Fillon fushata zgjedhore

Publikuar: 03.10.2013 - 08:30

Prishtinė, 3 tetor - Partitė politike nė Kosovė kanė filluar sot fushatėn pėr zgjedhjet lokale qė do tė mbahen mė 3 nėntor.

Komisioni Qendror Zgjedhor ka bėrė tė ditur se nė garėn pėr tė zgjedhur kryetarėt janė 224 kandidatė, kurse pėr asamblistė komunalė garojnė 7,740 kandidatė.

Nė kėto zgjedhje marrin pjesė gjithsej 103 subjekte politike.

Prej tyre, 50 janė shqiptare, 31 janė serbe, 3 turke, 9 boshnjake, 3 malazeze, 1 goran, 2 nga komuniteti ashkali, 2 nga komuniteti rom, 1 parti politike egjiptase dhe 1 kroat.

Sivjet zgjedhjet lokale pritet tė mbahen edhe nė veri tė vendit.