Hulumtimi: Mësimdhënësit ofendojnë nxënësit

Publikuar: 15.06.2013 - 22:11

Prishtinė, 15 qershor - Nxėnėsit nė shkolla, tashmė nuk po mėsojnė vetėm atė qė ėshtė elementare pėr tė ardhmen e tyre. Ata janė bėrė pjesė e pandashme edhe e ofendimeve qė ua drejtojnė mėsimdhėnėsit atyre.  Njė hulumtim i fundit i Institutit Pedagogjik tė Kosovės, tregon se si mėsimdhėnėsit ofendojnė nxėnėsit madje edhe me fjalėt mė banale, transmeton KTV. “Idiot nuk je nė kinema, rrugaē a e di ku gjendesh, kryemadh me ty po flas, nuk je nė dasmė, trupeshk, je shumė i prapambetur nė krahasim me shokėt e tu”, janė vetėm disa nga ofendimet qė i bėjnė mėsimdhėnėsit nė orėt e mėsimit. Tė shqetėsuar pėr kėtė fakt mbesin ēdo herė prindėrit. Ndonėse ata i arsyetojnė nganjėherė mėsimdhėnėsit, sipas tyre ofendime tė tilla asnjėherė nuk mund t’u lejohen. Ismet Potera i cili ėshtė bashkautorė i hulumtimit, “Dhuna verbale ndaj nxėnėsve”, ka thėnė se mėsimdhėnėsit nė Kosovė, nuk kanė psikologji tė duhur me fėmijėt dhe pedagogjia e tyre karshi nxėnėsve ėshtė e nivelit mė tė ulėt. 

jjjjjj16.06.2013/08:17

Po veq edhe ka nxenesa huligane qe i shajne profesorat