Demolli: Nuk pash fërkim fizik të VV-së me Jacobson

Publikuar: 02.07.2013 - 02:10

Deputeti i LDK-sė, Haki Demolli ka rrėfyer nė Interaktiv incidentin me ambasadoren amerikane, Tracey Ann Jacobson. Ai ka thėnė se nuk ka parė fėrkim fizik ndėrmjet protestuesve tė Vetėvendosjes dhe ambasadores, dhe se pėr kalimin e tij dhe tė tjerėve sigurt, ka ndihmuar Policia e Kosovės.

Nė vazhdim, transkripti i intervistės ku Demolli flet pėr kėtė temė.

"Pjesėtarėt e policisė me njė shtyrje tė lehtė, pėrveē njė vajze qė ka qenė e kapur pėr njė shtylle tė hekurt aty, por edhe atė e kanė shty, dhe fillimisht ka hy ambasadorja Jacobson, sė bashku me bashkėpunėtorėt e saj, pastaj ka hy kolegu nga PDK-ja dhe mė pas kemi hy edhe unė edhe kolegia Vjollca Krasniqi, po e kam pa qė nė atė futje nė kuvend ka hy edhe kolegu Shaip Muja edhe Fatmir Xhelili nga radhėt e PDK-sė

- Si dėshmitar rasti, zoti Demolli, a keni parė ju ēfarė i ka ndodhur zonjės Jacobson, sepse thotė se ėshtė lėnduar nga pjesėtarė tė “Vetėvendosjes”?

"Unė nuk kam pa aty nė atė vend aty, sepse ajo ka pas edhe njė tentim paraprak, kur ka dalė nga vetura, por unė nuk kam parė nė atė vend, ndonjė fėrkim qė ka pasur me pjesėtarėt protestuesit, apo me simpatizantėt dhe ithtarėt e Vetėvendosjes. E kam parė fotografinė e saj, por unė nuk kam parė ndonjė fėrkim, edhe pse disa kanė pėshty, edhe pallton time. Nuk ėshtė korrekte kjo. por, as unė nuk kam pasur ndonjė kontakt fizik, falė Policisė sė Kosovės.”

Anariti02.07.2013/13:17

Amasadorja dihet se qfare detyre ka kry ne Amerik,sigurin e qeshtjes kombetare. Rasti i saj para dyreve hyrese ne Kuvend ka qene nje teater por me shume amator.Pjesmarrja e qdo personaliteti paralajmerohet me pare qe te behen pergaditjet per sigurin. Gabimi i pare qe e beri z ambasadore eshte zbritja nga vetura, kur dihet se keto vetura kane kategorin B6 B7 te blindimitde jane tepr tembrojtura. qellimi ka qene te beje ndonje ekces dhe ja arriti qellimit. Prite ne zgjedhjet qe vin Vetvendosje NONGrata ne zgjedhje

albi02.07.2013/12:57

ti jakup qe po thue ambasadorja skishte guxue me hy ne nji parlament te nji tjeter shtet asht e sakt por parlamenti i ks deri dje ka qen nen mbiqyrje te nderkombtarve,se skemi dit me menagju sa ke nen mbikqyrje te nderkomtarve vv e jakup krasniqi e majshin bishtin nen kemb,si ushliruan nga mbikqyrja nderkombetare dojn me ba ma zi ne ukrain,dhe moste kishte qen usa ishum cof urie ne stenkovac maqedont veq dojshin me hy ne stenkovac me be maskaer me ushtrin serbe fal ushtris te usa nuk mujten serbomaqedon me realizue ... astrofen ne stenkovac,edhe kur jemi kthye ne ks na ushqye amerkia me bok e kty pe shof do do i njoranta e injorante qe e shajn ameriken,vv se perfaqson popullin e ks ne demostrata si pat as300 veta mashum ishin gazetar se sa protestus te vv,pra vv ska te drejt morale mefol ne emer te ks se ne ks jetojn afro20 2 molion banore,e jo300 persona

ariana02.07.2013/12:29

Nje ambasadore e denje nuk i kish paraqit te skuqmet e saja ne media publike veqanerisht nese ato te skuqme jane shkaktu nga aktivist te nje subjekti politik. Roli i ambasadores se amerikes eshte diplomatik. Neve nuk na vyjne diplomat qe ba bejne sansemaking ketu. Po ma perkujton Bushin qe ja nisi luften me Irakun tu u bazu ne rrena arme med shkatrrim te gjere. Amerika e ka nje problem te madh sa i perket Kosoves e kjo eshte VV sepse tu e dite se VV eshte levzje qe ka perfitu zemrat e kosovareve e din qe neser munden mi marr pushtetin. Amerika nuk don parti e njerz qe e definojne realitetin ne Kosove. Edhe Koha mos mu boni oligarkista ...qitni komentet sipas rradhes...

Mergimtari02.07.2013/12:27

Mere me men qfar ministri te drejtesis kena pas na po nuk ka faj ky far po ata qi ju jepin votat me ardh ne parlament.Edhe per ata qi po thojn tish kan ne tjeter ven a kish guxu me dal qishtu, po qysh jao more po vvja nuk muj me mar me men qfar fotosh kish tregu ne konferenca per shtyp.

agimi 02.07.2013/12:19

A po te emla jane 100 mje dollar per nje diqka qe e ka godite vete per perfitime me genjeshtra si kompenzim po si duket komentust spo e kuptojn mashtrimin

Qytetari i zhgenjyer02.07.2013/12:07

Fabrikimi i armiqve ne kete menyre tinzare nga ana e asaj zonje te programuar eshte deshmi e gjalle per faktin se edhe SHBAte jane te involvuara thelle per ta demtuar rende edhe ate pjese se kritikes se shendoshe te kesaj shoqerie e cila ka mbetur ne Kosove. Interesi amerikan eshte qe permes Kosoves te krijoj nje Jogurt shoqeri te ashtuquajtur multi kulti e qe per standardet e Ballkanit veshtire se do realizohet ndonjehere. Tek e fundit cfare kishte te kerkonte Ambasadorja ne Kuvend? Pse ta shfaqte urrejtjen ndaj VVes permes nje fotoje te publikuar ne FB? A ishte gerrithur vertete nga anetaret e VVse apo nga ndonje Truproje qe do e kishte ngrehur zhag nga frika prej frike e pastaj per ta fabrikuar si lajm dhe tendence per njollosje? A nuk eshte turp nje sjellje e tille per nje trup Diplomatik sic jane SHBAte? Cilin kurs jane duke ndjekur ata? Jane me ne Shqiptaret apo me Arushat? ...

BARDHA02.07.2013/12:03

Shume koment i drejte dhe me vend.
PO PRA DUHET TI TREGOSH SE AJO AMBASADORJA
VEPROJ JO SI AMBASADORE.

KESHTU DUHET TE NGRITET ZERI KUNDER ATYRE QE PO E ROBEROJNE DEMOKRACINE NE KOSOVE

ATE TE RINJET E VETEVNDOSJES JANE SHPIRTI I KOSOVES sone te PERLOTUR.

NGJA GJERMANISA
B.MITROVICA

SHqiponja02.07.2013/10:44

Ambasadorja duhet te del,te na spjegoj,perse e beri kete gjest kaq te ulte,dhe te terhiqet.shum mir po tregon zotri Demolli,qe ka qen deshmitar,o te mjer,mos e mbroni vetem se i takon nje shteti te fuqishem.e kemi rastin e zvicrres qe e terhjeki te nesrmen punonjesin e vet,edhe kerkoj falje.po po me duket populli eshte shendrru thuajse i teri ne servil,mendojn se amerikanet jan te pagabushem.kjo eshte nje qytetare e thjesht qe ne amerik askush nuk e njef.

dani02.07.2013/10:43

ti agim qenkshe injorant,edhe shum i mequm,ti po dushka me shku nĆ vend obames me udheheq ameriken,pasi edhe fakteve spo i besoje!marre tqoft se mos me pas qen kta amerikant,ti hala do ishe nĆ stenkovec me kta trimat e ww.

meti02.07.2013/10:25

duhet te kemi kujdes me miqte me te mire qe ka kombi shqiptar veqanqrishte ameriken

jakupi02.07.2013/10:13

e mori tishe kan ne ni vend tjeter skishe guxu as me menue e mu lere me hi nej parlament tjeter.

albi02.07.2013/10:11

Si pas teje obama i paska pas ra ambasatores.lej kto rrena begoll se del ambasadorja prap e te len pa koment edhe visar ymeri tha rubiokn po rren ambasadorja.ajo asht gotitje ne faqen e krahit te jashtem.zakonisht dikush kur brohet kapet ne anen ebrenshme te krahit por klan ks i ka filmin kur asht godit ambasadorja

agimi02.07.2013/09:32

OOO I njjoh keta e ka godit veten me diqka per kompenizime per perfitim po le ti lene rrenat po ta rrene Amerikane e jo Shqiptarine .

kameri02.07.2013/08:53

korekt...!