Arben Hajrullahu vijon “luftën” me rektorin Gashi

Publikuar: 27.12.2013 - 20:13

Prishtinė, 27 dhjetor - Akuzat pėr parregullsi nė Universitetin e Prishtinės nuk i ndal Arben Hajrullahu, njėri prej profesorėve tė kėtij institucioni. I angazhuar nė Departamentin e shkencave politike, Hajrullahu nuk zmbrapset nga deklarimet e tij se menaxhmenti aktual i Universitetit nuk ka marrė masa pėr disa ēėshtje tė denoncuara nga ai.

Sipas tij, ato ēfarė ka thėnė rektori Gashi nė emisionin Interaktiv tė KTV-sė nuk qėndrojnė. Ai ka pėrmendur disa dėshmi qė, sipas tij, i ka siguruar dhe kanė pasqyruar parregullsi nė falsifikim tė notės por edhe ndodhi tė tjera.

Gashi nė Interaktiv ka thėnė se rasti i falsifikimit tė notės nga njė studente nuk ėshtė zbuluar nga Hajrullahu por nga komisioni pėrkatės i Rektoratit.

Gashi ka shtuar se do t’i shqyrtojė edhe kėto akuza qė po bėhen nga Hajrullahu, ku thotė se do merren masa edhe ndaj tij pasi vlerėson se ai e ka dėmtuar  imazhin e Universitetit. 

Ismaili28.12.2013/13:40

Nuk jam kunder qe te luftohen parregullesit,Kete askush nuk e dshiron askund e me se paku ne Universitet.Por, nuk pajtohem me "hajka" ndjekje te pa natyrshem.Nuk pajtohem me ndjkejnn e kudrove sic lajmerohen te Kristali te Tiranes.pavarsisht, nivelit dhe shkalles se aritshmerise se njohuriuve.Ai Universitet eshte i leqensuar institucionalisht ne shtetin shqiptar,Kur Kosova ka nivele te tilla, ndoshta edhe me te ulta, dhe pranonb diplomat e tyre, por qe eshte edhe me keq, ne pranojme diplomat edhe private te serbise, maedonise, greqise e Bullgarise e kujt jo, kendej kembngulim ne njohjen e diplomave te shtetit shqiptare, duke dijtur se kemi shume nga atje.Del se jemi shume me larg nga raportet ndershteterore ShqiperiKosove, se qe ishimn edhe ne kohen e komunizmit.kjo vertet eshte fatale dhe krejtsisht e pa kuptueshme.cdo dioplome duhet verifikuar nese del false, duhet ndermarr masa, nga do te jete ajo, madje edhe nga universitetet e Kosoves.Jam kunder vecimit e dallimit largues nga studimet dhe nivelet universitare shqiptare,Kjo eshte vertet e pa kuptimet.MASHT, duhet shpejt te kontaktoje me MASH, te Shqiperise dhe te barazoje e ta shglyeje kete dallim te pa kuptimet ndershteterore ShqiperiKosove.As Kristali e asnje universitet shqiptare, nuk dallohet as nga universitetet tona, qofshin ato private apo Publike.E le ma nga ato te shteteve per rreth nesh e me gjer.

Fetah28.12.2013/13:26

Profesoret, Arben Hajrullahu, Qendrim Gashi dhe Ramadan Zejnullahu, jane zeri i arsyes ne UP. Natyrisht se zeri i tyre i pengon grupeve ... te interesit ne UP!