Edhe shoqëria civile kritikon VV-në për veprime jodemokratike

Publikuar: 28.06.2013 - 21:19

Prishtinė, 28 qershor (E plotėsuar) - Lėvizja “Vetėvendosje” vazhdon tė mbrojė aksionet e saj brenda dhe jashtė Kuvendit, duke i cilėsuar si demokratike. Madje, nė Vetėvendosje, thonė se ato reagime ia ka vlejtur tė bėhen, bile edhe mė shumė se aq, por mohojnė akuzat qė po i bėhen, se aktivistėt e kėsaj lėvizje kanė sulmuar ambasadoren amerikane nė Prishtinė teksa hynte nė ndėrtesėn e Kuvendit tė Kosovės pėr tė marrė pjesė nė seancėn e ratifikimit tė Marrėveshjes Kosovė-Serbi.
Kritika tė ashpra ka marrė Kosova nga Departamenti Amerikan i Shtetit.
Ministri i Jashtėm, Enver Hoxhaj e ka konfirmuar pėr KTV-nė se ėshtė thirrur nė takim ambasadori i Kosovės nė SHBA, Akan Ismajli, pėr t’u ankuar lidhur me dėshtimin e shtetit tė Kosovės pėr t’i ofruar sigurinė e nevojshme ambasadores Jacobson.
Por VV-ja vazhdon tė insistojė se ambasadorja nuk ka qenė e sulmuar.
Madje, deputeti i kėsaj lėvizje, Visar Ymeri ka thėnė mbrėmė nė Rubikon tė KTV-sė se ambasadorja po gėnjen.
Nė xhirimet televizive, ndėrkaq, shihen shumė qartė momentet e hyrjes nė Kuvend tė ambasadores amerikane, ku prapa saj ka edhe shumė deputetė tė Kuvendit, pėr tė cilėt Vetėvendosje thotė tė kenė qenė cak i ndalimit nga ana e tyre.
Por shoqėria civile ka dėnuar formėn e kundėrshtimit tė Vetėvendosjes si jashtė ashtu edhe brenda Kuvendit.
Driton Selmanaj nga KDI-ja ka thėnė se tė enjten jo qė nuk ka reflektuar demokraci Kuvendi i Kosovės, por ėshtė cenuar demokracia.
Sipas Selmanajt, Kuvendi i Kosovės nuk ėshtė shkaku i problemeve, por vetėm pasojė e problemeve qė lindin diku tjetėr.
Nė anėn tjetėr, nėnkryetari i Kuvendit, njėherėsh deputet i Vetėvendosjes, Glauk Konjufca mbrojti veprimet e subjektit tė tij, duke thėnė se ato kanė qenė demokratike.
Sipas tij, ka vlejtur tė bėhej edhe mė shumė.

DASH: Shteti i Kosovės nuk i ofroi siguri ambasadores Jacobson
Prishtinė, 28 qershor - 12:50
- Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar lidhur me pengimin e ambasadores amerikane nė Prishtinė,  Tracey Ann Jacobson  teksa ajo po hynte nė ndėrtesėn e Kuvendit tė Kosovės pėr tė marrė pjesė nė seancėn e ratifikimit tė Marrėveshjes Kosovė-Serbi.

DASH e ka thirrur nė takim ambasadorin e Kosovės nė SHBA, Akan Ismajli pėr t’ju ankuar pėr dėshtimin e shtetit tė Kosovės pėr t’i ofruar sigurinė e nevojshme ambasadores Jacobson.

Ndryshe, dje janė zhvilluar protesta nga aktivistė tė Lėvizje Vetėvendosje pėr tė kundėrshtuar ratifikimin e Marrėveshjes sė parė ndėrkombėtare pėr normalizim tė marrėdhėnieve nė mes tė Kosovės dhe Serbisė.

Ata kanė penguar deputetėt si dhe ambasadorėt e akredituar nė Kosovė pėr tė hyrė nė Kuvend. Ndėr tė penguarit, ka qenė edhe ambasadorja amerikane, Tracey Ann Jacobson, e cila thuhet se ka qenė e penguar edhe fizikisht pėr tė hyrė nė Kuvend.

Pėrveē institucioneve vendore, pėr protestat e djeshme dhe pengimin e hyrjes sė deputetėve nė Kuvend, ka reaguar edhe vetė Ambasada amerikane nė Kosovė. “Duke u mbėshtetur vazhdimisht nė taktika tė dhunshme, Vetėvendosja dėmton reputacionin e Kosovės sė njė demokracie nė zhvillim”, ėshtė thėnė mes tjerash nė reagimin e Ambasadės amerikane.

Jetoni29.06.2013/04:30

Une jetoj ne Amerike dhe une asnje here nuk kam degjuar qe ambasadoret te perzihen ne punet e Kongresit Amerikan. Ti Zonje e nderuar je ambasadore! Mos ja shkaterro emrin dhe dashurine a popullit te Kosoves ndaj Amerikes!

qyteti28.06.2013/17:26

Shum kritik me vend.. Shteti duhet siguroj diplomatet .. ndrsa Vetvendosja e ka vetem nje qellim pushtetin dhe si intereson miqt e Kosoves qe na ndihmuan dhe na ndihmojn edhe sot.

rrushi28.06.2013/17:25

shum qesherke disa njerzi nukedin se zoti i shqyptarve asht amerika na tjter zot nuk kena veq ameriken

armendi28.06.2013/15:58

Na e ktheft shpinen edhe Amerika , atehere prite Sirine e dyte ne Kosove. Ketu kryeministri duhet urgjentisht me bo ndryshime rrenjesore ne favor te qytetareve, perkundrazi trazirat do te thellohen edhe ma shume. Nuk kemi ne tradit shteterore qe me forc me mbajt pushtetin se jemi popull i vogel dhe nuk jemi te pranuar ne OKB si shtet qe me fut masa te dhunshme ne popull, perndryshe do ta rrezikonim shtetin edhe ashtu te panjohur nderkombtarisht. Hala jemi rishtaz. Pranimin e Kosoves ne OKB e kisha kushtezuar me luftimin e korrupsionit dhe zhdukjen e varferise.

haxhi baba28.06.2013/15:56

ambasadort ne kosov nuk kan qa lypin ne parlament te kosoves. kjo rregull osht ne gjithe boten demokratike. bravoooo vv...

BB28.06.2013/15:22

Pune e madhe se e kan pengu ket far ambasadore,me mire ishte ta gjuanin me boje e tja lyenin kryet si atyre policve

arti28.06.2013/15:08

Demokraci ju po e quani ket mee sulm ndaj nje ambasadore.sidomos ndaj shba.s Albini esht itrumatizum ne burgje ai nuk eshte normal TURP.

malesori28.06.2013/15:01

Rroli i ambasadorve ashte sikurse rroli i postierit per te barte porosit e qeverise amerikane tek ne dhe te kundertet,e jo te merr pjese ne menyre jashteligjore ne parlament ku vendoset per tragjedin e e ketij popullit dhe ajo kenaqet ne nje gje te tille...

shiptarve28.06.2013/14:59

neve veq shkau e turku na ka dal hakesh, njerz te pa civilizuar

Bajram28.06.2013/14:57

Përfundimishtë VV ka arsyetuar zhbërjen e sajë. E kam përkrahur në gjykimet politike, por me veprime të tilla po dëshmon se nuk merr vesh nga e drejta e të tjerëve. Me dhunë e ka penguar hyrjen e deputetëve në kuvend vetëm policia e Millosheviqit dhe tash VV. Spektaklet e turpshme në Parlamentin e Kosovës mund t'i bëjë vetëm ata që nuk e kanë vendin në parlament.

amerikani 28.06.2013/14:57

e kisha preferue zonj.ambasadore le te shkoj ne veri se atje e ka ma te siguret sepse aty gjenden te gjith kriminelet qe ka masakrue gra e fmi sa kan mujt e ju tani me ket qev. Te pist me vota te vjedhura po i amnestoni e ata ju mbrojn

beqir28.06.2013/14:18

Kur ju kish pas kall bishti dhelpres kish than krejt bota u kall .
Edhe neve kush nuk Na bjen ne fije Sa e mbrojm opoziten Sa poziten .

Gagi28.06.2013/14:09

juve Hasho Daqiqav shum po ju dhimbet ambasadorja , jo jo ju tutni me ik kta shka bani ju

albi28.06.2013/14:08

une sa e di usa e ka ne kushtetut se kush tja sulmon amasadoret dhe ambasadat.e ka te drejt at vend te sulmoj ushtarakisht dhe per vv duhet kujdes se usa flotat ika ne adriatik e jav qpurr selin e vv ne pr,e ka sulmue serbin edhe pse ka kundeshtue rusi dhe kina se lere ma vv ne ks

HAZIRI28.06.2013/14:05

Ajo qfar ngjau dje ishalla ma se shohum ,vall kjo vetfundosje kan pak dijeni ,mos valla ata jav dhan votat atyre qe mos ti len te hyn ne parlament ,na turpruan para MIQVE tan ,na njyllosen policin ,e dhunuan parlamentin ,u ulen ne vendin qe sju takon ,kapen me forc mikrofonin e te nderuarit KRASNIQIT pra ju vet fundosja jeni vagabonda turp turp

Kavaljeri28.06.2013/14:01

Ambasadoren nuk e mbrojti shteti ? njerzit e policis u pan pas rrethojave te kuvendit bile aty Komandanti Rashit Qalaj e priti Ambasadoren ,zingjiri komandues bile ka pasur deshir me i ndodh diqka Ambasadores e pastaj me i qeruar hesapet me rivalet politik .Njerzit e Hashimit kan organizuar bile edhe e kan provukuar situaten DASH ka te drejt nuk e kan mbrojtur Ambasadoren policia .

Hysni Bytyci28.06.2013/13:57

Verimet e vtvendosjes nuk arsytohen me asgje, por qe e kan teprue ambasadorat e SHBA si ai ne Shqperi dhe kjo apo ky ma heret ne Kosove nuk ka kurrfar diskuotimmi. Ambsadori ie perfaqesoon shtetin e vet ne pune politike e jo te behet melmes e gdjo gjelle qe gatuhet si ne Tiran ashtu dhe ne Prishtin. Ne Prishtin dhe Tiran jan te vendosur edhe ambasadooret e Frances, Gjermanis Zvcrres, Italis, Austris ... A perzhet ata ne qdo qull? JO, ata i kryen onet e veta, nuk miirren me konkurse, zgjedhje te kryetarve shteterore, shtblerje te ekonomis shteterre e per te dhan keshilla edhe askush nuk iu kerkon.

krasniqi28.06.2013/13:54

NESE PRETENDOJME SE KEMI SHTETE FUNKSIONALE ,ATEHERE LIDERET DHE ORGANIZATORET E KETYRE TRAZIRAVE DUHET TE ARRESTOHEN DHE TE DENOHEN PER PRISHJE E RENDIT DHE PUNES SE KUVENDITE TE REPUBLIKES SE KOSOVES ,... A THUA VALLE A JANE NORMALE KETA KALAMAJE ,QKA DOJNE ME TRI VOTTTTTAAAAA

trendafili28.06.2013/13:51

bardha nga HH .. qfare demokratizimi esht ti gjuajsh policet tane me ngjyre dhe gure .. as gjermani nuk e kish duru edhe qe eshte me shekuj shtet demokratik , mos filozofo per demokracine , sa ma pak ahmaka ne kosov , aq ma mire

adipr28.06.2013/13:40

Demonstrata ka qene e paralajmeruar dhe ambasadorka nuk eshte dashte qe te shkon aty per t'i provokuar demonstruesit te cilet nuk ishin te dhunshem por vetem pengonin futjen e deputeteve brenda ne parlament. Nga filmimet ne Tv eshte pare sigurimi i ambasadorkes dhe policet duke i shtyre demonstruesit te cilet qendronin statik ne pozicionet e veta. Ambasadorka ka pas mundesi te futet nga hyrjet tjera dhe te pret qe demonstrata te perfundon por me qellim ka provokuar demonstruesit te cilet jane treguar te matur dhe nuk kane reaguar as fizikisht e as nuk kane penguar te futet brenda ambasadorka. ky eshte aryseja pse ambasada ka reaguar pasi qe nuk eshte realizuar ajo per te cilen ambasadorka ka shpresuar e ajo eshte qe demonstruesit te shnderrohen ne te dhunshem. Tung e keni !

Pashtriku28.06.2013/13:39

Nuk e di qe dikush e ka sulmu ambasaden, e para. E dyta, edhe nese behet deshmitare ne ndonje proteste te VVse ne kuvend, ku kjo nuk e ka vendin, pengesat per te cilat ankohet nuk i atribuohen asaj, por hajanve ne pushtet, te cilat vet kjo i perkrah.

iliri 28.06.2013/13:30

Amerika ka te drejt plotsisht, por ram ne kurthen e te pa beseve te cilet menduam qe do na sulmojn vetem ne e jo edhe miqet tan amerikan. Ky eshte kulmi i turpit, kjo eshte ... sje me paramendim e te ardhmes se popullit nga nje levizje e cila per qdo dit jep shembuj se organogramin politik e ka nga Beogradi...Turp te na bej te ndihem kok ulur ne ball te atyre qe shpetuan kombin nga shfarosja...Turp per nje sjellje kaq mosmirnjohse..Turp , qe amerika duhet te ruaj shpinen nga ata qe ajo i shpetoj nga zhberja e identitetit jo vetem kombetar por edhe gjuhsor e kulturor. Pra Vetvendosje mos harro turprove gjakun e derdhur! Turp

besi28.06.2013/13:28

Pse more ti ofrohet siguri kur se perk kerkush, me dor, ma e sigurt ndihet ne kosov sesa ne USA. Apo mos po don edhe kjo permes ksaj sigurije dhe medjav te bahet dikushi?

kameri28.06.2013/13:27

zonja ambasadore ju lutem !ju ne kosove jeni ma e sigurt se ne shba ,...!

Londonasi28.06.2013/13:25

Prap SHBA le ti perkrah kriminelat se po bashkpunoni me qeverin e kriminalizuar e po e shtypni popullin.

Remy28.06.2013/13:25

Kjo është gjëja më e keqe që mund t'i ndodh Kosovës, keqësimi i marrëdhënieve me SHBAtë. Këta qyqarë dhe të mjerë nuk janë të vetëdijshëm për dëmët që janë duke i shkaktuar vendit. Po përse nuk dalin ata për t'i treguar opinionit se çka do të bënin nëse SHBAtë largohen nga Kosova dhe i nërsejnë serbet për tu futur prapë në Kosovë, së paku në veri ? Po me çka do ta mbronin ata Kosovën pos me pallavra dhe fjalë të kota dhe veprime psikopate. Po a janë ata të vetëdijshëm se Kosova ekziston si e pavaru ekskluzivisht me ndihmen e SHBAsë. Po a janë ata të vetëdijshëm se mu në këtë moment në Bruksel është duke u kushtëzua Serbia për çështje të kosovës nga Gjermania si aleati më i madh në botë i SHBAsë. A mendojnë ata se me këto veprime Kosova do të vazhdojë ta ketë ndihmen e SHBAsë dhe të Gjermanisë ? Jo zotërinjë, kurra kurrës dhe nëse këto dy shtete ia kthejnë shpinën Kosovës vaj halli.

bardha28.06.2013/13:20

Po veq per Sigurine se saj nuk eshte pergjegjese VETVENDOSJE.
SE AMBASADORJA ME E SIGURTE NUK ESHTE AS NE SHBA.
VETEVENDOSJE NUK ESHTE AJO QE POE RREZIKON SHTETIN.
VETEVENDOSJE PO KERKON TE DREJTEN DEMOKRATIZIMIT TE SHTETIT.
KESHTU NE E KUPTOJME DEMOKRACINE QE JETOJME NE EUROPE.

Nga Gjermania,
HH

besiuck28.06.2013/13:18

jo jo Ani shko ne veri ose serbi se atje te ofrojn siguri mashum? Si ste vjen turb bre , as nje ushtar stu ka plague e leje ma metu ... .

kaba28.06.2013/12:59

Si duket Amerika po kerkon shkas te i prish maredhenjet me neve , kete eshte dashure ta parashikojm , pore si do ja bejne hallin politikajt tone qe aq shume bonin mas ktyre Amerikanve.