Eprorë të SHIK-ut organizuan grupe për të vrarë njerëz pas lufte

Publikuar: 25.08.2013 - 13:52

Prishtinė, 25 gusht - Ibush Kllokoqit iu kishte dhėnė fjala qė nuk do ta vrasin strukturat e UĒK-sė, por e kishte vrarė Nazim Bllaca. SHIK-u nuk ka vrarė njerėz, por epror tė SHIK-ut kanė organizuar grupe qė kanė vrarė njerėz pas lufte. Bllaca ėshtė marr edhe me biznes tė kufomave, iu ka marrė nga 10 mijė euro njerėzve kinse ua gjen tė zhdukurit. Kėshtu thotė Naim Miftari, ish- pjesėtarė i UĒK-sė, i cili mė vonė thotė se ka qenė edhe pjesė e SHIK-ut dhe e Policisė sė Kosovės.Nė njė intervistė tė gjatė pėr Standardi.info, Naim Miftari thotė se SHIK-un e fuqizuan ndėrkombėtarėt pėr ta mbajtur nėn kontroll njė pjesė tė komandantėve qė pėrbėnin rrezik pėr Bashkėsinė Ndėrkombėtare.

Miftari thotė se ka qenė pjesė e G2, grupit pėr zbulim kundėr zbulim (ZKZ)gjatė luftės sė UĒK-sė, kurse pas luftės shumica e kuadrove tė G2 kanė kaluar edhe nė SHIK.

“Mirėpo SHIK ka dy kuptime, nė kuptimin e parė, menjėherė pas luftės, ka qenė njė shėrbim qė ka punuar kundėr interesave serbe, me letra. Mirėpo pas njė kohe SHIK ėshtė lejuar tė punojė me urdhėr tė Bashkėsisė Ndėrkombėtare, sidomos tė Francės pasi Bernard Kushneri ka qenė shef i PSSP. Edhe detyra kryesore ka qenė mbajtja nėn kontroll tė disa komandantėve dhe ushtarėve tė UĒK-sė qė Bashkėsia Ndėrkombėtare ka parapa rrezik nga ta”, thotė ai.

Miftari thotė se nuk mund tė gjenden fakte se SHIK-u ka kryer vrasje. “Por qė janė takuar njė drejtor i njė sektori tė SHIK-ut dhe i ka mbledh 30 ose 40 njerėz jashtė SHIK-u dhe kanė kryer vrasje, kjo po qėndron. Dhe nuk ėshtė Nazim Bllaca i pari qė akuzohet pėr vrasje. SHIK-u akuzohet edhe nė vitin 2000 e 2001. Kur drejtorin e SHIK-ut e pati akuzuar Astrit Shabani qė ai ka thėnė nė Gjykatė tė Qarkut se Murat Krasniqin e ka vrarė me urdhėr tė drejtorit tė SHIK-ut. Mirėpo a ėshtė e vėrtet kjo, ende nuk dihet”, thotė ai.

Lidhur me dėshmitė e Nazim Bllacės pėr vrasjen e te Bllaca e kanė dėrguar hetuesit amerikanė.

“Nuk kam shkuar te Bllaca ta dėmtojė, mirėpo dhe as nuk mė ka dėrguar askush ta dėmtojė procesin. Mirėpo mua mė ka interesuar procesi, qysh e njeh ai (Bllaca) Kadri Veselin. Nėse ti dike e merr nė besė tė shqiptarit dhe e liron dhe kryeshefi im, Ferki Aliu ia jep besėn e shqiptarit se Ibush Kllokoqi nuk do tė vritet nga organet e sigurimit tė UĒK-sė dhe pas njė kohe del Nazim Bllaca dhe thotė publikisht se unė e kam vrarė Ibush Kllokoqin me urdhėr tė Azem Sylės, si ministėr i Mbrojtjes dhe kam punuar nė SHIK. Unė gjithė kam menduar se Ibush Kllokoqin e ka vrarė njė person qė para luftės i ka bėrė keq. Mirėpo gjithė kemi menduar se Ibush Kllokoqin e ka vrarė dikush jashtė strukturave tė UĒK e SHIK-ut”, thotė ai.

Miftari, qė thotė se ka qenė anėtar i UĒK-sė, TMK-sė, SHIK-ut dhe mė vonė e MPB-sė, thotė se Bllaca vendosi tė flasė kur u prish me shoqėrinė e vet, pėr para.

“Unė e di qė ka qenė nė Serbi dhe e di mė kė ėshtė takuar. Ka tė dhėna qė ka bėrė tregti me kufoma dhe njerėzit e pagjetur, kanė informacione pėr kėtė, besoj edhe strukturat tona dhe tė huajt, qė Bllaca ua ka kėrkuar ka 10 mijė e mė shumė euro pėr t’i gjetur kufomat. Unė as se kam shok dhe as nuk dua ta kem shok. Besoj se Bllaca e ka vrarė Ibushin edhe pse nuk ka ditur tė ma pėrshkruaj Ibush Kllokoqin qysh ėshtė dukur”, thotė ai nė intervistėn pėr Standardi.info.

 

Ministri26.08.2013/08:50

Pas po kryhen te gjitha marrinat po delni dhe po mundoni me i mbshtjell hala punet e flliqeta qe nuk eshte dashten me u bere ndoshta keto se nese edhe ju zoteri kemni mendue se qdo gjew qe behet e keqe dhe kurr nuk do te zbulohet atehere naiviteti i juaj e kalon edhe nje godin banesash prej 15 katesh,se edhe me kanune odash edhe qdo gje thuhet kurr nuk humbet a shgje por naivittei dhe loza e shqiptarit nuk mundet ma teper budallakiu me pasen s eketo tani.

Mitrovica25.08.2013/23:54

Nuk e keni zbulu ju ujin e nxeht.

Keto pun jan dit moti por me i fol po te kushton me jet.

A e pranojm a jo keta njerz kan mendu se me ... sje e me eliminime te njerzve ma te menqur se keta do arijn ta forcojn pushtetin ne kete vend.

Fatkeqsisht qe ne ter kosoven ende ka kesi struktura a njihere kan pushtet edhe hala ka njerz qe nuk kuxojn me fol per ... sje se ju kan shpetu vet e ... sjes e ne kete menyr po shukatin.

KOSOVA OSHTE E TERORIZUAR NGA KETO STRUKTURA KRIMINSLE.

ENVER HOXHA25.08.2013/23:06

Nuk e paska pase lehte Enver Hoxha me kete Popull!!!

DRINI25.08.2013/22:13

EV EV KJO KOSOVE KAQ E VOGEL E MA KAQ SHUM NJEREZ TE IMPLIKUAR NE KRIME KUNDER KOMBIT TE VET VEQ TE NE NDODH.VEQ LUS QE TE VIJ NJI DIT E TE ZBULOHEN FAJTORET DHE KOSOVA JONE E VOGEL TE FILLOJ TE FRYMOJ LEHT E LIRE.

gimi25.08.2013/19:27

Burrni ma me vrit vlla vllaun formun shik mendun se Kosova esht shtet 50 miljon ku shteti ka sekrete po kosova me 1 milon banor si fshat dihe dhe merret vesh si te kerset nje ....... e mjera pdk per mend qe i ka