Kërkohet verifikimi i thirrjeve akademike të profesorëve të UP- së

Publikuar: 24.12.2013 - 21:21

Prishtinė, 23 dhjetor - Degradimi deri nė njė shkallė shqetėsuese, rreziku nga njė e ardhme e varfėr akademike dhe ēėshtje tė tjera kanė shtyrė profesorė tė Universiteti tė Prishtinės tė mendojnė se si tė dilet nga kjo gjendje. Kėshtu, profesori i Matematikės, Qėndrim Gashi dhe ai i Shkencave politike, Arben Hajrullahu, kanė nisur iniciativėn pėr krijimin e njė komisioni qė do tė quhej pėr Etikė dhe Shkencė. Ky komision, sipas profesorit Gashi, do tė kishte pėr mision verifikimin e thirrjeve akademike tė tė gjithė profesorėve nė UP, duke pėrfshirė edhe ministrin e Arsimit, Ramė Buja dhe rektorin Ibrahim Gashi. Ndėrsa, profesori Arben Hajrullahu thotė se profesorėt qė mbajnė tituj akademikė qė dyshohen pėr plagjiaturė duhet tė zbulohen dhe opinioni tė njoftohet pėr ta.  Ai thotė se gjendja aktuale nė Universitetin Publik ėshtė shqetėsuese dhe se UP-ja ėshtė kapur nga grupe politike dhe kriminale. Derisa kėrkojnė dorėheqjen e rektorit Gashi dhe tė atyre qė nė njė formė apo tjetėr kanė dėshtuar ta qeverisin mirė kėtė institucion.

KTV-ja ka provuar tė marrė njė qėndrim edhe nga Rektorati i Universitetit tė Prishtinės “Hasan Prishtina”, mirėpo kontakti me ta ka qenė i pamundur. 

gani berisha25.12.2013/11:03

Me këtë punë duhet nxituar, sepse verifikimin e magjistraturave dhe doktoraturave mund ta bëjnë vetëm ato kuadro që këta tituj i kanë arritur me punë, me djersë, me aftësi intelektuale dhe në mënyrë ligjore. Nëse kjo punë shtyhet, kam frikë se më vonë nuk do të ketë kush t'i verifikojë bartësit e titujve shkencorë, sepse profesorët e vërtetë do të shkojnë në botën tjetër e në këtë botë do të mbesin vetëm ata profesorë që titujt i kanë arritur me korrupsion, me të njofshë, në baza partiake, duke falsifikuar ngjashëm me rektorin Ibrahim Gashi, që arriti si historian që është të botojë punime shkencore nga metalurgjia në një revistë të imagjinuar induse për të marrë titullin profesor i rregullt dhe duke bërë një mijë të zeza për të arritur grada shkencore. Univerziteti i Prishtins duhet të mbyllet sa më parë dhe pas pesë vitesh duhet të fillojë nga e para, nëse duma ta shpëtojmë këtë Universitet.