HII A MENDONI EDHE JU KSHTUU ???

Musliu06.07.2011/16:38

Skena me e turpshme qe e kane ngritur "shqiptaret" ne kete vend brenda 100 viteve, te pakten. Keta nuk jane gjak shqiptari, me siguri kane perzierje te ndjeshme gjenetike, prandaj jane duke e bere detyren e tyre kunder shqiptareve. Zoti i marrofte. Po perhapin islam politik, ala TALIBANE. Duan me zort me na mbush mendjen me shkue ne xhenet. Por harrojne se keshtu jane vetem dukje acaruar pune e duke shkaktuar indinjate deri ne heqjen dore nga feja qe kemi tash e mbi 200 vjet.

erdoni06.07.2011/16:32

kjo eshte nje shpifje sepse Amerika eshte shtet demokratik dhe fare nuk i intereson se a ndertohet xhami apo kish ne prishtin dhe arsya kryesore eshte qe para disa ditve kryetari i NEW YOURKut e ka dhan lejen per ndertimin e nje xhamie dhe qendre islamike bash ne zonen ku ka ndodh 11 shtatori

Didar06.07.2011/16:30

Secili e ka te drejten te komentoj,por te ardhmen e din vetem Allahu,munde te thoni qte doni,por me emer te Allahut xhamia do te ndertohet dhe besimtaret do te shtohen.ElhamdulilahElhamdulilaahElhamdulilaaah!!!

BALI06.07.2011/16:30

O TE DASHUR,LENI KTO SENE SE FEJA E JON ESHTE SHQIPETARIA E NDERA KY RAMIQOVIQ ESHTE I PAGAUR DREJT PREJ SHKJIVE SE JU KONVENON QE USA MOS TE KET INTERESIM PER KOSOVEN,EDHE 24 GJAMIJA BOLL JAN A POULLI DUHET BASHKIM PUN DHE SHKOLLA E JO KSO SENESH

Farkisti06.07.2011/16:28

Kerkesa per ndertimin e xhamive esht legale edhe ne Gjermani por "jo nen Amblemen e Hamasit dhe Talibanit".Ky far Fuadi duhet juve si "xhemat" te kjartesoji se cfar Myslimani ishte ne 50 vitet e kaluara.Une e dij por ju nuk e dini te verteten.Ai ben pare per vete e ju duhet te na Importoni filozofi Talibane ne Kosove.Pyetja e Xhamis ne Prishtin esht pyetje pyetje e tipit "po iki nga problemet e jetes".Ju keni nevoj per vende pune,per te mbajtur familjen e jo per vende ku mundeni me humbur kohen sepse nuk jeni ne gjendje te siguroni familjen.Fuadi me shoket e vet dhe me "besimin e vet ne Allahun"le te ju siguroj pun e jo humbje kohe.Kuptone ,dikush po manipulon me juve ne ket nxehtesi.

shqiptari06.07.2011/16:24

Shqiptaret dhe rryma e tanishme muslimane ne Kosove, nuk kane asgje te perbashket. Populli i mjere eshte duke u manipuluar ne emer te fese, nga organizata terroriste muslimane nga vende te ndryshme arabe.

shpendi 06.07.2011/16:20

O PEPI DR po te drejtohem edhe po te tregoj se zoti eshte ne qiell e AMERIKA NE TOK por gjat dhe para lufte nuk thojshe se kush eshte AMERIKA se e ki pas lutjen kah AMERIKA por pasi na shliroj AMERIKA e nderrum lutjen e kthyem kah KIBLA e gabuam drejtimin por mos harro se AMERIKA nuk gabon ajo na len te qmallem pak me ato qe i kemi ne zemer edhe nuk mundemi ta mashtrojm ne AMERIKEN se jemi te vegjel, por kam shpres se intelegjeca duhet ti merr frejt ne duar dhe tju tregoj popullit se kah te lutemi dhe shpresoj se lutja kah KIBLA do te bije dhe ju bishtaleat shqipfoles do te pelcitni nga inati.

Prishtinalia06.07.2011/16:15

Budallenjve ua sheh sherrin njeri.Se xhamia kan boll ne kejt qytetin.

pepi dr06.07.2011/16:12

sipas shumices te komenteve ktu qe i kan postu pom jep me kuptu qe edhe naj dite duhet me marr leje prej amerike edhe ne wc me shku qka kini more njerz kshtu qka jeni qu pesh

ardian06.07.2011/16:12

@Pepi Zoti eshte nje, ne toke e ne qiell, dhe quhet Amerike, zot tjeter s'ka!

mergimtari201106.07.2011/16:10

Xamia nuk eshte prone e Hamasait as e Arabis as e Shqiptareve por eshte shtepi e Zotit ku njerzit mund ti bejne adhurim. Ámerika qe na ka ndihmu me qlirimin e Kosoves nuk e ka bere kot por do ta shfrytezoj me shume se Serbia e nuk ka nevoje me na tregu cilin fe ta zgjedhim. qeveria e kosoves per tí treguar SHBAve se jem demokrat miratoi ligjin per homoseksuala, dhe e uli moralin e shqiptarit gje qe ka qen e shenjte per shqiptari,kurse per te rinjte nen moshen 18 vjaqare nuk nuk miratoi ligjin per ndalimin e tyre per lojra te fatit, per blereje te duhanit e alkoholi gje qe ashte primare per nje vend demokratikShperlani trurin o popull.

pepiiii06.07.2011/16:10

ilhamdurilah po falin namazin a osht mir per ni vend si shtet qe i thojn vetit tfalen ne rruga muslimant? shum keq sdih kosova vend i mbrapsht me hajna qe sshkon kerkun me te ardhme qe sjon gjendje ni gjami me ndertu e ktu duhet me ju falemderu amerikes se ajo ngishta po na sjell amo per tmir jo veq ka e keqja po na qon dita dites niher na ka pshtu gjat luftes tash po na fundos veq vazhdoni vllazni per drejta tjuve per gjami allllahu ju shperbleft

Out of society06.07.2011/16:09

Anglia e ka zbuluar Vehabizmin, por Islami eshte nje. Shumica e diskutanteve po bijne ne grep te sherbimeve sekrete. po diskutojne per nje problem qe s'e njohin fare. Mw shumw mw vjen keq per kete. Lere qe nuk jane besimtare te devotshem, por edhe akuzojne nga nje verberi patologjike.Askush nuk eshte kunder Amerikostanit Tragjikomedia po vazhdon ne Kosove.

drenicaku06.07.2011/16:08

O talibant e kosoves ku ket kur shkijet deshten me shly prej harte, kini pi qaja te nxeht e ne ven te sigurt, e AMERIKA kotolike edhe EVROPA katolike e shpetun kosoven e kosovaret edhe juve talibant e kosoves nga shfarosja dhe shlyerja nga harta

OBAMA06.07.2011/16:07

Ter gjith ata qe e perkrahin kete ide siq po me duket mua jan serb e behen kinse jan shqiptar se ata e din fort mir si me u sjell me shqiptar.dhe qka don Amerika.e ju si spaskeni frig nga serbija ku ishit athere kur ikshit si qejt neper male e kajshit si grat po mos te ke Amerika ju sod ishit te gjith ne Shqipni e neper fushat e shkijeve natyrisht sikur sllav.e ju si kini qejf me u fal pse bre nuk po shkoni ne taliban e atje falnu e jo ne kosov more debila.

Edi06.07.2011/16:06

Kjo foto nuk don Koment.Kosova esht kthyer ne Palestin.Duhet veprim konkret.

hyseni06.07.2011/16:01

O aj Zot juve ju vraft jara bi qe na bat horen e hores.O nuk eshte aj shqipetar qe kur ti vijn ata ne shpi edhe failjar ne kofshin qe nuk i perze po kta jon helaqja e helaqes.Per fe jom edhe un edhe per gjami nuk ka fjal se duket por sjellja e tyne nuk e ka vendin ne Kosove diku ne naj shretetir ku kurr nuk eshte lexu me shkroja.Qilni syt se un per veti edhe ne ferr shkoj e me ta as ne gjenet jo.

Milaim Krasniqi06.07.2011/15:55

Leni kisha e xhamia feja e shqiptarit eshte shqiptaria. Protesta duhet te qohemi per mos me maru as kisha e as xhamia ne vend te qerdheve e shkollave.

fatlum deva06.07.2011/15:54

ncncncn marre .na e murren ftyren me keto gjeste.flamuri i hamasit ncncnc ku jeni ka shkoni breee.QEVERI E KOSOVES JU KISHA LUT SE NESE DESHIROIN TA BEJNE GJAMIN TI VENE KETO KUSHTETA PRANOJNE TE GJITHA VENDET ARABE KOSOVEN SI SHTET .AHMADINEXHADIT TA LENE BIZNESIN E ARMVE ME SERBIN GJITHASHTU EDHE GADAFIT.IRAKJENT TA HARROJNE BASHKPUNIMIN E MOQEM NEPERMJET SADAMIT DHE MILLOSHEVIQIT .....KUT PLOTSOHEN KTO MANDEJ VJEN GJAMIJA NGA INVESTIMET TERRORISTEMUSLIMANEANTI AMERIKANE.....

kushtrimi06.07.2011/15:52

u lutem njerz nese ju vete dikush se qfar nacionaliteti je mos ju thuani se je shqiptar

i meqmi06.07.2011/15:51

Na jemi sikur kafshet kah na thojne shkojme tmerr per ket shtet te ri ata nuk jan shqiptar po jan palestinez e let shkojn ne palestine jo ne kosove.

allllahu esht nje ilhmdurilah 06.07.2011/15:47

bash muir hallall ju koft vllazni veq vazhdoni per drejtat tua

martini06.07.2011/15:47

shba nuk e humb nje sekond gjum per kosove, por ata cka po bejn keta protestues nuk ka lidhje me religjion ne shba ndertohet xhamia per cdo dite religjioni eshte e drejt personale dhe garantohet me kushtetute, por me bllokuar rrugat ne dite pune, pa leje te shtetit, nuk eshte a garantuar me kushtetute....

analisti 06.07.2011/15:47

Perveq ati flamuri nese ka qen i hamasit kjo eshte krim per popullin ton ndersa shume mir qe paska ra ne vesh te amerikaneve se si shkilen te drejtat e muslimaneve ne Kosove ndersa ne amrik me gjitha ato protesta u ndertua prap se parap qendra Islame.

adonis06.07.2011/15:45

Amerikes nuk i pengon qe po dojn me ndreq Xhami , po pi pengon flamuri hamasit , flamuri i ni organizate terorisste. kisha desh me ju pyt diqka . prej ciles koh ka nis shqiperia me perparu . ne kohen kur pat nis me ndreq Xhamia ne cdo lagje , apo kur i pranoj kshillat dhe ndihmat e perendimit

baba hoxh06.07.2011/15:44

POSHT KTA MAJMUNA QE FALEN NE RRUGE

llapjani06.07.2011/15:43

qka jeni tu fol allahile? kur nuk dini qka me thon i nxjerrni menjeher fjalt " keta jan njerz te shitur" o te mbrapa metur jeni ju qe shkruni ketu. Ju vete e dini qfar feje keni dhe qfare e ka 90 te kosoves. Marre duhet me ju ardh me fol ketu kunder fes islame. Shkoni e pini tan diten e lumt alkohol, njeher ne vit nuk shkon ne xhami, tani i thue vetes nusliman, e ketu fol keq kunder saj.Shihet qfar logjike, qfar shkollimi keni ju. Islami esht feja jon e dhe e pat. Ju pelqen ose nuk ju pilqen shtetev te tjera. Veq duhet me pas toleranc dhe kuptim per fejen tone, nuk shitet kjo, veq sa me ju hi shtetev tjera ne both

Huti06.07.2011/15:32

As dhjete per qind te tyer qe gjeja po falen ne foto nuk kan abdes. Po prej rruge e lidhu ne namaz. Une i quaj keta njerez te manipuluar. Iu ka pi sorra mendet, sic thot populli yne i urte i sfiduar sa nuk bene me.

Morrison06.07.2011/15:16

Qeveri hapi syte sa nuk eshte bere vone! Akoma e kam parasyve pamjen kur u "nis" ndertimi i "Xhamise se Madhe" ne oborrin e Fak.Filologjik.Njeriu qe iu printe atyre te mjereve ishte veshur sikur Taliban, me tesha te tilla e me kapele te zeze....nuk duhen hetime te thella per te kuptuar se prej nga financohen keta parazite te shoqerise sone. Kosoves momentalisht i duhet me teper se kurre nje fraksion i djathte qe do ti qeronte hesapet me ta FIZIKISHT!

pepi dr06.07.2011/15:15

fort bre po ju tutni amerikes sikur ti kishim frik Zotit ashtu siq po u kem frik amerikes shum ma mire kishmi mi pas punt

x06.07.2011/15:13

Promethe, të lumtë!

Barleti06.07.2011/15:12

Po per at qellim edhe po bahen keto protesta....

Faton06.07.2011/15:10

Katedralja nuk eshte ndertuar me dhune paqesore.Nuk ka pasur kurrfare presioni nga askush.Ndertimi i kesaj xhamie ka nisur me dhune te organizuar.Kjo eshte e tmerrshme kur dihet se me cfare ideologjie frymezohet kjo dhune.Kur tua nxen rrugen automobilistike njerezve dhe e pengon komunikacionin e qytetit kete e ben me dhune sepse per kete gje askush nuk do te te jap leje.Fillimi i dhunes ka qene bllokimi i rrugeve.Ku do te perfundoje askush nuk e di.Keshtu pat nisur edhe lufta ne Knin te Kroacise.Serbet e filluan luften me bllokim te rrugeve kroate...

toni06.07.2011/14:55

So what?

x06.07.2011/14:53

Tani vërtetë shprehi keqardheje për këtë orientim të shqiptarëve. Kohë më parë edhe Kadare e terhjeki vërejtjen sa kah po shkojmë.O zot, ndihmoju shqoptarëve!

dede06.07.2011/14:50

qeveria e kosoves, eshte fajtore, dhe mbane pergjegjesi, qe i lejon kete terorista islam taliban muhagjedin, keta terorist duhet te debohen nga tokat ilire dardane.

Amerika06.07.2011/14:49

mir na bajn se nuk e meritojm.

Toti06.07.2011/14:43

E Drejt , Pantoll shkurter,dhe atyre qe ne pamje duken si te ishin Priftrinje, dhe xheste te lindjes se mesme, nuk na duhen ne ks, kerkush nuk eshte kunder Xhamis ne pr, po kunder rrymave qe po shfaqen, duhet Bashksia Islame te veproj me hapa konkret, per parandalim te kesaj dukurie.

artan gashi06.07.2011/14:26

nuk e di qka ka me ju pengu amerikanve na qe kerkojem te ndertohet xhamia kjo lehjohet kjo duhet te lejohet ater nqfot ne ket ane a po anen tjter duhet te marhoet

afko06.07.2011/14:21

Njerezit e paguar e shesin edhe familjen e vet. Per nje pjese te besimtareve respekt sepse e meritojne. Pjesa me e madhe e atyre qe moren pjese ne keto protesta jane njerez te shitur, njerez te cilet nuk punojne tere diten, leshojne mjekerr, bartin pantollona te shkurter dhe jetojne jete te mire, te rehatshme. Si eshte e mundur kjo pa punuar, mos valle vetem me lutje duke ju drejtuar Allaahut. Turp per ta. Paraja duhet fituar me djerse e jo e marrur e gatshme prej radikaleve islamik. Amerikanet e dine qe ne nuk jemi ashtu. Ata jane pakice e paperfillshme.

beni06.07.2011/14:18

Dilni ne protesta dilni edhe kete te premte edhe perkrahni ata muxhahedin qe se kan perkrahjen as te familjeve te tyre ,i kan manipuluar te rinjet tane me lemosha te ndryshme por kote e kan se ne kosove radikalizmi islamik nuk do te kete suksese ,se besoj qe do te vedisohen sidomos te rinjet qe te mos shkojne mrapa atyre mjekrrave te cilet e kane trurin te shperlare ....

ERDOGANI06.07.2011/14:16

VERTET EDHE QITO E KEMI MONGI KETA FUNDAMENTALISTA NE MES TE pRISHTINES ME PROPAGU HAMASIN, SIQ KA THAN SHTYPI AMERIKAN ME NJE VESHJE QURUDITESE QE NUK I PERKASIN kOSOVES POR MUDJAHEDINVE TALIBAN NE aFGANISTAN

beni06.07.2011/14:07

edhe keta muskiman radikal nuk i duhen kosoves dhe popullit shqiptar se keta nuk kan ardhe ketu per te miren e kosoves as shqiptareve

Niko06.07.2011/14:06

Ja pame hajrin arabve...do t'u keshilloja qe ta bllokonit rrugen per ndonje shkolle apo per ndonje perparim te shoqerise e jo per gjera banale.Nese i doni shume arabet dhe e keni me lehte ta zhvilloni fene,ti mbuloni femrat me carcafe shkone ne Afganistan,Pakistan apo ne vendet arabe!

Kuku06.07.2011/14:06

E qka na ka gjet neve qka na ka gjet, aj qe na ndihmon ne e shajm sikurse ky xili i cili shitet ma shum arab se sa shqiptar e shum shum te tjere, haj medet haj.

Prometheu06.07.2011/13:58

Ky eshte paraljmerim serioz. Amerika duhet te filloje nga kreu. Une e kam nje pyetje si eshte e mundur qe Amerika po i mbyll syte para vjedhjeve masive te votes se lire, nuk po i ndalon ata qe kane kryer me qindra vrasje ne Kosove dhe qe kane vjedhur e plackitur cdo gje te mundshme. Keta njerez ne kete foto jane pasoje e politikave te gabuara ne arsim, ne rrafshin social dhe ne kulture, ku nuk eshte investuar fare. Kete duhet ta dije Amerika, nese me te vertete i ka mbetur ne perkrahjen e prosperitetit ne Kosove. E jo te na dergoje firma gllaberuese si Bechtel qe ne bashkepunim me strukturat mafioze vendore po e cojne vendin ne rruge pa krye. Nuk ka Kosova nevoje aq shume per asfalt, shume me teper per vende pune dhe pastrimin e politikes nga krimi i organizuar.

Drejtsi e humbur06.07.2011/13:56

Nuk kuptoj, nese ndertohen 100 Kisha nuk ka Zhurm hiq, nese eshte ne pyetje nje Xhami deri ne Amerike degjohet!! Qellimi eshte vetem ti largojn Shqipetaret prej Fese se vertet. Do te digjen te gjith injoruesit e zotit inshallah.

sead06.07.2011/13:54

Ky popull so kerkah, ama bash kerkah

berisha06.07.2011/13:51

Mir eka amerika

ibi06.07.2011/13:47

Ne demokraci ka te drejt gjdo njeri te protestoj keshtu qe dhe besimtaret musliman kan te drejt te protestojn kan te drejt te kerkojn dhe nje gjami perderi sa te gjumave falen dhe neper tretuare pran xhamive pershkak se nuk kan hapsir te mjaftushme ne xhamia nuk eshte turp me ju lut allahit,turp eshte me ju nenshtru te pa feve sepse allahut eshte mirsi dhe eshte krenari te jemi ne rrugen e allahut

namco06.07.2011/13:47

E drejt te protestohet,por jo ti perdorin flamujt e hamasit qka po ju vyn,ketu osht ka cillet diqka,

Edita06.07.2011/13:09

E pse mi luhat a nuk eshte Amerika vendi i Demokracise!!!

xili06.07.2011/13:01

Luhatja eshte e dyanshme.Eshte e pamoralshme te kerkohet perkrahje e pakompromis e SHBA dhe interesave te saj gjersa perkrahja amerikane nuk perkon me interesat e shqipetareve por per me teper e ule idealin e shqipaytareve per liri, demokraci dhe bashkim kombetar. Perkrahja jo vetem ndaj Amerikes por edhe ndaj cdo shteti duhet te behet ne baze te reciprociteti. Ajo mase e njerzve gjate te premtes eshte edhe kontribut i politkes jo te drejte amerikane ndaj shqiptareve, sepse eshte kjo politike qe ne Kosove i ka larguar shqiptaret nga kauza kombetare ku si pasoje kemi orientimin ne kauza tjera.

hasun juniku06.07.2011/11:44

edhe kjo na duhej