Ndërroi jetë prof. Vahide Hoxha, nesër varrimi

Publikuar: 31.05.2013 - 12:17

Prishtinė, 31  maj - Pas njė sėmundjeje tė shkurtėr, sot nė Prishtinė ndėrroi jetė prof. Vahide Hoxha, kryetare e Shoqatės sė Veteranėve tė Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare tė Kosovės, punėtore shumėvjeēare e arsimit dhe bashkėshorte e komandantit tė Shtabit Kryesor tė Ushtrisė Nacionalēlirimtare dhe Aradheve Partizane tė Kosovės, Fadil Hoxhės, bėn tė ditur Kryesia e Shoqatės sė Veteranėve tė LANĒ tė Kosovės.   E lindur mė 26 qershor tė vitit 1926 nė Prizren, nė njė familje atdhetare arsimdashėse, Vahide Kabashi – Hoxha ishte  njė ndėr vajzat e rralla shqiptare tė Prizrenit qė, nė kohėn e Jugosllavisė mbretėrore, arriti ta kryente semimaturėn nė Gjimnazin e Prizrenit nė gjuhėn serbokroate. Pas kapitullimit tė Jugosllavisė dhe bashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė atėherė tė okupuar nga Italia fashiste dhe ēlirimit tė vendit kreu gjimnazin nė Shkodėr e Prishtinė dhe Fakultetin Filozofik - Degėn e Historisė nė Shkup e Beograd. Pasi shėrbeu njė kohė si profesoreshė e historisė nė Gjimnazin dhe Shkollėn Normale tė Prishtinės, ishte edhe drejtoreshė e Muzeut dhe e Institutit tė Historisė sė Kosovės, kryetare e Bashkėsisė sė Kulturės sė Kosovės, deputete dhe delegate nė Kuvendin e Serbisė e tė Jugosllavisė dhe anėtare e Kėshillit Ekzekutiv (Qeverisė) sė Kosovės.

Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, si shumė e re dhe gjimnaziste iu bashkua rinisė antifashiste dhe mori pjesė nė demonstrata e aktivitete tė tjera  antifashiste nė Prizren dhe Prishtinė. Nė nėntor tė vitit 1944 merr pjesė nė Konferencėn Themeluese tė Lidhjes sė Rinisė Antifashiste tė Kosovės nė Gjakovė si anėtare e delegacionit tė Rinisė antifashiste tė Prizrenit. Ishte kryetare e Komitetit tė Vendit e tė Rrethit tė Prizrenit e tė Prishtinės, anėtare e Kryesisė sė Frontit tė Gruas Antifashiste tė Kosovės dhe ushtroi edhe funksione tė tjera nė jetėn shoqėrore, politike, kulturore e arsimore.

Dha lėndėn e historisė pėr disa vite nė Shkollėn Normale tė Prishtinės.

Gjatė rezistencės paqėsore tė popullit shqiptar tė Kosovės kundėr regjimit okupues serb nė vitet ’90 dhe luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, krah pėr krah me bashkėshortin e vet, ishte nė anėn e popullit tė vet liridashės duke mos u larguar pėr asnjė moment nga qyteti dhe pragu i vet.

Nė qershor tė vitit 2005 u zgjodh kryetare e Kryesisė sė Shoqatės sė Veteranėve tė Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare tė Kosovės, tė cilėn e udhėhoqi me shumė pėrkushtim e sukses deri nė momentet e fundit.

Mbledhja komemorative pėr tė ndjerėn mbahet tė shtunėn nė orėn 11.00 nė sallėn e kinemasė ABC nė Prishtinė. Kortezhi funeral niset nga shtėpia e sė ndjerės nė Prishtinė, rruga “Nazim Gafurri” nr. 145 nė orėn 13.oo kurse ceremoniali i varrimit bėhet nė orėn 15.00 nė varrezat e qytetit tė Gjakovės, pranė varrit tė bashkėshortit tė saj, Fadil Hoxhės, thuhet nė njoftim.

Rexhep Vula02.06.2013/19:14

Nje i menqur thot "Pas qdo burri te arritshem ne perpjestime tri dimenzionale mshifet GRUAJA".Zonja Vahide Kabashi si vajz, gru, nane e intelektuale nga Prizereni, ka ekvilbru me vertytet e parimet me burrat e mdhej qe ka dhan Gjakova per Prizeren e Komb si Sylejman Ag Vokshi, Halim Spahija,Ibrahim Fehmiu Fadil Hoxha,Prof. Selman Riza Prof.Zekerja Rexha "Mic Sokoli po pisket Ali Ibren po thrret." Keng popullore

ASLIA ZAJMI01.06.2013/22:57

NGUSHLLIME FAMILJES HOXHA.

GEZIMI DHE ASLIAJA01.06.2013/22:18

VETEM TRUNGU QE I DEL PERBALL TE GJITHA FURTUNAVE. TRUNGU FRYTE DHENES,PERJETON DHE NJEKOHESISHT DURON ME QENDRIM TE PA LUHATSHEM SIQ QENDROJ E NDJERA "VAHIDE KABASHIHOXHA"....I LEHTE I QOFT DHEU I KOSOVES.

Washington DC01.06.2013/01:37

NGUSHLLIMET E MIJA MA TE SINQERTA FAMILJES HOXHA
Ishe zonje e rende dhe e vertete.Edukatore e shume gjeneratave ne kohnat ma te veshtira Intelektuale e vertete dhe fort e guximshme ... ISHE DHE DO TE MBETESH KRENARIJA E KOSOVES...TE QOFTE I LEHTE DHEU I KOSOVES

Leon Kerraxhija01.06.2013/01:16

Ngushëllime të gjithë farefisit.
Burrë e grua, sikurse erdhën në këtë botë ashtu edhe shkuan, me zot'nillëk!

Lavdi !

dreniskandinavi01.06.2013/00:04

Ngushllime familjes,me rastin e vdekjes se Vehides,grues te patriotit te vertet shqiptar Fadil Hoxhes.I vtemi F.Hoxha deri sa ishte ne pushtet qe na ngini njiher ne shqiptaret me buk, ngriti shkolla fakultete,spitale e fabrika sigurim shendetsorsocial,pa te varfur......Mburrem me ket emer dhe personalitetin e tij edhe pse nuk e kam gjak as fis.Ngushllime edhe njiher te gjithve.

Gjakovari31.05.2013/22:53

Pushofsh e qetë në dheun e Gjakovës !

arsim muharremi31.05.2013/22:24

Ngushllime familjes se nderuar Hoxha. Le te krenohen me kete intelektuale te rralle se ish e tyre.Une krenohem se babai im Kasim Muharremi ne ne NORMALEN E PRISHTINES E E KA PASUR KUJDESTARE .Ne krye te fotografise foto NESHA qendrojne vigajt e se ardhmes kosovare e ndjera VAHIDE HOXHA,HASAN MEKULI E PAJAZIT NUSHI eshte fjala per vitin shkollor 195758. Ngushllime e ilehte dheuiKOSOVES

floriani31.05.2013/21:56

ishte nje grua e thjeshte qe jetoje nje jete modeste,pra i takon nje gjenerate te arte te politikes shqipetare ku ne kohen ne te cilen erdhen ne pushtet e gjeten vendin me 90 analfabet,dhe arriten te krijone univezitetkurse ne e gjetem vvendin me univerzitet dhe po prodhojme analfabet.

Refeti me familje31.05.2013/20:23

Ngushllime familjës Hoxha dhe Kabashi.
Zonja Vahide dhe zotri Fadil Hoxha janë dhe mbeten si sinonim i lirisë,pavarsisë dhe renesansës së Popullit shqiptar dhe kombësive tjera te Kosovës.I leht qoft dheu i Kosovës.

Skenderi Gjermani31.05.2013/16:41

Ngushellimet me te sinqerta per familjet Hoxha dhe Kabashi. Zonja Vahide Hoxha ka qene dhe mbetet simbol i arsimimit, edukimit dhe emancipimit te popullit te Kosoves.

MUSTAFE MUSTAFA 31.05.2013/16:01

NGUSHLLIME FAMILJES SE PATRIOTES PER VDEKJEN E PROFESORESHES VAHIDE HOXHA NGA MUSTAFE MUSTAFA ME ME FAMILJE ME BANIM NE FRANCE.ESHTE HUMBJE E MADHE PER FAMILJEN HOXHA DHE TERE KOSOVEN SEPSE KREJT JETEN NE KUSHTE TE VESHTIRA IA KA KUSHTUE KOSOVES.

Ali Cenaj 31.05.2013/15:48

Ndushëllime familjes Hoxha.
Po mos të kisha pasur kënaqesin ta njoh, zonjen Vahide dhe sidomos z. Fadil Hoxhen ne rrethana specifike dhe po mos të kisha degjuar nga ai vetë fjalët e burrështetasit që Kosova ende spo mund ta gjej, ndoshta mund të kisha menduar ndryshe.
I lehtë i qoftë dheu i Kosovës.

bilalli31.05.2013/15:22

Ngushllime familje e nderuar.Qe do edhe vdekja eshte pjese e jetes andaj ju familje e nderuar te jeni krenare per prinderit qe i patet .

Dukagjini31.05.2013/15:20

Ngushllime familjes Hoxha, familja e cila ka bere me se shumti per Ksoven!

Qytetari31.05.2013/14:45

Ngushellimet e mia familjes Hoxha,e paste token e lehte.

Enver Ferati31.05.2013/14:42


Ngushullime femijve dhe familjeve Hoxha dhe Kabashi.

Lavdi!

Enver Ferati

kastriot31.05.2013/14:14

Ngushellime familjes Kabashi dhe Hoxha. Zonje e vertete, arsimdashese, atdhetare...ka qene dhe do te ngelet perjetesisht nder i vertete i gjithe kombit, vlere e paçmuar...Don Zoti e pasardhesit e saj te jene te denje e te vazhdojne rrugen e saj.

FATMIRI31.05.2013/13:23

Intelektuale e vertet ,,zoje e vertet,Z,Vahide te qofte i lehte dheu i Kosves,NGUSHLLIME FAMILJERVE....

gaxi31.05.2013/13:13

Si gjdo lufte edhe lufta e 2 boterore ka heronjte dhe deshmoret e vet.Baca Fadil,Zonja Vahide dhane aq sa munden dhe paten mundesi nen rrethanat qe atehere ishin te krijuara ne ate kohe.Ngushelime Familjes Kabashi dhe Hoxha.I qofte i leht dheu Zonjes Vahide.

Ismail31.05.2013/13:10

Ndjese pastee Profesoresha ime e dikurashme. Ngushllime familjes, djalit Sharrit, shokut tim te klases. Lekes dhe vajzes. Pavarsisht sistemit qe jetuan e vepruan, Kishte momente qe tregonin se jane tjeter nga sistemi dhe nuk jane te atij soji sic ishte sistemi qevritar. Zonja Vahide pushofte e qet ne dheun e Kosoves. Ngushllime gjithe familjareve dhe farefisit, miqeve e bashkepunetoreve.

Gilan31.05.2013/12:57

Ngushllime

Katravella31.05.2013/12:51

Ngushllime te sinqerta familjes te ngushte dhe te gjere per vdekjen e nje viganeje shqiptare, nje patriote te rralle, nje intelektuale e mirefillte, nje dashamire e arsimit dhe e shume atributeve fisnike e pozitive, z. Vahide Hoxha.
Ngushllime edhe pasardhesve te patriotit Xhemajl Kabashit nga gjiri i se ciles familje u linden dhe u ngriten intelektual dhe patriot te qeshtjes kombetare.

Pyka e Deli Rames31.05.2013/12:35

ngushllime familjrave, e di sa disa "patriota" do ta shajne por nuk do te arrijne asgje se populli i Kosoves eshte tradhtuar nga Shqiperia, e Fadil Hoxha ka arritur aq sa ka pas mundesi, keta "trimat" e sotit 70 vite me vone ne shekullin e 21t dojne me humbur edhe ate qe e fituan ne kohen e RSFJs