MTI-ja akuzohet për monopol në kontrollin e naftës

Publikuar: 29.07.2013 - 09:41

Prishtinė, 29 korrik - Saybolt Pan Adriatika pėr mė shumė se njė vit ėshtė e vetmja Trupė Inspektuese e autorizuar nga Ministria e Tregtisė dhe Industrisė pėr vlerėsim tė konformitetit pėr naftėn. Qė nga mesi i vitit 2012, kjo ministri nuk ka bėrė asnjė ftesė publike pėr t’u mundėsuar edhe trupave tė tjerė tė autorizohen.

Ministria e udhėhequr nga Mimoza Kusari- Lila thotė se fakti qė vetėm Saybolti ėshtė i autorizuar si trupė inspektuese pėr vlerėsim tė konformitetit nuk pėrbėn pozitė monopoliste. Por, tė kundėrtėn thotė pronarja e KPU Inspekt, Lirije Karaxha Pula. Ajo e akuzon ministren Kusari Lila pėr shkelje ligjore dhe shpėrdorim tė pozitės zyrtare, duke mos autorizuar edhe trupa tė tjerė tė konformitetit, shkruan gjerėsisht sot Koha Ditore.

Sipas saj, MTI-ja i ka mundėsuar Saybolt Pan Adriatika qė tė ketė monopolin nė vlerėsimin e konformitetit nė sektorin e karburanteve.

Ajo thotė se ministrja e Tregtisė dhe e Industrisė tash e njė vit ėshtė duke ndėrmarrė “veprime skajshmėrisht tė kundėrligjshme, nė formėn mė tė qartė tė shpėrdorimit tė detyrės zyrtare dhe me konflikt tė interesit.

seni ibra29.07.2013/21:49

Eshte turp te flitni ne kete menyre, a te gjithe jeni"punetore" te trupes qe pretendon se kinse ka te drejte? Kfilluni o njerez se pari flisni me argumente e mos shpifni e filozofoni ju lutem shum flisni me argumente te qarta e jo me gjelozi skajshmerisht te semura. Eshte per tu quditur si gjakovarja e sulmon te vetmen bashkekqytetare qe egziston ne qeveri. Perpara ka qene ndryshe per ate jemi si popull ku jemi. Rrespekt .

Mentor Bejta29.07.2013/11:57

Eshtë interesant që kjo zëvendëskryeministre sa herë që pyetet rreth monopolit që ushtron kompania kroate, genjen në mënyrë të paskrupullt duke deklaruar se nuk ka monopol në këtë sektor. Në faktë këtë e ka deklaruar në emisionin Puls të datës 03.06.2013 në Kohavision httpwww.kohavision.netvideopuls6044 shikoni sekuencat nga 010500, ku ministresh vetë deklaron se nuk ka monopol në inspektim. Në këtë emision KusariLila, genjen se nuk ka monopol duke i futë në të njejtën kategori trupat inspektuese dhe laboratoret testuese edhe pse vetë shumë mire e dine cilat janë kompetencat e trupave inspektuese dhe të laboratoreve testuese.

Opinioni publik duhet të dijë se në Kosovë nuk bëhet kurfar inspektim i cilësisë së ... buranteve të naftës e as që pritët të bëhet përderisa në krye të strukturave shtetrore gjenden njerëz të tillë.

Mentor Bejta29.07.2013/11:48

Ministresha e MTIsë, Mimoza KusariLila për të ruajtur postin që e mban ka rënë plotsisht në kthetrat e ishbashkpartiakut të saj gjeneralit të "famshëm" Agim Çeku, i cili e ka sjellur në Kosovë kompanin për inspektimin e ... buranteve të naftës Saybolt Pan Adriatika. Por jo vetëm kaq Gjenerali poashtu është përkujdesur që përmes ministers KusariLila, këshilltarit të MTIsë, Bernard Nikaj si dhe Drejtorit të Drejtorisë së Akreditimit të Kosovës DAK, Ibush Luzha ti krijoj favore kësaj kompanie në mënyrë që ta ketë monopolin edhe në pika kufitare edhe në tregun e brendshëm.

Kjo ministre nga data 03.05.2012 kë lënë pa punë 53 punëtor të KPU Inspect kompani vendore e akredituar për inspektimin e ... buranteve të naftës me arsyetimin e vetëm se gjëja kjo kompani nuk i ka plotësuar kushtet, ndërsa kompania e favorizuar nga ana e ministers për më shumë se 8 muaj ka operuar pa qenë fare e akredituar.

Eshtë interesant që kjo zëvendëskryeministre sa herë që pyetet rreth monopolit që ushtron kompania kroate, genjen në mënyrë të paskrupullt duke deklaruar se nuk ka monopol në këtë sektor. Në faktë këtë e ka deklaruar në emisionin Puls të datës 03.06.2013 në Kohavision httpwww.kohavision.netvideopuls6044 shikoni sekuencat nga 010500, ku ministresh vetë deklaron se nuk ka monopol në inspektim. Në këtë emision KusariLila, genjen se nuk ka monopol duke i futë në të njejtën kategori trupat inspektuese dhe laboratoret testuese edhe pse vetë shumë mire e dine cilat janë kompetencat e trupave inspektuese dhe të laboratoreve testuese.

Opinioni publik duhet të dijë se në Kosovë nuk bëhet kurfar inspektim i cilësisë së ... buranteve të naftës e as që pritët të bëhet përderisa në krye të strukturave shtetrore gjenden njerëz të tillë.

Naja29.07.2013/11:38

"Ministrja"nuk e ka vendin ne MTI,por prapa grilave,duke marre parasysh shkeljet ligjore qe po I bene me vetedije.Turp per nje ministre me I largue nga puna 60 puntore,mbajtes te familjeve,e per interesa te ngushta te autorizoje trup tjeter pa asnje kriter.Kjo eshte "Kosova"jone e dashure.

enveri29.07.2013/10:44

Kjo Mimoza e famshme po e ndin veten vertet te fuqishme sepse ate e perkrahin shefat e saj te medhej. Por ajo po gabon shume. Vjen koha kur duhet te pergjigjet para ligjit. Asaj aq shume ja ka erresuar syt interesi dhe paraja saqe e ka humb totalisht ndjenjen e realitetit.

beni29.07.2013/10:25

Sesht per tu habitur,asnji ministri ne kosov nuk asht tuj punu si duhet, per qeveritaret kjo esht normale.

Luljeta29.07.2013/10:23

Jam e bindur se ministrja Kusari Lila asht duke vepruar pikrisht ashtu siq deklaron pronarja e KPU Inspect Lirije Karaxha Pula. Mimoza e ka deshmuar veten si nje manipulante dhe shkelese e madhe e ligjit, dhe nuk qudimet aspak qe ajo vepron ne kete menyre duke i krijuar monopol te kunderligjeshm Sayboltit.
Une nuk quditem edhe me arsyetimet e paqendrueshme dhe te pabaza te kesaj ministre per ta arsyetuar monopolin, saq nuk quditem edhe nga arroganca e saj qe per me teper se nje vit haptazi e lejon monopolin dhe i krijon favore te kunderligjshme Sayboltit..

Erëza Behrami29.07.2013/10:21

Keshtu ju ndihmon bashkombasve te vet Mti duke i larguar afer 60 Shqiptar kompetent dhe i zevendson me Serb e Kroat, madje me nje drejtor qe ka problem me ligjin ne Kroaci lidhur me korrupsion me Sanaderin etj...

armendi29.07.2013/10:07

Shikoni ne web faqe dhe do ta zbuloni se kush eshte Mladen Zlamalik. Njeri i korruptuar ne Kroaci, thjeshte nje pirat,i njohur per afera te flliqta. Mladeni ka pranuar njerez qe ia ka propozu Mimoza Kusari Lila, me qellim qe te jete i akredituar per cilesi te naftes ne Kosove. Te punesuar jane familjar te Mimozes, shoke, te aferm, vendas etj. Edhe une kam qene deshmitar i ketyre mashtrimeve ne mes te Saybolt dhe Mimozes.

beni29.07.2013/10:06

Eshte e vertet se vetem saybolyi eshte duke bere kontrollimin e derivateve te lengte te naftes, kjo ministresh duhet me shku ne burg se e ka autorizuar nje trup inspektuse te huaj ku ne kete trup ka edhe serb qe punojn, dhe i ka lene pa pune puntoret e trupes inspektuse vendore ku kane puneuar 60 puntor, nuk po kane faj poplli qe po e lshojne kosoven.