Kreu i Kamenicës Surdulli hetohet për keqpërdorime

Publikuar: 01.06.2013 - 11:51

Gjilan - Prokuroria Themelore nė Gjilan- Departamenti pėr krime tė rėnda ka nisur hetim zyrtar kundėr kreut tė Kamenicės Shaip Surdulli i dyshuar pėr veprėn penale “keqpėrdorimi i pozitės zyrtare apo autoritetit zyrtar”. Surdulli dyshohet se ka krijuar shpenzime pa mbulesė me veturėn e tij zyrtare.

Prokuroria Themelore nė Gjilan nė kuadėr tė Departamenti pėr krime tė rėnda ka nxjerrė aktvendim pėr zhvillimin e hetimeve kundėr Shaip Surdullit kryetar i Komunės sė Kamenicės.

Sipas kėtij aktvendimi, njofton rajonipress, Surdulli dyshohet pėr veprėn penale “keqpėrdorimi i pozitės apo autoritetit zyrtar”. “Ekziston dyshimi i arsyeshėm se gjatė vitit 2011 nė cilėsinė e kryetarit tė komunės sė Kamenicės, Shaip Surdulli ka keqpėrdorur pozitėn dhe autoritetin zyrtar me qėllim tė pėrfitimit, ashtu qė ka krijuar shpenzime pa mbulesė duke e shfrytėzuar veturėn zyrtare, dhe duke mos mbajtur evidencė pėr kilometrat e kaluara dhe duke pėrdorur veturėn zyrtare pėr nevoja personale, private jashtė obligimeve zyrtare” thuhet nė aktvendimin e nxjerrė nga prokurori i rastit Arben Kadriu. 

Prokuroria Themelore tė gjitha dyshimet e ngritura dhe materialin e lėshuar nga njėsia e policisė pėr krime tė rėnda e ka dėrguar pėr ekspertizė financiare e cila edhe do tė jetė provė dhe dėshmi nėse Prokuroria do tė ngritė aktakuzė apo jo ndaj Surdullit.

Kurse Shaip Surdulli tha se kėto hetime janė normale, nėse nuk do tė kishte ndonjė tendencė. “Unė vetėm mund tė them se kėto harxhime janė tė natyrės normale dhe pėr ēdo rast jam nė gjendje tė pėrgjigjem pėr kėto".

Surdulli tha se ka pasur dhe ka shumė tendenca qė me shpifje dhe akuza nga individ tė caktuar po mundohen qė tė pengohem pėr kandidimin e serishėm timin pėr kryetar tė komunės, qė veē dega e LDK-se e ka bėrė tashmė shpalljen.

Surdulli tha se gjatė gjithė punės sė tij edhe si kryetar komune ka punuar nė mėnyrė tė pėrgjegjshme, tė pėrkushtuar dhe profesionale.”Asnjėherė nė jetėn time nuk kam keqpėrdorur mjetet buxhetore tė askujt sepse jam i edukuar nė njė frymė familjare qė ka treguar gjithmonė respekt pėr tė tjerėt. Kėshtu ka ndodhur edhe nė hetimet e mėparshme dhe kam dalur i pafajshėm. Kėshtu do tė ndodhė edhe tani” tha Surdulli.

KSBOY01.06.2013/19:28

Për me shkru dhe folë për dikend, duhet me e njoftë shumë mirë. Ndërsa për me komentu për një njeri sikur që është Mr.Shaip Surdulli duhet të jeshë së paku 3 herë më i menqur se Shaipi. E lum familja që e ka, e lum Komuna e Kamenicës që e ka Kryetar. Po të ishte vetëm edhe një Shaip jo në Kamenicë por diku në ndonjë komunë tjetër do të bënte lum e gjithë Kosova. Njeri me ... akter shumë të lartë dhe të fortë, njeri që nuk i frigohet askujt përveq zotit, njeri që din, don dhe mundet, njeri që ja mbyll gojen gjithkujt që e meriton sepse ka parim në jetë dhe ajo është puna dhe suksesi me të cilin parim ju ka tregu të gjithë atyre që kan pasur dëshirë ta dinë.
Tendencat ndaj tij, nuk janë nga dje, pardje apo para disa ditëve por janë me vite e vite të vjetruara, por, asnjëher nuk ja arritën qëllimin, a thua pse?
Është një vërejtje ndaj disa punëtorëve, si i thojnë policisë për krime ekonomike që herave tjera të kontrollojnë edhe veten dhe sjelljet e tyre gjatë punës së tyre sepse është e mundur që ndokush mund të gre padi ndaj tyre rreth sjelljes dhe mënyrës së punës së tyre në institucione publike sepse fundja është dikush tjetër mbi ta. Të punojnë vetëm në suaza të kompetencave që kanë. E dini si punojnë ata? Hynë dhe sillen sikur të ishin detektivë privat. Në prani të të gjithë punëtorëve por edhe të palëve marrin në pyetje, kontrollojnë dokumenta bile bile provojnë edhe të fotografojnë në mënyrë të msheftë pa autorizim dhe pa leje ose urdhëresë përkatëse gjë që, fotografimi apo përgjimi në mënyra të tilla është akt dhe vepër penale, prandaj kujdesë. Porosis që punën e tyre ta kryejn ashtu si i oblogon ligji, në objekt apo zyre të veqant larg punëtorëve të tjerë dhe palëve.

Inderuar Shaip Surdulli, jo vetëm që ke dalë fitues disa herë me radhë që nga viti 2000 për Kryetar të Komunës së Kamenicës, ke dalë fitues në sfida edhe më të rënda, kjo që tani është drejtuar në adresën tënde, është vetëm humbje kohe e atyre që brenda orarit të punës nuk dinë dhe nuk kan se çka të bëjnë por tentojnë të njollosin ... akterin tuaj, por, të jeni të bindur se do ta njollosin vehten dhe një ditë para teje do të ulin kokën dhe skuçen si një pako bozhuri e sistemit serbosllav, dhe ku është sot ai bozhur? E di se jeni i gatshëm të përgjigjeni në çdo kohë dhe në qfardo rrethana.

Kjo është e qartë se është vetëm një përpjekje e vogël kundër këtij njeriu të madh. Javen e kaluar, kandidat kryesor për të parin e komunës së Kamenicës, pas kësaj publikohet ky shkrim pa autor. Shtrohet pyetja se nga kush është ky shkrim? Përderisa nuk publikohet edhe dokumenti origjinal nga Prokuroria Themelore. Por mos harroni, se ashtu si unë e njoh këtë njeri, ky nuk e len me kaq, por vetëm pasi të kryhet puna, e kam fjalen pasi të del si gjithmonë fitues, sepse dikush duhet të përgjigjet rreth kësaj qështje.

Në fundë, që nga sot të uroj fitoren e sigurtë edhe për 1 mandat si Kryetar i Komunës së Kamenicës.

Albani Ferizaj01.06.2013/16:22

Normal se ka kriju shpenzime me Vetur Zyrtare,sepse ky esht njeherit edhe ligjerues ne Univerisitetin AAB ne Ferizaj,dhe qdo her ne Fakultet vje me vetur zyrtare,po ashtu ky e keqeperdor edhe orarin e tij te punes,ku dihet se orari esht ne komun deri ora 1600,ndersa ky nga ora 1500 mban ligjerata ne Universitetin AAB ne Ferizaj.Turp per ju...

malsori01.06.2013/15:26

Fushat elektorale ,po me qudit kjo gjyqesia e Kosoves pse spo e burgos Kryeminstrin e ministrat e tij edhe kryetart e Komunave ku Pdky udheheq, se shkojn ne fushata elektorale , shkojn ne pushime , me daje e kojshi te dajve e krejt i pagujn qytetaret e Kosoves ,vete menyra se si ne menyr selektive diskreditohen njerzt vetem s mendojn dryshe nga ta dhe i takojn nje subjekti tjeter tregon se sa shtet i se drejtes eshte Kosova dhe ku eshte ngulfat demokracija.
Burg per te gjithe keqperdorusit ,pa dallim partije kjo do te ishte e drejt.

kuki01.06.2013/14:26

Kjo esht manipulim pre qeshtje politike vetum se esht i FORT dhe LDK.Rofsh shoku kryetar.

eli01.06.2013/13:19

Valla edhe ky hejn imadhe a,veqe qemalit sun ja kalo.