Investimet evropiane në Kosovë presin sundimin e ligjit

Publikuar: 13.06.2013 - 11:29

Lubjanė, 13 qershor – Kosova ėshtė ende konflikt i ngrirė, por rruga e saj evropiane ėshtė inkurajim i madh pėr reforma tė mėtejme, ka thėnė pėrfaqėsuesi special i BE-sė nė Kosovė Samuel Zhbogar.

"Te tė dy palėt ekzistojnė frustrime tė mėdha dhe kurrė nuk do ta dini se ēfarė do tė provokojė konflikti i madh", ka thėnė Zhbogar duke paraqitur raportin pėr Kosovėn nė Kėshillin e Jashtėm tė Parlamentit slloven.

Zhbogar ka shtuar se procesi evropian ėshtė instrument i madh pėr ndėrmjetėsim paqėsor nė mes tė Prishtinės e Beogradit nė duar tė BE i cili ėshtė gjithnjė mė me ndikim nė Kosovė.

Sipas fjalėve tė Zhbogarit, pėrparimi nė situatėn e brendshme tė Kosovės ėshtė i dukshėm edhe pse ai edhe mė tej ėshtė “pėrplot kundėrthėnie” dhe Brukesli ka dėshirė qė tė ecėn mė shpejt.

Zhbogar po ashtu ka thėnė se Sllovenia nė momentin qė BE pėrgatit pakon pėr veriun e Kosovės, duhet tė shqyrtojė projekte konkrete pėr atė pjesė..

Ai ka konfirmuar se tė gjitha investimet e mėdha deri vonė nė Kosovė kanė ardhur nga Turqia, por ka shtuar se do tė vendoset kėshilli i investitorėve evropianė dhe mbikėqyrja e gjyqeve tregtare tė Kosovės pėr tė lehtėsuar investimin nga BE.

Sapo tė pėrmirėsohet sundimi i ligjit, investimet evropiane do tė do tė rriten, ka thėnė ai, duke shtuar se SHBA po ashtu kanė pėrkrahur rolin e BE-sė nė Kosovė.

SHBA e “kanė zemrėn e Kosovės e BE e ka tė ardhmen e saj”, ka thėnė Zhbogar, njofton STA.

Sekretari shtetėror nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme Bozho Cerar, ka vlerėsuar se Sllovenia ėshtė njėra nga investueset kryesore nė Kosovė dhe pėr kėtė arsye fuqimisht pėrkrah fillimin e bisedimeve pėr Marrėveshjen  e Stabilizim Asociimit duke shtuar se kjo varet edhe nga zbatimi i Marrėveshjes sė Brukselit. 

lena13.06.2013/13:41

kjo don me thene se nuk paskan me ndodhe kurre

nikiviti13.06.2013/13:31

te ne nuk vjen askush te investoj.
te ne ka vetum hajna, mafioza qeveri te korruptuar deri te hunda qe e hangren popullin per se gjalli etj. mir nuk po shof. perse te vin investoret. populli jon kete emeriton kur hajnat i voton.

Gani13.06.2013/12:37

Funksionimi i shtetit jutidik ne Kosove , dhe sundimi i ligjit ne vendin tone kurre nuk ka me ngjare . Andaj , edhe investimet evropeane ne Kosove do te mbesin vetem nje enderr e te gjtheve qe kane te bejme me Kosoven . Se shoqeria Pronto ne krye me Thaqin e ka marre nen sundim vendin tone .

Agron13.06.2013/11:41

Me kete qeveri, si thote fjala popoullore
'Prit magar deri te del bar'.