Paraburgimi, pas deklaratave të liderëve politikë

Publikuar: 31.05.2013 - 22:29

Prishtinė, 31 maj - E plotėsuar Arsyeja kryesore qė Gjykata ka vendosur t’i dėrgojė nė paraburgim shtatė tė dyshuarit, janė deklaratat publike tė politikanėve nė mbrojtje tė tyre. Vendimin e ka shpjeguar pėr Interaktiv, avokati i Sylejman Selimit, Tomė Gashi. Kanė pėrfunduar nė burg pa asnjė paralajmėrim shtatė tė dyshuarit e “Grupit tė Drenicės”, duke pėrfshirė edhe ish-komandantin e pėrgjithshėm tė UĒK-sė, Sylejman Selimi, dhe kryetarin aktual tė Skėnderajt, Sami Lushtaku.

Lajmin e ka konfirmuar pėr KTV-nė, familja Demaku, dy anėtarė tė sė cilės janė nė mesin e tė arrestuarve si tė dyshuar pėr krime lufte, Jahir dhe Zeqir Demaku.

Ata dy janė arrestuar nė shtėpitė e tyre nė Drenas sonte nė orėn 21 e 30 minuta. Fatin e njėjtė e kanė pasur edhe tė tjerėt.

Vendimin e ka marrė Gjykata e Apelit, por pėr kėtė nuk janė njoftuar avokatėt. Avokati i Selimit, Tomė Gashi ka thėnė se nuk ka asnjė shkresė zyrtare qė tregon se ėshtė miratuar kėrkesa e prokurorit pėr paraburgim nė kohėzgjatje prej 30 ditėsh.

Blerim Radoniqi01.06.2013/11:30

Rahmet i past shpirti mixha Bahtir thojke mixho zotni hajnit si kan than kurr posht hajnat se zotni smund te beheni kurr e ka lan amanet mixha Bahtir

diaspora01.06.2013/11:29

ju erdh dita edhe juve me ju shkel dikush qysh pe shkelni ju popullin shum lajm i mir

Ari01.06.2013/10:23

Keq per arsyen veq kurr ma mire skan vepru EULEX, BRAVO

lorenci01.06.2013/08:52

vendim shum i mire

LULI 01.06.2013/01:38

GJYKATESIT NDERKOMBTAR NUK JANE TE KORUPTUAR, ATA E ZBATOJNE LIGJIN DREJTE.KUSH ESHTE FAJTOR DUHET TE GJYKOHET DHE TE MARRE VENDIM TE MERITUAR SEPSE NE KOSOVE KA SHUME KORUPCION DHE DALLAVERE PER QKA ESHTE EULEKSI NDERKOMBTAR PER ZBATIM TE LIGJIT.

kushtra01.06.2013/01:26

Bravo eulex