Azilantët kosovarë nuk arrijnë në vend, ndalohen në Hungari

Publikuar: 12.07.2013 - 21:05

Prishtinė, 12 korrik - Ka dėshtuar pritja e ministres sė Integrimeve Evropiane, Vlora Ēitaku, tė cilėn kishte vendosur t’ua bėnte emigrantėve kosovarė tė kthyer nga Austria mbrėmė. Madje, asaj i ka dėshtuar edhe konferenca me mediume e paraparė tė mbahej sot bashkė me ambasadorin austriak, Johann Brieger, raporton KTV.

Dy herė radhazi, brenda njė kohe shumė tė shkurtėr, ishin tė ndryshme njoftimet e Ministrisė sė Integrimeve Evropiane, tė dėrguara nėpėrmjet postės elektronike nga zyrtarė tė saj rreth arritjes sė emigrantėve kosovarė nga Austria, tė cilėt ia kishin mėsyrė ilegalisht Evropės, por u kishte dėshtuar plani. 

Nė kėto njoftime thuhej se emigrantėt sapo tė arrijnė nė Kosovė do t’i prisnin ministrja Ēitaku dhe ambasadori Brieger. Por, autobusi me emigrantė, qė ėshtė dashur tė arrijė tė premten nuk ka arritur as tė shtunėn, pasi autobusi me ta ėshtė ndaluar nė kufirin me Hungarinė, siē thuhet, pėr shkaqe teknike. Kėshtu ėshtė bėrė e ditur nga Ambasada e Austrisė nė Kosovė.

Ndėrkaq, sipas kėshilltarit tė shtypit nė Ministrinė e Integrime Evropiane, Shkumbin Noka, kėtė javė nuk pritet kthimi i emigrantėve. Nga ana tjetėr, pritet kthimi i emigrantėve kosovarė edhe nga Hungaria, nė kampet e tė cilit shtet janė mbi 4 mijė qytetarė tė Kosovės.