Index Kosova: LDK e VV në balotazh për Prishtinën

Publikuar: 05.08.2013 - 19:41

Njė hulumtim i opinionit publik i zhvilluar nga "Index Kosova" pėr zgjedhjet e 3 nėntorit nė Prishtinė nxjerrė dy partitė opozitare nė nivel vendi LDK e VV nė balotazh nė betejėn pėr kryeqytetin.Ndonėse ende nuk janė zyrtarizuar kandidatėt e partive politike pėr Kryetar tė Prishtinės, nė pyetjen e parashtruar gjatė sondazhit tė "Index Kosova" se nėse zgjedhjet lokale pėr Kuvendin Komunal do tė mbaheshin nesėr 500 respondentėt janė pėrgjigjur:

LDK - 29%

VV - 17%

PDK - 11%

AAK - 4%

AKR - 3%

Partitė e tjera 1%%

Sipas kėtij hulumtimi beteja pėr Prishtinėn, pėr dallim nga zgjedhjet e kaluara kur Isa Mustafa e fitoi garėn pa balotazh, kėsaj radhe do tė shkonte ne balotazh nė mes tė LDK-sė dhe Lėvizjes Vetėvendosje!

 

Tani06.08.2013/00:45

35 e paskan avulluar dikun..kjo tregon se sa serioz dhe sa jan te besueshem ata te cilet po dalin me ket analize dhe vet shifrat e tyre te prezantuara.

Analisti06.08.2013/00:43

Ky sondazh pa dyshim eshte porositur nga Levizja Vetvendosje, kjo eshte shume e kjarte. Duke pa zhvillimet e fundit dhe gabimet fatale qe i beri VV siq jane pengimi i deputetve per te hyre ne parlament, sulmi ndaj ambasadores Amerikane, flirtimi me rryma radikale per perfitim votash dhe mosperkrahja e e Alma Lames VVse dukshem i ka ra prestigji ne mesin e qytetarve, poashtu ketu ka ndikuar edhe qasja e tyre ndaj Prishtines dhe qeverisjes saj ku shume here keta duke humbur komplet edhe orintimin deklarativ te tyre shpesh jan pare joserioz ne syte e qyteterve te Prishtines. Keto por edhe ramja drastike e perkrahjes per VVne ne kryeqytet e cila manifestohej me mos pergjegje te Prishtinasve ndaj thirrjeve te VVse per protesta ka bere qe keta te fundit te bejne diqka e cila se paku ne leter do ti ngriste ne vendin qe ata e synojne, gje qe eshte jo reale dhe teje e tejdukshme kjo tendence e Vetvendosjes dhe vet atyre qe publikuan kete "sondazh"

Prishtina06.08.2013/00:27

Zotri Shpend Ahmeti nuk qe i zoti per vendlindjen e vet Mitrovicen te beje asgje, e pasi atje nuk beri asgje dhe iku e la Mitrovicen e tij ne meshiren e serbve ateher gjasat reale i ka qe ne Prishtine te votohet me pak se 3 e elektoratit Prishtinas. Poashtu edhe antaret tjere te Vetvendosjes nuk shihen me sy te mire nga qytetaret e Prishtines siq eshte rasti me Rexhep Selimin, njeriu i cili ne vitet e para te paskuftes ishte ne sherbim te Hashim Thaqit dhe SHIKut, mbahet ne mend si jeri nga "boset" e kosova petrollit i cili sod e ksaj dite ka hise ne ket kompani problematike, poashtu zotri Selimi njihet edhe si uzurpatore pronash publike ne Prishtine ne bregun e diellit si dhe njeri i cili me firmen e tij ka mare tendere milionesh nga qeveria thaqi perkatsisht nga ministria e infrastruktures!

bardha05.08.2013/23:40

Mjaft me bye bye LDK, Pdkdhe tjera Parti pardon Banda nga "ekspert kriminel te te gjitha fushave"
Populli do te hap rruge per nje shtet dhe qeverisje pa krim.

Nga Hamburgu,
B.Mitrovica

Qytetari05.08.2013/22:59

Duket analize joserioze vetm ne shikim te pare, poir nese e analizon pak kete " analize" e sheh se gabimi ne shifra eshte bere pikerisht per te ngritu lart artificialisht partine e cila sipas kti sondazhi ka dal e dyta me vetem 11 me pak se e para! Eshte absurde dhe e papranueshme per logjiken e njeriut qe nje parti e cila ne zgjedhjet e fundit lokale ka dal mne 51 te votave ne Kryeqytet te bie per 22..vrehet kjo edhe me shume me mungesen e 3839 te pa sistemuar ne shifrat perfundimtare per secilen parti. LDK sipas kti sondazhi paska ramje per 22, PDK paska ramje per 1, AAK per 4 AKR per 13 nderkaq VV sipas kti sondazhi paska ngritje prej 5 ne kryeqytet e per 39 nuk po dihet se kujt i paskan shku. kjo eshte jasht qdo logjike te shendosh. Ta marim shembul, LDKne..ne zgjedhgjet e kaluara doli me 52 te votave perkunder faktit se LDD si e ndare kishte 5 te votave, nese kemi aprasysh kalimin e Dgjitha degve LDD se Prishtines ne LDK dhe antarsimin e 1150 antarve te rinje ne LDK vetem ne lagjen kodra e trimave ateher shifra prej 29 per LDKne eshte totalisht jo reale dhe e gabuar. sidoqofte 3 Nentori do te jete treguesi me i sakt i trendeve dhe disponimit te qytetarve te Prishtines, deri ateher do te na lodhin sondazhe te tilla nga portale te ndryshme.

Naser Islami gjeneve 05.08.2013/22:15

Jo LDK e jo PRONTO MA KURRE AS NE KOMUNA AS PARLAMENTARE por POOOOOOOOOOOOOOOO VETEVENDOSJE DHE ZOTRIU I NDERUM SHPEND AHMETI VDEKJE PRONTO PRONTO ata kreminel kur ata kryetare te protove mbysin njerze ne rruge rrahin polocin e shtetit ikin prej gjyqite qka ma tjeter veteum te behen edhe milorad e daqiqe ju pershendes vota ime per Wetevendosjen

fidani05.08.2013/21:05

Mire ata qe e kan ba kete sondazh kan interes po ju te mediave a mundeni me na njoftu ku po jesin edhe 39 te tjera. Mos na beni mos me qel faqet e juve ma kurre. Keroni sqarime dhe tregoni ku mbesin edhe 39 te tjera.

Avdi05.08.2013/20:30

Qeverisja e LDKgrupi Llapi ishte joprofesionale, pa gjallëri, e mbyllur ndaj ekspertëve të të gjitha lëmive, e mbyllur ndaj qytetarëve e shumëçka tjetër, duhet zavensësuar me një forcl plitke e cila do të ketë dije,gixim dhe të jetë pa hipoteka të cilat e karakterizojnë Partin "pronto pronto".
Ptenciali i resurseve njerzore të kryeqytetit duhet angazhuar në të mirë të qytetit.

xHEVDETI05.08.2013/20:10

Lutem Vetevendosja ta qeveris Prishtinen.

Hamid Memedi05.08.2013/19:54

ku mbeten edhe 35??
29 17 11 4 3 165....Cfar analize joserioze!!!!