Marrëveshja u ratifikua, Vetëvendosje i dha fund protestës (VIDEO)

Publikuar: 27.06.2013 - 15:49

Prishtinė, 27 qershor - (E plotėsuar) - Vetėvendosje sot ka pėrmbushur premtimin e dhėnė ditė mė parė, se do tė provojė me tė gjitha mėnyrat tė pengojė ratifikimin e Marrėveshjes Kosovė-Serbi, e cila sipas zyrtarėve tė saj ėshtė nė dėm tė Kosovės.

Ndėrsa jashtė godinat e Kuvendit dhe tė Qeverisė sė Kosovės qėndruan tė rrethuara nga protestues, qė kishin ardhur nė bazė tė thirrjes sė kėsaj lėvizjeje, brenda deputetėt e saj pėrdorėn edhe forcėn pėr tė penguar kėtė akt.

KTV shfaqi skena qė lėnė shije tė keqe tė fėrkimeve fizike midis policisė e protestuesve, personave tė sigurimit tė brendshėm tė Kuvendit e deputetėve. Pėr pasojė njoftohet pėr mbi 100 protestues tė shoqėruar nė polici si dhe pėr mbi 20 policė tė lėnduar. Nuk ka raporte nėse pati tė lėnduar nga radhėt e protestuesve.

Marrėveshja nė fakt u miratua pa praninė e deputetėve tė Lėvizjes Vetėvendosje, tė cilėt u larguan forcėrisht nga salla.  Pas miratimit tė Marrėveshjes, edhe protestuesit u shpėrndanė.

Rritet nė 68 numri i tė arrestuarve dhe nė 17 i policėve tė lėnduar  (video)
Prishtinė, 27 qershor - 13:49 -
(E plotėsuar) -  Ndėrsa nė rrugėn UĒK, pėrballė Kuvendit tė Kosovės, vazhdon protesta e Vetėvendosjes dhe pėrpjekjet e policisė pėr t’i shpėrndarė ata, policia pėrmes njė komunikate bėn tė ditur pėr arrestimin e 68 protestuesve si dhe pėr lėndimin e 17 policėve.

“Protestuesit kanė vazhduar me sjellje tė dhunshme kundėrligjore duke bllokuar pėrkohėsisht edhe rrugėn e UĒK-sė”, thuhet nė njoftimin e Policisė.

 Ndėrkohė KTV njofton edhe pėr dy makina tė dėmtuara tė policisė.

Konfirmohet  arrestimi i 30 protestuesve, 3 policė tė lėnduar
Prishtinė 27 qershor - 12:28 - (E plotėsuar) -
Policia e Kosovės pėrmes njė komunikate pėr medie bėri tė ditur masat qė kishte ndėrmarrė pėr mbrojtjen e objekteve dhe tė pasurisė nga pjesėmarrėsit e protestės sė thirrur nga Vetėvendosje.

“Si pasojė e pengesave tė krijuara nga ana e protestuesve ndaj disa deputetėve  dhe veprimeve tė dhunshme ndaj zyrtarėve policorė, duke hedhur mjete tė ndryshme me ngjyrė ndaj zyrtarėve policorė dhe si pasojė e tentimit tė dėmtimit tė rrethojave me qėllim tė futjes nė objektin e Parlamentit tė Kosovės, njėsitet policore janė detyruar tė reagojnė pėr t’u mundėsuar hyrjen deputetėve nė Parlamentin e Kosovės”, thuhet nė komunikatė, nė tė cilėn  konfirmohet se “gjatė intervenimit policor deri tani janė shoqėruar pėr nė stacionet policore tridhjetė (30) protestues dhe si pasojė e veprimeve tė dhunshme nga ana e protestuesve janė lėnduar tre (3) zyrtarė policorė”.

Policia e Kosovės pėrmes kėsaj kumtese  u ka bėrė thirrje “ tė gjithė qytetarėt qė t’u shmangen tė gjitha veprimeve tė kundėrligjshme dhe tė mos bien pre e provokimeve si dhe tė ndalin dhunėn ndaj zyrtarėve policorė”.

Rifillojnė pėrleshjet e demonstruesve me policinė, 39 tė arrestuar
Prishtinė, 27 qershor  - 12:13 - (E plotėsuar) -
Njoftohet se kanė vazhduar pėrleshjet ndėrmjet protestuesve tė Vetėvendosjes dhe pjesėtarėve tė Policisė sė Kosovės.

KTV-sė nė ndėrkohė burime nga Vetėvendosja i kanė thėnė se janė arrestuar 39 aktivistė tė saj.Arrestohen 20 aktivistė tė Vetėvendosjes (video)
Prishtinė, 27 qershor  - 11:50 - (E plotėsuar) - 
Zyrtari i Vetėvendosjes Erzen Vraniqi njofton se nga Policia e Kosovės sot janė arrestuar 20 aktivistė tė Vetėvendosjes.

Nė mesin e tė arrestuarve janė edhe Aida Dėrguti, Xhelal Sveēla dhe Dardan Molliqi.

Protestuesit penguan deputetėt tė hynė nė seancėn e Kuvendit
Prishtinė, 27 qershor - 10:48 - (E plotėsuar)
Pas pėrleshjeve midis protestuesve e policisė, qė po sigurojnė objektet e Qeverisė e tė Kuvendit tė Kosovės, policia ka arrestuar katėr protestues.
KTV raporton se protestuesit po u hedhin policėve ngjyrė tė bardhė.
Protesta po vazhdon.Prishtinė, 27 qershor – (E plotėsuar) -
Kanė nisur pėrplasjet midis protestuesve dhe policisė para objekteve tė institucioneve qeveritare, nė Sheshin “Ibrahim Rugova”. KTV raporton pėr pėrdorimin e shkopinjve tė gomės nga policia, nė pėrpjekjet pėr largimin e protestuesve tė thirrur nga Vetėvendosja pėr kundėrshtimin e ratifikimit tė Marrėveshjes.

Ndėrkohė KTV raportoi pėr pengimin me forcė tė deputetėve Anton Ēuni (LDK) e  Idriz Vehapi (PDK) pėr tė hyrė nė Kuvend, ku po zhvillohej seanca pėr ratifikimin e Marrėveshjes Kosovė-Serbi). Ata i shoqėroi policia derisa nuk depėrtuan pėrmes turmės sė protestuesve.

Kryeparlamentari Jakup Krasniqi u detyrua tė ndėrpresė pėr 30 minuta seancėn pėr shkak tė mungesės sė numrit tė nevojshėm tė deputetėve pėr tė marrė vendime, si pasojė e pengesave pėr tė hyrė nė objekt nga protestuesit.

Ka filluar protesta e Vetėvendosjes kundėr Marrėveshjes (video)
Prishtinė, 27 qershor -  09:30 - ( E plotėsuar)
Qindra protestues iu pėrgjigjen thirrjes sė Vetėvendosjes pėr protestė qė nė orėn nėntė dhe ata para Kuuvendit po brohorasin kundėr ratifikimtit tė marrėveshjes Kosovė -Serbi.

Protestuesit janė ndarė nė tri grupe: njė grup para hyrjes sė Parlamentit dhe dy tė tjera para hyjres nė ndėrtersėn ku ėshtė e vendosur njė pjesė e Qeverisė.

Rreth objekteve tė insituticioneev qeveritare dhe tė Kuvendit tė Kosovės ka pėrforcime policore ndėrsa dyert e tyre janė tė lidhura me vargonj tė trashė. .VV sot proteston kundėr Marrėveshjes

 Prishtinė,m 27 qerhsor - Vetėvendosje sot u ka bėrė thirrje qytetarėve tė Kosovės pėr pjesėmarrje nė demonstratėn e nesėrme kundėr Ratifikimit tė Marrėveshjes Thaēi - Daēiē
qė do tė mbahet nė Prishtinė, duke filluar nė orėn 9, para Kuvendit tė Kosovės.

Vetėvendosja nėpėrmjet ftesave tė dėrguara nė mediat e Kosovės, dhe gjithandej nėpėr qytetet e Kosovės, ku kjo lėvizje ka degėt e saja ka apeluar qytetarėt qė t’i bashkangjiten demonstratės.

Vetėvendosje ėshtė pėrkujdesur qė praktikisht nė secilėn ftesė dėrguar qytetarėve tė njė qyteti tė ketė nga njė shkak tė veēantė pse qytetarėt duhet t’i bashkangjiten demonstratės.

Tahir elezkurtaj28.06.2013/00:58

Qdo 100 vjet lind nga nji tradhtar shqiptar mos tju vjen qudi o popull shqiptar ky asht me emrin Ashim t'haci

burimi27.06.2013/22:48

o mushi men o vllazni se nuk ekemi prej thaqit marrveshjen po ekmi prej amerikes e kto qe po i ben vv nuk jan te mira as per neve as per ato qe i bejn kto sene po te ishte edhe vv ne pushtet keshtu kish me ndodhe se nuk na sun qeveria jon po e amerikes e kush esht ajo parti qe ja kthen fjalen amerikes po ishalla zoti na nimon edhe pshtojm e sna ndodh ma keq naj sen se per qeshtu nuk esht keq nese mendojm per te ardhm,e

elezhani27.06.2013/21:45

kosova po shkon drejte diktatures, shiqoni , nuk jane as 200 protestues e jsne mbi 200 police. ne vend se te tubohen me se paku 1 milion shqiptare ,e te protestohet siq i ka hije nje proteste kunder tradhtise qe po iu behet kosoves.

nexhmedini27.06.2013/21:11

Ja origjinal Fetah polici ne foto.

gashi27.06.2013/19:39

deri kure kehshtu mose vete pere poplline tone
cili do vjene ne pushtete te njete jena ,na shqiptart edhe keshtue e kemi historine ma shume me tarathtia qe ja kemi ba vetese se kemi lufue kudert armikut.

sabri sadiku27.06.2013/18:37

Kta te VV ma mir u kan mu organizu per vidovdan me shku prej djeshit aty me festu para serbve se ata qe kan marr pjes me 1389 jan kan paraardhesit tane e jo te serbve.Serb ne at kohe nuk kan egzistu.

Bajram27.06.2013/15:30

Dhuna provokon dhunë. Veprimet e këtilla i kanë hije organizatave, lëvizjeve ose partive ilegale por aspak atyre parlamentare. Pra, VV. po vepron krejtësisht në shpërputhje me realitetin në të cilën gjendet. Ata që nuk janë të vetëdijshëm se kush janë dhe ku janë duhet të mbahen nën kontrollin psikiatrik.

Plisi27.06.2013/15:25

Rroft VV E vetmja IDE qe bashkon Kombin.

Ti me nikun student,komenti juaj s'i perket as nje femije,lere ma nje student...

aliu27.06.2013/15:09

Pjesa jugore e kosoves tani e tutje me kit marrveshje Thaqi daqiq dot jet autonomi ne kuader te pjeses veriore dhe e autonomi ne kuader te komunave me shumic serrbe,jo vetem kaq po kosova jugore me kit marrveshje dot jet autonomi ne kuader te kishave dhe manastireve ortodokse qe kreret e ketyre instutucioneve fetare i bekun kriminelet e luftes per krimet qe ban mi femi gra dhe pleq te popullit shqiptar.Kosova dhe shqiptaret tani po dihet se nuk kan miq miqt tan kan bar nji shtet jo funkcional midis ballkan dhe mrena keti shteti veprohet e punohet simas qefeve te secilit dhe gjithsecilit kurse sa i perket interesit te popullit i cili derdhi shum gjak me ardh deri te liria ky interes ne kosov nuk dot ndodh sepse interesi i tetjerve per momentin eshte ma i fuqishum per jet te shfrenur ne token e ilirides, dhe vujtjet e keti populli dot vazhdojn deri sa te din ta qmoj gjakin e djemve te vet te derdhur per liri.

Pashtriku27.06.2013/15:05

Protestuesit kanë vazhduar me sjellje të dhunshme kundërligjore duke bllokuar përkohësisht edhe rrugën e UÇKsë Po pse nuk iu keni kundervu para dy vitesh atyre qe ... ne policin dhe bllokuan rruget. Ky koncepti hashimian i definimit te dhunes.

Puntor i gjor27.06.2013/15:04

Shum kallaj po akuzoni ne mitrovic pse spo shkoni ski si me shku se qeto marrvjeshje na i ... n edhe policin e harrut ma edhe ma rand qe ska ku me shkue kriminelt po i beni komandata poplli aty ma smunet me depertu pos politikant me ba kontraband

sadedini27.06.2013/15:00

po e ratifikojn marveshjen e deklarohen ne emer te popullit,a popullin se pyt askush...esht dasht me majt referendum gjithpopullor a pe perkrah populli a jo,edhe mi tregu evropes qe populli spo pranon e jo krye ne vete me bo ksi gjana pa lidhje.

lulja 27.06.2013/14:37

me mire vetevetndosje se pdk rroft vv.keq qe po ju bashkangjiten e gjith popullipoulli nuk kan forc me dal jan lodh nga dkp.te pa buke

Debatik Krasniqi27.06.2013/14:13

Qytetar te nderuar te gjith ata te cilet ndjenj sadopak dashuri dhe emocion per vendin e tyre ti bashkangjiten ne ket protest dhe te ndalojm pazarin e Qeveris me nderkombtaret,ne nuk jemi per tu shitur per interesa individuale e grupore,ne nuk meritojm shkeljen e drejtave kombetare e nacionaliste,mos pranoni te coptohemi e te ngopemi me thermojat e ofruara nga thaqi me nderkombetaret...........

agim zzzzzzzzzzz27.06.2013/14:11

ju pershendes
une jam nga presheva si po e quajn lugine e presheves apo kosove lindore,kete marrveshje qe do te ratifkohet sot nuk eshte qe populli shqipetare po e perkrah dhe e don por ska tjeter rrugedalje merre ose leje,po ta marrish dihet se eshte e demshme por nese e lene e se merr edhe me e demshme,se ti dalish kunder nji amerike dhe evropes qe na ndihmuan dhe na perkrahim si politikisht e ushtarakisht eshte shum shtire e keq,nuk guxojm ti humbim partneret tane me te mire,se shtire e kemi me mbijetue mbasandej,kemi te bejme me nji shtet te eger qe perveq dhunes nuk njeh tjeter,por intereesi i serbise eshte hyrja ne evrop dhe po leshon pe me kete marreveshje,a jemi ne te gatshem qe te kthejm mitrovicen nen administrimin e kosoves pa shba dhe evropen deri tash jo,e kur ske kaqik duhesh te besh kompromise e kompromiset kur sfiton ti si ke deshire,ishala behet mire te dashur velezer shqipetar

studenti27.06.2013/14:00

ooo lujani vetvendosje lujani ... juve me fusnote ju kisha qit ne sheher me dit krejt dynjaja qe jeni ahmaka

besi27.06.2013/13:39

MR GQ England ahahhahahah Trima te vv,nese jan trima le te nisen ne veri te mitrovices.

besi27.06.2013/13:36

Proteste me vend. Imagjino Gjuriq shef i policise per veriun.
shifni si kesh Hasha. Turp e marre per ty o Hashim tra...

Llapi27.06.2013/13:33

Le te urdherojn me shku specijallcat e thaqoviqdaqiq ne mitrovic ne veri ne jau majt qe guxojn po specijallcat e kosoves guxojn vetem me shqiptar o tuxa leht me rreh shqiptar po rrehni shkie qe guxoni o te ... po qka u ba me komentet e mija qe spo i qitni.

MR GQ England 27.06.2013/13:20

O Hallall ju qoft buka e Kosoves Trimave te VetVendosje,s.

Kosova po e paguan shtrejt keq menagjimin nga ana e PDK,s Kosova koheve te fundit thirret Rrepublik vetrem nga ata qe ja heqen emrin Rrepublik ne ket rast Diktatura e PDK,s

Deri kur do mbushet populli mend e te dal ne protesta deri kur ta rrezoj Qeverin qe punon per interesa te Serbis. Serbia edhe me kushtetut kosoven e trajton si pjes te saj e Thaqi PDK ne negocime nuk ngulin kemb te pakten heqjen e Kosoves nga kushtetuta Serbe.

Na e shiten Kosoven po nuk i dham krahun VetVendosjes per ta qliruar Kosoven nga armiqt e brendshem.

Emrush Tahiri27.06.2013/13:05

Rroft Kosova me Shtetet e bashkuara te Amerikes dhe me ata qe dhan jeten per Kosov dhe lan shum jetima pas veti ,Ndersa jo o frigacak qe dikur ne kohen e Luftes ishi ne kampet e Maqedonis sot pon i goditni polict Shqiptar dhe po tentoni te shkatrroni te ardhmen ton ju nuk do te keni suksese ju nuk do te keni perkrahjen e popullit sepse ju nuk e keni as perkrahjen e Amerikes e te mjeret ata qe nuk e kan perkrahjen e popullit te vet she te Shtetit me te fort ne Bot .
RROFT KOSOVA ,RROFT AMERIKA RROFSHIN TE GJITH ATA QE BASHKPUNOJN ME KET SHTET MIK.

pavarsie27.06.2013/13:00

duhet te dine te gjithe ata qe e miratojne kete poshtesi se do te mbeten ne histori si tradhtare te kombit dhe kurre e perjetenuk do tu falim ,tradhtia nuk eshte ndryshe

Emra Bujanoc27.06.2013/12:56

Përshendetje ,ju të nderuar qe po e perkrahni Vetvendosjen urdhnoni shkoni ne Mitrovicen Veriore dhe protestoni jo ne Prishtin leht eshte me i goditet piolicet e Kosoves ne Prishtin pse nuk provuat asnjeher te shkoni ne Mitrovic veriore te protestoni dhe te ballafaqoheni me strukturat paralele .
DUHET TE PAJTOHENI PER GJITHMON SE GJDO KUSH QE NUK E KA PERKTAHJEN E AMERIKES NUK E KA AS PERKAHJEN E POPULLIT SHUMIC NE KOSOV ,NESE DIKUSH KA BER ME SE PAKU PER KET KOSOV ATEHER JU JENI ATA QE E PERKRAHNI VETVENDOSJEN.

arsim keqekolla27.06.2013/12:56

Vetem .me protesta do i shkarkojme gjakpirsit e popullit thirrje te ggjithve vetem demostrata keshtu do shlirohemi

shqiponja27.06.2013/10:27

Keto protesta duhet mbajtur te shtunen apo te diellen, pasi qe shumica e njerzve jane ne pune.

Zahiri27.06.2013/10:19

Vetem perpara kusho. Je i vetmi qe i pergjigjesh shkaut ashtu si e meriton. Besoj qe ngjarjet e sotit do te kene nje efekt te madhe kunder trathtarve te vendit. Ne vende qe ne te zgjerohemi ne trevat tona, ata e rrasin hunden dhe e perqajne edhe kete vende te vogel.

agimi27.06.2013/10:07

Kush eshte aj qe duron kete Tradhti
Kush eshte aj qe duron kete Varferi
Kush eshte aj qe duron kete hajni
Kush eshte aj qe duron kete ... si
Kush eshte aj qe duron kete padrejtesi
Kush eshte aj qe duron kete izolim
Kush eshte aj qe duron kete mashtrim
Kush eshte aj qe duron kete pasre e ndyte
Veq aj qe eshte frikacake dhe nuk ja done te miren vendit

xhevdeti27.06.2013/09:55

Kohe te veshtira,ma perkujtoine kohen e regjimit te Serbise por tani me e veshtire kur dihet se ne keto protesta jane kunder nje Qeverije simoter e asaj e cila qendron e gatshme per te sakatosur shqiptare me qellim qe ta deshmoi forcen dhe per ta bindur Serbine se ketu jane serbet me te sigurt se ne Serbi.

hasii berlin27.06.2013/09:47

kujdes.se hasha.ju.arreston

Njazi Ismajli 27.06.2013/09:41

Jo Demostrata Por ketu duhet te behet luft kunder atyre qe jan kunder gjakut shqiptar ...

Zahir27.06.2013/09:41

Perkrajet e mija VV. Kurfar marrveshe me shkaun. Sa here duhet te tentoj te na zhduke nga faqja e dheut per te shkepute njehere e pergjithmone cdo kontakte me ta?

Nexhmedini27.06.2013/09:37

Kujdes se i kane mobilizuar policet e Dacicit,Bajramit dhe te Hashes ne krye me GJuriqin kryepolic te Veriut.