Pa përfunduar të vjetrat, nis ndërtimi i shkollave të reja

Publikuar: 28.07.2013 - 20:17

Prishtinė, 28 korrik - Ende pa pėrfunduar ndėrtimi i 23 objekteve shkollore, tė cilat janė kontraktuar qė nga viti 2009, Ministria e Arsimit po planifikon tė ndėrtojė objekte tė reja. Madje, nuk ėshtė bėrė e qartė, ēėshtja e kontratave tė nėnshkruara qė para katėr viteve, se pse nuk janė pėrfunduar kėto objekte, raporton KTV.

Kryetari i Komisionit pėr mbikėqyrje tė financave publike, Ali Sadriu ka thėnė se Ministria e Arsimit, auditorit nuk ia ka bėrė tė ditura mospagesat. Ndėrkaq, Ragip Gjoshi, kėshilltar nė Ministrinė e Arsimit, nuk ia ka lėnė ministrisė fajin pėr kėto vonesa. Ai ka njoftuar se viti i ri shkollor 2013-2014 do ta gjejė sistemin arsimor nė Kosovė edhe me 30 objekte tė reja.  Sipas tij, projektet e ministrisė janė madhore dhe tė gjitha kėto objekte janė ndėrtuar me qėllim tė ngritjes sė cilėsisė nė arsim, dhe ofrimin e mundėsisė sė shkollimit pėr tė gjithė nxėnėsit pa dallim. (Foto: Arkiv)