Kolona të gjata të automjeteve në Merdar

Publikuar: 23.08.2013 - 17:58

Graēanicė, 23 gusht – Nė pikėkalimin kufitar nė Merdar ka kolona me kilometra tė gjata tė automjeteve qė nga Kosova presin pėr tė kaluar nė Serbi.

Si njofton reporteri i radios KIM tė Graēanicės, kolona e automjeteve lėviz shumė ngadalė kėshtu qė udhėtarėt duhet tė presin edhe njė orė nė mėnyrė qė nė pikėkalimin e integruar IBM tė identifikohen nga policia e Kosovės dhe ajo e Serbisė.

Nė kolonė ka mė sė shumti shqiptarė, tė cilėt pas pushimit nė vendlindje kthehen pėr tė vazhduar punėn dhe jetėn nė vendet e Evropės perėndimore, kurse raportohet qė nė mesin e udhėtarėve ka edhe fėmijė.

Problem tjetėr ėshtė qė nė kėtė vendkalim kufitar nuk ka as cisternė me ujė dhe as tualete, kurse kėtė tollovi e shfrytėzojnė tregtarėt ambulantė tė cilėt shesin pije tė ftohta dhe suvenire me simbole tė Kosovės.

 

Dauti23.08.2013/19:23

Ky vend kalim nuk është një vend kalim kufitr, por është një pikë kontrolli mbrenda teritorit të Serbis sipas ligjeve te Serbis dhe marveshjes se Brukselit, kjo është e vertetë ku shume bashkatdheta që kan hyr në Serbi nga kufiri me Hungarin ose Kroacin dhe nuk jan regjistru në sistemin e tyre doganor nuk mund te hyn ne Merdare nga fakti se Serbia e ka egjitimi si pike kalimi administrativ sipas fusnotes dhe të gjthë ata që nuk kan vulë hyrse në serbi nuk lejohen te vazhdojn udhetiin por detyrhen që të udhetojn nëpër Maqedoni dhe të hyn ne Serbi nga ai shtetë, pra Hashim Radosllavi po aprovon marveshje që Serbia po vendos so ... nitet të plotë mbi Kosovën