Legalizohet shamia në shkolla?

Publikuar: 01.06.2013 - 09:19

Prishtinė, 1 qershor - Udhėzimi administrativ sipas tė cilit ndalohet bartja e simboleve fetare nė shkollat publike, shumė shpejt mund tė ndryshohet. Me ndryshimin e kėtij udhėzimi administrativ, vajzat tė cilat mbajnė shami nuk do tė pėrjashtohen mė nga shkolla. Kjo gjė mund tė ndodh falė njė komisioni kėshillėdhėnės pėr ēėshtjet edhe liritė fetare nė Kosovė, tė cilin e ka themeluar kryeministri i vendit, Hashim Thaēi.

Kreu i ekzekutivit, nė krye tė kėtij komisioni e ka vendosur deputetin e Partisė sė Drejtėsisė nė Kuvendin e Kosovės, Amir Ahmeti, shkruan sot gazeta Zėri.

Vendimin pėr krijimin e njė komisioni tė tillė kryeministri e ka marrė pas disa kėrcėnimeve qė ai ka pasur nga deputeti i PD-sė, Amir Ahmeti dhe nga disa deputetė tjerė tė PD-sė, se do ta braktisin koalicionin dhe nuk do t’i votojnė shumė ligje nė Kuvend.

Mirėpo, kreu i kėtij komisioni, Amir Ahmeti ka thėnė se kėrkesėn pėr njė komision tė tillė ia ka paraqitur kryeministrit pas shkresave tė shumta qė ka marrė nga elektorati i tij. Ahmeti ka thėnė se komisioni ėshtė formuar qė nė nėntor tė vitit tė kaluar. Ai ka thėnė se komisioni ka vizituar disa nga vendet e BE-sė pėr tė parė si ėshtė e rregulluar me ligj e drejta e fesė.

Nė Ministria e Arsimit e cila ka nxjerr udhėzimin administrativ, ku ndalohet bartja e simboleve fetare nė shkolla, kanė thėnė se akoma nuk kanė marrė ndonjė kėrkesė pėr ndryshmin e kėtij udhėzimi e as pėr futjen e lėndės sė edukatės fetare neper shkolla.

arbresha02.06.2013/07:43

sa me brengos fakti i disa racistave qe paskan kukatur si qyqet ,nese kosova u fut ne mesjet ateher edhe europa e amerika qenkan ne mesjet pfff sa pa logjik flasin te paguarit e sllavit ...ju uroj motra mir se na vini edhe pse vet sjam e mbuluar por eshte demokraci dhe ju duhet te jeni ne mesin tone respekt ju dua.

iliri k02.06.2013/03:10

para disa gjeneratave shumica e shqiptarve kaluan nga feja e pare Katolike, ne fene myslimane,pore tani ne kete kohe kure jane krijue kushtet per nji jete me te mire,ata kalojne ne islamizem.Por ndoshta nuke jane te vetedishem ne ket moment, qe do te ju ndodh ajo qe do te jane te detyrume qe te ndajne grate me vehabit,mendoj qe ajo eshte pune e lehte, por do te kane obligim te ju qojne edhe motrate,edhe ajo eshte lehte, pore kure ti ju kerkojne motrate e moshave ma te vogla qka ateher.shqiptari eshte i fort krejte keto i perballon per fe islamiste.Le te veshen deri ne dhembe por ajo nuk siguron aspak moral por e kundrta.

Z.Lala02.06.2013/01:30

Nuk ka asgje te keqe nese mirret nje vendim i tille!Shamia nuk duhet ti pengon askujt,dhe kjo eshte e drejt e cdo kujt se si vishet,dhe si e predikon besimin e vet.Ne te gjitha Universitetet Amerikane jo vetem qe lejohet shamia,por lejohet edhe te te falurit e namazeve ne brendi te Universiteteve!Une uroi qe sa me pare te sillni nje vendim te tille,sepse me kete edhe do ta zbukuroni mjedisin shkollor.Dikujt edhe mund te i duket si jo e logjikshme,por koha do ta tregoi se eshte me mire per gjeneratat e ardheshme.

Afrimi02.06.2013/00:08

URIME

Atdheu 02.06.2013/00:00

UUrime Kosove, shum i vonuar, por, me mire von, se kurre!.

mergimi01.06.2013/20:45

d.tafa@ ne evrop nese vjen nga nje vend ku te kercnohen te drejtat fetare APO besimi mosmesimi , ju ipet statusi i azilin ne procedur te shpejt , prandaj nese je aq i kecenuar kerko dikund azil.
Femijet emij ketu kann lenden fetare ne shkoll , ne landin ku jetoj une ne gjermani e qe esht sa tri her kosovova lejohet shamija ne shkolla........

istogasi01.06.2013/20:09

Vetem shikoni foton me te cilen eshte ilustruar ky shkrim, sa bukur duket, dy vajza me shamija ne koke, vetem nje gje nuk eshte e qarte a jane ne shkolle apo ne xhami. Uroj te jene ne xhami, sepse ne shkollë ndryshe duken nxenesit.

Evropiani01.06.2013/19:09

Cdo shqipetare qe eshte me gjake te paster shqipetari,e ka bile nji gram intelektuali, do ta kuptone qe shamija dot na kthen per disa shekuj prapa,dhe vllazer me Afrikan dhe Aziatik.A spo shifni cka po ndodhe dhe ku kane mbete.Ne jemi EUROPE,mbesim Europe.

s gashi 01.06.2013/17:26

Urime vendim shum i qellum allahi ishperbleft nismetart e ksaj pune un jetoj ne holand besoni jan aq te lir bartsit e shamis ne qdo institucjon edhe kan rrespekt edhe fare sju pengon kjo pun .E saju perket ktyre kritikusve qe paskan shkru se ne evrop pot pengojka shamia kta jam i vedishem se nuk din se si hecet me evropen kta mendojn se mu gjvesh shkohet diku jo zotri te pa fe juve aq sa dini folni.

I. Memishi01.06.2013/17:23

Urime, i vjen fundi me te vertet komunizmit.

Shamia nuk esht simbol fetar, por kusht fetar.

muharrem breza01.06.2013/17:06

Julute mos enenqmoni fen

kastriot01.06.2013/16:34

Urime shum lajme imire, edhe pse udashte me heret, por kurr nuk eshte vone kete te drejt egezojne edhe njerzet qe jetojne ne Europe.

abdulla01.06.2013/15:31

Kosove urime per kete lajme kaq te mire, nje gje duhet ditur shume mire shkenca varet prej fese kurse feja nuk varet nga shkenca... shamia nuk eshte nje simbol, zbukurim ose dicka tjeter por eshte obligim fetare, ashtu qe askush nuk mund te mohoj kete.

cufi01.06.2013/15:25

ky udhzim administrativ nuk u duht mu kan hiq e tash dojn me hjek se ju duhen votat e keta pushtetar dijn veq me ja veshtersue jeten qytetareve e jo me ja lehtesu e ju qe jeni kunder shamis jeni si kafsh se njeriu pa besim esht si kafsha e eger qe se kontrollon veten

Muharrem breza01.06.2013/14:45

Mashallah

beesii01.06.2013/13:55

Nuk edi qka po ju pengon shamia kur ne te gjitha shtetet e bashkimit europian ekan te lejuar bartjen e shamis......

Albani01.06.2013/13:37

Qytetaret e Kosoves jane te besimit Islam dhe eshte e natyrshme qe te zbatojme praktikat e ketij besimi me shtrirje nderkombetare.

gjeni01.06.2013/13:30

Ky ligj esht. I mirseardhur megjitha .se. Ivonuar sepse. ne jemi 95 musliman dhe. ësht edrejt e. jonja te percaktohum per veshje e sa per ata qe sepelqejn nje. numer. I vogel jutham qe. feja. sosht perata qe jan te. verber dhe ju pelqen apo jo sqon pesh se ësht e drejt elementare e njerijut dhe. smund tna cenoj askush .

agimi01.06.2013/12:14

Kosova eshte per SHQIPTAR e Jo per arab

vushtrria 01.06.2013/12:08

a thua menon kush ne ket shtet me punu mar apo e kan te ndalume pej natyre qe veq gabim te punihet .Po qa ka lidhje feja me shkenc kur njera tjetren nuk e pranojn . Ateher behet pyetja pse te ndertohen shkollat kur egzistojn me qindra e mija gjamija ,po shkoni msmsynja gjamis more e ju skeni nevoj per shkenc e progres .Vetem nje gje shamia ne shkoll nuk tolerohet edhe pike ,perndryshe shoh zi per kosov .

I merguari01.06.2013/11:38

"E lumja" Kosova për këtë lajm kaq të mirë! E paskan marë në dorë Ramiqoviqët, Krasniqoviqët bashkë me haxhi Mërxhen. Ju lumtë nësë ky lajm del i vërtetë e jo si lajmi i Pacollit se Tanzania ka njohur Kosovën...????

Xhevdeti01.06.2013/11:31

Kosova e tolerances ne dem te popullit,te gjitha kerkesat e sllave u plotesuan tani edhe kerkesat e arabeve dhe te Azize ne pergjithesi jane duke u plotesuar.

Arta A.01.06.2013/11:31

Taman,Lamtumire Kosova ime qe nese merr kete vendim do te futesh thelle ne humnere e do te trajnohen terrorista te rinje e ti Vigan shume mire qe t'i paska mbylle Zoti syte e nuk e sheh qe ndoshta gruaja juaj eshte"diplomuar"fale shamise ku ka munde te beje cka te doje e te mbuloje koken se ashtu me lehte e fshehe turpin qe te ka bere pas shpines,vec vazhdo se teper i mencem qenke.Jashte Kosoves duhej te kishit shkuar te gjithe kesi tipa,shkoni ne tokat arabe e shfryeni mllefin e ... te moralit e lereni Kosoven te qete se Kosova eshte shqiptai e jo Arabi e as Serbivellezerit e perbetuar te arabeveperpos qe i perkasin fese tjeter

Vigan01.06.2013/11:15

URIME, SHUME URIME KOSOVA IME E DASHUR. TASH MORET GUXIMIN DREJT PERPARIMIT EVROPIAN NE TE CILIN RRESPEKTOHET NJERIU DHE BESIMI I TIJ FETAR. URIME EDHE NJE HERE PER NJE HAP DREJT TOLERANCES DHE RRESPEKTIT TE NXENSEVE. SEPSE EDHE NE EVROPEN E PERPARUME NUK PERJASHTOHEN NXESET PER SHKAK TE SHAMIES. HIQ MA LARG SE SOT GRUJA IME ME TE CILEN JETOJM NE FINLAND TE PERPARUME DHE DEMOKRATIZUME DIPLOMOI SI LABORANTE E KIMIES ME SUKSES DHE GJATE GJITHE SHKOLLIMIT MBAJTI SHAMIEN. URIME EDHE NJE HERE . TOLERAC DHE LIRI PER TE GJITHE

d. tafa01.06.2013/10:21

Urime! mesjeta,erresira kosova ime e dashur. Shpresuam aq shume se nje dite do shohim nje kosove evropiane, perparimtare, por jo. Tash Kosova ime e dashur po te turprojn djemt dhe vajzat e tua. Tani po kthehet mesjeta, korrupsioni etj. Lamtumir Kosova ime e dashur. Ndoshta ndonje her do te lindin ne kete toke njerz perparimtar dhe te guximshem.